Ջավախքում կարծրատիպ կոտրվեց. այժմ գոնե 30%-ը ձայնը տվեց ընդդիմությանը. Շիրակ Թորոսյան
«Վրաստանի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Ջավախքում ստերիոտիպ կոտրվեց. եթե առաջ ձայների գրեթե 100%-ը վերցնում էր իշխանությունը, ապա այժմ Վրաստանի ընդդիմությունը, ի դեմս Բիձինա Իվանիշվիլիի «Վրացական երազանք» դաշինքի, Ջավախքում հավաքեց ձայների շուրջ 30%-ը: Համեմատության մեջ սա լուրջ արդյունք է և վկայում է ջավախքցիների քաղաքացիական կեցվածքի մասին»,- կարծում է «Ջավախք հայրենակցական միության» նախագահ Շիրակ Թորոսյանը:
Նախկինում իշխանությունը նախընտրական խոստումներ չէր տալիս, իսկ ընդդիմությունն ընդհանրապես չէր գալիս Ջավախք՝ համոզված լինելով, որ այդտեղից չի կարող ձայն հավաքել: Ըստ Շ. Թորոսյանի, այժմ պատկերն այլ է. նախընտրական շրջանում ջավախքցիներին սկսեցին խոստումներ տալ: Եվ եթե իշխանության խոստումները հիմնականում սոցիալ-տնտեսական բնույթի էին, ապա ընդդիմությունն ակտիվորեն խոսում էր ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների մասին, որոնք, իհարկե, չէին կարող չհետաքրքրել ջավախքահայերին:
Իվանիշվիլիի տված խոստումներից ամենակարևորը, թերևս, Ջավախքի հայկական դպրոցներում հայոց լեզվի ժամաքանակի վերականգնումն է, ինչը պետք է կատարվեր դեռ անցած տարվա սեպտեմբերին, բայց Վրաստանի կրթության և գիտության նախարարությունն, առանց պատճառաբանության, չէր կատարել այդ խոստացված փոփոխությունը: Ընդդիմության առաջնորդը խոստացել է նաև հայ-վրացական բարձրագույն ուսումնական հաստատություն բացել Ջավախքում:
Խոսելով Վրաստանի խորհրդարանում մեծամասնություն ձևավորած ընդդիմադիր դաշինքի առաջնորդի մասին՝ Շ. Թորոսյանը նշեց, որ վերջինս բիզնեսից է եկել քաղաքականություն և պրագմատիկ մարդ է, չունի հստակ ձևավորված քաղաքական համոզմունքներ, զերծ է ազգայնական ծայրահեղություններից, ինչը ձեռնտու կարող է լինել ջավախքահայերին:

В Джавахке сломлен стереотип: уже 30% избирателей отдали голоса за оппозицию – Ширак Торосян
“Во время выборов в парламент Грузии в Джавахке был сломлен стереотип: если раньше власть получала почти 100% голосов, то сейчас грузинская оппозиция в лице блока “Грузинская мечта” Бидзины Иванишвили набрала около 30% голосов. Это серьезный результат, который свидетельствует о гражданской позиции джавахкцев”,- заявил сегодня на пресс-конференции председатель земляческого союза “Джавахк” Ширак Торосян.
В прошлом власть не давала предвыборных обещаний, а оппозиция не приезжала в Джавахк, так как была убеждена в том, что не сможет набрать здесь голоса. Сейчас, по словам Ширака Торосяна, картина совсем другая: в предвыборный период джавахкцам начали давать обещания. Но если обещания властей носили в основном социально-экономический характер, то оппозиция активно говорила о правах национальных меньшинств, что, конечно, не могло не заинтересовать джавахкских армян.
Самым важным обещанием, которое дал Иванишвили, является восстановление часов армянского языка в армянских школах Джавахка. Это должно было быть сделано еще с сентября прошлого года, однако Министерство образования и науки Грузии без каких-либо объяснений не осуществило это изменение. Лидер оппозиции пообещал также открыть в Джавахке армяно-грузинское высшее учебное заведение.
Говоря о лидере оппозиционного блока, сформировавшего большинство в грузинском парламенте, Ширак Торосян отметил, что он пришел в политику из бизнеса, является прагматиком, не имеет четко выраженных политических убеждений, лишен националистических крайностей, что может быть выгодно армянам Джавахка.