Էդմոն Մարուքյանն առաջարկում է Հունգարիայի իշխանությունների առջեւ կոնկրետ պահանջներ դնել
Հունգարիան պետք է Ռամիլ Սաֆարովի նկատմամբ հայտարարի միջազգային հետախուզում, քանի որ նա ոչ Հունգարիայում, ոչ էլ Ադրբեջանում չի կրել պատիժը: Այս մասին Ազգային ժողովի արտահերթ նիստի ժամանակ հայտարարեց պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը:
Ըստ նրա` խախտվել է Դատապարտված անձանց փոխանցման վերաբերյալ 1983թ. Ստրասբուրգի կոնվենցիայի դրույթը եւ այս դեպքում միայն Հունգարիայի դատախազությունն ու իրավասու դատարանը կարող է նման գործընթաց սկսել:
Պատգամավորն ասաց, որ չպետք է հանդուրժել, որ Ռամիլ Սաֆարովը Ադրբեջանից դուրս գա եւ աշխարհում շրջի որպես ազատ մարդ: Էդմոն Մարուքյանի խոսքերով՝ Ադրբեջանն իր երկրում ինչքան կարող է, թող մարդասպանին պահի, սակայն երկրից դուրս չի կարող գալ, եթե միջազգային հետախուզում հայտարարվի:
Պատգամավորը եւս մեկ անգամ պնդեց, որ Ազգային ժողովի հայտարարության տեքստում ամրագրվի կոնկրետ պահանջ` ուղղված Հունգարիայի իշխանություններին, քանի որ երբ որոշ ժամանակ անց խոսք գնա դիվանագիտական եւ պաշտոնական հարաբերությունները վերականգնելու մասին, Հայաստանը փաստի առաջ կկանգնի:

Эдмон Марукян предлагает выдвинуть властям Венгрии конкретные требования
Венгрия должна объявить Рамиля Сафарова в международный розыск, поскольку ни в Венгрии, ни в Азербайджане он не понес наказания. Об этом на внеочередном заседании Национальногго Собрания Армении заявил депутат Эдмон Марукян.
По его словам, нарушено положение Страсбургской конвенции 1983 г. об обмене осужденными лицами, и в этом случае инициировать такой процесс могут лишь прокуратура полномочный суд Венгрии.
Нельзя позволить, чтобы Рамиль Сафаров разъезжал по всему миру как свободный человек. Пусть Азербайджан держит у себя убийцу сколько хочет, но если будет объявлен международный розыск, то он не сможет выезжать из страны, считает Э.Марукян.
Депутат еще раз подчеркнул, что в текст заявления Национального Собрания необходимо включить адресованное властям Венгрии конкретное требование, поскольку если через какое-то время встанет вопрос о восстановлении дипломатических и официальных отношений с Венгрией, Армения может встать перед фактом.