Հայտնի կավատը նորից հայտնվել է դատարանում
Երեւանի քրեական դատարանում նույն գործի շրջանակում 4 կին հայտնվել են ամբաստանյալի կարգավիճակում, որոնցից երեքը հարազատ քույրեր են: Դատավոր Եվա Դարբինյանի նախագահությամբ քննվող այս քրեական գործի գլխավոր հերոսուհին Դուբայում հայտնի կավատ Անուշ Մարտիրոսյանն է: Մյուսները` Սոֆյա Մարտիրոսյանը, Սոնյա Գաբրիելյանը (Անուշի քույրերն են) եւ Մարիամ Մարտիկյանը, մեղադրվում են Անուշին՝ «մայր կավատին» այս կամ այն կերպ աջակցելու համար:
Միջնակարգ կրթությամբ 40-ամյա Անուշ Մարտիրոսյանն անցյալ տարվա հոկտեմբերի 1-ից կալանքի տակ է: Տարիներ շարունակ նրա հովանավորությամբ Հայաստանից տարբեր տարիքի կանայք խաբեությամբ տեղափոխվել են Արաբական Միացյալ Էմիրություններ ու ենթարկվել սեռական շահագործման:
2004 թ. դեկտեմբերի 2-ին Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանը Անուշ Մարտիրոսյանին մեղավոր է ճանաչել Քրեական օրնսգրքի 262 հոդվածով («Պոռնկությամբ զբաղվելու կազմակերպումը») եւ որպես պատիժ ընդամենը նշանակել 200 հազար դրամ տուգանք:
2004 թ. գլխավոր դատախազության քննիչները` Արիստակես Երեմյանի գլխավորությամբ, գործուղվել են Դուբայ եւ հայ կավատների նկատմաբ հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում տեղում իրականացրել բազմաթիվ հարցաքննություններ: Սակայն դրանք իրականում կրել են ձեւական բնույթ, որովհետեւ կավատներից շատերը կամավոր վերադարձել են Հայաստան, արժանացել մեղմ պատժի ու կրկին շարունակել իրենց «գործը»: (Այս իրողությանը «Հետքը» ժամանակին մանրամասն անդրադարձել է «Անապատի գիշերներում» հոդվածաշարում):
Ըստ էության, Անուշ Մարտիրոսյանի հետ ձեռք է բերվել նման պայմանավորվածություն, քանի որ 2004 թ. նա Էմիրություններից Երեւան է ժամանել հատուկ դատվելու համար: Ընդ որում` այդ ընթացքում Դուբայի իր «գործերը» վերջինս կոորդինացրել է Հայաստանից:
Մեջբերում 26-ամյա Անիի` (անունը փոխված է) դատարանում տված ցուցմունքից. «Անուշը 3-4 ամսով գնաց Երեւան դատվելու: Բայց դրանից առաջ քրոջը` Սոնիկին բերեց Դուբայ: Արդեն նա էր մեզնից փողերը հավաքում եւ պարտադիր գումարի չափը տետրում նշում: Միշտ զանգում էր Հայաստան ու Անուշին ասում, թե ով ինչքան տվեց ու ոնց է աշխատում»:
Անին այս գործով տուժող ճանաչված երեք անձերից մեկն է: Փետրվարի 6-ին Երեւանի քրեական դատարանում տեղի ունեցած առաջին նիստի ժամանակ Անուշ Մարտիրոսյանը հայտարարեց, թե 2004 թ. դատավճռով ինքը պատժվել է նաեւ Անիի համար: Սակայն ե՛ւ Անին, ե՛ւ գործով որպես վկա անցնող նրա մայրը պնդեցին, որ նախորդ քրեական գործում Անիի պատմությունը ներառված չէ:
Եղեգնաձորցի Անին Դուբայից վերադարձել է երեք ամիս առաջ: Դատավարության ընթացքում նա մանրամասն պատմեց, թե ինչպես է 6 տարի առաջ, երբ դեռ 20 տարեկան էր, հայտնվել այդ քաղաքում:
«Ես տեղափոխվել էի Երեւան, ապրում էի ընկերուհուս տանը եւ աշխատում Բանգլադեշի շուկայում: Ընկերուհուս միջոցով ծանոթացա Անո անունով մի կնոջ հետ: Նա գիտեր, որ տուն չունենք եւ Եղեգնաձորում վարձով ենք մնում: Մի օր ասաց` արի գնա Դուբայ, աղջկաս երեխաներին կխնամես, նորմալ փող կաշխատես ու տուն կգնես: Մեկ ա, Հայաստանում աշխատելով ոչ մի բանի չես հասնի: Համաձայնվեցի»,- հիշում է Անին:
Այնուհետեւ Անոն նրան տարել է Սոնյա Գաբրիելյանի մոտ, ով լուծել է վիզայի հարցերը, ինքնաթիռի տոմս է գնել եւ ճանապարհել Մոսկվա: Այստեղ աղջկան դիմավորել է ոմն Ապեր եւ օրեր անց ռուսական կեղծ անձնագրով ճանապարհել Դուբայ:
«Ինձ դիմավորեցին Անուշն ու Արայիկը: Սա միանգամից անձնագրերս (ռուսական եւ հայկական) վերցրեց ու տվեց Անուշին,- պատմում է Անին:- Սկզբում Անուշն ինձ շատ լավ ընդունեց: Տարավ իր տուն, որտեղ լիքը աղջիկներ կային: Առաջին օրը ոչինչ չասաց, բայց երկրորդ օրը պահանջեց, որ «ԻնտերՍիթի» հյուրանոցում զբաղվեմ մարմնավաճառությամբ: Ասացի, որ ես դրա համար չեմ եկել, ինձ հետ ուղարկիր Հայաստան»:
Ի պատասխան`Անուշ Մարտիրոսյանը նշել է, թե նրան Դուբայ հասցնելու համար մեծ գումարներ է ծախսել եւ մինչեւ դրանք հետ չստանա, վերադառնալու մասին խոսք լինել չի կարող:
«Ստիպված եմ աշխատել. Անուշի ձեռքի տակ հնարավոր չէր ապրել: Եղել են օրեր, որ չենք աշխատել, ծեծել է, սոված է պահել: Կոշիկն առնում էր ձեռքը, բոլորիս շարք կանգնեցնում ու… Լավ աշխատեի, թե վատ, միշտ էլ ինձ ծեծում էր: Մի օր բողոքեցի, որ էդքան աշխատում եմ, բայց ո´չ ինձ է փող տալիս, ո´չ էլ տուն է ուղարկում: Էս ասածներիս համար տաքսու միջից հետ բերեց տուն ու երկաթով ծեծեց,- հիշում է Անին:- Առաջին անգամ դրանից հետո եմ փախել: Վրաստանից մի հատ աղջիկ կար, մենակ ինքն էր, որ ամեն ինչ Անուշին խաբար չէր տալիս: Զանգեցի նրան, տարավ օգնություն ցույց տվեց. ձեռքս ինքն ու իր ընկերուհին կարեցին»:
Անին ասում է, որ միջադեպից հետո Անուշը խոստացել է, թե լավ աշխատելու դեպքում կուղարկի Հայաստան. «Մոտ 4 ամիս նորից մնացի մոտը, Հայաստան չուղարկեց: Մի օր էլ ամբողջ շենքը ոստիկաններով էր լցվել, առիթից օգտվեցի ու նորից փախա: Բայց 10 օր հետո «Պոչիկ Ալիի» միջոցով հետ բերեց»:
Նրա խոսքերով` ««Պոչիկ Ալին» Դուբայի պապան է»: Հայ կավատներն իրենց «ենթականերին» պատժելու համար դիմում են պոչ կապած երկար մազերով այս արաբին, ով անհնազանդ մարմնավաճառներին տանում է անապատ, մի քանի հոգով բռնաբարում են, ծեծում ու հետ բերում:
Անին պատմում է, որ Ալիի կողմից հայտնաբերվելուց հետո ստիպված մնացել է նրա մոտ. «Բա ի՞նչ անեի, մնացել եմ, որ ինձ էլ մյուսների պես չմտցներ զուգարան կամ տաներ անապատ ու ինչ ասես աներ: Դրանից հետո ամեն օր աշխատածս փողը նրան էի տալիս: Բայց երկու ամիս հետո ինձ նորից պաս տվեց Անուշին»:
Նա կավատ Անուշի մոտից երրորդ անգամ փախել է 2004 թ., երբ վերջինս եկել էր Հայաստան` դատապարտվելու:
«Անուշի մոտ ավելի քան երկու տարի աշխատել եմ: Ինքն իմ ռուսական անձնագիրը վառել էր, հայկականը` պատռել, որի պատճառով փախնելուց հետո 4 տարի չէի կարողանում գալ Երեւան: Ռուսաստանի ու Հայաստանի հյուպատոսները մեկը մեկի մոտ էին ուղարկում. ոչ ոք չէր ուզում օգնել: Ոստիկանությունը 100 անգամ բռնել է, բայց դեպորտ չէր անում: Ես էլ նամակներ գրեցի Հայաստան` 6-րդ վարչություն, ու ամեն ինչ պատմեցի: Իրենք թուղթ ուղարկեցին դեսպանատուն եւ վերադարձի վկայականով վերջապես ինձ բերեցին Երեւան»,- դատարանին պատմեց Անին:
Նիստի ժամանակ դատարանը լսեց նաեւ վկա Արուսյակ Գ.-ին: Նա նույնպես ժամանակին դատապարտվել է «Պոռնկությամբ զբաղվելուն նպաստելու համար» եւ, ինչպես ինքն ասաց, Անուշին ճանաչում է ոչ միայն Երեւանից, այլեւ հանդիպել էր Էմիրաթներում: Սկզբում վկան նշեց, թե Անուշն էլ իր պես Դուբայում զբաղվում էր կավատությամբ, բայց հետո ավելացրեց, թե 2007 թ. աշնանը մի քանի ամսով հյուրընկալվել է Անուշին, նրա տանը վարձով ապրել են 4-5 մարմնավաճառներ, որոնք ոչ թե իրենց ամենօրյա վաստակն են հանձնել նրան, այլ ամսվա վերջում պարզապես տան վարձի գումարն են վճարել. «Ու ոչ ոք Անուշից չէր բողոքում, դաժե շատ էին սիրում»:
Այս ընթացքում Անուշ Մարտիրոսյանը խաչակնքում էր եւ փառք տալիս Աստծուն, որ «գոնե մեկը սուտ չխոսեց»:
Գործով անցնող մյուս վկան` Ա. Մ.-ն, իրականում կավատ Անուշի զոհերից մեկն է: Սակայն նա տուժող չի ճանաչվել, քանի որ Անուշի դեմ ոչ մի բողոք չի ներկայացրել: Նա դատարանին հայտնեց, թե բավականին ժամանակ է անցել եւ գրեթե ոչինչ չի հիշում:
« …Բարձր աշխատավարձով մատուցող աշխատելու համար 2003 թ. մարտին Սիրուշիկն ինձ ճանապարհել է Մոսկվա, որտեղ ինձ դիմավորել եւ իր տուն է տարել Արայիկ անունով մի տղամարդ: Մի քանի օր հետո նա ռուսական կեղծ անձնագրով ինձ ճանապարհել է Դուբայ, որտեղ դիմավորել է Անուշը, վերցրել է անձնագիրս, տարել է իր տուն եւ ասել, որ պետք է զբաղվեմ մարմնավաճառությամբ: Քանի որ անձնագիր չեմ ունեցել, ստիպված Անուշի մոտ մնացել եւ մյուս աղջիկների նման զբաղվել եմ մարմնավաճառությամբ: Ինչպես մյուսները, աշխատած գումարներս լրիվ տվել եմ Անուշին: Նա ինձ եւ մյուս աղջիկներին վիրավորել է, իսկ երբ լավ չենք աշխատել` ծեծել: Անուշի մոտ աշխատել եմ մինչեւ 2004 թ. դեկտեմբերը, մինչեւ ոստիկանության կողմից բռնվել եւ վտարվել եմ Հայաստան»:
Սա վկա Ա.Մ.-ի նախաքննական ցուցմունքից մի հատված է, որը հրապարակելուց հետո, երբ դատավորը հարցրեց` «ճի՞շտ է այն գրված», վկան պատասխանեց` «հա», իսկ հետո հավելեց` «դե, որ գնացել ենք ու գործ չենք արել, պետք է մի հատ էլ ծեծեր կամ նախատեր»:
Այս խոսքերն ուղեկցվեցին ծափահարությամբ: Ծափահարողը Անուշի քույրն էր` ամբաստանյալ Սոֆյա Մարտիրոսյանը:

Four women, three of whom are sisters, appeared before the Yerevan Criminal Court, all charged with the same crime. The main heroine of this criminal trial, presided over by Judge Yeva Darbinyan, is Anoush Martirosyan, the infamous “Madame-pimp” of Dubai. The other three, Sofya Martirosyan, Sonya Gabrielyan (both sisters of Anoush) and Mariam Martikyan, are charged with aiding and abetting the “Madame pimp” in her nefarious activities.
40 year-old Anoush, a high school graduate, has been in custody since October 1, 2008. For years on end Anoush has overseen the transfer, through fraud and deceit, of women of various ages from Armenia to the United Arab Emirates where they have been subject to sexual exploitation.
On December 2, 2004, Yerevan’s Kentron and Nork-Marash Court of First Instance found Anoush Martirosyan guilty of violating Article 262 of the RoA Criminal Code (Engaging in the organization of prostitution). As her punishment, she was merely fined 200,000 drams.
In 2004, investigators from the Chief Prosecutor’s Office, headed by Aristakes Yeremyan, were sent to Dubai where they conducted numerous interrogations regarding criminal cases involving Armenian pimps. In reality, these investigations were merely for show since many of these pimps voluntarily returned to Armenia where they only received a slap on the wrist by the courts. Afterwards, they returned to their “work”. (At the time, “Hetq” covered the issue in detail in a series of investigative articles entitled “In Desert Nights”)
In essence, a similar deal had been worked out with Anoush Martirosyan since she left the Emirates and returned to Armenia in 2004 for the sole reason of having a court hearing. In addition, during her stay in Yerevan here activities in Dubai were coordinated from Armenia.
The following is an excerpt of the testimony given by 26 year-old Ani (her real name has been changed). “Anoush went to Yerevan for 3-4 months for her trial. Before leaving she brought her sister Sonik over to Dubai. She was the one who collected payment from us and write the obligatory amounts down in the registry book. She’d always be on the phone to Armenia telling Anoush who paid what and how the girls were working.”Ani is one of the three individuals recognized as an injured party in this case. During the first trial session held on February 6 at the Yerevan Criminal Court, Anoush Martirosyan declared that the sentence she received in 2004 covered her crimes in relation to Ani. However, both Ani and her mother, who served as a witness, claim that Ani’s case file wasn’t included in the previous trial.
Ani, who hails from the town of Yeghegnadzor, returned to Armenia from Dubai three months ago. During the trial she related in detail how she wound up in Dubai some six years ago at the age of twenty.
“I had relocated to Yerevan and was living with a girlfriend. I was working in the market in the Bangladesh neighborhood market. Through my girlfriend I made the acquaintance of a woman named Ano. She knew that we didn’t own a home and that we were renting a place in Yeghegnadzor. One day she said that I should go to Dubai and take care of her sister’s kids, that I’d receive a normal salary with which to buy a house She told me that I wouldn’t get anywhere by working in Armenia. I agreed,” recounts Ani.
Afterwards, Ano took Ani to see Sonya Gabrielyan, who arranged for a visa and plane ticket to Moscow. There, Ani was met by a guy called Aper and days later she flew to Dubai with a fake Russian passport.
“I was met there by Anoush and Arayik. He immediately took my Russian and Armenian passports and handed them over to Anoush,” recounts Ani. “At first Anoush treated me well. She took me to her house where there were many other girls. She didn’t say anything that first day but on the second she demanded that I go to the InterCity Hotel and engage in prostitution. I told her that I hadn’t come to Dubai for that and that she should send me back to Armenia.”
In response, Anoush Martirosyan pointed out that she had spent a considerable sum of money to get Ani to Dubai and that there could be no talk of returning until the money was repaid.
“I was forced to work. It was impossible to live under Anoush’s thumb. There were days when she’d beat us and not feed us if we didn’t work. She would line us all up in a row and grab her shoe…It didn’t matter whether I worked well or poorly, she’d always hit me. One day I complained saying that after all the work I was doing she wasn’t giving me any money nor was she sending it back home to Armenia. Upon hearing these words, she rushed me into a taxi, took me back to the house, and proceeded to beat me with an iron bar,” Ani recounts. “After this I fled for the first time. There was one girl from Georgia. She was the only one who didn’t tell Anoush everything. I telephoned her. She picked me up and helped me. She and her girlfriend stitched-up my hand.”
Ani says that after the incident Anoush promised to send her back to Armenia if she worked well. “I stayed with Anoush for another four months but she didn’t send me back to Armenia. One day police raided the building. I took advantage of the melee and escaped once again. But ten days later I was brought back with the assistance of “Pochik Ali” (Ponytail Ali).
As Ani puts it, “Pochik Ali” is the boss of Dubai. When Armenian pimps need to punish their employees they call up this Arab with a long ponytail of hair hanging down. He takes the unruly employees to the desert where the women are gang raped, beaten and then brought back to work.
Ani relates that she was forced to stay with Ali after he was called in. “What else could I do? I stayed rather than being pushed down the toilet like the others or dragged off to the desert where they’d do who knows what. After this I’d give all the money I was making to him every day. But two months later he passed me back to Anoush.”
Ani escaped from the clutches of Anoush for the third time in 2004 when the pimp had left for her trial in Armenia.
“I worked for Anoush for almost two years. She had burned my Russian passport and tore up my Armenian one. This is why I couldn’t travel to Armenia for four years after escaping. I was bounced around by the Russian and Armenian consulates, nobody wanted to help me. I was rounded up by the police at least one hundred times but never deported. I wrote numerous letters to Armenia, to the 6th Department, explaining the entire situation. They sent off a letter to the Armenian Embassy with a certificate of return. They finally brought me back to Yerevan,” Ani testified in court.
During the trial, the court also listened to the testimony of a witness named Arousyak G. This woman had also been charged with “organizing prostitution” in the past. She stated that she knew Anoush not only from Yerevan but that she had met her in the Emirates as well. At the beginning of her testimony she verified that Anoush worked as a pimp in Dubai just as she had done. She later added that in the fall of 2007 she stayed in Anoush’s home for several months and that about 4-5 prostitutes were living there as well. Arousyak G. then went on to claim that the “working girls” didn’t hand over their daily take to Anoush but rather paid her rent at the end of each month. “None of them had a harsh word for Anoush. In fact, Anoush was well loved by them,” she stated.
At this point in the trial, Anoush Martirosyan is seen making the sign of the cross and praising God that at least one person has spoken the truth.
Another witness in the trial named “A.M.” turned out to be another victim of Madame Anoush. But this person wasn’t recognized as an injured party because she never filed a complaint against the pimp. She told the court that much time had passed since the events and that she could remember next to nothing.
“…Siroushik sent me off to Moscow in March of 2003, ostensibly for a high paying job as a waitress. A man named Arayik met me in Moscow and took me to his house. A few days later he handed me a fake Russian passport and put me on a plane to Dubai where I was met by Anoush. She proceeded to take my passport from me. She then took me to her house and told me that I’d have to work as a prostitute. Since I didn’t have a passport I was obliged to stay with Anoush and work as a prostitute like the other girls. Like the others, I handed everything I made to Anoush. She would always insult me and the other girls and beat us if we didn’t work according to her standards. I worked for Anoush until December, 2004, the time I was picked up by the police and deported to Armenia.”
The above is an excerpt of the testimony given by “A.M.” during the pre-trial examination. After the transcript was published and the judge asked if it had been recorded correctly the witness answered “yes”, and then added, “Well, if we went and didn’t work she should have beaten us one more time or at least chastised us.”
These words were greeted with applause. The one applauding was Sofya Martirosyan, the accused sister of Anoush.