Թուրքիան շոկի մեջ է. Սիրիայի հյուսիսում քրդական մարտունակ բանակ է ձևավորվել
Թուրքագետ Անուշ Հովհաննիսյանը սիրիական ճգնաժամի թեմայով ասուլիսի ժամանակ կարծիք հայտնեց, որ Սիրիայում ստեղծված իրավիճակը այդքան էլ չի արդարացնում Թուրքիայի սպասելիքներն այդ գործընթացից: Թուրքիան ցանկանում էր օգտվել առիթից և իր դիրքերն ամրապնդել այս տարածաշրջանում, սակայն դրան խանգարեցին մի շարք չենթադրվող հանգամանքներ:
Նախ այն, որ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի ռեժիմը հնարավոր չեղավ տապալել այնպես, ինչպես դա արվեց Եգիպտոսում և Լիբիայում: Երկրորդն՝ դաշնակիցները, մասնավորապես ԱՄՆ-ն անմիջական ակնհայտ աջակցություն ցույց չտվեցին: Կարևոր հանգամանք էր նաև այն, որ հենց Թուրքիայի ներսում ընդդիմացան սիրիական պատերազմի մեջ ներքաշվելու դեմ: Թուրքիայի ոչ բոլոր քաղաքական ուժերն էին կողմ Էրդողանի քայլերին. ընդդիմադիր Հանրապետաժողովրդական կուսակցությունը և քրդական խմբակցությունը մեջլիսում դեմ էին քվեարկել իշխող կուսակցության որոշմանը և բազմաթիվ բողոքի ակցիաներ կազմակերպել:
Ըստ թուրքագետի՝ այս ամենին կրակի վրա յուղ լցնելու պես եղավ այն, որ Սիրիայի հյուսիսում ձևավորվեց քրդական բավականին լավ կազմակերպված, մարտունակ բանակ, որը սատարում է Բաշար Ասադին: Այդ մասին բավականին խելամտորեն հոգացել էր նախագահ Բաշար Ասադը, ով երկրի հյուսիսում բնակվող մեծ թվով քրդերին, ովքեր որևէ հստակ կարգավիճակ չունեին, հայտարարել էր Սիրիայի քաղաքացիներ, իսկ երբ սկսեցին պատերազմական գործողությունները ապստամբների դեմ, այդ գոտու պաշտպանության պատասխանատվությունը թողնվեց քրդերին, ովքեր օրերս ստեղծել են վերոհիշյալ կանոնավոր հզոր բանակը:

Турция в шоке: на севере Сирии сформировалась боеспособная курдская армия
На состоявшейся сегодня пресс-конференции по вопросу сирийского кризиса тюрколог Ануш Ованнисян высказала мнение о том, что сложившаяся в Сирии ситуация не оправдала в полной мере ожиданий Турции от этого процесса. Турция хотела воспользоваться случаем и укрепить свои позиции в данном регионе, однако ей помешал ряд непредвиденных обстоятельств.
Во-первых, свергнуть режим президента Сирии Башара Асада так, как это было сделано в Египте и Ливии, не удалось. Во-вторых, союзники, в частности США, не оказали явную поддержку. Важным обстоятельством стало и то, что вовлечению в войну в Сирии воспротивились в самой Турции. Не все политические силы этой страны поддержали шаги Эрдогана. В меджлисе оппозиционная Республиканская Народная партия и курдская фракция проголосовали против решения правящей партии и организовали многочисленные акции протеста.
По словам тюрколога, на севере Сирии сформировалась довольно организованная боеспособная курдская армия, поддерживающая Башара Асада, что как бы подлило масла в огонь. Об этом довольно разумно позаботился президент Асад, который объявил живущих на севере страны многочисленных курдов, не имевших четкого статуса, гражданами Сирии. Когда же начались военные действия против повстанцев, то ответственность за защиту этой зоны Асад возложил на курдов, которые на днях создали мощную регулярную армию.