Ստեփանակերտում սպասվում են նոր ֆլեշմոբեր
Ստեփանակերտում ապրիլի 3-ին ֆլեշմոբ կազմակերպելու գաղափարը, ըստ մասնակցիների, շատ պատահական է ծագել: Երիտասարդներով խոսում էին տարբեր երկրներում, այդ թվում նաև Երևանում բավականին տարածված ֆլեշմոբի և նմանատիպ ակցիաների մասին ու որոշեցին սոցիալական «Ֆեյսբուք» կայքում իրադարձություն ստեղծել եւ հայտարարություն տեղադրել`ցանկացողներին հրավիրելով մասնակցել Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում կազմակերպվելիք Ֆլեշմոբին:
«Որոշեցինք ֆլեշմոբը նվիրել ընթերցանությանը, քանի որ մեր օրերում գիրք ընթերցողների թիվը գնալով նվազում է, մեծ մասը նախընտրում է նույնի էլեկտրոնային տարբերակը: Բացի դրանից, 2012թ. Երեւանը հռչակվել է գրքի համշխարհային մայրաքաղաք: Ի մի բերելով այս երկու գաղափարը` հանձն առանք այն իրագործել ֆլեշմոբի միջոցով»,-ասում է Հայկ Խանումյանը:
Եղանակային անբարենպաստ պայմանների պատճառով նախապես մասնակցելու ցանկություն հայտնած 4 տասնյակ երիտասարդներից մասնակցեց միայն 15-ը: Տեղավորվելով Վերածննդի հրապարակում` երիտասարդները սկսեցին կարդալ իրենց սիրելի գրքից մի էջ: Սակայն, ինչպես վկայում են մասնակիցները, շուտով իրենց մոտեցան իրավապահ մարմիների ներկայացուցիչները և պահանջեցին վեր կենալ ու տեղափոխվել մատակա նստարանները:
«Ոստիկաններն ասացին, որ հասարակական կարգն ենք խախտում, սակայն այդպես էլ չկարողացան բացատրել, թե ինչպես ենք խախտել: Սա առիթ է տալիս մեզ մտածելու, որ պետք է ոստիկանության ներկայացուցիչների շրջանակներում էլ սեմինար-պարապմունքներ կազամակերպել ու բացատրել, որ ֆլեշմոբերն ու ակցիաները խաղաղ բնույթ են կրում և որ հետագայում նաման խնդիրներ չառաջանան»,-ասում է Հ.Խանումյանը:
Հայկ Խանումյանը վստահեցնում է, որ չնայած առաջին ոչ այնքան հաջողված ֆլեշմոբին, այն վերջինը  չի լինի: Պայմանավորվածություն կա  մասնավորապես «Հայկական ֆլեշմոբ դիվիզիա»-ի հետ, եւ հունիսի 11-ին` գրքի ընթերցանության օրը, ֆլեշմոբեր ու տարբեր ակցիաներ կկազմակերպվեն ինչպես Երևանում, այնպես էլ Ստեփանակերտում ընթերցանությունը խրախուսելու համար:
Ֆլեշմոբի մեկ այլ մասնակից` Հարութ Հարությունյանը խոստովանում է, որ ֆլեշմոբի գաղափարն իսկույն հրապուրել է իրեն ու, ինչպես ինքն է ասում, առանց մի վարկյան մտածելու` համաձայնել է: Հարութը վստահեցնում է, որ
Արցախում, իրոք, նման ֆլեշմոբի կարիք կա:
«Երիտասարդներն անտեսում են գրքերի հետաքրքիր աշխարհը` նախապատվությունը տալով համակարգիչներին: Չեմ ուզում մանրամասնել ֆլեշմոբի ժամանակ կատարված միջադեպը, բայց ակնհայտ է, որ Արցախում նման ակցիաների նկատմամբ վերաբերմունքը այնքան էլ գովելի չէ»,-ասում է Հարութ Հարությունյանը:
Ֆլեշմոբի մասնակից Քնար Ավետիսյանը խոստովանում է, որ ամեն ինչ լավ անցավ: «Տհաճ էր ոստիկանների միջամտությունը: Բայց, ճիշտն ասած, դա մի քիչ զվարճալի էր, քանի որ նրանք ոչ մի պատկերացում չունեին, թե ինչ ենք մենք անում և, ես կասեի, որ նրանք դա որպես ցույց ընդունեցին»,-ասում է Քնարը:
Ստեփանակերտում կազմակերպված առաջին Ֆլեշմոբի մասին բուռն քննարկումներ սկսվեցին Ֆեյսբուքում: Համացանցում տեղեկատվություն  հայտնվեց, ըստ որի` Արցախի հանրային հեռուստատեսությամբ եթեր հեռարձակվող «Ստարտ ափ» ծրագրի հերթական հաղորդումը (որը լուսաբանում է երիտասարդական կյանքը, հատկապես սոցիալական ցանցերում, բլոգներում, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում տեղի ունեցող իրադարձությունները), որի շրջանակներում պիտի եթեր գնար նաև Ֆլեշմոբի մասին պատմող ռեպորտաժը, հանել են եթերից ու փոխարենը ցուցադրել նախկինում հեռարձակված այլ հաղորդում:
Այս ինֆորմացիան «Ստարտ ափ»-ի հողորդավար Ռոքսաննա Կափյանը հերքում է` վստահեցնելով, որ հաղորդումը եթեր է հեռարձակվել` միայն մի փոքր ուշացումով: Իսկ այն, որ ֆլեշմոբի մասին պատմող ռեպորտաժը եթեր չի
հեռաձակվել, հաստատեց: Իսկ թե ինչու է հանվել, հաղորդավարն ասաց, որ ինքը տեղյակ չէ:
Ռ. Կափյանը ավելացրեց միայն այն, որ ֆլեշմոբի նկատմամաբ նման վերաբերմունքը ժամանակի հարց է միայն, մի տարի հետո դրա դեմը հնարավոր չի լինի առնել կամ էլ ճնշել:

В Степанакерте ожидаются новые флешмобы
Идея проведения 3 апреля в Степанакерте флешмоба, по словам его участников, возникла случайно. Молодые люди беседовали о получившем большое распространение в различных странах, в том числе в Ереване, флешмобе и других аналогичных акциях и неожиданно решили сами организовать событие в Facebook, разместив приглашение участвовать в флешмобе, который будет организован на площади Возрождения в Степанакерте.
“Флешмоб мы решили посвятить чтению книг, поскольку в наши дни книги стали читать гораздо меньше – большинство предпочитает электронный вариант литературных произведений. Кроме того, в 2012 г. Ереван будет объявлен всемирной столицей книги, вот мы и решили совместить эти две идеи в флешмобе”,- говорит Айк Ханумян.
Несмотря на то, что желание участвовать в этой акции изъявили четыре десятка молодых людей, из-за неблагоприятной погоды пришли всего 15 человек. Разместившись на площади Возрождения, участники флешмоба стали читать по одной странице из своих любимых книг.
Но вскоре к ним подошли представители правоохранительных органов и потребовали переместиться на более отдаленные скамейки. “Полицейские сказали, что мы нарушаем общественный порядок, но так и не смогли объяснить, в чем состоит нарушение. Это дало нам повод задуматься о необходимости организации семинаров для полицейских, чтобы объяснить им, что флешмобы и другие аналогичные акции носят мирный характер”,- отметил А.Ханумян.
По его словам, несмотря на то, что “первый блин вышел комом”, достигнута договоренность в частности с “Дивизией армянского флешмоба” организовать 11 июня, в День чтения книг, флешмобы и различные акции как в Ереване, так и в Степанакерте.
Другой участник флешмоба, Арут Арутюнян, признался, что идея проведения этой акции очень увлекла его, поэтому он сразу согласился в ней участвовать. Арут уверяет, что в Арцахе действительно существует необходимость в проведении флешмобов, посвященных чтению книг. “Молодые люди игнорируют интересный мир книг, предпочитая компьютеры”,- говорит Арут Арутюнян.
По словам еще одной участницы флешмоба, Кнар Аветисян, все прошло хорошо. “Неприятно было то, что вмешались полицейские. Но, по правде говоря, это было даже забавно, поскольку они представления не имели, что мы делаем. Мне показалось, что полицейские приняли нашу акцию за митинг”,- отметила Кнар.
В Facebook началось бурное обсуждение первого флешмоба в Степанакерте. В интернете появилась информация о том, что очередной выпуск программы “Start up” (она выходит в эфир на Общественном телевидении Арцаха и освещает жизнь молодежи в социальных сетях, блогах, события в сфере информационных технологий), в рамках которого должен был быть показан репортаж о флешмобе, сняли с эфира, заменив показанной ранее передачей.
Однако ведущая “Start up” Роксанна Капян опровергла эту информацию, заверив, что передача вышла в эфир, только с небольшим опозданием. Вместе с тем она подтвердила, что репортаж о флешмобе не был показан. Почему, ведущая не знала. Она лишь отметила, что подобное отношение к флешмоб – вопрос времени. Через год запрещать эти акции будет уже невозможно.