116 հայ խաղաղապահ մեկնում է Գերմանիա ուսուցման
Օգոստոսի 15-ին ԱՄՆ դեսպանությունը Հայաստանի խաղաղապահ բրիգադի անձնակազմի հետ միասին «Զվարթնոց» օդանավակայանից Գերմանիա ճանապարհեց 116 հայ խաղաղապահների, ովքեր իրենց ուսուցումը կանցնեն ԱՄՆ, Ռումինիայի և Ուկրաինայի զինվորականնների հետ միասին: Հայկական ստորաբաժանումը կանցնի երեք շաբաթվա ուսուցում և կվերադառնա Հայաստան սեպտեմբերի 4-ին:
Գերմանիայում հայ խաղաղապահները կպատրաստվեն իրենց գալիք տեղակայմանը Կոսովոյում' Ուրոշևաց քաղաքի մերձակայքում գտնվող ԱՄՆ «Բոնդսթիլ» ռազմակայանում, որտեղ կծառայեն վեցամսյա ռոտացիոն հիմունքներով: Կոսովոյում հայ խաղաղապահները պատասխանատու են լինելու պարեկային ծառայության իրականացման, անցակետերի անվտանգության, զանգվածային անկարգությունների, ամբոխների կառավարման ու պահակախմբերի ուղեկցման համար:
Կոսովոյում հայ-ամերիկյան համատեղ խաղաղապահ բրիգադի առաքելության վերաբերյալ կնքվել է փոխըմբռնման հուշագիր Հայաստանի Պաշտպանության նախարարության և Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային ուժերի միջև:

116 Armenian Peacekeepers Depart for Training in Germany
On August 15, the U.S. Embassy joined Armenian members of the Armenian Peace Keeping Brigade at Zvartnots Airport to send off 116 Armenian peacekeepers who will train alongside American, Romanian and Ukrainian soldiers in Germany. The Armenian personnel will train for three weeks and are expected to return to Armenia on September 4.
In Germany, the Armenian peacekeepers will prepare for their upcoming tours in Kosovo, where they will be based at the U.S. Bondsteel Military Base, near the city of Urosevac, and serve for 6-month rotations. In Kosovo, the peacekeepers will be responsible for conducting patrols, checkpoint security, riot and crowd control, and convoy activity.
The joint Armenian-U.S. peacekeeping brigade in Kosovo is underwritten by a Memorandum of Understanding between the Armenian Ministry of Defense and the U.S. Army in Europe.