«Գնումների մասին օրենքն ընդունվել է, որպեսզի գնումներ չիրականացվեն»
«Վերջին 10 տարվա ընթացքում ՀՀ-ում դեղորայքի մաքուր գնումներ չեն իրականացվել»,- հայտարարեց  դեղերի ներկրմամբ և իրացմամբ զբաղվող «Սզնի» ընկերության ղեկավար Գառնիկ Սահակյանը:
Ըստ գործարարի` երբ դեռ չկար ՀՀ պետգնումների գործակալությունը, և չէր «բարեփոխվել» գնումների մասին օրենքը, մրցակցային դաշտ գոյություն ուներ դեղորայքի շուկայում: Նա նշեց, որ այժմ այդ ոլորտում մենաշնորհ է տիրում. «Նատալի Ֆարմ» ընկերությունն օրեցօր ծաղկում է ապրում, արդյունքում սնանկանում են բազմաթիվ դեղատներ և դեղորայք ներկրող կազմակերպություններ:
«100-ից ավելի բուժհաստատությունների համար դեղորայք է պատվիրվում առանց մրցույթների, ինչը օրենքի պարտադիր պահանջ է: Կամ կազմակերպվում են մրցույթներ, բայց այդ մասին նախնական տեղեկատվություն է տարածվում անհայտ լրատվամիջոցներում: Դեղորայքի ներկրմամբ և իրացմամբ զբաղվող ընկերությունների հանդեպ իրականացվում է դեմպինգային քաղաքականություն: Գնումների մասին օրենքն ընդունվել է, որպեսզի գնումներ չիրականացվի»,- ասաց Գ. Սահակյանը:
Գ. Սահակյանը հավաստիացնում է, որ իր առաջարկած դեղորայքը անհամեմատ էժան է, սակայն բուժհաստատությունները ձեռք են բերում մենաշնորհային քաղաքականությամբ աշխատող ընկերությունների դեղորայքը, իսկ «Նատալի ֆարմ»-ին ընդամենը 50 միլիոն դրամով տուգանելը ցուցադրական բնույթ է կրում, երբ այդ ՍՊԸ-ն շուրջ 3 միլիարդ 450 միլիոն դրամի օգուտ է ունեցել առանց մրցույթի դեղ վաճառելով:
«Սզնի» սպը-ի ղեկավարը նշում է, որ իր ղեկավարած ընկերությունը, որը շուկայում է 1993 թվականից և այս տարիների ընթացքում եղել է բարեխիղճ հարկատու, այժմ հայտնվել է սնանկացման եզրին:
Գնումների գործակալության ընդամենը շոու էր....Պրոբլեմը միայն հո կարագը չի ? Թանկանոց ավտոմեքենաները, դեղորայքը ,համակարգիչները ,գրենական պիտույքները.,շինաշխատանքները......էս պայմաններում էլ բյուջե կդիմանա որ թոշակները կամ աշխատավարձ բարցրացնեն

“Закон о закупках принят для того, чтобы закупки не осуществлялись”
“За последние 10 лет в Армении честные закупки лекарств не осуществлялись”,- заявил сегодня на пресс-конференции руководитель компании “Сзни”, занимающейся импортом и реализацией лекарств, Гарник Саакян.
По словам предпринимателя, когда Агентства по госзакупкам еще не было, а закон о закупках не был “реформирован”, на лекарственном рынке была конкуренция. Сейчас в этой сфере царит монополия – компания “Натали Фарм” процветает с каждым днем, а в результате многие аптеки и и импортирующие лекарства организации разоряются.
“Лекарства для более чем 100 медицинских учреждений заказываются без проведения тендеров, что является нарушением закона. Либо тендеры организуются, но предварительная информация об этом появляется в каких-то неизвестных СМИ. В отношении компаний, которые занимаются импортом и реализацией лекарств, проводится демпинговая политика. Закон о закупках принят для того, чтобы закупки не осуществлялись”,- подчеркнул Гарник Саакян.
Он заверил, что предлагаемые им лекарства намного дешевле, но медучреждения приобретают лекарства компаний, работающих в рамках монопольной политики. Что касается штрафования “Натали Фарм” на 50 млн драмов, то в условиях, когда это ООО, продавая лекарства без участия в тендере, получает прибыль в размере 3 млрд 450 млн драмов, подобная санкция носит демонстративный характер.
Компания “Сзни”, которая, по словам ее руководителя, работает на рынке лекарств с 1993 г. и за все эти годы проявила себя добросовестным налогоплательщиком, сейчас находится на грани банкротства.