Հոգ չէ, Թուրքիան թող վերականգնի մեր եկեղեցիները
«Թուրքիան իր քաղաքական նպատակներն ունի Արևմտյան Հայաստանի մշակութային ժառանգության հետ կապված և փորձում է այն պահպանել, միգուցեև տուրիզմին զարկ տալու նպատակով: Եթե նրանք ուզում են վերականգնել հայկական եկեղեցիները, դա նաև մեր օգտին է, քանի որ շինությունները պահպանվում են միայն օգտագործելով»,- այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Գագիկ Գյուրջյանը՝ ԻԿՕՄՕՍ- Հայաստանի նախագահը (Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի պահպանման միջազգային խորհուրդ):
Հաճախ պետությունների վարչական սահմանները չեն համապատասխանում մշակութային սահմաններին, գոյություն ունեն միջազգային համաձայնագրեր և կոնվենցիաներ, որոնց տակ ստորագրել է Թուրքիան, և իրավունք չունի ոչնչացնել իր երկրի տարածքում պատմամշակութային արժեք ներկայացնող հուշարձանները, որոնք պատկանում են այլ ազգերին: Իսկ վերականգնելու դեպքում պետք է չխաթարի դրանց իսկությունը: Այսինքն, եթե վերականգնվում են հուշարձաները, ապա պետք է պահպանվեն նաև դրանց մասին պատմող արձանագրությունները:
Այժմ միջազգային փորձագետների խումբը, որում ներգրավված են նաև հայեր, մեր մայրաքաղաքներից մեկում` պատմական Անիում, վերականգնում է 4 եկեղեցի` Անիի մայր տաճարը, «Ամենափրկիչ եկեղեցին», Աբուղամրենց Սուրբ Գրիգոր եկեղեցին և Տիգրան Հոնենցի եկեղեցին:
Գագիկ Գյուրջյանը հավելեց նաև, որ Թուրքիայում Անիի 35 հայկական եկեղեցիները ընդգրկվել են ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի պատմամշակութային հուշարձանների նախնական  ցուցակում:

Пусть Турция восстанавливает наши церкви
"Турция преследует свои цели в отношении культурного наследия Западной Армении, пытаясь сохранить его, возможно даже с целью развития туризма. А если они хотят восстановить армянские церкви, то это выгодно и нам, поскольку сооружения сохраняются только в том случае, когда используются",- заявил сегодня на пресс-конференции председатель ИКОМОС-Армения (Международный совет по сохранению памятников и достопримечательных мест) Гагик Гюрджян.
По его словам, существуют международные соглашения и конвенции, под которыми подписалась также Турция, следовательно она не имеет права уничтожать на своей территории представляющие культурно-историческую ценность памятники других наций. В случае же восстановления этих сооружений Турция не должна искажать их принадлежность, то есть она обязана сохранить рассказывающие о них надписи.
В настоящее время группа международных экспертов, в которую входят также армяне, восстанавливает в одной из наших исторических столиц, Ани, 4 церкви – кафедральный собор, церкви Аменапркич, сурб Григор и Тиграна Оненци.
Гагик Гюрджян также отметил, что 35 армянских церквей Ани включены в предварительный список культурно-исторических памятников ЮНЕСКО.