Փակե՞լ «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցը, թե՞ զարգացնել այնտեղ էկոտուրիզմը
«Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցում պատմամշակութային շուրջ 350 հուշարձան կա: Ինչպե՞ս հասնել այդ տարածքները՝ վնաս չտալով արգելոցին: Էկոտուրիստական երթուղիների մշակումը և դրանց առկայությունն արգելոցներում անհանգստացնում է բնապահպաններին: Նրանք հուլիսի 18-ին արգելոց այցելության ժամանակ տնօրենի և բնապահպանության նախարարի առաջին տեղակալ Սիմոն Պապյանի հետ քննարկում էին այն հարցը, թե արդյոք «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցը պետք է բա՞ց լինի զբոսաշրջիկների համար, բոլորի համար փա՞կ, թե որոշակի բաներ այնտեղ կարելի է թույլատրելի դարձնել. «Մեր համար, կոնկրետ արգելոցի աշխատողների համար, բոլորից լավն այն է, որ որոշում ընդունվի բացարձակ փակվի, և ոչ մի շունչ չմտնի, էդ դեպքում ռեժիմը հեշտ է պահպանել»,- ասում է Ս. Պապյանը: Սակայն վերջինս նաև նշում է, որ որոշ մարդիկ գալիս են և ուզում են արգելոցի հետ ծանոթանալ, նրանք վճարում են և ուղեկցողը հատուկ երթուղով նրան առաջնորդում է արգելոց:
Նշենք, որ արգելոցում այս պահին ավտոմեքենայի համար նախատեսված ճանապարհ է վերանորոգվում ու լայնացվում, ինչը, ըստ արգելոցի տնօրեն Վարանցով Բարսեղյանի, հակահրդեհային նշանակություն ունի: Վարանցով Բարսեղյանն ասում է, որ զբոսաշրջիկին կարող են ուղեկցել հետիոտն, ձիով կամ նույնիսկ մեքենայով.  արգելոցը մեքենա ունի, եթե ուղևորն ուզում է հասնել ինչ-որ տեղ մեքենայով ու կա դրա հնարավորությունը, ապա նրան մեքենայով են ուղեկցում:
«Հայաստանի թռչունների պահպանման միության» հիմնադիր և տնօրեն Մամիկոն Ղասաբյանը արգելոցում տուրիստական երթուղիների կազմումը ամենամեծ անգրագիտություն համարեց: Նա օրինակ բերեց Կաքավաբերդի երթուղին, որտեղ գնալու համար նշված է 9 կմ, սակայն արդյոք միայն գնալն է այդքան, թե վերադարձի հետ միասին է ճանապարհն այդքան կազմում:
Կարծիքներից մեկը վերաբերում էր եզրերով երթուղի թողնելուն, որպեսզի արգելոցին վնաս չտրվի, քանի որ ինչպես էլ գնան, մարդկային ներկայությունը խոչընդոտում է բնության բնականոն զարգացմանը: Բնապահպանները նշեցին, որ էկոտուրիզմը արտերկրում տարածված է, բայց միայն ազգային պարկերում, այլ ոչ թե արգելոցներում:
Բնապահպան-ակտիվիստ Գևորգ Սաֆարյանն էլ հարց ուղղեց, թե արդյոք էկոտուրիզմն այդքան շահույթ է բերում, որքան բնությանը վնաս է պատճառվում դրա հետևանքով, և գուցե վնասն ավելի մեծ է, քան շահույթը: Պարզվեց, որ նման հաշվարկներ չկան:
«Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի կայքում նշված է, որ արգելոցը համապատասխանում է Բնության պահպանության միջազգային միության դասակարգման «Ia» կատեգորիային: Պետական արգելոցը գիտական, կրթական, պատմամշակութային արժեք ներկայացնող առանձնահատուկ բնապահպանական, գեղագիտական հատկանիշներով օժտված միջազգային և հանրապետական նշանակություն ունեցող տարածք է, որտեղ բնական միջավայրի զարգացման գործընթացներն ընթանում են առանց մարդու անմիջական միջամտության։ «la» կատեգորիան պաշտպանության ամենաբարձր մակարդակն է: ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի Տնտեսական և բնապահպանական ստորաբաժանման կրտսեր մասնագետ  Դանա Բոդգանը նշեց, որ միջազգային ստանադարտները հստակ սահմանում են, որ այն վայրերում, որտեղ կան Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիներ, տուրիստական որևէ գործունեություն ծավալելն արգելվում է: Իսկ Խոսրովի արգելոցում կան Կարմիր գրքում գրանցված կենդանիներ ու բույսեր, հետևաբար, ելնելով նաև նշված «la» կատեգորիայի պահանջներից, արգլեոցը պետք է փակ լինի և զերծ մարդկային միջամտությունից:
Ավելին, «Կենդանական աշխարհի մասին» ՀՀ օրենքի 18-րդ հոդվածը երաշխավորում է կենդանական աշխարհի հազվագյուտ եւ անհետացման եզրին գտնվող օբյեկտների պահպանությունը և արգելում ցանկացած գործունեություն, որը կհանգեցնի Հայաստանի Հանրապետության կենդանիների Կարմիր գրքում գրանցված տեսակների թվաքանակի կրճատմանը եւ դրանց ապրելավայրերի վատթարացմանը:
Սիմոն Պապյանը նշեց, որ երթուղիները Խոսրովի արգելոցում նախատեսված են Կառավարման պլանով: Նախարարի առաջին տեղակալն  առաջարկեց մինչև հուլիսի վերջ այդ պլանում նկատած թերությունների մասին տեղյակ պահել և առաջարկություններ ներկայացնել նախարարություն:
Հատուկ պահպանվող տարածքներն ունեն կից խորհուրդներ, ինչը նաև ՊՈԱԿ-ների մասին օրենքով է սահվանված: Պարզվեց` Խոսրովի արգելոցի հինգ անձանցից բաղկացած խորհրդում ընդգրկված են բնապահպանության նախարարության 5 աշխատակիցներ: «Հատուկ պահպանվող տարածքների խորհուրդներում ոչ միայն ՀԿ-ներ չկան, այլ նաև նույնիսկ համայնքների ներկայացուցիչներ չկան»,- նկատեց բնապահպան Արման Վերմիշյանը:
Նախարարի առաջին տեղակալն ասաց, որ ինքը կաշխատի, որ համաչափությունն իրագործվի և ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ ներգրավվեն խորհրդում:

Закрыть госзаповедник "Хосровский лес" или развивать там экотуризм?
В государственном заповеднике "Хосровский лес" имеется около 350 культурно-исторических памятников. Как добираться до этих мест, не нанося ущерба природе? Экологов волнует вопрос составления экотуристических маршрутов и их наличие в заповеднике. Во время посещения "Хосровского леса" 18 июля экологи-активисты вместе с директором заповедника Воронцовом Барсегяном и первым заместителем министра экологии Симоном Папряном обсудили вопрос о том, должен ли "Хосровский лес" оставаться открытым для туристов, закрытым для всех или кое-что там все же можно разрешать.
"Для нас, работников заповедника, лучшим вариантом будет принятие решение о переходе на закрытый режим работы",- говорит Симон Папян. Вместе с тем он отмечает, что есть люди, которые хотят побывать в "Хосровском лесу", они платят за это, и проводник специальным маршрутом сопровождает их в заповедник.
Сообщим, что в настоящее время в заповеднике расширяется автомобильная дорога, что, по словам В.Барсегяна, делается в антипожарных целях.
Основатель и директор союза "Сохранение птиц Армении" Мамикон Касабян расценил составление туристических маршрутов в заповеднике как неграмотность. По словам экологов, за рубежом экотуризм очень распространен, но только в национальных парках, а не в заповедниках.
Эколог-активист Геворк Сафарян поинтересовался, действительно ли прибыль от экотуризма равноценна нанесенному им ущербу природе. Оказалось, что такие расчеты не производились.
На сайте госзаповедника "Хосровский лес" указано, что заповедник соответствует категории "а" по классификации Международного союза охраны природы. Госзаповедник представляет собой имеющую научную, образовательную, культурно-историческую ценность и наделенную эстетическими признаками территорию международного и республиканского значения, где процесс развития естественной среды происходит без непосредственного вмешательства человека. Категория "а" – наивысший уровень охраны. По словам сотрудника департамента по экономическим и экологическим вопросам ереванского офиса ОБСЕ Даны Богдановой, международные стандарты четко устанавливают, что в тех местах, где имеются занесенные в Красную книгу животные, развертывание какой-либо туристической деятельности запрещено. А в Хосровском заповеднике такие животные и растения имеются, следовательно, исходя из требований категории "а", заповедник должен быть закрыт и огражден от вмешательства человека.
Симон Папян отметил, что маршруты в Хосровском заповеднике предусмотрены Планом управления. В связи с этим первый заместитель министра предложил до конца июля представить в министерство замечания по недостаткам указанного документа и соответствующие предложения.
По закону при особо охраняемых территориях действуют советы. Оказалось, что в действующий при Хосровском заповеднике совет входят лишь пять сотрудников министерства экологии, и нет ни одного представителя ни общественных организаций, ни общин, заметил эколог Арман Вермишян.
С.Папян заверил, что будет добиваться устранения непропорциональности и включения в совет представителей общественных организаций.