ՅՈւՆԻՍԵՖ-ը մատնանշում է հաշմանդամություն ունեցող երեխաների խնդիրները Հայաստանում
Հայաստանում հաշմանդամություն ունեցող երեխաների ծնողների զգալի մասը հավատացած է, որ իրենց երեխան չի կարող դպրոց հաճախել. ՅՈւՆԻՍԵՖ
ՅՈւՆԻՍԵՖ-ը հաշմանդամություն ունեցող անձանց միջազգային օրվան նվիրված մամլո ասուլսի ժամանակ հայտարարեց իրենց կողմից իրականացված հետազոտության արդյունքները և մատնանշեց հաշմանդամություն ունեցեղ երեխաների խնդիրները Հայաստանում.
«Հայաստանում հաշմանդամություն ունեցող 5 երեխաներից մեկը բոլորովին դպրոց չի հաճախում. գյուղական վայրերում այդ թիվն ավելի բարձր է. 4 երեխայից մեկը չի հաճախում դպրոց:  Այդ երեխաների ծնողների 51 %-ը մարզերում և 36 %-ը Երևանում հավատացած է, որ իրենց երեխաները չեն կարող դպրոց հաճախել:
Հայաստանում աղքատության մեջ է ապրում բնակչության 35%-ը. հաշմանդամություն ունեցող երեխաների դեպքում այդ թիվը կազմում է 65 %»,- նշեց ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Հենրիտ Արենսը:
Համաձայն ՅՈւՆՆԻՍԵՖ-ի «Խոսքը ներառման մասին է» զեկույցի` հաշմանդամություն ունեցող յուրաքանչյուր 6 երեխայից մեկն ապրում կամ սովորում է մանկատանը կամ հատուկ տիպի գիշերօթիկ դպրոցում: Հաշմանդամություն ունեցող երեխաների դեպքում ընկերներ ունենալու և համայնքային կյանքի միջոցառումներին մասնակցելու հավանականությունը քիչ է. 12 %-ն ընդհանրապես ընկերներ չունեն, 33 %- չի մասնակցում իրենց համայնքում կազմակերպվող միջոցառումներին: ՅՈւՆԻՍԵՖ-ն իր հետազոտության արդյունքում պարզել է, որ Հայաստանում հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին և իրենց ընտանիքներին մատուցվող ծառայությունների հսկայական պակաս կա: Հաշմանդամություն ունեցող երեխաների 81 %-ը բացի հաշմանդամության համար սահմանված 18 հազար 200 դրամ թոշակից որևէ սոցիալական ծառայություն չի ստանում:
ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչը նշեց նաև, որ չնայած բոլոր խնդիրներին Հայաստանը զգալի առաջընթաց է արձանագրել. այսօր հաշմանդամություն ունեցող 8000 (ոչ պաշտոնական տվյալներով` շուրջ 12000) երեխաներից 1700-ը սովորում են մոտ 100 ներառական դպրոցներում: Կան նաև 4 ցերեկային խնամքի կենտրոններ, որոնք գործում են Տավուշի մարզում. դրանք մասնագիտացված ծառայություններ են մատուցում հաշմանդամություն ունեցող մոտ 600 երեխաների:
Հաշմանդամություն ունեցող երեխաների իրավունքները պատշաճ կերպ իրականացնելու համար ՅՈւՆԻՍԵՖ-ը քարոզում է հաշմանդամության բացահայտման և գնահատման ընթացակարգերի բարելավումը:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Ջեմմա Բաղդասարյանը նշեց, որ կառավարությունն օրենքի մեջ փոփոխություն է մտցնելու, որպեսզի պաշտպանվեն ոչ միայն հաշմանդամություն ունեցող, այլ նաև հատուկ խնամքի կարիք ունեցող, բայց հաշմանդամության կարգ չունեցող երեխաների իրավունքները. ըստ գործող օրենքի այժմ Հայաստանում հաշմանդամություն ունենալը պայմանավորված է կենսագործունեության սահմանափակությամբ: Նոր օրենքի համաձայն՝ որպես չափորոշիչ նախատեսվում է կիրառել նաև երեխայի ակտիվության և մասնակցության չափը:

ЮНИСЕФ указала на существующие в Армении проблемы детей-инвалидов
В Армении значительная часть родителей детей-инвалидов убеждена, что их ребенок не может посещать школу – ЮНИСЕФ.
На пресс-конференции, организованной по случаю международного Дня инвалидов, представители ЮНИСЕФ рассказали о результатах проведенных ими изучений и указали на существующие в Армении проблемы детей-инвалидов.
“В Армении школу не посещает один из 5-ти детей-инвалидов. В сельских районах этот показатель выше – один из 4-х детей. 51% родителей этих детей в областях и 36% в Ереване убеждены, что их дети не могут посещать школу. В Армении бедным является 35% населения. В случае с детьми-инвалидами этот показатель составляет 65%»,- отметила представитель армянского офиса ЮНИСЕФ Генрит Аренс.
Согласно докладу этой организации, один из шести детей-инвалидов живет или учится в детдоме или специальной школе-интернате. В случае с имеющими инвалидность детьми вероятность иметь друзей и участвовать в мероприятиях их общины очень мала: 12% вообще не имеют друзей, 33% не участвуют в мероприятиях, организуемых общиной.
В результате проведенного изучения ЮНИСЕФ выяснила, что в Армении существует огромная нехватка услуг, оказываемых детям-инвалидам и их семьям. 81% детей с инвалидностью, кроме установленной законом пенсии в размере 18 тыс. 200 драмов, никакой другой социальной помощи не получают.
Несмотря на это, представитель ЮНИСЕФ отметила, что в Армении достигнут значительный прогресс: сегодня 1700 из 8000 детей-инвалидов (по неофициальным данным их около 12.000) учатся в 100 инклюзивных школах. В Таширской области действуют 4 центра дневной заботы, где почти 600 детей-инвалидов могут получить специализированную помощь.
Заместитель минстра по труду и социальным вопросам РА Джемма Багдасарян отметила, что правительство намерено внести изменение в закон, что позволит защитить права не только детей-инвалидов, но и детей, нуждающихся в особом уходе, но не имеющих инвалидности.