Վանաձորի ճանապարհները մասամբ են վերականգնվել, իսկ 3600 ընտանիք մինչ օրս քարուքանդ եղած բնակարաններում է ապրում
Վանաձորի Թատերական հրապարակում երեկ կայացած գործող քաղաքապետ Սամվել Դարբինյանի  հանրահավաքի մասնակիցները պետական ու համայնքային նշանակության հիմնարկ-հաստատությունների ներկայացուցիչներ էին՝ քաղաքապետարանի և մարզպետարանի աշխատակիցներ, բուժաշխատողներ, պետական թատրոնի դերասաններ, պետական ինստիտուտի, հանրակրթական դպրոցների ու մանկապարտեզների կոլեկտիվներ՝ իրենց սաներով՝ ուսանողներ, աշակերտներ, նույնիսկ մանկապարտեզի երեխաներ, ՀՀԿ-ականներ, երկրապահ կամավորականներ, վետերաններ: Հրապարակում էր նաև Լոռու նախկին մարզպետ Հենրիկ Քոչինյանը:
Լոռու ներկայիս մարզպետը նախ շնորհակալություն հայտնեց վանաձորցիներին խորհրդարանական ընտրություններում «ՀՀԿ-ի տարած փայլուն հաղթանակի համար», ապա դիմելով նրանց՝  ասաց, որ դարձյալ նմանատիպ խնդրի առջև են կանգնած, և առաջիկա ընտրություններն էլ ոչ պակաս կարևոր են խորհրդարանականից. «Պատահական չէ, որ այսօր այս հրապարակը այսքան բազմամարդ է»,-ասաց Արթուր Նալբանդյանը: Ապա մարզպետը ներկայացրեց Սամվել Դարբինյանին՝ որպես ՀՀԿ-ի թեկնածու, որին «մի ամբողջ քաղաքական ուժ, քաղաքական ուժերի կոալիցիա» է սատարում՝ ՀՀԿ խորհուրդը, գործադիր մարմինը՝ ՀՀ նախագահի ղեկավարությամբ:
Անդրադառնալով նախընտրական քարոզարշավին՝ մարզպետն ասաց, որ մյուս թեկնածուներն այնպիսի խոստումներ են տալիս, որոնք վաղուց արդեն լուծում են ստացել Դարբինյանի կողմից:
«Կան քաղաքական ուժեր, անհատներ, ովքեր, երբևիցե չլինելով քաղաքական դաշտում, խոստումներ են տալիս, այնպիսի խոստումներ, որ ինձ թվում է՝ Վանաձորը ընտրություններից հետո ընդհանրապես խնդիրներ, պրոբլեմներ չի ունենալու: Այնպիսի խոստումներ, որ ՀՀԿ-ն իր թեկնածուի գլխավորությամբ՝ հանձինս Սամվել Դարբինյանի, վաղուց այդ խնդիրներին տեղյակ է, և խնդիրները իրենց լուծումները ստացել են: Շատ լուրջ աշխատանքներ են կատարվել այս տարիների ընթացքում»,-վստահեցրեց մարզպետ Նալբանդյանը:
Սամվել Դարբինյանն այդ աշխատանքները ներկայացրեց միայն տեսական թվարկումով. «13 տարի առաջ դուք ձեր քվեով սատարեցիք ինձ, և ես ձեր հետ ձեռնամուխ եղա մեր քարուքանդ եղած, երկրաշարժի միջոցով անցած, պատերազմի միջով անցած և շրջափակում տեսած հայրենի քաղաքը: Քաղաք, որը ավիրվել էր, և շատ-շատ խնդիրներ ուներ: Վանաձորցիներիս հետ միասին մենք սկսեցինք կառուցել մեր հանրակրթական դպրոցները, մանկապարտեզները, երաժշտական ու սպորտի դպրոցները, մշակույթի տները: Ձեռնամուխ եղանք զարգացնել մեր քաղաքի և մշակութային կյանքը, և վերականգնել ամբողջ կոմունալ –կենցաղային տնտեսությունը: Այս տարիների ընթացքում մենք ձեռքբերումներ ունեցանք»:
Քաղաքապետը 1 առարկայական «ձեռքբերում» մատնանշեց և բազում խնդիրներ, որոնք նրա պաշտոնավարման 13 տարիների ընթացքում դեռևս լուծում չեն ստացել: «Մասամբ կարողացանք նաև վերականգնել մեր ճանապարհները, լուսավորեցինք այն, և այժմ արդեն, երբ որ բավականին ձեռքբերումներ ունենք, անցնում ենք զարգացման մի նոր փուլ, փուլ, որում մենք պետք է վերակառուցենք, վերականգնեք մեր երկրաշարժի հետևանքով ամրացման ենթակա բոլոր շենքերը և վերադարձնենք այն 3600 ընտանիքների, որոնք մինչև օրս ապրում են այդ քարուքանդ եղած բնակարաններում: Մենք խնդիր ունենք վերականգնել բազմաբնակարան շենքերի տանիքները, շքամուտքները, ասֆալտապատենք նրանց բակերը և երեխաների համար ստեղծենք նոր խաղահրապարակներ, իսկ մեծերի համար խաղասենյակներ: Մենք խնդիր ունենք՝ կանաչապատ մեր քաղաքում ստեղծենք զբոսաշրջություն, զարգացնենք մանր և միջին բիզնեսը»:

Participating in incumbent Vanadzor mayor Samvel Darbinyan's rally yesterday were representatives of state and community institutions — employees from city hall and the regional council; healthcare professionals; actors from the state theatre; state institute, public school and kindergarten staff with their students and even the children from the kindergarten; Republican Party of Armenia (HHK) members; and war veterans.
The current regional governor of Lori province first thanked Vanadzor residents for "the HHK's shining victory" in the parliamentary election, then addressing them, said, once again they're faced with a similar issue and that the upcoming local election is no less important than the parliamentary election. "It's no coincidence that the square is so crowded today," said the regional governor, Artur Nalbandyan. Then he invited to the platform Samvel Darbinyan, as the HHK candidate, who is backed by "an entire political force, a coalition of political forces" — the HHK council and executive body led by the Armenian president.
Addressing the election campaign, Nalbandyan said that the other candidates are making promises that Darbinyan already resolved long ago.
"There are political parties and individuals, who never having been in politics, are making promises — making such promises that it seems to me that after the election, Vanadzor will have no problems or issues whatsoever. Such promises that the HHK, led by its candidate Samvel Darbinyan, has known of long ago and the issues have been resolved. Very serious work has been done over the years," assured Lori's regional governor.
Darbinyan didn't provide any specifics when describing the work he's done as mayor: "13 years ago you supported me with your vote, and I, with you, took up our native city that's damaged, has survived an earthquake and war and experienced a blockade — a city which was destroyed and had many problems. We, with our Vanadzor residents, together began to build our public schools, kindergartens, music and sports schools and cultural centers. We began to develop the political and cultural life of our city, and to restore our entire community's economy. We had achievements during these years."
The mayor pointed to one "achievement" and several issues, which during the 13 years that he's been in office haven't been resolved. "We also were able to partially reconstruct our roads, to get lighting for them, and now, when we have significant achievements, we're moving to a new stage of development; a stage in which we have to rebuild, restore all the buildings that need to be reinforced as a result of the earthquake and return them to the 3,600 families that till today are living in those damaged apartments. We are faced with the task of restoring the roofs and entrances of residential buildings, covering their yards with asphalt and building new playgrounds for the children and playrooms for the adults. We are faced with the task of developing tourism and small and medium businesses in our green city."