«Մեր նպատակն է Հայաստանը դարձնել բարձր տեխնոլոգիական տնտեսություն ունեցող երկիր». Փաշինյանը հանդիպել է եգիպտացի գործարարներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Եգիպտոսի առևտրաարդյունաբերական պալատների ֆեդերացիա, որտեղ կայացել է հանդիպում տեղի գործարարների հետ: Հայտնում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Ֆեդերացիայի նախագահ Ահմադ Ալ-Վաքիլին ողջունել է ՀՀ վարչապետի այցը և ընդգծել երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի զարգացման ու ընդլայնման կարևորությունը: Նա շեշտել է, որ եգիպտական կողմը շահագրգիռ է քննարկել ներդրումային ծրագրերի իրականացման ու փոխգործակցության խորացման հնարավորություններ:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը և ՀՀ ներդրումների աջակցման կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանն իրենց ելույթներում անդրադարձել են Հայաստանի տնտեսական զարգացման տեմպերին, տարբեր ոլորտներում վերջին տարիներին արձանագրված առաջընթացին, մեր երկրում ներդրումների իրականացման և բիզնես միջավայրի բարելավման ուղղությամբ քայլերին ու բարեփոխումներին:
Ելույթով հանդես է եկել նաև Եգիպտոսի առևտրի և արդյունաբերության նախարար Ահմեդ Սամիրը և ընդգծել Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև տնտեսական համագործակցության զարգացման մեծ ներուժի իրացման կարևորությունը:
Իր խոսքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի տնտեսական թիվ մեկ բնորոշիչը` բարձր տնտեսական աճն է: «Ե՛վ 2019-ին, և՛ 2022-ին, և՛ 2023-ին մենք տնտեսական աճի ցուցանիշով աշխարհում երկրների առաջին տասնյակի մեջ ենք: Եվ սա չնայած, ցավոք, մեր տարածաշրջանի և ընդհանրապես գլոբալ անկայունության և մարտահրավերների պայմաններում: Իմ գնահատականն այն է, որ տնտեսական աճն ապահովվում է Կառավարության հետևյալ մոտեցման և կարգախոսի շնորհիվ, երբ մենք՝ դիմելով մարդկանց, նրանց տալիս ենք հետևյալ ուղերձը՝ «հարստացիր և հարստացրու»»:
Վարչապետի խոսքով` վերջին 6 տարիների ընթացքում Հայաստանի պետական բյուջեի հարկային եկամուտներն ավելացել են շուրջ 92 տոկոսով, այսինքն՝ գրեթե կրկնապատկվել է: Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ այս տարվա արդյունքներով պետական բյուջեի հարկային եկամուտներն ավելի քան կրկնապատիկով կաճեն:
«Ներդրողների համար հետաքրքրության մի ուղղությունը կարող են լինել պետական կապիտալ ծրագրերը և, ընդհանրապես, պետական ներդրումների ոլորտը: Հայաստանի կառավարությունը հիմա արդեն մոտավորապես 1 մլրդ դոլարի չափով կապիտալ ներդրումներ է անում ամենատարբեր ոլորտներում, որը Հայաստանի համար շատ մեծ և բարձր ցուցանիշ է, որը վերջին վեց տարիների ընթացքում ավելի քան կրկնապատկվել է:
Մենք նաև ունենք ծրագրեր, որոնցով պիտի աջակցենք պոտենցիալ ներդրողներին, այդ թվում՝ գնումներին մասնակցող: Ունենք տնտեսական արդիականացման ծրագիր, որտեղ, օրինակ՝ շինարարական ոլորտի ընկերությունները կարող են Կառավարության սուբսիդավորմամբ ձեռք բերել բարձրակարգ շինարարական տեխնիկա, տրանսպորտային միջոցներ և արտադրական սարքավորումներ:
Հայաստանում մեծ զբոսաշրջային պոտենցիալ կա, այդ թվում՝ Մերձավոր Արևելքից: Առաջինը՝ ձմեռային զբոսաշրջությունը, որը շատ հետաքրքիր է Մերձավոր Արևելքի երկրների համար: Մեր երկրում հիմա մի քանի մեծ ներդրումային ծրագրեր կան՝ դահուկային, ձմեռային ռեզորթների: Եվ այդ ոլորտը թիրախավորել, նպատակադրել է, որ արևելյան շուկայից զբոսաշրջիկներ բերի Հայաստանի Հանրապետություն:
Գինեգործության ոլորտում նույնպես մեծ պոտենցիալ կա, ընդհանրապես՝ ալկոհոլային խմիչքների արտադրության և արտահանման ոլորտում մեծ ներուժ ունենք:
Հաջորդը՝ շինարարության ուղղությունն է մասնավոր հատվածում, որը վերջին տարիներին մեր տնտեսության բարձր աճ ապահովող ճյուղերից մեկն է: Այսօրվա դրությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում 55 000 բնակարան գտնվում է կառուցման գործընթացում: Անշարժ գույքի ներդրումները կարող են լինել հետաքրքիր ուղղություն, այդ թվում՝ կապելով զբոսաշրջության հետ:
Հաջորդ ուղղությունը՝ տեխնոլոգիական ոլորտն է: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանում բավականին մեծ աշխուժություն կա և այն տնտեսության հիմնական ճյուղերից է:
Չեմ կարող չնշել մեր տնտեսության հաջորդ կարևորագույն ճյուղը, որը վերջին տարիներին տպավորիչ զարգացում է ցույց տալիս: Խոսքը ֆինանսական հատվածի մասին է: Բանկային համակարգը Հայաստանի Հանրապետությունում ցույց է տալիս էական զարգացումներ և այն և՛ կորոնավիրուսի, և 2020 թվականի պատերազմի ընթացքում ցույց է տվել իր հուսալիությունը:
Մենք, իհարկե, ցանկանում ենք այնպես անել, որ գործարարը բիզնես անելիս խոչընդոտների չհանդիպի, և հետևողական բարեփոխումներն ուղղված են դրան»,- նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` «Ակադեմիական քաղաքը» կառուցելիս Կառավարությունը նաև հնարավորություն կտա ներդրումներ կատարել մասնավոր հատվածին: «Այդ հատվածում նախատեսվում է նաև ազգային նոր ստադիոնի կառուցումը: Գյուղատնտեսական ոլորտում երկարաժամկետ ներդրումներ անելու համար նախատեսում ենք միջին չափերի 15 ջրամբար կառուցել:
Կրթության և գիտության ոլորտում մեր քաղաքականությունը խոշոր ներդրումներ անելն է, և մեր նպատակն է Հայաստանի Հանրապետությունը դարձնել բարձր տեխնոլոգիական տնտեսություն ու արտադրություն ունեցող երկիր, որի հիմնական կարգախոսը գիտելիքն է, գիտելիքահենք տնտեսությունը, գիտելիքահենք կառավարումը: Եվ այս գիտելիքահենք կառավարումը պիտի ստեղծի մի դաշտ, որտեղ ներդրողները վստահ կարող են ներդրումներ անել, որտեղ ներդրողները կարող են վստահ լինել, որ իրենց օրինական, արդար աշխատանքի միջոցով կարող են հարստանալ և հարստացնել Հայաստանի Հանրապետությունը»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:

Наша цель – сделать Республику Армения страной с высокотехнологичной экономикой: премьер-министр провел встречу с египетскими бизнесменами
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Федерацию торгово-промышленных палат Египта, где провел встречу с местными бизнесменами.
Президент Федерации Ахмед аль-Вакили приветствовал визит премьер-министра Республики Армения и подчеркнул важность развития и расширения торгово-экономических отношений между двумя странами. Он подчеркнул, что египетская сторона заинтересована в обсуждении возможностей реализации инвестиционных программ и углубления сотрудничества.
Заместитель министра экономики Республики Армения Рафаел Геворгян и генеральный директор Центра поддержки инвестиций Республики Армения Левон Оганесян в своих речах коснулись темпов экономического развития Армении, зафиксированного в различных сферах за последние годы прогресса, шагов и реформ в направлении осуществления инвестиций и улучшения предпринимательской среды в нашей стране.
С речью выступил также министр торговли и промышленности Египта Ахмед Самир, который подчеркнул важность реализации большого потенциала развития экономического сотрудничества между Арменией и Египтом.
Премьер-министр Никол Пашинян, в свою очередь, отметил, что экономической характеристикой Армении номер один является высокий экономический рост: “И в 2019 году, и в 2022 году, и в 2023 году мы входили в первую десятку стран мира по темпам экономического роста. И это вопреки нестабильности и вызовам в нашем регионе и в мире в целом. По моей оценке, экономический рост обеспечивается благодаря следующему подходу и лозунгу правительства, когда мы обращаемся к людям и передаем им следующий месседж: “Обогащайтесь и обогащайте”.
По словам премьер-министра, за последние 6 лет налоговые поступления государственного бюджета Армении увеличились примерно на 92%, т.е. почти вдвое. Никол Пашинян выразил надежду, что налоговые поступления государственного бюджета по итогам этого года увеличатся более чем вдвое.
“Одним из интересных для инвесторов направлений могут стать государственные капитальные программы и сектор государственных инвестиций в целом. Правительство Армении сейчас осуществляет капитальные вложение в различные отрасли на сумму около 1 млрд долларов, что является очень высоким для Армении показателем, который за последние шесть лет вырос более чем в два раза.
У нас также есть программы по поддержке потенциальных инвесторов, в том числе участвующих в закупках. У нас есть программа модернизации экономики, в рамках которой, например, строительные компании могут приобретать качественную строительную технику, транспортные средства и производственное оборудование с помощью государственных субсидий.
Армения имеет большой туристический потенциал, в том числе для Ближнего Востока. Первое – это зимний туризм, который может очень заинтересовать страны Ближнего Востока. В нашей стране сейчас реализуется несколько крупных инвестиционных проектов по созданию горнолыжных и зимних курортов. И этот сектор нацелен на привлечение туристов с восточного рынка в Республику Армения.
Есть также большой потенциал в сфере виноделия, в целом у нас большой потенциал в сфере производства и экспорта алкогольной продукции.
Далее идет направление строительства в частном секторе, которое является одним из секторов, обеспечивающих высокие темпы роста нашей экономики за последние годы. На сегодняшний день в Республике Армения ведется строительство 55 тыс жилых квартир. Инвестиции в недвижимость могут стать интересным направлением, в том числе в привязке с туризмом.
Следующее направление – технологический сектор. В Армении довольно большая активность в сфере информационных технологий и это одна из основных отраслей экономики.
Не могу не отметить еще одну важнейшую отрасль нашей экономики, которая в последние годы демонстрирует впечатляющее развитие. Речь идет о финансовом секторе. Банковская система Республики Армения демонстрирует значительные изменения и показала свою надежность как во время пандемии коронавируса, так и во время войны 2020 года.
Конечно, мы хотим сделать так, чтобы бизнесмен не сталкивался с какими-либо препятствиями при ведении бизнеса, и на это направлены наши последовательные реформы”, - сказал премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, во время строительства “Академического городка” правительство также предоставит возможность инвестировать в частный сектор. “На этом участке также планируется строительство нового национального стадиона. Для осуществления долгосрочных инвестиций в аграрный сектор мы планируем построить 15 водохранилищ среднего размера.
Наша политика в области образования и науки заключается в больших инвестициях, и наша цель – сделать Республику Армения страной с высокотехнологичной экономикой и промышленностью, главный девиз которой – знания, основанная на знаниях экономика, основанное на знаниях управление. И это основанное на знаниях управление должно создать поле, где инвесторы могут смело осуществлять инвестиции, где инвесторы могут быть уверены, что благодаря своей законной и честной работе могут обогащаться и обогащать Республику Армения”, - сказал премьер-министр Пашинян.