ՀԱԿ-ի անցկացրած իրավունքի երթի մասնակիցների հայտարարությունը
2008 թվականից սկսած՝ ամեն տարի՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության օրը՝ դեկտեմբերի 10-ին, մենք անցկացնում ենք այս Իրավունքի երթը: Ազատության եւ սահամանադրական իրավունքների վերականգնաման մեր Համաժողովրդական շարժման համար այս երթերը դարձել են յուրահատուկ հաշվետվության ձեւ, ինչպես նաեւ պայքարը շարունակելու վճռականության արտահայտում:
Այս օրը մենք մեր ժողովրդին եւ միջազգային հանրությանը հայտնում ենք ժողովրդավարական ու քաղաքացիական ազատությունների եւ մարդու իրավունքների ներկա վիճակի եւ մեր հետագա անելիքների մասին այդ ասպարեզում: Ըստ այդմ, մենք արձանագրում ենք Հայաստանի ժողովրդավարացման հետեւյալ ամենցավոտ խնդիրները.
1. Հայաստանի իշխող ռեժիմը արդեն մեկ տարի եւ չորս ամիս անազատության մեջ է պահում Հայ ազգային կոնգրեսի ակտիվիստ Տիգրան Առաքելյանին: Ինչպես հյատնի է, 2011 թվականին ժողովրդի ճնշման ներքո Հայաստանի իշխանությունները ազատեցին բոլոր քաղբանտարկյալներին եւ սկսեցին Հայ ազգային կոնգրեսի հետ բանակցություններ երկրում ազատ եւ արդար ընտրություններով լեգիտիմ իշխանության ձեւավորման օրակարգով: Բանակցությունները վիժեցնելու նպատակով  2011 թվականի օգոստոսի 9-ին ոստիկանության ուժերով կազմակերպեցին սադրանք Կոնգրեսի երիտասարդների դեմ:
Արդյունքում, Տիգրան Առաքելյանը դատապարտված է 6 տարվա բանտարկության, իսկ եւս երեք երիտասարդ` Արտակ Կարապետյանը, Սարգիս Գեւորգյանն ու Դավիթ Քիրամիջյանը նույնպես կազատազրկվեն եթե Սերժ Սարգսյանը հրամայի իր կամակատար Վճռաբեկ դատարանին ուժի մեջ թողնել առաջին ատյանի եւ Վերաքննիչ դատարանների, իսկ իրականում Սերժ Սարգսյանի ապօրինի դատավճիռները համպատասխանաբար 3, 2 եւ 2 տարի ժամկետով ազատազրկման մասին: Այսօրվա երթի մասնակիցների անունից պահանջում ենք ազատություն` իրենց երազած Հայաստանի համար պայքարող մեր երիտասարդների համար:
2. Հայաստանի իշխանություննրը, ստեղծելով ընտրակաշառքի բաժանման, ընտրողների ահաբեկման եւ բազմակի քվեարկության լայնածավալ խախտումների պետականորեն կազմակեպված մեքենա, շարունակում են մերժել հայ ժողովրդի սեփական իշխանություն ընտրելու իրավունքը: Մայիսի 6-ի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքով ձեւավորված խորհրդարանի կազմը չի արտահայտում ժողովրդի իրական կամքը, եւ իշխանությունները շարունակում են պատրաստվել նույնքան լայնածավալ ընտրակեղծիքների առաջիկա նախագահական ընտրություններում:
3. Հեռուստատեսությունը շարունակում է մնալ Սերժ Սարգսյանի ռեժիմի վերահսկողության ներքո՝ ոտնահարելով ազատ խոսքի եւ ազատորեն տեղեկություններ ստանալու հայ ժողովրդի հիմնարար իրավունքը:
4. 2008 թվականի մարտի 1-ին իշխանությունները արյան մեջ ճնշեցին ընտրակեղծիքների դեմ ժողովրդի ցասումը, կոպտորեն խախտեցին մարդու կյանքի իրավունքը, եւ առ այսօր նախադեպը չունեցող այդ հանցագործությունը բացահայտված չէ, ոչ ոք չի պատժվել սպանությունների կազմակերպման եւ իրագործման համար:
Հայ Ազգային Կոնգրեսը կոչ է անում ժողովրդին շարունակել անկոտրում պայքարը իր հիմնարար իրավունքների համար: Արտագաղթը ճիշտ պատասխան չէ բռնաճնշումներին եւ ապօրինություններին: Ժողովուրդը պետք է մեր երկրում իր ձեռքը վերցնի սեփական բախտի տնօրինումը եւ քշի բռնապետներին:
Մենք հորդորում ենք ռեժիմի վերահսկողության տակ չգտնվող քաղաքական ուժերին գալիք նախագահական ընտրություններում համախմբվել հանուն մեր ժողովրդի ազատության եւ բարեկեցության:
Եվ, վերջապես, մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը, մասնավորապես, Եվրոպայի խորհրդին, նրա Խորհրդարանական վեհաժողովին եւ Մարդու իրավունքների հանձնակատարին աչք չփակել Հայաստանի իշխանությունների կողմից մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարական ազատությունների կոպտագույն ոտնահարման վրա, համերաշխ լինել ազատության համար պայքարող հայ ժողովրդի հետ եւ համարժեք միջոցներ կիրառել, որպեսզի Հայաստանի իշխանությունները կատարեն իրենց միջազգային պարտավորությունները  մարդու իրավունքների բնագավառում:

Statement of Participants of the Rights March Organized by ANC
We have been organizing the Rights march on the international day of the protection of human rights every year since 10 December, 2008. These marches have become an opportunity to take stock of what the Popular Movement has accomplished in its struggle for freedom and the restoration of constitutional rights, as well as an expression of our determination to continue the fight.
On this day we report on the state of human rights and democratic freedoms to our people and to the international community, as well as map out our future tasks in these areas. Here are then the most pressing areas of concern:
1. For more than a year and four months, the ruling regime of Armenia is keeping Tigran Arakelyan, who is an Armenian National Congress activist, in prison. The authorities released all the political prisoners in 2011 under pressure from the public and entered negotiations with the Armenian National Congress on the issue of forming a legitimate government through fair and free elections. In order to torpedo these negotiations, the authorities, with help from the police, organized a provocation against the group of young activists from the Armenian National Congress on 9 August, 2011.
As a result, Tigran Arakelyan has been sentenced to 6 years in prison, and if Serge Sargsyan orders the obedient Appeals Court to confirm the sentences of First Instance and Appellate Courts, three other activists – Artak Karapetyan, Sargis Gevorgyan, and Davit Kiramijyan – will also be imprisoned for 3, 2, and 2 years respectively. On behalf of today’s march we demand freedom for the youngsters, who are fighting for the Armenia of their dreams.
2. Having created a machine for vote bribing, voter intimidation, and multiple voting, the Armenian authorities continue to deny the Armenian people’s right to form a government through elections. The National Assembly, which was formed after the 6 May elections, does not reflect the true will of the Armenian people as a result. In the mean time, the authorities are gearing up for massive vote fraud in the upcoming presidential elections.
3. Television remains under the control of Serge Sargsyan’s regime, which tramples on the basic right of the Armenian people to free speech and free access to information.
4. On 1 March, 2008, the authorities drowned the people’s anger at election falsification in blood, violating the most basic of human rights – the right to life –then failed to uncover that unprecedented crime and to punish anybody for organizing and carrying out the killings. The Armenian National Congress is calling on the people to continue its unbending struggle for its basic rights. Emigration is not the right answer to oppression and lawlessness. Citizens must take ownership of their destinies and rid the country of its dictatorial rulers.
We call on all the political forces that are not controlled by the authorities to join forces during the upcoming presidential elections for the sake of our people’s freedom and prosperity.
Finally, we call on the international community, particularly the Council of Europe, its Parliamentary Assembly and the Council’s Human Rights Commissioner not to turn a blind eye on the blatant violations of human rights and democratic freedoms by the Armenian authorities, to demonstrate solidarity with the people of Armenia in its struggle for those rights, as well as to take the necessary measures to make sure that the Armenian authorities are fulfilling their obligations and commitments in the area of human rights.