Մեղրաձոր առողջարանային գոտում են կենտրոնացել հանքարդյունաբերության ռիսկերը
«ԷկոԼուր» տեղեկատվական ՀԿ-ն նամակով դիմել է ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանին: Նամակում ասված է. «Մեղրաձոր առողջարանային գոտին հայտնվել է ցիանային արտադրության, Մեղրաձորի ոսկու եւ Թեժ Սարի նեֆելինային սիենիտների հանքավայրերի բաց շահագործման վտանգավոր նախագծերի իրականացման կենտրոնում»:
Ինչպես հայտնի դարձավ «ԷկոԼուր»-ին, դեկտեմբերի 25-ին բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը մտադիր է Թեժ Սարի նեֆելինային սիենիտների հանքավայրի հարցով հանդիպել «Ալյումինա Քորփորեյշն» ընկերության ղեկավարների հետ: Ընկերությունը համառորեն անցկացնում է հասարակական լսումներ' ներկայացնելով նախագծային փաստաթղթեր, որոնք չեն համապատասխանում գոյություն ունեցող բնապահպանական փորձաքննության անգամ ամենաթույլ չափորոշիչներին:
Եվ դրա հետ մեկտեղ Բնապահպանության նախարարությունն ընդունում է փաստաթղթերը եւ հասարակական լսումները ճանաչում օրինական: Ավելին, չնայած նրան, որ հենց ընկերությունը չի ժամանել մայիսին իր կազմակերպած հասարակական լսումներին՝ նախարարությունը պատրաստ է նաեւ այդ լսումները ճանաչել օրինական: Վերջին քննարկումը տեղի ունեցավ դեկտեմբերի 21-ին: Հասարակայնությունն այն ճանաչեց անօրինական:
Մյուս վտանգավոր նախագիծը, որը մտադիր են իրականացնել Մեղրաձոր գյուղում, ոսկու կորզման համար ցիանային արտադրամասի կառուցումն է, որի նախագիծը ներկայացրել է «Մեղրաձոր Գոլդ» ընկերությունը, որի սեփականատերը եւ տնօրենը Վարդան Մարգարյանն է, նախագծողը' «Վալլեքս» խմբի ընկերությունների մեջ մտնող Լեռնամետալուրգիայի ինստիտուտի բնապահպանության բաժնի վարիչ Հովիկ Նիկողոսյանը:
Հասարակական լսումներն անցկացվել են երկու անգամ' դեկտեմբերի 5-ին եւ 17-ին: Սակայն առանց հայտարարության՝ դեկտեմբերի 23-ին Վարդան Մարգարյանը եւ Մեղրաձորի գյուղապետ Կառլեն Հովհաննիսյանը հավաքել են բնակիչներին եւ հայտնել, որ նախագիծը որեւէ ռիսկ չի պարունակում, որ դա նրանք համարում են երրորդ հասարակական լսումները:
Նախօրեին' դեկտեմբերի 21-ին, Մեղրաձորի բնակիչները Հրազդանում հանդիպեցին «ԷկոԼուր»-ի հետ եւ մտավախություն հայտնեցին, որ իրականում ռիսկեր կան, բայց թաքցվում են, եւ խնդրեցին օգնել' կազմակերպելու հասարակական լսումներ հրավիրված փորձագետների մասնակցությամբ: Խոսակցությանը խառնվեց Մեղրաձորի գյուղապետը եւ «ԷկոԼուր»-ին ասաց, որ ռիսկերի մասին խոսակցություններն ապատեղեկատվություն են:
Դրանից հետո' դեկտեմբերի 23-ին, Մեղրաձորից բնակիչները զանգեցին «ԷկոԼուր»-ին եւ ասացին, որ իրենց վրա ճնշում են գործադրում, որ ոչ գյուղապետը, ոչ տնօրենը չեն ցանկանում նախագիծը քննարկել հրավիրված կազմակերպությունների հետ:
«Մենք առաջարկեցինք քվեարկություն անցկացնել բնակիչների շրջանում, սակայն ընկերության տնօրենը չհամաձայնվեց: Մեր ոչ մի առաջարկությունը չընդունվեց: Իսկ երբ մենք խնդրեցինք կազմակերպել հասարակական լսումներ փորձագետների մասնակցությամբ, մեզ ասացին, որ սա հենց հասարակական լսում է, եւ որ ընկերությունն ունի փորձագետ»,- մեզ պատմեցին բնակիչները:
Բնակիչների անունները մեզ հայտնի են, բայց մենք նրանց խնդրանքով չենք հրապարակում' բնակիչների անվտանգությունից ելնելով: Շահերի բախման մեջ են ներգրավել նաեւ ընկերության աշխատողներին, ովքեր կարծում են, որ հողագործներն ուզում են իրենց զրկել աշխատանքից:
«ԷկոԼուր»-ը կարծում է, որ տվյալ նախագծերի վերաբերյալ հասարակական քննարկումների գործընթացը մտել է անթափանցիկության, անձնական պայմանավորվածությունների, հասարակայնության եւ տեղի բնակչության վրա խիստ ճնշումների գործադրման շրջան, ինչը հղի է բարձր կոռուպցիոն ռիսկերով եւ օրենքի խախտմամբ:
Մենք կոչ ենք անում Բնապահպանության նախարարությանը եւ անձամբ նախարար Արամ Հարությունյանին, ով ծառայողական եւ քաղաքական պատասխանատվություն է կրում, դուրս բերել հասարակական քննարկումների գործընթացը մասնավոր բանակցությունների դաշտից եւ տալ դրանց թափանցիկություն, լիարժեք փորձագիտական գնահատական, եւ կազմակերպել պաշտոնական փորձագիտական հասարակական լսումներ, որտեղ հաշվի կառնվեն հրավիրված փորձագետների, բնակիչների եւ անկախ փորձագետների կարծիքները եւ բոլոր առկա ռիսկերը:
Մենք Բնապահպանության նախարարությանը տեղեկացնում ենք նաեւ, որ Մեղրաձորում վաղուց Մեղրաձորի ոսկու հանքավայրի փակ շահագործումից անցել են բաց շահագործման: Այս կապակցությամբ անհրաժեշտ ենք համարում կազմակերպել «Բնապահպանական փորձաքննություն» ՊՈԱԿ-ին փորձաքննության համար «Մեղրաձոր Գոլդ» ընկերության ներկայացրած' Մեղրաձորի ոսկու հանքավայրի շահագործման եղանակի փոփոխության վերաբերյալ փաստաթղթերի ստուգում:
Մենք խնդրում ենք տրամադրել մեզ հետեւյալ փաստաթղթերը' Մեղրաձորի ոսկու հանքավայրի շահագործման եղանակի փոփոխության վերաբերյալ հասարակական լսումների անցկացման հայտարարությունը, շահագրգիռ կողմերի կարծիքը, հասարակական լսումների անցկացման ժամկետները, Մեղրաձորի հանքավայրի բաց շահագործման նախագիծը, արձանագրությունը եւ բնապահպանական փորձաքննության եզրակացությունը:

Risks of Mining Industry Concentrated in Meghradzor Resort Zone
“EcoLur” Informational NGO has sent a letter to Nature Protection Ministry, which says, “Meghradzor resort zone turned out to be in the epicenter of hazardous project implementation – cyanic plant, Meghradzor gold mine opencast development and Tezhsar nepheline-syenite mine.
As EcoLur learnt, on 25 December Nature Protection Minister intends to meet with the administration of Alumina Corporation on the issue of Tezhsar nepheline-syenite mine. The company is persistently holding public hearings and displays project documents, which don’t comply with the existing extremely weak standards of environmental expertise.
Meanwhile the Nature Protection Ministry accepts documentation and recognized the hearings as lawful. Moreover, though the company didn’t turn up at the hearings it organized in May, the Ministry is ready to recognize these hearings lawful as well. The last discussion was held on 21 December, and the public recognized it unlawful.
Another hazardous project planned to be implemented in Meghradzor Village is the construction project of cyanic plant on gold extraction submitted by Meghradzor Gold Company – Director and Owner Vardan Margaryan, project developer – Hovik Nikaghosyan, Head of Environmental Department of “Lernametalurgiakan Institute”.
Public hearings were held twice - on 5 and 17 December.
Nevertheless, Vardan Margaryan and Village Head Karlen Hovhannisyan gathered the villagers on 23 December without making any prior statements and told them that the project doesn’t bear any risks and they considered this meeting to be the third public hearings. Two days before, on 21 Decemberm Meghradzor villagers met with EcoLur in Hrazdan and expressed their concerns that, as a matter of fact, risks exist and asked us to help them to organize public hearings with an invited expert. The Village Head interfered into the conversation and told EcoLur that talks about risks is misinformation.
Then, on 23 December, there was a phone call from Meghradzor to EcoLur, where the villagers said that pressure was exercised on them and neither the village head nor the director wanted to discuss the project with invited organizations.
“We proposed to organize a voting among the villagers, but the company director didn’t agree. None of our proposals was accepted. When we asked to hold public hearings with invited NGOs, we were told that meeting was a public hearing and that the company has its own experts,” the villagers told us.
We do know their names, but we don’t publish them on their request for safety reasons. The problem is that ordinary employees of the company are involved in the clash of interests, who think that farmers want to deprive them of their work.
EcoLur thinks that the process of public discussions on these very projects passed into non-transparency stage, personal arrangements and high pressure on public and local villagers, which is fraught with high corruption risks and law violations.
We call for Nature Protection Ministry and personally Minister Aram Harutyunyan, who bears service and political responsibility, to take the process of public discussion on these given projects out of private talks, to make them transparent, to give thorough expert assessment and to organize official public hearings, where the opinion of invited experts, villagers and independent experts will be taken into consideration together with all existing risks.
We also inform Nature Protection Ministry that closed development of Meghradzor mine has long been changed to opencast development. In this regard, we consider it necessary to carry out the examination of Meghradzor Gold Company documentation submitted for environmental expertise on changing development method of Meghradzor gold mine.
We would like to ask to provide the following documents: announcement about holding public hearings, the opinion of stakeholders, timeframes of holding public hearings, providing information about opencast development and the opinion of the environmental expertise.”