Մտորումներ Երևանի ծննդյան օրվա առթիվ
Տարեդարձը նաև յուրօրինակ հաշվետվություն է` անցյալի, ծրագիր` ապագայի համար: Անկեղծ զարմանում եմ, թե ինչպես էին մեր հոգևոր և պետական այրերը գոհ դեմքերով վայելում Երևանի ծննդյան երեկոն, երբ ամեն քայլափոխի կարելի է նշել Երևանի ոչ թե ծնունդը, այլ` մահը: Իսկապես` ինչպե՞ս կարելի է հիշատակել Էրեբունու կամ Այրարատյան թագավորների անունները, երբ անտերանոցի է մատնված Էրեբունի բերդաքաղաքը, երբ Կարմիր բլուրում հնագիտական արժեքների փոխարեն կարելի է տեսնել միայն մետլախի, կոտրտված զուգարանակոնքերի, թիթեղների և այլ առարկաների կտորտանքներ. հիանալի փաստ թուրքերի համար, որոնք ձգտում են օտարել մեզնից Այրարատյան մշակույթը:
Ինչպես կարելի է ուրախանալ, երբ քաղաքի ճարտարապետական դիմագիծը վաղուց որոշում են ոչ թե ճարտարապետները, այլ` փողը. ինչքան շատ, այնքան շենքդ բարձր ու ծավալուն, երբ ամեն քայլափոխի հանդիպող շենքի հիմքում տեսնում ես ճարտարապետի բռնաբարված հոգին, իսկ եթե սեփական կամոք են կառուցել` ապա ուղղակի պետք է դիպլոմը վերցնել վերջինիս ձեռքից և շպրտել աղբանոց, իսկ վերջինիս դատել: Իբր պահպանված հին ճակատային պատի վրա ապակեպատ շինությունները նման են այն բանին, որ կարող ես մարդու վիզը կտրել, բայց որպիսի պահպանես վերջինիս դեմքը, գանգը վզիցդ կախես ու կանգնես: Ինչպե՞ս կարելի է ուրախանալ, երբ ամեն ազատ անկյուն, անգամ մանկական խաղահրապարակները կառուցապատվում են. այցելեք Նալբանդյան-Սայաթ-Նովա-Հանրապետության-Թումանյան փողոցներով պարփակված շենքերի բակ, այնտեղ իսկական ոճրագործություն է տեղի ունենում մեր մանուկների հանդեպ: Ինչ է` անհնա՞ր էր պահպանել հինը, տարա՞ծք չկար նոր քաղաքի համար: Տեսեք Թուֆենկյան հիմնադրամի կառուցապատումը Վարդանանց փողոցի վրա. մասնագետ չլինելով էլ կարելի է զգալ և' շքեղությունը, և' հին երևանյան ոճը: Նույնը կարելի է ասել ՀՀԿ շենքի շարունակության մասին` Մելիք-Ադամյան փողոցում: Դուրս գանք Երևանից` շատ կողմերով կիսաամայի տարածքներ, կառուցենք ինչքան ուզում ենք: Բայց` ոչ: Պետք է անխնա բռնաբարել հինը, նորը խցկել հնի դիակի վրա: Պետք է առաջին հանրապետության կառավարության շենքը թանգարանի փոխարեն չալաղաջնոցի վերածել, քանի որ փողոտ գործ է: Մասնագետ պետք չի լինել` ցույց տալու համար, որ, օրինակ, մի քանի մետր լայնքով Դեղատան փողոցի վրա մի քանի տասնյակ հարկանի երկնաքերի փլուզումը երկրաշարժի ժամանակ իսկական աղետ է, քանի որ տարհանման և այլ աշխատանքների համար այդ տարածք մոտենալն անհնար կլինի առնվազն մի քանի շաբաթ: Էլ չեմ խոսում կանաչ տարածքների մասին, որոնք մի քանի տասնյակ հազար հեկտարից հասել են մի քանի հազարի:
Ինչքան հաճելի կլիներ, եթե մեր սերունդներին և օտարերկրացիներին ներկայումս ցույց տայինք. ահա սա մեր I հանրապետության Խորհրդարանն է (Պարոնյան թատրոնի տեղում, քանդվել է դեռ կոմունիստների օրով), սա` կառավարությունը (Տաշիր – չալաղաջանոցի տեղում), սա պատմական այս փողոցն է, սա այս տանը տեղի է ունեցել այս նշանակալի իրադարձությունը: Ոչ մի բան չկա հիշելի: Ինչով ենք զանազանվում օտար վայրից կառավարվող մեր կոմունիստ նախորդներից, որոնց շատ դեպքերում քննադատում ենք ամեն ինչ քանդելու համար: Ի վերջո` ապակեպատ երկնաքերները ոչ մեկին հետաքրքիր չեն, զբոսաշրջիկները սեփական երկրում տասնապատիկ լավը ունեն: Վերջիններիս հետաքրքիր է մեր մշակույթը, մեր արժեքները, որոնք օրավուր անհետանում են: Մի թեթև կամք է պետք` այս տխուր պատկերը շտկելու համար, որը չկա: Կա փողի անհագ մոլուցք և վերջ:
Զարմանալ պետք չի, որ Վրաստան տարեկան այցելում են 3,5 մլն զբոսաշրջիկ, իսկ քաղաքակրթության կենտրոն մեր երկիր` 700.000: Որովհետև Սահակաշվիլին Ախալցխայի` իրենց համար շատ պարագաներով օտար բերդն իր եկեղեցիներով վերանորոգեց և զբոսաշրջիկներին ներկայացրեց մի հրաշալի վայր` և պատմական, և հանգստի: Իսկ մեր բերդերում ու հնավայրերում մի զուգարան չկա, և զբոսաշրջիկները երկար տանջվելուց հետո սեփական պետքերը հոգում են եկեղեցիների ու բերդերի պատերի տակ: Իսկ թե մեր պատմության կամ Երևանի բերդի հետ ինչ կապ ունի խնդրո առարկա Երևան քաղաքի հռչակավոր բերդի տեղում կառուցված «Գլենդել հիլզը»` դժվարանում եմ ասել:
Օտար հյուրերի հիացմունքը պետք չի ընդունել որպես ճշմարտություն և հեռուստատեսությամբ գովազդել. ի վերջո` եթե մեկի տանը հյուր ես, չես կարող հրապարակավ ասել այն, ինչ զգացիր այնտեղ: Մյուս կողմից մի քանի բաժակ կոնյակից հետո միկրոֆոնը ուղղի հյուրին` կարող ես լսել, որ, օրինակ, շատ գեղեցիկ են Երևանի այնքան հարմարավետ տրամվայները, կամ` ինձ շատ դուր եկավ Երևանի երթուղայինների վարորդների մաքուր և գեղեցիկ արտաքինը և այլ ֆանտաստիկ բաներ:
Մի խոսքով` ծնունդդ շնորհավոր Երևան. դու այլևս պատմություն չունես, դու այլև դիմագիծ չունես: Դու քո չալաղաջանոցներով արժանի ես միայն ռուսական սեքս-համերգների, ինչը և բարեխղճորեն կազմակերպվում է:
Վահե Սարգսյան
Շատ լավ հոդված: Ու ճիշտ, ցավոք: Այսօր Երևանը ԱՐԺԱՆԻ ՉԷ լինելու Հայի և Հայաստանի մայրաքաղաքը: Երևանի հատկապես կենտրոնը այսօր ՊԱՐԶ կերպով ցույց է տալիս Հայի/Հայաստանցու (և Երևանցու տեսակի) դեգրադացիայի աստիճանը: Երևանը 1991 թվից ի վեր ԿՈՐՑՐԵԼ է իր ստրատեգիական նշանակությունը Սյունիք-Ղարաբաղին,բայց ՉԱՐ ՊԱՌԱՎԻ պես դեռ խառնում է բոլորին: Սոսկ ժամանակի հարց է. ՉԱՐ ՊԱՌԱՎԸ կմեռնի,ու նոր մայրաքաղաք(ներ)/(պետությու՞ն(նե՞ ր)) կծնվի(կծնվեն) հարավում. ինչպես առաջ:

Размышления после дня рождения Еревана
День рождения – это своеобразный отчет перед прошлым и программа на будущее. Меня искренне удивило, что наши духовные и государственные мужи с довольными лицами наслаждались концертом по случаю дня рождения Еревана в том случае, когда на каждом шагу можно видеть не рождение, а смерть города.
Действительно, как можно говорить об эребунийских или айраратских царях, если крепость Эребуни находится в плачевном состоянии, если на Красном холме вместо археологических ценностей можно видеть разбитые кафельные плитки и унитазы, металлические листы и другие выброшенные предметы – прекрасный факт для турок, стремящихся отнять у нас Айраратскую культуру.
Как можно радоваться, если архитектурный облик города определяют не архитекторы, а деньги, и чем больше их, тем выше и объемнее твое здание; если во встречающемся на каждом шагу здании можно видеть униженный дух архитектора. Ну а если здание построено добровольно, то у такого архитектора надо отнять диплом и выбросить в мусорное ведро, а его самого отдать под суд.
Как можно радоваться, если застраивается каждый свободный метр, даже детские игровые площадки. Посетите двор, ограниченный улицам Налбандяна, Саят-Новы, Авака Петросяна и Туманяна. Здесь по отношению к детям совершается настоящее преступление. Неужели нельзя было сохранить старое? Неужели для строительства нового города не было другого места? Посмотрите, как фонд “Туфенкян” осуществил застройку на улице Вардананц. Не надо быть специалистом, чтобы заметить и роскошь, и сохраненный стиль старого Еревана. То же самое можно сказать о продолжении здания РПА на улице Мелик-Адамяна. Выедем за пределы Еревана – по обе стороны полупустынные территории, стройте сколько хотите. Но – нет. Надо беспощадно уничтожать старое, строить новое на уже безжизненном старом. Вместо того, чтобы превратить здание правительства Первой республики в музей, здесь открыли шашлычную – дело-то прибыльное.
Не надо быть специалистом, чтобы понять, что если небоскребы, построенные, скажем, на улице Дехатан шириной всего несколько метров, в случае землетрясения рухнут, то это станет настоящей катастрофой, поскольку подъехать к этой территории для проведения эвакуации или других работ будет невозможно в течение как минимум нескольких недель. Я уже не говорю о зеленых территориях, которые с нескольких десятков тысяч гектаров сократились до нескольких тысяч.
А разве не было бы приятно, если бы мы, показывая молодому поколению и иностранным гостям столицу, рассказывали: вот здание парламента нашей Первой республики (находившееся на месте театра им.Пароняна здание было снесено еще при коммунистах), вот здание правительства (сейчас там располагается пиццерия “Ташир”), вот такая-то историческая улица, вот в этом доме происходило такое-то знаменательное событие...
В конце концов, облицованные стеклом небоскребы никому не интересны – в своих странах туристы видят сооружения намного лучше. Их интересует наша культура, наши ценности, которые исчезают с каждым днем. Для изменения ситуации нужна лишь воля, которой, увы, нет. Есть лишь ненасытная жажда наживы – и больше ничего.
Не надо удивляться тому, что Грузию ежегодно посещают 3,5 млн туристов, а являющуюся центром цивилизации нашу страну – 700.000. А все потому, что Саакашвили восстановил во многом чуждую для них крепость в Ахалцихе со своими церквами и представил ее туристам как прекрасное историческое место, где можно еще и отдохнуть. А у нас в исторических местах нет даже туалета, и туристам приходится справлять нужду под стенами церквей и крепостей. А какое отношение к нашей истории или знаменитой Эриванской крепости имеет построенная на этом месте гостиница “Глендел хиллз”, я затрудняюсь сказать.
Восхищение зарубежных гостей не следует воспринимать как истину и рекламировать ее по телевидению. В конце концов, если ты приходишь к кому-то в гости, то не можешь открыто говорить о том, что почувствовал там. С другой стороны, если после нескольких рюмок коньяка протянуть гостю микрофон, то можно, например, узнать, какие удобные трамваи в Ереване, какой ухоженный вид у водителей ереванских маршрутных такси и другие фанастические вещи.
Одним словом, с днем рождения Ереван, у тебя больше нет истории, нет своего облика. Своими шашлычными ты достоин только концертов с участием российских секс-звезд, что добросовестно и организуется.