Հայաստանի զբոսաշրջության վայրերում կտեղադրվի 150 ուղղորդիչ նշան և 110 տեղեկատվական վահանակ
Հունվարի 24-ին ԱՄՆ ՄԶԳ Ձեռնարկությունների զարգացման և շուկայի մրցունակության ծրագիրը («Ի-Դի-Էմ-Սի») դրամաշնորհի համաձայնագիր ստորագրեց «Հայկական հուշարձանների ճանաչման ծրագիր» (ՀՀՃԾ) հասարակական կազմակերպության հետ, որն իրականացնելու է Սևծովյան տարածաշրջանի մետաքսի ճանապարհի միջանցքի ծրագիրը (ՍՏՄՃՄ):
ՍՏՄՃՄ-ն, որը համատեղ ֆինանսավորվում է Եվրամիության, ՀՀՃԾ-ի և ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից, երկամյա ծրագիր է, որը կխթանի միջսահմանային համագործակցությունը և տնտեսական զարգացումը սևծովյան տարածաշրջանի 4 երկրի՝ Հունաստանի, Թուրքիայի, Վրաստանի և Հայաստանի 100 համայնքում: Ծրագիրը, որի գլխավոր իրականացնողը Հայաստանում ՀՀՃԾ-ն է, նաև կնպաստի գյուղական բնակավայրերի մեկուսացման նվազեցմանը և էկոտուրիզմի խթանման միջոցով տեղական համայնքների զարգացմանը՝ նպատակ ունենալով հարստացնել այցելուների փորձը և պահպանել մշակութային հուշարձաններն ու կենսաբազմազանությունը:
Ծրագիրը Հայաստանում բաղկացած է 3 հիմնական բաղադրիչից:
Առաջին. պատմամշակութային և բնական զբոսաշրջության 43 վայրում 148 ուղղորդիչ նշանի և 114 տեղեկատվական վահանակի, 77 հետիոտն շրջայցի և արշավային ցուցանակի, ինչպես նաև 55 հուշախեցի տեղադրում:
Երկրորդ. ճանապարհի վիրտուալ էլեկտրոնային տարբերակ, որը կներառի ինտերնետային կայք և սմարթֆոնների 5 հավելված՝ մուլտիմեդիա և բազմալեզու բովանդակությամբ և սոցիալական ցանցերին ինտեգրվելու հնարավորությամբ: Ծրագրին մասնակից երկրների կոնսորցիումը համաձայնել է, որ ծրագրի տեխնիկական սպասարկումն իրականացնեն հայ մասնագետները: Այսպիսով, Հայաստանում մշակված կայքն ու հավելվածները կօգտագործվեն բոլոր 4 երկրում:
Ուղեցույցը զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցող տեղական տնտեսվարողներին հնարավորություն կտա ընդգրկել իրենց ծառայությունները (կացարան, սնունդ, տեղական արհեստագործություն, հուշանվերներ, ուղեցույցներ և այլն) ճանապարհային ցուցակում և այդպիսով դրանք հասանելի դարձնել գլոբալ համայնքին:
Երրորդ. զբոսաշրջության ծառայություն մատուցող տեղական, մարզային և ազգային հաստատությունների համար վերապատրաստման դասընթացների կազմակերպում զբոսաշրջության ծառայությունները սոցիալական ցանցերի միջոցով հասանելի դարձնելու վերաբերյալ:
Եվրամիությունն աջակցում է ծրագրին իր Սևծովյան ավազանի համատեղ գործողությունների ծրագրի միջոցով՝ որպես Եվրոպական հարևանություն և գործընկերության, ինչպես նաև Եվրամիությանն անդամակցելու աջակցության գործիքների բաղկացուցիչ:
Հայաստանում ծրագրի իրականացմանն աջակցում են էկոնոմիկայի, մշակույթի, տրանսպորտի և կապի, բնապահպանության նախարարությունները, Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածինը, Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային խորհուրդը, ինչպես նաև Հայաստանի ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտը, Հայաստանի թռչունների պահպանման միությունը և «Ժողովրդավարությունն այսօր» ՀԿ-ն:

USAID to Support Black Sea Silk Road Corridor "Eco-Tourism" Project in Armenia
The USAID Enterprise Development and Market Competitiveness (EDMC) Project signed a grant agreement with non-governmental organization Armenian Monuments Awareness Project (AMAP) to implement the Black Sea Silk Road Corridor (BSSRC) project.
Funded jointly by the European Union, AMAP, and USAID, BSSRC is a 2-year initiative that will foster cross-border cooperation and economic development in 100 communities across four countries of the Black Sea Basin – Armenia, Georgia, Greece and Turkey. BSSRC, with AMAP as the lead implementer in Armenia, will also help alleviate rural isolation and develop local communities through eco-friendly tourism to enhance visitors' experiences and protect cultural monuments and biodiversity.
There are three main components to the BSSRC in Armenia·
1st: a nature trail of 43 cultural, historical and natural sites marked by 148 directional signs, 114 information panels, 77 trail markers, and 55 walking tour plaques.
2nd: a virtual e-trail consisting of a web-based portal and five smartphone applications with multi-media and multi-language content with social network integration. As agreed on by the consortium of participating countries, Armenian IT engineers will service the project and design the online directory and smartphone applications used in all four countries.
The directory will allow local hospitality service providers to list their services (lodging, food, local crafts, souvenirs, guides, etc.) and market them to the global community.
3rd: a training seminar for local, regional, and national hospitality service providers on the use of social networks to market local hospitality services on the trail.
The European Union supports the project through its Black Sea Basin Joint Operational Programme as part of the European Neighborhood and Partnership Instrument and the Instrument for Pre-Accession Assistance.
The project's activities in Armenia are supported by the Ministry of Economy, the Ministry of Culture, the Ministry of Communication and Transport, the Ministry of Nature Protection, the Holy See of Etchmiadzin, the International Council on Monuments and Sites (ICOMOS), the Botanical Institute of Academy of Sciences, and the Armenian Society for the Protection of Birds, as well as the Archaeology and Ethnography Institute of the Academy of Sciences and the Democracy Today NGO.