«Պահանջները մեղմանում են, իսկ լուծարքների թիվը՝ ավելանում». Ռուբեն Մարկոսյան
ԵՊՀ ուսանողների և հասարակայնության հետ կապերի գծով պրոռեկտոր Ռուբեն Մարկոսյանի դիտարկմամբ՝ պետք է ամրապնդվի բուհ-ձեռնարկություն կապը, որպեսզի կրթական համակարգը և աշխատաշուկան կարողանան համահունչ քայլել:
ԵՊՀ պրոռեկտորի խոսքերով՝ այդ ուղղությամբ աշխատանքներ են կատարվում. իրականացվելու են հատուկ ծրագրեր, որոնց շրջանակներում արտադրությունների, կազմակերպությունների ներկայացուցիչները հնարավորություն կստանան դասախոսություններ կարդալ բուհ-երում, մասնակցել կրթական ծրագրերի ստեղծմանը, որպեսզի դրանք համապատասխանեցվեն այսօրվա աշխատաշուկայի պահանջներին:
Խոսելով կրթության որակի փոփոխությունների մասին՝ Ռուբեն Մարկոսյանը նշեց, որ այժմ ուսանողների առջև դրված պահանջները մեղմացել են, սակայն դրա հետևանքով ավելացել է ոչ թե առաջադիմությունը, այլ լուծարքների քանակը:

"Требования смягчаются, а количество академических задолженностей увеличивается" – Рубен Маркосян
По мнению проректора по линии студентов и связей с общественностью Ереванского государственного университета Рубена Маркосяна, связь между вузом и предприятием необходимо укреплять, чтобы образовательная система и рынок рабочей силы соответствовали друг другу.
Проректор отметил, что работы в этом направлении ведутся: составлены специальные программы, в рамках которых представители предприятий и организаций получат возможность выступить с лекциями в вузах, принять участие в разработке образовательных программ, что позволит привести их в соответствие требованиям сегодняшнего рынка труда.
Говоря об изменении качества образования, Рубен Маркосян отметил, что поставленные перед студентами требования смягчены, но при этом увеличилось количество академических задолженностей.