Ընդամենը 1 միլիոն՝ նախատեսված 8 միլիոնի փոխարեն
Անանիա Շիրակացու 1400-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում Բյուրականի աստղադիտարանում տեղի է ունենում երիտասարդ աստղագետների միջազգային գիտաժողով՝ ամառային դպրոցի տեսքով: Դպրոցի տևողությունը մեկ շաբաթ է և կավարտվի վաղը՝ սեպտեմբերի 22-ին: Մասնակցում են ուսանողներ Ռուսաստանից, Լեհաստանից, Ուկրաինայից, Գերմանիայից, Իտալիայից, Իսպանիայից, ԱՄՆ-ից, Իրանից և Հայաստանից: Դասախոսություններ կարդացող հայտնի մասնագետների թվում էր տիեզերագնաց Չարլզ Դյուկը, ով մեկն է այն 12 հոգուց, որ եղել են լուսնի վրա:
Նմանօրինակ գիտաժողովը բացառիկ հնարավորություն է տալիս նոր գիտելիքներ, որակներ և փորձ ստանալ հայ երիտասարդ աստղագետներին, ովքեր հնարավորություն չունեն մասնակցել միջազգային գիտական միջոցառումներին, քանի որ Հայաստանում չկա համապատասխան գիտական ֆոնդ:
Բյուրականի աստղադիտարանի առաջատար գիտաշխատող Արեգ Միքայելյանը, ով նաև զբաղվում է ամառային դպրոցի կազմակերպչական հարցերով, հայտնեց, որ կառավարության որոշման նախագիծ է եղել, համաձայն որի՝ այս միջոցառման համար պետբյուջեից պետք է տրամադրվեր 8 միլիոն դրամ:
«Սակայն չգիտես ինչպես այդ փողերը կորան, և մեզ հատկացվեց ընդամենը որոշ գումար «մանր» ծախսերի համար»,- ասաց Արեգ Միքայելյանը և նշեց իրենց հատկացված գումարի չափը՝ ընդամենը 1 միլիոն դրամ, որից կես միլիոնը բավականացրել է միայն Երևանից Բյուրական տրանսպորտային ծախսերը հոգալու համար:
Ամառային դպրոցը կազմակերպելու համար Բյուրականի աստղադիտարանին գումար պետք է տրամադրվեր ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի կողմից՝ վերաբաշխման միջոցով: Կոմիտեի պարզ ու «տրամաբանական» վերաբաշխման արդյունքում գիտաժողովի կազմակերպմանը հատկացվել է 1 միլիոն դրամ:
Արեգ Միքայելյանն ասաց, որ իրենք դիմել են բոլոր հնարավոր գերատեսչություններին պարզաբանում ստանալու և խնդրին լուծում տալու նպատակով, սակայն ապարդյուն:
Ի դեպ, նշենք նաև, որ հրավիրված արտասահմանցի 12 ուսանողների և 11 դասախոսների Հայաստան գալու ծախսերը հոգացել են անձամբ իրենք կամ իրենց երկրներում գործող գիտական ֆոնդերը:
Մասնակիցների թվում էր նաև ռուսաստանցի երիտասարդ աստղագետ Անաստասիա Կիտաենկոն, ով արդեն երկրորդ անգամն է Հայաստանում և, ինչպես ինքն ասաց, հիացած է մեր հրաշալի երկրով: Իսկ ամառային դպրոցը մեծ հնարավորություն էր իր համար մեկ վայրում լսել այդքան  մեծ քանակությամբ խոշոր աստղագետների դասախոսություններ և շփվել այլ ազգերի երիտասարդ աստղագետների հետ:

$1 млн драмов вместо предусмотренных $8 млн
В рамках мероприятий, посвященных 1400-летию со дня рождения Анании Ширакаци, в Бюраканской обсерватории в виде летней школы проходит международная научная конференция молодых астрономов. Школа продлится до 22 сентября. В ней принимают участие представители России, Польши, Украины, Германии, Италии, Испании, США, Ирана и Армении. Среди специалистов, которые выступят с лекциями, один из побывавших на Луне астронавтов – Чарльз Дюк.
Молодым армянским астрономам, не имеющим возможности участвовать в международных научных форумах, такие мероприятия дают уникальный шанс получить новые знания, ознакомиться с мировым опытом.
Ведущий научный сотрудник Бюраканской обсерватории Арег Микаелян, который занимается вопросам организации летней школы, сообщил, что существует проект решения правительства о выделении 8 млн драмов из госбюджета на проведение научной конференции.
“Однако эти деньги почему-то исчезли, и нам выделили лишь небольшую сумму на “мелкие расходы”,- сказал Арег Микаелян. Он сообщил, что им перечислили всего 1 млн драмов, и половины этих денег с трудом хватило на оплату транспортных расходов.
Деньги для организации летней школы Бюраканской обсерватории должен был выделить Госкомитет науки МОН РА, однако в результате “логического” перераспределения средств организаторы научной конференции получили 1 млн драмов.
По словам А.Микаеляна, ни одно ведомство так и не представило каких-либо объяснений по данному факту.
Отметим, что расходы на приезд в Армению 12 иностранных студентов и 11 преподавателей оплатили либо они сами, либо действующие в их странах научные фонды.
Среди участников летней школы – молодой российский астроном Анастасия Китаенко, которая уже второй раз приезжает в Армению и, как она сама говорит, восхищена нашей прекрасной страной.