Նոր ֆիլմ Սևանի մասին. «Ով կգոյատևի Սևանում»
«ԷկոԼուր»-ը ներկայացնում է նոր փաստավավերագրական ֆիլմ՝ «Ով կգոյատևի Սևանում»: Ֆիլմում բարձրաձայնվում են հարցեր, որոնք անհանգստացնում են մեզ բոլորիս, բայց ամենից առաջ՝ Սևանա լճի ափամերձ համայնքների բնակիչներին:
Սևանի շուրջը 40 համայնք կա: Մարդիկ չեն մասնակցում Սևանի վերաբերյալ պետական ծրագրերին, որոնց ընդհանուր գումարը պետական բյուջեին արժենում է տարեկան ավելի քան 370 000 000 դրամ: Եվ մարդիկ հեռանում են՝ ելք չտեսնելով:
«Մենակ այս տարի 800 երիտասարդ արդեն գտնվում է դրսում... Հանածոները հանեցինք, ջուրը խմենք, ուտելիքն ուտենք, ծառերը կտրենք, բոլորը վերացնենք ու մի հատ անապատ թողնենք եկող սերնդին: Բա նրանք ի՞նչ պիտի ասեն՝ ինչի՞ համար ենք ապրել ու գոյատևել:... Անտառը այդքան կարևոր չի, կվերականգնենք, ձուկն էլ կվերականգնվի, մենք ջուր պիտի ունենանք: Այ, այսօր միայն ինձ անհանգստացնում է ջուրը:... Մարտունու այս գետի վրայի ՀԷԿ-ի խոսակցությունները եղան, երբ Արգիճիի համար պայքարն էր, մեկ էլ մեկն ինձ ասաց՝ գիտես, որ Մարտունու գետի վրա սարքել, պրծել են: Երբ հիմա տուրբինն աշխատում է, ու ես ձեզ տանեմ, ու եթե դուք նոպա չստանաք. ես՝ անձամբ, մեկ շաբաթ անկողին եմ ընկել: Ուրեմն ջրի տակ այսքան բարձրության գորտի ու ձկան ոսկոր ու փուշ է:... Ով որ կասի, որ սիգ է լինում, իշխան է լինում Սևանում, սուտ է, ձեզ խաբում են, ձեզ բերում են չգիտեմ որտեղի սիգ:... Մենք՝ որսագողերս, դիմում ենք երկրի նախագահին...»,- այս և այլ խնդիրների մասին խոսում են տեղի բնակչները:
Խնդիրների վերաբերյալ իր մեկնաբանություններն է տալիս ՀՀ ԳԱԱ Կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի տնօրեն, կենսաբանական գիտությունների դոկտոր Բարդուխ Գաբրիելյանը:
Ֆիլմի ստեղծմանը մասնակցել են Ինգա Զարաֆյանը, Նիկոլայ Դավթյանը, Վիկտորյա Բուռնազյանը, Գագիկ Քոչինյանը, Վարդան Մաթևոսյանը: Ֆիլմի ինտերնետային շնորհանդեսը տեղի կունենա նոյեմբերի 30-ին՝ 13:00-ին:
Սույն տեսաֆիլմը հնարավոր է դարձել իրականացնել «Քաունթերփարթ ինթերնեշնլի» հայաստանյան ներկայացուցչության կողմից իրականացվող Քաղաքացիական հասարակության և տեղական ինքնակառավարման աջակցության ծրագրի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների բնակչության առատաձեռն աջակցության շնորհիվ՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության միջոցով՝ «ԷկոLուր»-ի միջոցով:
Սույն ֆիլմի բովանդակությունը, արտահայտված տեսակետերը և կարծիքները պատկանում են «ԷկոԼուր»-ին և հնարավոր է, որ չհամընկնեն «Քաունթերփարթ ինթերնեշնլի» հայաստանյան ներկայացուցչության, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության և ԱՄՆ կառավարության տեսակետերի հետ:

Новый документальный фильм о Севане: “Кто выживет на Севане”
“Кто выживет на Севане” – новый документальный фильм ЭкоЛур. В фильме поставлены вопросы, которые тревожат всех нас, но, в первую очередь, жителей, проживающих на побережье Севана.
Вокруг озера -40 общин. Люди не участвуют в правительственных программамх по Севану, общая стоимость которых обходится государственному бюджету более чем в 370 000 000 драмов. И люди уезжают, не видя выхода.
«800 мужчин уехали из нашего села, уезжают, все уезжают..Недра опустошили, воду выпили, все съели, деревья срубили, и оставили пустыню. А что мы скажем нашим детям?....И лес восстановят, и рыбу восстановят, а вода? Вода, вот что меня беспокоит больше всего... Когда мы боролись за Аргичи, против ГЭС, мне сказали, знаешь, в Мартуни уже ГЭС построили. Я поехала. Если увидите, что там творится с рыбами и лягушками, упадете в обморок... Весь животный мир перемалывается в этой турбине... Вас обманывают, что это севанский сиг, или ишхан. Их больше нет, всю рыбу разводят в бассейнах... Мы, браконьеры, обращаемся к Вам, президенту страны...», - об этих и других проблемах говорят местные жители.
Свои комментарии к проблемам дает директор Научного центра зоологии и гидроэкологии НАН РА, докт. биол. наук Бардух Габриелян.
В создании фильма участвовали: Инга Зарафян, Николай Давтян, Виктория Бурназян, Гагик Кочинян, Вардан Матевосян. Интернет-презентация фильма состоится 30 ноября, в 13:00.
Создание фильма стало возможным, благодаря Программе содействия органам местного самоуправления и гражданскому обществу, осуществляемой армянским представительством Каунтерпарт интернешнл и щедрой поддержке народа США, через Международное агентство развития США.
Содержание фильма, высказанные точки зрения и мнения принадлежат ЭкоЛур, и возможно, не совпадают с мнением Каунтерпарт интернешнл, Международного агентства развития США и правительства США.