Դա ավելի շատ վիրավորում է ինձ
38-ամյա Սամվել Հովսեփյանն ինքնակամ հրաժարվել է այն օգնությունից, որ ստանում են ղարաբաղյան պատերազմի ընթացքում վիրավորված մարտիկները: Սամվելը 1992-1994 թթ.-ի ընթացքում վիրավորվել է երկու անգամ, երկրորդ անգամ, կորցնելով ոտքը, դարձել է առաջին կարգի հաշմանդամ:
«Պաշտպանության նախարարությունից ամեն ամիս ես ստանում էի 45.000 դրամ հաշմանդամության թոշակ, բայց ես շատ լուրջ առողջական եւ բնակարանային խնդիրներ ունեմ, չունեմ կայուն աշխատանք եւ ընտանիք, ի՞նչ պիտի անեմ այդ 45.000 դրամով: Դա ավելի շատ վիրավորում է ինձ: Ավելի լավ է իմանամ, որ ոչինչ չունեմ ստանալու: Ես հրաժարվել եմ այդ թոշակից, որովհետեւ էլ չեմ ուզում այդ կառույցի հետ որեւէ կապ ունենալ»,- ասում է Սամվելը:
1988 թ.-ին Սամվելի ընտանիքը Բաքվից եկավ Հայաստան: Երկու եղբայրները գնացին Ռուսաստան, Սամվելը մեկնեց Մարտակերտ: «Այդ օրվանից մեր ընտանիքն այլեւս երբեք ամբողջական չդարձավ: Հայրս, երբ ծանր վիրավոր էի, թաքուն գիշերով հավաքեց իրերն ու անհետացավ, եղբայրներս մնացին Ռուսաստանում, մայրս` անտուն,- պատմում է Սամվելը,- պատերազմը քանդեց ամեն ինչ»: Մինչեւ 2002 թ. Սամվելն ու մայրն ապրում էին վարձով: 2002 թ.-ին պաշտպանության նախարարության միջնորդությամբ նրան հատկացրին «Նոր-Նորք» ուսանողական հանրակացարանի 2-րդ մասնաշենքի նախկին կանացի զուգարանը, որտեղ նա ապրեց մինչեւ 2005 թվականը:
«Երբ նախարարություն էի դիմում` խնդրելով աջակցել բնակարանս վերանորոգելու համար, որովհետեւ առնետներից պրծում չկար, ասում էին` ապացուցիր, որ սենյակը վթարային է: Ասում եմ` ինչպե՞ս ապացուցեմ, երբ ոչ մի անգամ չեք եկել ու չեք տեսել: Տասնյակ նամակներ եմ գրել ու պատասխան չեմ ստացել: Մի հոգի չեղավ, որ նույնիսկ հետաքրքրվի, թե ո՞վ է էս կորած մարդը, որ գրում-գրում է, մենք էլ մերժում ու մերժում ենք: Ասում եմ` գոնե գիտեք էս շքանշանները ո՞ւմ եք տալիս, ասում են` հա, գիտենք: Ասում եմ, բա նույն մարդն եմ, ինչի՞ եք մերժում...»,- վրդովվում է Սամվելը:
Սամվելն արժանացել է Անդրանիկ Օզանյանի անվան շքանշանի, ունի Երկրապահ կամավորականների միության անդամատոմս: Երեք տարի ապրելով սենյակ դարձրած նախկին զուգարանում` 2005 թվականին, արդեն ճարահատյալ վիճակում, Սամվելը կոտրում է հարեւան դատարկված սենյակի դուռը եւ հաստատվում այնտեղ: Մասնաշենքի տնօրինությունը դատի է տալիս նրան` ապօրինի սենյակ զբաղեցնելու համար, բայց դատարանը թույլատրում է նրան մնալ այդ սենյակում` հաշվի առնելով, որ նախկին սենյակը պիտանի չէ բնակության համար:
«Առաջին անգամ վիրավորվեցի 1992 թ.-ին Մարտակերտում: Ձեռքս բարձրացրի, որ զգուշացնեմ հրանոթների լույսն անջատելու համար, կրծքիս մոտ հարված զգացի, թուլացա ու ընկա: Ինձ տարան Ստեփանակերտ, վերքս ստուգեցին, ասացին, որ փամփուշտը մարմնիս մեջ է: Այն ժամանակ ասացին, որ վիրահատությունը 350 դոլար արժե, բայց այդքան գումար չունեի, այդպես էլ փամփուշտը մնաց, մինչեւ հիմա կրծքիս մեջ է,- պատմում է Սամվելը,- երկրորդ անգամ` 1994 թ.-ին, հանկարծակի հանդիպեցի երեք թուրքի: Նրանցից մեկը կրակեց ու փախան, ոտքիս էր կպել փամփուշտը: Հետո չեմ հիշում ինչ եղավ: Վիրավոր տեղափոխեցին Երեւան, սխալ վիրահատության պատճառով ոտքիս վիրավոր մասում փտախտ սկսվեց ու ստիպված ոտքս կտրեցին»:
Սամվելն ասում է, որ կրծքում մնացած փամփուշտը շատ է նրան անհանգստացնում, մանավանդ երբ աշխատում է նստած, տեղաշարժվում կամ անհարմար դիրքով պառկում: Վիրավորվելուց հետո Սամվելը զբաղվել է փայտամշակությամբ, հետո սովորել Երեւանի ոսկերչական գործարանում: Որոշ ժամանակ աշխատել է գործարանում, բայց հետո հրաժարվել է աշխատանքից, քանի որ ինչ-որ մեկը ղեկավարությունից չէր հանդուրժում «բաքվեցի հային»: Հիմա Սամվելի փոքրիկ սենյակի կեսը զբաղեցնում է ոսկերչական աշխատանքների համար նախատեսված սեղանը, որի վրա նա պատվերով ոսկերչական զարդեր է պատրաստում: Պատվերները, նրա ասելով, շատ են, բայց շատ ժամանակ գումարը չի բավարարում զարդի համար անհրաժեշտ հումք եւ գործիք գնելու համար:
«Այս տարածքի շենքերի համարյա բոլոր տղաներն իմ պատրաստած մատանիներն են դնում: Պատվերները շատ են, բայց հիմա էլ այն պահն է, որ ոսկի եւ արծաթ գնելու փող չունեմ: Ստիպված եմ հեռախոսս գրավ դնել, ուրիշ ճար չունեմ ու էսպես ծայրը ծայրին եմ հասցնում: Ամենաշատը հիմա ուզում եմ սենյակս մի քիչ վերանորոգեմ, ընտանիք կազմեմ: Եղբայրներիս 10 տարի չեմ տեսել: Նրանց երեխաներն արդեն մեծացել են, իսկ ես նրանց համար դեռ բան չեմ արել: Եղբայրներիս համար էլ է դժվար ապրել Ռուսաստանում, մի օր գործ կա, մյուս օրը չկա: Բայց ամենաշատն առողջական խնդիրներն են անհանգստացնում: Նախարարությունում շատ լավ գիտեն` ով եմ ես, երբ եմ վիրավորվել, որ դա տեղի է ունեցել մարտական գործողությունների ժամանակ, բայց դա նշանակություն չունի, իմ նամակները նրանց չեն հասնում...»,- ասում է Սամվելը:

This Pension is Humiliating
Thirty-eight-year-old Samvel Hovsepyan has voluntarily refused the pension that wounded veterans of the Karabakh war receive. Samvel was wounded twice between 1992 and 1994. The second time he lost his leg and became permanently disabled.
“Each month, I received 45,000 drams from the Defense Ministry, but I have serious health and housing problems. I don't have a stable job or family. What am I supposed to do with 45,000 drams? It's humiliating. I feel better knowing I'm not going to get anything. I turned the pension down. I don't want to have anything with that institution again, “ Samvel said.
In 1988 Samvel's family moved from Baku to Armenia. His two brothers moved to Russia, and Samvel went to Martakert. “After that, our family never reunited. When I was seriously wounded, my father secretly gathered up his stuff and disappeared, my brothers stayed in Russia, and my mother became homeless. The war destroyed everything.” Before 2002 Samvel and his mother rented an apartment. In 2002 with the help of Defense Ministry he was given a place to live in a former women's bathroom in the at New Nork dormitory, where he lived till 2005.
“When I pleaded with the Ministry to help me with the renovation of my apartment, because the rats were everywhere, they told me that I had to prove that the apartment was in need of repair. I told them, How can I prove it if you never come and see for yourselves? I wrote them dozens of letters and never got an answer. Nobody there ever wondered, Who is this person who is writing letters who we are always turning down? I asked them, Do you even know who you give those medals to? They said, Yes we do. I said to them, I'm that person. Why don't you help?” Samvel recounted.
Samvel was awarded the Andranik Ozanyan Medal, and has a membership card in the Yerkrapah Union of Volunteers. After living for three years in the former toilet, in 2005, he broke down the door of an empty room nearby out of desperation and moved in there. The building management sued him for illegally taking over the room, but the court allowed him to remain, taking into account that his former room had not been fit to live in.
“The first time I was wounded was in 1992 in Martakert. I raised my hand to warn the artillery to turn off the lights, and I felt an impact to my chest, then I collapsed and fell. I was taken to Stepanakert; they examined my wound and told me that there was a bullet in my body. I was told the surgery would cost $350, but I didn't have the money, so the bullet stayed, it's still there in my chest. The second time, in 1994, I was ambushed by three Turks. One of them fired and ran away; the bullet hit me in the leg. After that, I don't remember what happened. I was transported to Yerevan, and as a result of a bad operation my leg started to rot and they had to amputate.”
Samvel says that the bullet in his chest gives him a lot of pain, especially when he works sitting in a chair, or moves or lies down in an uncomfortable position. After being wounded, Samvel worked as a woodworker, then studied at the Yerevan jewelry factory. He worked for a while at the factory, but then resigned because someone in the management didn't like the “Baku Armenian”. Now half of Samvel's small room is occupied by a table specially designed for jewelry work, where he prepares jewelry by order. He says he receives many orders, but often lacks money for materials and equipment.
“All the boys from the buildings around here wear rings that I made. I get a lot of orders, but at this moment I don't have enough money to buy gold and silver. I've been forced to pawn my cell phone. There's no other way—that's how I survive. My greatest wish is to renovate my room and start a family. I haven't seen my brothers for ten years. Their children are all grown up already, but I've never done anything for them. It's tough for my brothers to live in Russia; one day there is work, the next day there isn't. But I'm most worried about my health problems, “Samvel said. “At the ministry they know very well who am I, when I was wounded and that it happened during fighting, but it doesn't matter, they ignore my letters anyway.”