ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի նախագահ
Պատվարժան նախագահ, Խնդրում եմ ընդունեք իմ ողջույնը Human Rights Watch ի անունից: Ինչպես դուք հավանաբար գիտեք, Human Rights Watch-ը անկախ, մարդու իրավունքների միջազգային կազմակերպություն է, որը մարդու իրավունքների ջատագովն է աշխարհի ավելի քան 90 երկրներում, այդ թվում նաև Հայաստանում: Մենք գրում ենք ձեզ` արտահայտելու մեր խորին մտահոգությունը, որ 2011-ի օգոստոսին Երևանի ոստիկանությանհետ բախման ժամանակ անկարգության և պետական մարմնի ներկայացուցիչի նկատմամբ բռնություն կիրառելու մեղադրանքով ձերբակալված ՀԱԿ ակտիվիստներ Տիգրան Առաքելյանի, Արտակ Կարապետյանի, Սարգիս Գևորգյանի և Դավիթ Քիրամիջյանի գործին առընչվող` նրանց նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի վկայությունների կապակցությամբ արդյունավետ դատաքննություն չի իրականացվել:
2012 թ. հուլիսի 20-ին Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանը դատապարտեց այս չորս երիտասարդներին երկուսից վեց տարվա ազատազրկման` կոպիտ դիմադրություն կամ բռնության սպառնալիք պետական պաշտոնյայի նկատմամբ և խուլիգանության մեղադրանքով: Օգոստոսի 20-ին պաշտպանական կողմը հայցով դիմել է դատարան` ակտիվիստների գործով ընթացակարգային խախտումների վերաբերյալ: Նոյեմբերի 13-ին Վճռաբեկ դատարանը մերժեց դիմումը:
Մենք տեղյակ ենք, որ դուք այս պահին որոշում եք` արդյոք լսել այս գործերին առընչվող վճռաբեկ դիմումը, որը ներկայացվել է 2012թ. դեկտեմբերի 23-ին, և որ դուք կայացնելու եք ձեր որոշումը մինչև հունվարի 27: Անկախ այն բանից` կկայացնի արդյոք Վճռաբեկ դատարանը վերջնական որոշում` լսելու այս հայցադիմումները, մենք պնդում ենք, որ դուք հաշվի առնեք ձերբակալությանն անմիջապես նախորդած և 2011թ. օգոստոսի 9-ին ոստիկանությունում գտնվելու ժամանակահատվածում այս չորս երիտասարդների նկատմամբ կիրառած դաժան վերաբերմունքին առընչվող լուրջ և վստահելի վկայությունները:
Ձերբակալություն և բռնությունների կիրառում
2011թ. օգոստոսի 11-ին Տիգրան Առաքելյանը և Արտակ Կարապետյանը մոտեցել են երկու ոստիկանի, ովքեր հարցաքննելիս են եղել երկու երիտասարդի Երևանի Տերյան փողոցում: Առաքելյանը և Կարապետյանը հարցրել են ոստիկաններին, թե ինչ են նրանք անում և ինչու: Կարապետյանը համոզված էր, որ երկու երիտասարդները վախեցած էին ոստիկանների վիրավորական խոսելաձևից: Ակտիվիստները հարցաքննվող երիտասարդներին առաջարկել են իրենց օգնությունը` հանդիսանալ նրանց համար որպես վկաներ: Առաքելյանի` իր փաստաբան Վահե Գրիգորյանին տված հայտարարության համաձայն, ոստիկանները ճանաչել են Առաքելյանին և Կարապետյանին որպես ընդդիմադիր կուսակցության ակտիվիստներ: Ոստիկանների և ակտիվիստների միջև խոսակցությունը սաստկացել է, և ըստ վկայության, ոստիկաններից մեկն ապտակել է Առաքելյանին: Ավելի քան 30 այլ ոստիկաններ ժամանել են դեպքի վայր և ընդգրկվել վեճում:
Հինգ մյուս ակտիվիստները, այդ թվում գործով անցնող երկու ամբաստանյալներ Սարգիս Գևորգյանը և Դավիթ Քիրամիջյանը մոտեցել և փորձել են պաշտպանել Առաքելյանին և Կարապետյանին: Բոլոր 7 ակտիվիստները վկայում են, որ ոստիկանները ծեծի են ենթարկել իրենց այնքան ժամանակ, մինչև որ ոստիկանական մի ավագ սպա հրամայել է ձերբակալել նրանց և տեղափոխել մոտակա ոստիկանական բաժանմունք: Ձերբակալվածներից ոչ մեկը չի տեղեկացվել ձերբակալության պատճառի և նրանց տեղափոխման վայրի մասին:
Ըստ Գրիգորյանի` ոստիկանական բաժանմունք տեղափոխելու ճանապարհին, ոստիկաններից մեկը պահել է Առաքելյանին ծնկի վրա` մի քանի րոպե գլուխը սեղմած պահելով ոստիկանական մեքենայի առջևի նստարանին: Երբ ոստիկանը ազատել է Առաքելյանի պարանոցն ու գլուխը, Առաքելյանն արագ հետ է բարձրացրել գլուխը` շունչ առնելու համար: Հետագայում ոստիկանը դատավարության ընթացքում Առաքելյանի և մյուս ակտիվիստների դեմ վկայություն տալով ասել է, որ Առաքելյանը հարվածել է իրեն և կոտրել քիթը: Երբ երկու ամբաստանյալների փաստաբաններ Վահե Հովսեփյանը և Ստեփան Ոսկանյանը ժամանել են ոստիկանական բաժանմունք` հանդիպելու պաշտպանյալներին, նրանք ծեծի հետքեր են նկատել պաշտպանյալների մարմինների վրա: Նույն օրը` երեկոյան, երբ ոստիկանները ամբաստանյալներին պահել են առանձին սենյակներում, Հովսեփյանը հայտնում է, որ լսել է ճիչեր այն սենյակից, որտեղ ոստիկանները պահելիս են եղել Կարապետյանին:
Ոստիկաններից մեկը փորձել է Հովսեփյանին թույլ չտալ ստուգելու Կարապետյանի սենյակը: Երբ Հովսեփյանը ներս է մտել սենյակ, տեսել է, թե ինչպես է Կարապետյանը փորձում վեր կենալ հատակից: Ամբաստանյալները հետագայում բողոք են ներկայացրել դատախազություն այն մասին որ ձերբակալության ընթացքում իրենք ենթարկվել են դաժան վերաբերմունքի:
2012թ. հուլիսին դատավարության ընթացքում ամբաստանյալները դատարանի առջև վկայություն են տվել, որ իրենք դաժան վերաբերմունքի են ենթարկվել ձերբակալությունից անմիջապես առաջ և ձերբակալության ընթացքում: Առաքելյանը վկայություն է տվել այն մասին, թե ինչպես են դաժանորեն իր հետ վարվել ոստիկանական բաժանմունք տեղափոխելիս:
Գրիգորյանը պատմել է Human Rights Watch-ին, որ դատախազությունը չի վարել որևէ հետաքննություն դաժան վերաբերմունքի վկայությունների առընչությամբ: Ոչ ընդհանուր իրավասության դատարանը, ոչ էլ վճռաբեկ դատարանը չեն հարուցել հետաքննություն այս վկայությունների առիթով: Երկու դատարաններն էլ հայտարարել են, որ կտտանքների և դաժան վերաբերմունքի որևէ դեպք տեղի չի ունեցել, և որ ակտիվիստների վկայությունները պարզապես նպատակ ունեն խուսափելու քրեական պատասխանատվությունից:
Մենք շատ մտահոգ ենք 4 ամբաստանյալների նկատմամբ կիրառված դաժան վերաբերմունքի և այդ վկայությունների առնչությամբ արդյունավետ հետաքննության բացակայության կապակցությամբ: Միջազգային համաձայնագրերը, որոնց մասնակից է նաև Հայաստանը, դրանց թվում Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան, Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների միջազգային դաշինքը, ՄԱԿ-ի կոնվենցիան Կտտանքների և այլ դաժան, անմարդկային կամ ստորացուցիչ վերաբերմունքի կամ պատժի վերաբերյալ, բոլորը խստորեն արգելում են անմարդկային կամ ստորացուցիչ վերաբերմունք կամ պատիժ: Սա ներառում է նաև իրավունք ունենալ ժամանակին, անկողմնակալ, արդյունավետ հետաքննության, որի շնորհիվ հնարավոր կլինի բացահայտել և պատժել իրական կատարողներին: Այս պահանջների իրականացման ձախողումը կնշանակի, որ Հայաստանը լրջորեն խախտում է իր միջազգային պարտավորությունները:
Պատվարժան նախագահ, մենք հույս ունենք, որ Վճռաբեկ դատարանը ուշադրությամբ կմոտենա վերը նշված գործին առընչվող տեղեկատվությանը և որ այն կվերանայի գործը բոլոր տեսանկյունից` ելնելով մարդու իրավունքների պաշտպանության Հայաստանի կողմից ստանձնած պարտավորություններից:
Human Rights Watch- ը հավատում է, որ շատ կարևոր է, որ դաժան վերաբերմունքի մասին վստահելի վկայություններ ունենալով, և հաշվի առնելով Հայաստանի պարտավորություններն այս հարցում, անցկացվի այս գործին առընչվող վկայությունների արագ և ամբողջական հետաքննություն:

Court of Cassation of the Republic of Armenia
Please accept my greetings on behalf of Human Rights Watch. As you may know, Human Rights Watch is an independent, international human rights organization that advocates respect for human rights in some ninety countries worldwide, including Armenia.
We are writing to express our profound concern regarding the lack of effective investigation into allegations of ill-treatment relating to the case of Armenian National Congress activists Tigran Araqelyan, Artak Karapetyan, Sargis Gevorgyan, and Davit Kiramijyan, accused of disorderly conduct and violence against government representatives during an encounter with Yerevan police in August 2011.
On July 20, 2012, the Court of General Jurisdiction of Kentron and Norq-Marash administrative districts of Yerevan sentenced the four men to between two to six years in prison on charges of violent resistance or threat of violence against government authorities and hooliganism. On August 20, the defense filed an appeal based on substantive and procedural violations in the activists’ case. On November 13, the Court of Appeal rejected the appeal.
We are aware that you are at this time determining whether to hear the cassation complaint submitted on December 23, 2012 concerning these cases and that you will issue a decision by January 27. Irrespective of whether the Cassation Court ultimately decides to hear these appeals, we urge you to consider the serious and credible allegations of ill-treatment of these four men immediately prior to their arrest and while in police custody on August 9, 2011.
Detention and alleged ill-treatment
On August 9, 2011, Tigran Araqelyan and Artak Karapetyan approached two police officers who were questioning two young men on Teryan Street in Yerevan. Araqelyan and Karapetyan asked the police what they were doing and why. Karapetyan believed that the men were afraid of the police officers, who were using abusive language. The activists offered to serve as witnesses for the men being questioned.
According to statements Araqelyan made to his lawyer, Vahe Grigoryan, the police recognized Araqelyan and Karapetyan as opposition party activists. The conversation between the police and the activists intensified, and one police officer allegedly punched Araqelyan. Over 30 other police officers arrived and began to get involved in the altercation. Five other activists, including the other two defendants in the case, Sargis Gevorgyan and Davit Kiramijyan, approached and tried to aid Araqelyan and Karapetyan. All seven activists allege they were beaten by police until a senior officer ordered their arrest and transfer to a nearby police station.
None of the arrested activists were informed about the reasons for their arrest and the destination of their transportation.
According to Grigoryan, while being transported to the police station, Araqelyan alleges that he was held on the lap of a police officer with his head pressed into the front seat of the police car for several minutes. When the policeman freed Araqelyan’s neck and head, Araqelyan quickly moved his head back to get air. The police officer later testified during the trial against Araqelyan and other activists that Araqelyan struck him in doing so and broke his nose.
When two of the defendants’ lawyers, Vahe Hovsepyan and Stepan Voskanyan, arrived at the police station to meet with their clients, they saw signs of beatings on their clients’ bodies. Later that night when the police were holding the defendants in separate rooms, Hovsepyan stated that he heard screams from the room where police were holding Karapetyan. A police officer tried to hold Hovsepyan back from checking on Karapetyan. When Hovsepyan got to the room, Karapetyan was attempting to get up from the floor. The defendants later complained to the prosecutor’s office that they had been ill-treated by police officers in custody. During the July 2012 trial, the defendants testified before the court and prosecutor about their ill-treatment just prior to and at the moment of their arrest. Araqelyan testified to the alleged ill-treatment during his transfer to the police station.
Grigoryan told Human Rights Watch that the prosecutor’s office did not conduct any investigation into the serious allegations of ill-treatment. Neither the Court of General Jurisdiction nor the Court of Appeals ordered an investigation into the alleged ill-treatment. Both courts stated that no torture or ill-treatment had taken place and that the activists’ testimony was simply designed to evade criminal responsibility.
We are very concerned about the allegations of ill-treatment of the four defendants and the lack of an effective investigation into these allegations.
International treaties to which Armenia is a party, including the European Convention on Human Rights, the International Covenant on Civil and Political Rights, and the United Nations Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment all strictly prohibit inhuman or degrading treatment or punishment. This includes the right to a timely, impartial, effective investigation capable of leading to identification and prosecution of perpetrators. The failure to uphold these standards would constitute serious breaches of Armenia’s international obligations.
Your honor, we hope that the Court of Cassation will be fully mindful of the above information as it relates to the case, and that it reviews all aspects of the case in accordance with Armenia’s binding human rights obligations.
Human Rights Watch believes that it is very important that given the credible allegations of ill-treatment in this case, and Armenia’s obligations to do so, that a prompt and thorough investigation into the allegations be conducted.