Քեզ հարգել պարտադրելու բանաձևը
Քնած Գուրգեն Մարգարյանին դաժանորեն սպանած Ռամիլ Սաֆարովի՝ Հունգարիայի կողմից Ադրբեջան էքստրադիցիայի ենթարկվելուց և հատկապես նախագահ Ալիևի կողմից ներման արժանանալուց հետո հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում և ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման գործընթացում ստեղծվել է որակապես նոր, այս պահին լրջագույն մակընթացությունների սպասելիքների տեղիք տվող, աննախադեպ իրավիճակ: Վերջինիս առանձնահատկությունն այն է, որ հնարավոր չէ ասել` ինչ հետևանքների կհանգեցնի ադրբեջանահունգարական կատարված-կայացած այս գործարքը, և թե սկսված պրոցեսից ով շահած դուրս կգա:
Ադրբեջանական շագանակներ
Թե Հունգարիան և թե Ադրբեջանը հստակ հաշվարկել էին գործարքի սկանդալային հետևանքները: Հունգարիան հենց այդ պատճառով խուսափեց էքստրադիցիայի որոշումը կայացնելուց առաջ հայկական կողմին դրա մասին տեղյակ պահելուց` հասկանալով, որ այդ դեպքում միջազգային ճնշման ներքո օպերացիան իրականացնել հնարավոր չի լինելու: Բաքուն ևս ունեցել է այդ մտավախությունը: Դրա համար էլ ոչ միայն մինչև Սաֆարովի ոտքը ադրբեջանական հողին դիպչելը պահեց գերգաղտնիության ռեժիմը, այլև դեռ Սաֆարովը օդանավից չիջած` հրապարակեց նրան ներում շնորհելու նախագահի հրամանագիրը: Այդպիսով, Բաքուն փորձեց փաստի առաջ կանգնեցնել բոլորին` համոզված լինելով, որ միջազգային հանրությունը, ուզի թե չուզի, իր հրամանագրի ստորագրումից հետո համակերպվելու է ստեղծված վիճակի հետ: Բաքուն մի յուրօրինակ «բլիցկրիգ» խաղարկեց` փորձելով ներքին սպառման համար անհրաժեշտ միանգամից մի քանի շագանակ հանել կրակից:
1. Սաֆարովի վերադարձը ներկայացվեց որպես դիվանագիտական հաղթանակ Հայաստանի նկատմամբ, որին պետք է մնար ընդամենը կատարվածից հետո անիմաստ բռունցքներ թափահարելը: ԼՂ բանակցությունների փաստացի սառեցվածության ֆոնին այս քայլը պետք է համոզեր Ադրբեջանի լայն հասարակայնությանը, թե որքան ամուր են Բաքվի դիրքերը, և թե որքան հետևողական է իշխանությունը հռչակած սկզբունքներից չհրաժարվելու և չնահանջելու հարցում:
2. Ալիևը ցուցադրեց, որ ոչ միայն «ազգային հերոսների» կողքին է, այլև պատրաստ է նրանց անվտանգության և ապահովության համար անել հնարավոր ու անհնար ամեն բան: Սա առաջին հերթին սեփական հեղինակությունը՝ իբրև ազգային ու պետական գործիչ, իսկական հայրենասեր, բարձրացնելու նպատակ էր հետապնդում:
3. Միջազգային գրեթե բոլոր կառույցների բացասական վերաբերմունքի ու գնահատականների նկատմամբ կատարյալ արհամարհական կեցվածք ընդունելով` Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում են զուգահեռաբար Ալիևից կերտել նաև ինքնուրույն, վճռական և սկզբունքային դիվանագետի կերպար, որը պատրաստ է, հանուն ազգային ու պետական շահի, դեմ գնալ անգամ ողջ միջազգային հանրությանը: Սաֆարովի էքստրադիցիան, ըստ էության, ծառայեցվում է Ալիևից ազգային առաջնորդի կերպար ձևավորելուն, որն անհրաժեշտ է առաջիկա նախագահական ընտրություններում Ալիևի համեմատաբար հանգիստ ու առանց լուրջ ներքաղաքական ցնցումների վերընտրությունը կազմակերպելու համար: Իսկ դա գործնականում հնարավոր չէր՝ առանց հանրային պրոալիևյան ճնշող տրամադրություններ ձևավորելու: Այլ կերպ ասած, սա հիանալի PR քայլ էր Ալիևի վարչակարգի համար:
Այս ամենը հաշվարկված էր երկու առանցքային գործոնի վրա: Նախ, հիմնվելով Հայաստանի դիվանագիտական կորպուսի ավանդական կրավորականության և հարմարվողական քաղաքականության վրա` Ադրբեջանը համոզված էր, որ մի կողմից Երևանն ի վիճակի չի լինելու հարցը բարձրացնել միջազգային մակարդակով այնպես, որ դա հանգեցնի Բաքվի դեմ լայնածավալ ճնշումների և ազդի Բաքվի նկատմամբ միջազգային հանրության վերաբերմունքի փոփոխության, իսկ մյուս կողմից միջազգային կառույցները բավարար ուշադրություն ու լրջություն չեն ցուցաբերի Երևանի դժգոհությունների նկատմամբ` պահպանելով հարավկովկասյան երկու հակամարտող երկրի միջև հավասարություն դնելու սկզբունքը, ինչը դրսևորվեց հատկապես ԵՄ-ի պաշտոնական դիրքորոշման մեջ:
Երկրորդ կարևոր գործոնը Հայաստանի կողմից ծայրահեղ, գուցե նաև հիստերիկ ու անհավասարակշիռ քայլերի դիմելու սպասելիքն էր՝ հատկապես ԼՂ բանակցային գործընթացի հետ կապված, մասնավորապես` բանակցություններից հրաժարելու, ԼՂ անկախությունն անմիջապես ճանաչելուն և հատկապես Սաֆարովին ֆիզիկապես չեզոքացնելու հնարավոր քայլերը: Դրանք փոխելու էին հաստատված հավասարակշռությունը, և Ադրբեջանի փոխարեն Հայաստանն էր սկսելու ընկալվել որպես հակամարության խաղաղ գործընթացը տորպեդահարող կողմ, ինչն էլ հանգեցնելու էր Երևանի նկատմամբ չափազանց ուժեղ միջազգային ճնշումների` դրանից բխող բոլոր հետևանքներով: Այն խիստ զգացմունքային վերաբերմունքը, որը ցուցաբերեց Հայաստանի հասարակությունը և հատկապես Անվտանգության խորհրդի արտակարգ նիստի ընթացքում նախագահ Սերժ Սարգսյանի տված հանձնարարականներում, թույլ էին տալիս ենթադրելու, որ Բաքվի և գուցե միջազգային ուժային որոշ կենտրոնների այդ ակնկալիքն արդարանում է, թեև հետագայում այդ ռիսկը մի փոքր թուլացավ:
Ի՞նչ անել
Սակայն առավել սառը դատելու պարագայում պարզ է դառնում, որ Սաֆարովը Ալիևի համար «դափնեպսակից» կարող է վերածվել իսկական մղձավանջի, «փշե պսակի», եթե Հայաստանը դա ցանկանա և կարողանա: Սովորական ճղճիմ մարդասպանին ներում շնորհելով, հերոսացնելով, պատիվների արժանացնելով՝ Ադրբեջանի իշխանությունը բացահայտեց, որ առավելագույն խնդիրը եղել է հենց միայն Սաֆարովին վերադարձնելը և դրա հենքի վրա սեփական վարկանիշը բարձրացնելը, և հիմա, երբ դա արդեն արվել է, Ադրբեջանի շուրջ ստեղծված ոչ նպաստավոր ֆոնի իրավիճակում Ալիևի վարչակարգը պարզապես չգիտի` ինչ անել թե Սաֆարովի հետ, թե նրան վերադարձնելու պատճառով ստեղծված իրավիճակի, մանավանդ որ արդեն իսկ Սաֆարովի նկատմամբ դրսևորվող ոչ միանշանակ, նույնիսկ խիստ բևեռային կարծիքները աստիճանաբար կարծես թե հանգեցնում են ադրբեջանական հասարակության ներքին պառակտման և հասարակական ներքին ճգնաժամի:
Արտաքին ճակատում Բաքուն կարծես թե դեռ մեծ կորուստներ չունի, որովհետև ինչպես պարզվեց Հայաստանի քայլերից, Երևանն ինքն էլ լավ չի պատկերացնում` ինչպես օգտագործել Ադրբեջանի շուրջ ստեղծված արտաքին բացասական ֆոնը, երկրի վարկանիշի ու Ալիևյան վարչակարգի կտրուկ անկումը` real-politik-ի կանոններով դիվանագիտական, քաղաքական ու քարոզչական դիվիդենտներ քաղելու համար: Առավելագույնը, ինչ կարողանում է հիմա անել Երևանը, միջազգային կառույցներից որքան հնարավոր է կոշտ քննադատություն պոկելն է հարևան երկրի և Հունգարիայի վերաբերյալ, որը ընդամենը ծառայում է արտաքին այդ բացասական ֆոնի խտացմանը, բայց ոչ իրական ու շոշափելի արդյունքների:
Քննարկումներ ծավալելուց, հարցը օրակարգում պահելուց այն կողմ Հայաստանի իշխանությունները չեն կարողանում անցնել` չափից ավելի երկչոտության և հատկապես ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացում ձեռք բերած քիչ թե շատ նպաստավոր դիրքերը չկորցնելու մտավախության պատճառով: Պարզ է, որ սա երկար շարունակվել չի կարող, և Բաքուն հիմա ատամները սեղմած սպասում է, թե երբ է անցնելու համընդհանուր շոկը` նախկին բնականոն հունին վերադառնալու համար: Եթե Հայաստանի իշխանությունը շարունակի այս երկչոտությունը, անելանելիությունը, ապա ոչ միայն կապացուցի արտակարգ իրավիճակներում արագ կողմնորոշվելու և ճկուն քայլեր իրականացնելու անկարողությունը, սադրանքներին հեշտ տրվելու, ցայտնոտում հայտնվելու հակումները, դրանով իսկ իր չափազանց խոցելիությունը, այլև կկորցնի հանդիսատեսից իրական խաղացողի վերածվելու և կոնկրետ արդյունքներ ձեռք բերելու ստեղծված իսկապես աննախադեպ նպաստավոր պայմանները: Հայաստանն արդեն իսկ պետք է մի քանի կոնկրետ քայլ նախաձեռնի: Մասնավորապես`
ա.  ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ խոսի բոլորովին այլ տոնայնությամբ: Հիմնվելով ղարաբաղցիների ֆիզիկական անվտանգությունը ադրբեջանական ֆաշիզմ-սաֆարովիզմի իրական վտանգից ապահովագրելու` բոլորի համար արդեն հասկանալի անհրաժեշտության վրա՝ Հայաստանը պետք է պնդի եթե ոչ Ադրբեջանի կազմում որևէ ձևաչափով ԼՂ-ի ընդգրկման անհնարինության սկզբունքի ամրագրումը հիմնարար սկզբունքներում, ապա գոնե բանակցություններում ԼՂՀ-ի՝ որպես լիիրավ կողմ ներգրավվելու պայմանը:
բ. Հայաստանը պետք է բանաձևերի համապատասխան նախագծեր պատրաստի, ներկայացնի ու օգտագործելով սփյուռքահայության լոբբիստական ռեսուրսները՝ հզոր շարժում սկսի հատկապես Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում, Եվրախորհրդարանում, ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայում դրանք ընդունել տալու նպատակով:
գ. Երևանը պետք է ՆԱՏՕ-ից պաշտոնապես ու հրապարակավ կոնկրետ բացատրություններ պահանջի Սաֆարովի էքստրադիցիայի և իր անդամ Հունգարիայի պահվածքի կապակցությամբ` թե Կոսովո խաղաղապահներ ուղարկելու նպատակահարմարության և թե ՆԱՏՕ-ի հետ իրականացվող ծրագրերից մի քանիսի կասեցման կոնկրետ պայմաններով:
դ. Պետք է քննարկի ԵԽ մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան դիմելու հարցը` Սաֆարովին էքստրադիցիայի ենթարկելու Հունգարիայի արդարադատության նախարարության որոշումը, մարդասպանին ներում շնորհելու նախագահ Ալիևի հրամանագրի իրավաչափության և միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխանության խնդիրը պարզելու նպատակով:
ե. Միաժամանակ պետք է միջազգային կազմակերպությունների առջև խնդիր դնել, որ նրանք պահանջեն Ադրբեջանի կառավարությունից Սաֆարովին կրկին ազատազրկել:
զ. ԵՄ-ի առջև «Եվրանեսթից» դուրս գալու պայման դնել, եթե Սաֆարովի ազատազրկման հարցը չլուծվի, որը, ի դեպ, նաև կապահովագրի նրա ֆիզիկական անվտանգությունը: Վերջինս Ադրբեջանին կզրկի Սաֆարովին շարքից հանելու և դա որպես հայերի վրիժառության հետևանք ներկայացնելու հեռանկարից: Այն խիստ իրատեսական է՝ հատկապես հասարակական կարծիքի նախապատրաստմանն ուղղված տեղեկատվական խայծերի նետման նկատելի փորձերի պատճառով:
Այս ամենն անհրաժեշտ է` թե արտաքին աշխարհի և թե սեփական հասարակության աչքում՝ իբրև պետություն, անարգված արժանապատվությունը վերականգնելու, հեղինակությունը բարձրացնելու և ԼՂ հարցում ունեցած դիրքերը բարելավելու նկատառումներով: Հենց Հայաստանի հետագա պահվածքով է պայմանավորված` ինչպես է հանգուցալուծվելու այս դրամատիկ պատմական պահը, և թե որքանով կկարողանանք աշխարհին պարտադրել հարգել մեզ և հաշվի նստել մեզ հետ:
Հայկական իշխանությունների նվազագույն պատասխանը պետք է լինի մադրիդյան սկզբունքներից և դրանցում արտացոլված հայակործան գաղափարներից վերջնականապես հրաժարվելը։ http://hetq.am/arm/articles/18122/hayastani-pataskhany-o%D5%9Bch-madridyan-skzbunqnerin.html
KARABALA
Kezzwq HETQakanner!!! Hrashali yev irapasht hodvats e. Shtap petq e uxarkel HH Naxagahin yev hatkapes lusnadem yev inqnasiraharvats Nalbandyanin, chnayats nranits xer chka...
Ղարաբաղը ոսկե սկուտեղի վրա հրամցրել են Հայաստանին. ՎԵՐՑՐԵՔ: Հետո վերլուծություններ կանեք ու կմտածեք թե ինչ անեք: Այս պահին ՄԻԱՅՆ ՎԵՐՑՐԵՔ: Առաջին հերթին Հայաստանը ՀԻՄԱ ՊԻՏԻ ճանաչի ԼՂՀ-ի անկախությունը:Հայ ժողովուրդը ՊԻՏԻ ՍՏԻՊԻ վախվորած նախագահին,քնած ԱԳՆ-ին և չարչիներով լցված ԱԺ-ին սա անելու: Եվ ու՞ր է Արցախի ձայնը:

Как заставить уважать себя
После того, как совершивший жестокое убийство спящего Гургена Маркаряна Рамиль Сафаров был экстрадирован из Венгрии в Азербайджан, и особенно после его помилования президентом Алиевым в армяно-азербайджанских отношениях и в процессе урегулирования карабахской проблемы создалась качественно новая, чреватая на данном этапе опасным развитием, беспрецедентная ситуация. Ее особенность состоит в том, что невозможно предугадать, к каким последствиям может привести эта азербайджано-венгерская сделка и кто останется в выигрыше от этого процесса.
Азербайджанские каштаны
И Венгрия, и Азербайджан четко рассчитали скандальные последствия сделки. Именно поэтому Венгрия перед принятием решения об экстрадиции не стала информировать об этом Армению, понимая, что в этом случае под международным давлением операцию не удастся осуществить. Этого же опасался и Баку, поэтому режим секретности сохранялся до тех пор, пока нога Сафарова не ступила на азербайджанскую землю, а указ президента о помиловании был обнародован тогда, когда он еще находился в самолете. Таким образом, Баку попытался поставить всех перед фактом, будучи уверен в том, что после подписания им указа международная общественность, хочет она того или нет, смирится с создавшейся ситуацией. Баку разыграл своеобразный “блицкриг”, пытаясь вытащить из огня необходимые для внутреннего потребления сразу несколько каштанов.
1. Возвращение Сафарова было представлено как дипломатическая победа над Арменией, которой постфактум осталось бы бессмысленно размахивать кулаками. На фоне фактической замороженности переговоров по карабахской проблеме такой шаг должен был убедить широкую азербайджанскую общественность в том, насколько сильны позиции Баку и насколько последовательна власть в вопросе следования провозглашенным принципам.
2. Алиев показал, что не только стоит рядом с “национальными героями”, но и готов сделать для обеспечения их безопасности все возможное и невозможное. Это в первую очередь преследовало цель повысить собственный авторитет национального и государственного деятеля, истинного патриота.
Проявляя полное презрение к отрицательному отношению почти всех международных структур, власти Азербайджана параллельно пытаются создать из Алиева образ самостоятельного, решительного и принципиального дипломата, который ради национальных и государственных интересов готов пойти даже против всего международного сообщества. Экстрадиция Сафарова, по сути, поставлена на службу формирования образа национального лидера, который необходим для организации относительно спокойного, без потрясений переизбрания Алиева на предстоящих президентских выборах. А это на практике невозможно без формирования в обществе подавляющих проалиевских настроений. Иными словами, для режима Алиева это был прекрасный PR-шаг.
Все это было рассчитано с учетом двух ключевых факторов. Во-первых, основываясь на традиционной политике пассивности и приспособленчества дипломатического корпуса Армении, Азербайджан с одной стороны был убежден в том, что Ереван не будет в состоянии поднять вопрос на международном уровне так, чтобы это привело к оказанию на Баку широкомасштабного давления и изменению отношения к нему со стороны международной общественности, а с другой – в том, что международные структуры не отнесутся с достаточным вниманием и серьезностью к недовольству Еревана, сохранив паритет между двумя конфликтующими южнокавказскими странами, что проявлялось, в частности, в официальной позиции ЕС.
Вторым важным фактором было ожидание от Армении крайних, возможно даже истеричных и невзвешенных шагов, связанных, в частности, с переговорным процессом по карабахской проблеме. В том числе отказ от переговоров, немедленное признание независимости Нагорного Карабаха и особенно возможная физическая нейтрализация Сафарова. Эти шаги изменили бы установленный баланс, и вместо Азербайджана стороной, торпедирующей мирный процесс урегулирования конфликта стала бы восприниматься Армения, что привело бы к чрезвычайно сильному международному давлению на Ереван. Та чрезвычайная эмоциальность, котораяроявилаь в армянском обществе и особенно в распоряжениях, отданных президентом РА Сержем Саргсяном на чрезвычайном заседании Совета безопасности, позволяли предположить, что ожидания Баку и, возможно, некоторых международных силовых центров оправдываются, хотя в дальнейшем этот риск несколько сократился.
Что делать?
В результате рассуждений на холодную голову становится ясно, что если Армения захочет и сможет, то для Алиева Сафаров может превратиться из ”лаврового венка” в настоящий кошмар, “терновый венец”. Помиловав и героизировав банального жалкого убийцу, власть Азербайджана показала, что максимальной задачей было лишь возвращение Сафарова и повышение благодаря этому собственного рейтинга, а сейчас, когда дело уже сделано, на фоне сложившейся вокруг Азербайджана неблагоприятной ситуации режим Алиева просто не знает, как быть и с Сафаровым, и с возникшей в связи с его возвращением ситуацией, тем более, что высказываемые в адрес Сафарова неоднозначные и даже полярные мнения, пожалуй, постепенно приводят к внутреннему общественному расколу и кризису.
Пока у Баку как будто пока нет больших потерь на внешнем фронте, поскольку, как выяснилось из шагов Армении, Ереван сам не очень хорошо представляет, как использовать создавшийся вокруг Азербайджана внешний негативный фон, резкий спад рейтинга этой страны и алиевского режима для получения дипломатических, политических и пропагандистских дивидендов в соответствии с законами real-politik. Самое большее, что может сделать сейчас Ереван, это добиться от международных структур максимально жесткой критики в адрес соседней страны и Венгрии, что всего лишь послужит усилению возникшего негативного фона, но не приведет к реальным и ощутимым результатам. Власти Армении из-за своей крайней робости и особенно опасения не потерять более или менее благоприятные позиции, достигнутые в ходе переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта, дальше развертывания обсуждений и сохранения вопроса на повестке не идут. Понятно, что так долго продолжаться не может, и сейчас Баку, стиснув зубы, ждет, когда пройдет всеобщий шок, чтобы вернуться в прежнее нормальное русло. Если власти Армении будут продолжать проявлять робость и пребывать в состоянии безысходности, то они не только докажут, что не способны быстро ориентироваться и предпринимать гибкие шаги в чрезвычайных ситуациях, легко поддаются провокациям, склонны попадать в цейтнот, а потому крайне уязвимы, но и не воспользуется созданными беспрецедентно благоприятными условиями превращения из зрителя в реального игрока и получения конкретных результатов. Армения должна уже предпринять несколько конкретных шагов:
а) Начать говорить с сопредседателями Минской группы ОБСЕ в совершенно ином тоне. Основываясь на ставшей уже для всех понятной необходимости гарантировать физическую безопасность карабахцев от реальной угрозы азербайджанского фашизма-сафаровизма, Армения должна настаивать если не на включении в основополагающие принципы принципа невозможности вхождения НК в каком-либо формате в состав Азербайджана, то хотя бы на условии подключения НКР к переговорам в качестве полноправной стороны;
б) Армения должна подготовить и представить соответствующие проекты резолюций и, используя лоббистские ресурсы зарубежного армянства, с целью их принятия начать мощное движение в частности в Парламентской Ассамблее Совета Европы, Европарламенте, Генеральной ассамблее ООН.
в) Ереван должен потребовать от НАТО официальных публичных объяснений относительно экстрадиции Сафарова и поведения члена альянса Венгрии на конкретных условиях как целесообразности отправки миротворцев в Косово, так и прекращения нескольких реализуемых с НАТО программ.
г) Ереван должен обсудить вопрос обращения в Европейский суд по правам человека ЕС с целью выяснения правомочности и соответствия решения МИД Венгрии об экстрадиции Сафарова и указа президента Алиева о помиловании убийцы нормам международного права.
д) Необходимо также поставить перед международными организациями задачу потребовать от правительства Азербайджана вновь лишить свободы Сафарова.
Поставить перед ЕС условие выхода из Евронеста в случае, если вопрос лишения Сафарова свободы не будет решен, что, кстати, обеспечит также его физическую безопасность. Это лишит Азербайджан перспективы вывести из строя Сафарова и представить это как следствие мести армян. Такая перспектива крайне реальна, особенно в связи с замеченными попытками использования информационных наживок с целью формирования общественного мнения.
Все это необходимо сделать из соображений восстановления в глазах внешнего мира и собственного общества попранного достоинства государства, повышения его авторитета и улучшения позиций в вопросе НК. Именно дальнейшими шагами Армении обусловлено то, как будет преодолен этот драматичный исторический момент и удастся ли нам заставить мир уважать нас и считаться с нами.