Kursayin.am կայքը զարմացրել է Միչիգանի համալսարանի ասպիրանտին
Միչիգանի համալսարանի ասպիրանտ Ծովինար Տերտերյանը Երևանում տեսել է kursayin.am կայքի գովազդը: Ուսանողներին տարբեր գիտական աշխատանքներ առաջարկող այս կայքը նա օրինակ է բերում հայաստանյան բուհերի կրթության որակի մասին խոսելիս:
«Շատ տխուր է էստեղի վիճակը: Հայաստանում մի քանի առանձին երիտասարդ գիտնականների գիտեմ, որ շատ հետաքրքիր գործեր են անում, և երիտասարդների մեջ կան մարդիկ, որ փորձում են ամեն ինչ անել, որ ավելի լավ գիտնական լինեն: Բայց եթե խոսում ենք համակարգի մասին… Եթե ուսանողներն իրենք իրենց աշխատանքը չեն գրում, ուրեմն կրթություն չեն ստանում: Ես ամենաշատ բաներ սովորել եմ, երբ գրել եմ և երբ պատմել եմ: Խոսելն ու գրելը մարդուն մտածելու տեղիք են տալիս»,- ասում է Ծովինարը:
Նա միջազգային հարաբերություններ է սովորել Մասաչուսեթսի Թաֆթս համալսարանում: Հետո հետխորհրդային երկրների և տարածաշրջանի միջազգային քաղաքականության ոլորտում մագիստրոսի աստիճան է ստացել Վաշինգտոնի Ջորջթաուն համալսարանում: Իսկ երբ ավարտի Միչիգանի համալսարանի ասպիրանտուրան, կլինի պատմաբան-օսմանագետ: ԱՄՆ-ում ասպիրանտուրայում ուսուցումը տևում է 5-7 տարի:
Ծովինարի խոսքերով՝ ԱՄՆ-ում եթե պարզվի, որ որևէ գիտական աշխատանք ես գողացել, ուրիշից վերցրել կամ ուրիշին պատվիրել, ապա կարող ես հեռացվել բուհից կամ գոնե մեկ տարով զրկվել սովորելու հնարավորությունից: «Մինչև համալսարանի ռեկտորը այդ հարցը բարձրացվում է, ու ամեն տեղ հիշեցվում է, որ դա օրենքին դեմ բան է, որպեսզի ուսանողները իրոք վախենան դա անելուց»,- ասում է նա:
Ծովինարը չի բացառում, որ Միչիգանի համալսարանում էլ նման դեպքեր կարող են լինել, բայց կարծում է, որ մասշտաբները շատ ավելի փոքր են, քան Հայաստանում: ԱՄՆ-ում ուսանողները ձգտում են սովորել, նաև որովհետև իրենց ընտրած մասնագիտություններով աշխատելը հեռանկարային է:
Հայաստանյան բուհերի ռեկտորների կուսակցական լինելը Ծովինարը համարում է խնդրահարույց: Միչիգանի համալսարանն էլ է պետական բուհ, բայց դրա գործերում պետությունն ընդգրկվածություն չունի: Ծովինարին, ով նաև որպես դասախոսի օգնական «արաբների մշակույթ» առարկան է դասավանդում համալսարանում, ասել են, որ իրավունք չունի, օրինակ, բուհի տպիչը օգտագործել նյութեր տպելու քաղաքական արշավի համար, կամ իր կուսակցական կողմնորոշումներն արտահայտել լսարանում՝ ուսանողների առջև:
«Ես դա շատ ճիշտ եմ համարում, որովհետև չեմ ուզենա, որ ինչ-որ մի ուսանող վախենա արտահայտել իր մտքերը, քանի որ ես իր գնահատականն եմ նշանակում, հանկարծ չմտածի' «փորձեմ ավելի դուրեկան լինել իր կարծիքներին, որպեսզի ավելի բարձր գնահատական ստանամ»»,- ասում է Ծովինար Տերտերյանը:
ԱՄՆ-ում մի քանի հազար համալսարան կա, որոնցից ամենաառաջատարները 50-100-ն է: «Լավ կլիներ, որ գոնե 1-2 համալսարան Հայաստանում էլ այդ նույն մակարդակի լիներ, որովհետև, ասենք, Թուրքիայում գիտեմ, որ 1-2 համալսարան կա, որ արդեն միջազգային ստանդարտներին համապատասխանում է»,- ասում է Ծովինարը:
Միչիգանի համալսարանի բակալավրիատում հայաստանցի և սփյուռքահայ մոտ 50 ուսանող է սովորում: Նրանք ունեն իրենց հայկական միությունը, իսկ մագիստրոսներն ու ասպիրանտներն ավելի քիչ են, և կազմակերպված միություն չունեն:
Բուհում գործում են տարածաշրջանային ծրագրեր, այդ թվում նաև հայագիտության ծրագիր: Հայագիտություն են սովորում նաև այլազգիները: «Երևի Ամերիկայում կամ ամբողջ սփյուռքում ամենաշատ հայագետները Միչիգանի համալսարանում են, կարող է նույնքան' UCLA-ում (University of California, Los Angeles՝ Կալիֆորնիայի համալսարան), բայց չեմ կարծում, որ ուրիշ համալսարանում այդքան շատ հայագետներ լինեն»,- ասում է Ծովինարը:
Նա Միչիգանի համալսարանում ուսումնասիրում է 19-րդ դարում Արևմտյան Հայաստանի՝ Ռուսաստանին ու Պարսկաստանին սահմանամերձ տարածքներում հայերի ու քրդերի պատմությունը՝ շեշտը դնելով հողային հարցի վրա. ինչից է առաջացել հողային հարցը, հողի երկրագործական, տնտեսական, քաղաքական, իրավական, հոգեբանական ասպեկտները: Միաժամանակ Ծովինարը շեշտում է, որ 19-րդ դարի հայերը (այդ թվում նաև հայկական մամուլը) տարածքը անվանում էին ոչ թե Արևմտյան Հայաստան, այլ Օսմանյան Հայաստան, Թուրքական Հայաստան, Ռուսական Հայաստան:
«Հողային խնդիրը հեշտացրեց Ցեղասպանության իրականցումը, բայց որ դա սկիզբ էր Ցեղասպանության, չեմ համաձայնի»,- ասում է նա:
Այժմ Ծովինարը Էգեյան ծովի Ջունդա կղզում է, որտեղ առաջիկա շաբաթներին սովորելու է օսմաներեն (արաբատառ թուրքերեն): Կղզում ԱՄՆ Հարվարդի համալսարանը և Թուրքիայի Քոչ համալսարանն իրականացնում են օսմաներենի համատեղ դասընթացներ:
Այս ամառ հայագիտության ծրագրի շրջնակներում Ծովինարը Հայաստանում էր՝ ընդհանուր կարծիք կազմելու, թե իր հետազոտության համար պետքական ինչ նյութեր կան: «Բավական շատ բան կար, որը երկար ուսումնասիրության կարիք կունենա»,- ասում է նա: Ծովինարը ծրագրում է Հայաստան վերադառնալ հավանաբար 1 տարի անց և ավելի մանրամասն ուսումնասիրել գտած նյութերը:
Երևանում Ծովինարը եղել է Ազգային արխիվում, Ազգային գրադարանում, Մատենադարանում: 19-րդ դարի հայկական ամսագրերում, տեղեկագրերում նա հանդիպել է բնությունը, Վանի շրջանի տարբեր գյուղեր, եկեղեցիներ շատ մանրամասնորեն նկարագրող նյութերի: Ծովինարի ուշադրությունը գրավել է այն հանգամանքը, որ հայերը նկարագրում էին մի բան, որն ունեին, դեռ չէին կորցրել:
«Դա է հետաքրքիրը: Միգուցե ուրիշ պատմաբաններ խոսել են, բայց ես դեռ չեմ գտել պատճառը՝ ինչու են գրել այդքան այդ տարածքների մասին, երբ դեռ իրենք այնտեղ էին ապրում: Ընդհանրապես գրում ես տարածքի մասին, երբ այլևս էնտեղ չեք, չէ՞: Կամ, ուզում էին ծանոթացնել տարածքը հայերի, որոնք չէին գտնվում այլևս այնտեղ: Ամբողջ 19-րդ դարի ընթացքում հայերը լքել են տարածքը»,- ասում է Ծովինարը:
Գուցե այն ժամանակ արդեն մարդիկ ինչ-որ անկում էին տեսնում, լեզվի, հողերի կորուստ, հայերի հեռանալը Արևմտյան Հայաստանից: Մարդիկ կորցնում էին իրենց սեփականությունը, ֆիզիկական ապահովություն չկար: Ասպիրանտն այժմ ուսումնասիրում է այն պատճառները, որոնց հետևանքով հայերը 19-րդ դարի ընթացքում կորցնում էին իրենց հողն ու սեփականությունը:
«Հիմա էլ Հայաստանում ինչ-որ անկում ենք, չէ՞, տեսնում: Մարդիկ զգում են, որ կորցնում են ինչ-որ բան: Իմ կարծիքով, դրա համար բնության պահպանության համար շատ ակցիաներ են լինում և այլն»,- ասում է Ծովինարը:
Մինչ Հայաստան գալը նա Ստամբուլում էր: Այնտեղի Օսմանական արխիվներում և Ստամբուլի գրադարաններում ևս գտել է իր հետազոտությանն առնչվող բազմաթիվ նյութեր: Ի տարբերություն Երևանի արխիվների՝ Ստամբուլի արխիվներում կատալոգները (տվյալ մի խումբ փաստաթղթերի բովանդակության հակիրճ շարադրում) թվայնացված էին, ինչն ավելի հեշտացնում է տեղեկատվություն գտնելը: Մյուս տարի Ծովինարը հավանաբար նորից կգնա Ստամբուլ՝ շարունակելու ուսումնասիրությունը:
«Ոգևորողը այն է, որ գիտությամբ զբաղվելը տարբեր կոնտեքստներում ինձ շատ ավելի լայն մտածելու հնարավորություն է տալիս: Ինձ համար ինչ-որ գրասենյակում աշխատելը շատ ռոբոտային և մեխանիկական իրավիճակ կստեղծի»,- ասում է Ծովինար Տերտերյանը:
Նա հիշում է, որ Երևանում դպրոցում իրեն ուսուցիչն ասում էր, որ պատմությունը թվերի գիտություն է, և թվերը պետք է անգիր անել: Իսկ ԱՄՆ-ում ուսուցիչն ասում էր, որ պատմությունը տրամաբանության գիտություն է:
«Շատ մեծ տարբերություն կա այդ երկուսի մեջ, և հակված եմ երկրորդին: Պիտի հարցեր տրվեն ուղղակի: Պատմությունը տարբեր մեկնաբանությունների առիթ կարող է տալ: Կարող է 3-4 հոգի ներկա եղած լինի նույն իրադարձությանը, բայց բոլորը տարբեր մեկնաբանած լինեն: Ու այդ բոլորը պետք է ուսումնասիրվի»,- ասում է Ծովինարը:
Նա որպես մասնագիտություն է ընտրել պատմությունը, որպեսզի հասկանա, թե ինչու են մարդիկ և պետությունները վարվում այնպես, ինչպես վարվում են: «Ինձ համար ավելի կարևոր է բացատրել ինչու. ինչու այդ թվին, ինչու այդ մարդը, ինչու այդ դեպքը: Ինձ համար դա է պատմությունը, ոչ թե դեմքը, դեպքը և թիվը»,- ասում է Ծովինարը:
Էրիկ
Հայաստանցիները չեն արձագանքել կարծում եմ մի պարզ պատճառով։ Ծովինարի ասածները հետաքրքիր են, բայց կրթության հարցերի շուրջ իր մտքերը նորույթուն չեն Հայաստանում ոչ իշխանամետների, ոչ էլ ընդդիմադիրների համար։ Սա Հայաստանն է։ Նորություն է սփյուռքահայերի համար, ում համար Հայաստանի «կեղտոտ լվացքը» պետք չի ուրիշների ցույց տալ մեկ և երկրորդ, ում համար Հայաստանում տեղի ունեցող վատ բաները՝ կոռուպցիա, անմադրկային վերաբերմունք իշխանավորների կողմից, մարտի մեկ և այլն, ուղղակի կան, որովհետև Հայաստանն ընդամենը 20 տարվա պետություն է. նորմալ է, պիտի լինեն, բայց դրա մասին պիտի չխոսենք։ Կարծում եմ էս է պատճառոը, որ սփյուռքահայերն ագրեսիվ կերպով արձագանքեցին «կեղտոտ լվացքի» ցուցադրությանը, իսկ Հայաստանցիների համար էդ «կեղտոտ լվացքն» ամեն օր իրենց աչքի առջև է։

Ph.D. Student Dzovinar Derderian: “History is understanding the why, not the when or what”
Dzovinar Derderian, a second year Ph.D. student at the University of Michigan State in Ann Arbor, was recently in Yerevan to do research on her thesis covering the socio-economic history of the eastern regions of the Ottoman Empire in the 19th century.
While here, she saw an advertisement for a web-site called kursayin.am, a sort of online information data base for university students in need of scientific and academic publications. During our conversation, Dzovinar used the site as an example to illustrate the level of education in the country.
“The situation here is pretty bad. I know a few young academicians who are doing great work. There are many who are trying to do what it takes to become better professionals, but if we are talking about the system in general...If students don’t sit down and write their own work, they aren’t really learning. I learn the most when I write and relate it all to others. Writing and speaking cause people to actually think,” Dzovinar says.
Thesis on Armenian-Kurdish Relations in 19th century Ottoman Empire
She received a Bachelor’s degree at Tufts University in International Relations and then went on to Georgetown University’s School of Foreign Service in Washington D.C. for a Master’s degree, specializing in Russian and East European Studies.
Dzovinar’s thesis will concentrate on Ottoman-Russian relations and their influence on the political orientations of Kurds and Armenians within both empires, in the last quarter of the 19th century. She says of particular interest is the “land issue” (ownership, taxes, etc) between various Armenian and Kurdish communities in the overarching Ottoman framework.
Her long-term goal is to become an historian/Ottoman specialist. She laughs and confesses that the road will be a long one. Ph.D. students in the States can take from 5-7 years to complete the course.
Plagiarism and politics in Armenia’s universities
Getting back to the kursayin.am site and the services it provides, Dzovinar says that plagiarism in top American universities could get a student kicked out or, at a minimum, disbarred from a year.
“Such cases are severely frowned upon at all levels and students are made aware of the risks,” she tells me.
While Dzovinar doesn’t rule out the possibility of such academic infringements happening at Michigan University, she believes they pale in comparison to Armenia. Students in top American colleges and universities yearn to learn and don’t want to blemish their professional job prospects.
She believes that political party affiliation of university rectors in Armenia is a fundamental problem. While Michigan University is a state institution, government intervention is kept at a minimum and doesn’t play a factor in terms of academics.
Dzovinar, who also works as an assistant lecturer of Arab culture for undergrads, laughs when she tells me that she isn’t even allowed to use the school copier for personal use or to make up political campaign flyers. More to the point, she can’t use her teaching position as a forum to propagate her political inclinations to her students.
“I think this is the correct way to go. I wouldn’t want any student to feel intimidated and not express their own opinions. Students shouldn’t be made to feel that they can get a higher grade from me just because they believe they can cajole me by expressing sentiments similar to my own,” says Ms. Derderian.
Research in Turkey and Armenia
Dzovinar, who was doing research in Istanbul before coming to Armenia, said that there are a handful of universities in Turkey that have achieved commonly accepted international standards. Her hope is that steps are taken in Armenia to achieve a similar goal.
While there are around 50 Armenian students (both from Armenia and the diaspora) studying for their Bachelor’s at Michigan University, there are fewer in graduate and post graduate studies.
She says that, along with UCLA in Los Angeles, there are probably more Armenian Studies academics at Michigan University’s Armenian Studies Program than anywhere else in the diaspora.
Getting back to her area of research, Dzovinar pointed out that in the 19th century, as far as she has been able to make out, Armenians, including the Armenian press, never referred to the lands of the eastern Ottoman Empire as “Western Armenia” – it was Ottoman or Turkish Armenia and similarly, Russian Armenia.
“Of course, the land issue, in its legal, economic, psychological and political aspects, facilitated the Genocide to come. But I wouldn’t agree that it served as the starting point for 1915,” Dzovinar argues.
After a few weeks in Armenia, to see what the local archives and libraries contain of use for her research, Dzovinar travelled to the Turkish island of Cunda in the Aegean Sea.
The Ph.D. student is also taking courses in the Ottoman language, a prerequisite to research various Ottoman archives. Harvard University and Turkey’s Koç University jointly teach Ottoman Turkish at Cunda.
While in Yerevan, Dzovinar visited the National Archives, the National Library and the Matenadaran for her research. “I found quite a bit and it will require a lengthy study,” she says, adding that she plans to return in about a year’s time to go through all the material.
The term “Western Armenia” is a recent creation
She came across many 19th century Armenian magazines and periodicals describing the natural landscape and villages in the Van area, including the churches and other monuments.
Dzovinar says she was struck by the fact that Armenians of the time were describing, in detail, things that they still had claim over; things that they hadn’t yet lost.
“That’s the interesting aspect. Maybe other historians have wrote about this but I have yet to come across why Armenians wrote so much about the lands back then, even though they were still there. Usually, it’s the other way round. You write about a place where you no longer live, no? Or you want to describe a place to Armenians whose connection was severed a long-time ago. Throughout the entire 19th century, for a variety of reasons, Armenians were leaving those lands.”
As to possible reasons for this, Dzovinar refers back to the land issue. As Armenians were being stripped of their lands and property, their physical safety and well-being also suffered, forcing growing numbers to leave western Armenia. This is the crux of her thesis research – getting to understand what was actually going on in the villages and towns, especially between Armenians and Kurds, regarding land and other property rights.
“In Armenia today we also are witnessing a decline. People fell they are losing out. No wonder there are growing protest actions to save the environment and other things,” Dzovinar says.
In Istanbul, Dzovinar uncovered much in the Ottoman archives and the municipal library. There, all the material is catalogued digitally, unlike Armenia. It’s a great convenience for researchers and students alike. She says she’ll probably return to Istanbul to continue her academic research.
“What I find so encouraging is that academic research opens up entire new mental vistas on a variety of levels. I couldn’t see myself working in some office like a robot. The whole experience would be way too mechanical,” Dzovinar confesses.
Born to diaspora Armenian parents who relocated to Armenia in the early 1990’s, Dzovinar remembers attending public school in Yerevan.
She recounts that her teacher had said that history is a science of dates and that they must be memorized. In the States, Dzovinar says that teachers tell their students that history is a science of logic or rationality.
“There’s a big difference between the two and I’m inclined toward the latter. Questions must directly be presented. History can lead to various interpretations. You can have several people witnessing the same event but each will interpret it differently. All of it must be studied.”
Dzovinar confesses that she chose history as a professional pursuit in order to understand why people and governments act the way they do.
“Most important for me is explain the why. Why that date, why that person and why that event? That’s history for me and not the simply the who, what or when.”