«Պետկոմիտեի` ապատեղեկացնելու մասին մեղադրանքն անհիմն է»
Մենք` «ԷկոԼուր» եւ «Տարածքային զարգացման և հետազոտությունների կենտրոն» ՀԿ-ներս, կարծում ենք, որ Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի կողմից Գեղարքունիքի մարզի «Տարածքային զարգացման և հետազոտությունների կենտրոն» ՀԿ-ին  ապատեղեկատվության տարածման մեջ մեղադրելը ոչ մի հիմնավորում չունի:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 12-ի իր հայտարարության մեջ պետական կոմիտեն  մասնավորապես նշել էր. «Վերջին շրջանում որոշ հասարակական կազմակերպությունների կողմից ոլորտին վերաբերող բացահայտ ապատեղակետվության տարածումը…», ««Տարածքային զարգացման և հետազոտությունների կենտրոն» Հ/Կ նախագահ Սաթիկ Բադեյանի բերած փաստարկները չեն համապատասխանում իրականությանը…», եւ ապա «ՀՀ Գեղարքունիքի մարզում գործում են ջրօգտագործողների երեք ընկերություններ՝ «Մարտունի», «Գավառ» և «Վարդենիս», որոնց սպասարկման տարածքի փաստացի ոռոգվող հողատարածքները կազմում է 4600 հա…», «…Մարզի բնակչության շուրջ 25 %-ը զբաղվում է ոռոգելի հողագործությամբ»:
Մեր կողմից նշենք, որ Գեղարքունիքի մարզն ունի (տարբեր տվյալների համաձայն) 80 հազարից միչեւ 86 հազար հեկտար վարելահող: Եւ այս տեսանկյունից Պետական կոմիտեի նշած 46 հազար հեկտարը կազմում է ընդհանուր տարածքի 5-7% -ը: Մենք նաեւ ուշադրություն ենք դարձնում Պետական կոմիտեի ներկայացրած մեկ այլ թվի վրա, որ մարզի բնակչության շուրջ 25%-ն ապահովված է ոռոգելի ջրով:
Այդ թիվը կարող էր էլ ավելի մեծ լինել, քանի որ նրանում ներառված են երեք խոշոր քաղաքների` Մարտունու, Գավառի, Վարդենիսի  բնակիչները: Քաղաքային բնակչությունը շատ ավելի քիչ է գյուղատնտեսությամբ զբաղվում, քան գյուղական բնակչությունը: Բայց հենց գյուղական բնակչությունը պետք է մշակի Պետական կոմիտեի վերահսկողությունից դուրս մնացած 75000-79000 հեկտար հողատարածքները` հույսը դնելով եղանակի, ձյան կամ անձրեւի վրա: Եւ եթե ձյուն կամ անձրեւ չկա, ապա բերք էլ չկա: Մարդիկ վարկեր են վերցնում եւ կարող են ոչինչ չստանալ ջրի բացակայության պատճառով:
Ջուրը դարձել է ավելի թանկարժեք, քան կյանքը: Մեր աչքի առաջ Գեղամավան գյուղի երկու բնակիչ պարաններով իջնում էին Սեւան-Հրազդան ջրատարի մոտ, դույլով ջուր էին վերցնում եւ լցնում նեղ խողովակի մեջ: Ջրատարով հոսող ջրի արագությունը շատ մեծ է, ջրատարի պատերը հարթ են, իսկ խորությունը` 7-10 մետր: Ջրատարի մեջ ընկնելու դեպքում փրկվելը գրեթե անհնար է: Գյուղի տարեցները պնդում են, որ ջրատարի բացման օրվանից նրա մեջ խեղդվել է ավելի քան 50 մարդ:
Մեր հարցին, թե արդյոք այդ հողագործները չեն վախենում, որ պարանը կպոկվի, նրանք պատասխանեցին. «Իսկ ինչ անեն, պետք է ջրել, ջուրը հարկավոր է»: Թե օրը քանի անգամ են իջնում ջրատարի մոտ, դժվար է ասել: Ահա թե ինչի մասին է խոսքը` խնդիրների: Դրանց մասին չի կարելի լռել: Մենք կարծում ենք, որ պետական մարմինները հասարակայնության հայտարարությունը պետք է ընդունեն որպես ահազանգ եւ պետք է բոլոր ջանքերը գործադրեն, որպեսզի խնդիրները լուծվեն, եւ գոհ լինեն ոչ միայն ընկերությունները, այլեւ մարդիկ:

State Committee Allegation in Misinformation Ungrounded
We, “EcoLur” and 'Territorial Development and Studies Center' NGOs think that allegation in misinformation made by State Committee on Water Industry addressed to Gegharkounik-based 'Territorial Development and Studies Center' NGO has no words. Reminder: in its statement on 12 July, the State Committee particularly noted, “Recently some NGOs deal with dissemination of obvious misinformation…
“…The arguments brought by 'Territorial Development and Studies Center' NGO President Satenik Badeyan don't comply with the reality….” And then, “…Three water users' companies operate in Gegharkounik region, 'Martuni', 'Gavar' and 'Vardenis', the number of factually irrigated land areas in their service area makes up 6400 ha...', “…Around 25% of the regional population deals with irrigated agriculture.'
For our part, we would like to mention that Gegharkounik region has (under different data) from 80,000 to 86,000 ha of plough lands, and in this regard, 4600 ha mentioned in the statement of the State Committee, make up only 5-7% of the total area. We would also like to draw State Committee attention to another figure that 25% of regional residents are supplied with irrigation water. This figure could be higher, as it includes the population of three large towns – Martouni, Gavar and Vardenis. Town people deal with agriculture for more less than rural people, but rural people should cultivate land areas left beyond control of State Committee, 75,000 – 79,000 ha, hoping for weather, snow and rain. If snow and rain lack, there is no harvest. People take loans and get nothing due to water absence.
Water has turned into something valuable, more valuable than life. Beneath our eyes, two Geghamavan villagers slipped down on ropes to Sevan-Hrazdan canal, took water with buckets and poured it into narrow pipe, which runs to their land areas. The speed of water running through the canal is very high, canal walls are smooth, while its depth is 7-10 meters. If you fall into canal, it’s almost impossible to survive. Old villagers assured us that since opening of the canal more than 50 people drowned there.
When we asked whether these farmers are not afraid of the rope break off, they said, “What can we do, we should water, we need water.” It’s hard to say how many times you need to slip down to the canal, evidently as many times as many buckets they need to water their land areas.
Here what we talk about, we talk about problems. These problems can’t be kept silent about. We think that governmental bodies should perceive public statements as alarm signals and should take all measures to solve these problems, so as not only companies, but also people are pleased with this situation.