Արգենտինյան տանգո և ոչ միայն. Պիետրոդարկին կրկին Երևանում է
Արգենտինյան ռիթմեր, տանգո, Աստոր Պիացոլա, Էնիո Մորիկոնե, Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբ, էլեկտրական երաժշտական գործիքներ և համաշխարհային պրեմիերա. երփներանգ ծաղկեփունջ հիշեցնող այսպիսի ծրագրով հունվարի 14-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում սպասվում է աշխարհահռչակ բանդոնեոնահար, ակորդեոնահար Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկիի համատեղ համերգը հայ երաժիշտների հետ:
Երիտասարդ իտալացի վիրտուոզն արդեն երրորդ անգամ է նվագելու միևնույն բեմահարթակում Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարած Երիտասարդական նվագախմբի հետ, բայց այս անգամ ծրագիրը տարբերվելու է իր ռիթմիկայով և երաժշտական փորձարկումներով. դասական կատարողներին կնվագակցեն էլեկտրոնային կիթառահարներ, բաս կիթառահարներ:
Մարիո Պիետրոդարկիի խոսքերով` այս համերգը նպատակ չունի կրթել հանդիսատեսին, ծանրաբեռնված չի լինելու արգենտինյան բարդ երաժշտությամբ, հագեցած է լինելու կենսախինդ մեղեդիներով և ռիթմերով:
Ծրագրով նախատեսված է նաև Նինա Ռոտա (Կոպոլայի «Կնքահայրը» ֆիլմի երաժշտության հեղինակը), Ռոբերտո Մոլինելի, Ֆաբիո Կոնիչիելա և Էնրիկո Բլատի, ինչպես նաև համաշխարհային պրեմիերա՝ Մարտին Պալմերի՝ «Տարվա եղանակները»:
Հիշեցնենք, որ համերգի տոմսերի հասույթի 10 %-ը նվիրաբերվելու է «Նվիրիր կյանք» բարեգործական հիմնադրամին, որը զբաղվում է քաղցկեղով և արյան հիվանդություններով տառապող հայ մանուկների փրկությամբ:

Аргентинское танго и не только: Пьетродарки вновь в Ереване
Аргентинские ритмы, танго, Астор Пьяццолла, Энио Мариконе, Государственный молодежный оркестр Армении, электронные музыкальные инструменты и мировая премьера – с такой разнообразной программой 14 января в концертном зале «Арам Хачатурян» состоится совместный концерт всемирно известного бандеониста и аккордеониста Марио Стефано Пьетродарки с армянскими музыкантами.
С молодежным симфоническим оркестром под руководством Сергея Смбатяна итальянский виртуоз будет играть уже третий раз, но программа этого концерта будет отличаться своей ритмикой и музыкальными экспериментами – классическим исполнителям будут аккомпанировать музыканты, играющие на электрогитарах и бас-гитарах.
По словам Марио Пьетродарки, цель нынешнего концерта не том, чтобы чему-то научить слушателя, а в том, чтобы преподнести ему жизнерадостные мелодии и ритмы.
В программу включены произведения Нино Роты (автор музыки к фильму «Крестный отец»), Роберто Молинелли, Энрико Блата. Состоится также мировая премьера «Времен года» Мартина Палмера.
Напомним, что 10% выручки от продажи билетов будут перечислены благотворительному фонду «Подари жизнь», который занимается спасением детей, страдающих онкологическими заболеваниями.