«Պետկոմիտեի` ապատեղեկացնելու մասին մեղադրանքն անհիմն է»
Մենք` «ԷկոԼուր» եւ «Տարածքային զարգացման և հետազոտությունների կենտրոն» ՀԿ-ներս, կարծում ենք, որ Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի կողմից Գեղարքունիքի մարզի «Տարածքային զարգացման և հետազոտությունների կենտրոն» ՀԿ-ին  ապատեղեկատվության տարածման մեջ մեղադրելը ոչ մի հիմնավորում չունի:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 12-ի իր հայտարարության մեջ պետական կոմիտեն  մասնավորապես նշել էր. «Վերջին շրջանում որոշ հասարակական կազմակերպությունների կողմից ոլորտին վերաբերող բացահայտ ապատեղակետվության տարածումը…», ««Տարածքային զարգացման և հետազոտությունների կենտրոն» Հ/Կ նախագահ Սաթիկ Բադեյանի բերած փաստարկները չեն համապատասխանում իրականությանը…», եւ ապա «ՀՀ Գեղարքունիքի մարզում գործում են ջրօգտագործողների երեք ընկերություններ՝ «Մարտունի», «Գավառ» և «Վարդենիս», որոնց սպասարկման տարածքի փաստացի ոռոգվող հողատարածքները կազմում է 4600 հա…», «…Մարզի բնակչության շուրջ 25 %-ը զբաղվում է ոռոգելի հողագործությամբ»:
Մեր կողմից նշենք, որ Գեղարքունիքի մարզն ունի (տարբեր տվյալների համաձայն) 80 հազարից միչեւ 86 հազար հեկտար վարելահող: Եւ այս տեսանկյունից Պետական կոմիտեի նշած 46 հազար հեկտարը կազմում է ընդհանուր տարածքի 5-7% -ը: Մենք նաեւ ուշադրություն ենք դարձնում Պետական կոմիտեի ներկայացրած մեկ այլ թվի վրա, որ մարզի բնակչության շուրջ 25%-ն ապահովված է ոռոգելի ջրով:
Այդ թիվը կարող էր էլ ավելի մեծ լինել, քանի որ նրանում ներառված են երեք խոշոր քաղաքների` Մարտունու, Գավառի, Վարդենիսի  բնակիչները: Քաղաքային բնակչությունը շատ ավելի քիչ է գյուղատնտեսությամբ զբաղվում, քան գյուղական բնակչությունը: Բայց հենց գյուղական բնակչությունը պետք է մշակի Պետական կոմիտեի վերահսկողությունից դուրս մնացած 75000-79000 հեկտար հողատարածքները` հույսը դնելով եղանակի, ձյան կամ անձրեւի վրա: Եւ եթե ձյուն կամ անձրեւ չկա, ապա բերք էլ չկա: Մարդիկ վարկեր են վերցնում եւ կարող են ոչինչ չստանալ ջրի բացակայության պատճառով:
Ջուրը դարձել է ավելի թանկարժեք, քան կյանքը: Մեր աչքի առաջ Գեղամավան գյուղի երկու բնակիչ պարաններով իջնում էին Սեւան-Հրազդան ջրատարի մոտ, դույլով ջուր էին վերցնում եւ լցնում նեղ խողովակի մեջ: Ջրատարով հոսող ջրի արագությունը շատ մեծ է, ջրատարի պատերը հարթ են, իսկ խորությունը` 7-10 մետր: Ջրատարի մեջ ընկնելու դեպքում փրկվելը գրեթե անհնար է: Գյուղի տարեցները պնդում են, որ ջրատարի բացման օրվանից նրա մեջ խեղդվել է ավելի քան 50 մարդ:
Մեր հարցին, թե արդյոք այդ հողագործները չեն վախենում, որ պարանը կպոկվի, նրանք պատասխանեցին. «Իսկ ինչ անեն, պետք է ջրել, ջուրը հարկավոր է»: Թե օրը քանի անգամ են իջնում ջրատարի մոտ, դժվար է ասել: Ահա թե ինչի մասին է խոսքը` խնդիրների: Դրանց մասին չի կարելի լռել: Մենք կարծում ենք, որ պետական մարմինները հասարակայնության հայտարարությունը պետք է ընդունեն որպես ահազանգ եւ պետք է բոլոր ջանքերը գործադրեն, որպեսզի խնդիրները լուծվեն, եւ գոհ լինեն ոչ միայն ընկերությունները, այլեւ մարդիկ:

Обвинение Госкомитета в дезинформации безосновательно
Мы, общественные организации, «ЭкоЛур» и Территориальный центр развития и исследований, считаем, что обвинение в дезинформации, выдвинутое Государственным комитетом по водному хозяйству в адрес общественной организации “Территориальный центр развития и исследований” из Гегаркуникского марза, не имеет никаких оснований.  Напомним, что  Госкомитет в своем заявлении от 12 июля, в частности, отметил: “В последнее время некоторые общественные организации распространяют очевидную дезинформацию...», «....Факты, приведенные председателем Территориального центра развития и исследований  Сатик Бадеян о том, что в Гегаркуникском марзе села не имеют воды, не соответствуют действительности...”, и далее, “...в Гегаркуникском марзе действуют три компании, “Мартуни”, “Гавар” и “Варденис”, которые обеспечивают орошением территорию 4 600 га…”... «Компании «обеспечивают 25% населения марза...».
Со своей стороны отметим, что Гегаркуникский марз имеет ( по разным данным) от 80 000 до 86 000 га пахотных земель. И в этом аспекте, 4600 га, указанные в заявлении Госкомитета, составляют всего 5-7% от общей площади. Мы также обращаем внимание на другую цифру Госкомитета, что 25% жителей марза обеспечены оросительной водой. Эта цифра могла быть и больше, так как в нее включено население 3 крупнейших городов - Мартуни, Гавара, Вардениса. Городское население занимается сельскохозяйственной деятельностью не в пример меньше, чем сельское население. Но именно сельское население должно обрабатывать оставшиеся без надзора Госкомитета 75000-79000 га, надеясь на погоду, на снег и дождь. И если снега и дождя нет, то урожая тоже нет. Люди берут кредиты, и могут ничего не получить из-за отсутствия воды.
Вода стала драгоценностью, больше, чем жизнь. На наших глазах двое жителей села Гегамаван на веревках спускались в канал Севан-Раздан, зачерпывали ведром воду, и сливали ее в тонкую трубу. Скорость воды, текущей по каналу, очень высокая, стены канала гладкие, а глубина – 7-10 м. Если упасть в канал, спастись практически невозможно. Старожилы села утверждают, что со времени открытия канала, в нем утонуло более 50 человек.
На наш вопрос, не боятся ли эти двое фермеров, что веревка порвется, они ответили: «А что делать, надо поливать, вода нужна». Сколько раз в день они спускаются в канал, трудно сказать.
Вот о чем идет речь, о проблемах. Их нельзя замалчивать. Мы считаем, что государственные органы должны воспринимать заявления общественности как  сигнал тревоги, и должны  предпринять все усилия, чтобы проблемы были решены, и довольны были не только компании, но и люди.