Հայրիկյանի, Հովհաննիսյանի եւ Բագրատյանի հայտարարությունը
Հայոց ազգային բանակի օրվա առթիվ շնորհավորելով Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներին մենք մեր պարտքն ենք համարում ներկայացնել մեր միասնական մտահոգությունները։
Մենք գտնվում ենք պատմական կարեւորագույն իրադարձության՝ Հայաստանում փետրուարի 18-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունների շեմին:
Ցավոք, մեզ առայժմ չի հաջողովել ստեղծել այն Հայաստանը, որտեղ գերակայում են օրենքի իշխանությունը, համամարդկային ժողովրդավարական չափորոշիչները եւ  ազգային արժեքները: Հայաստանում ընտրությունների միջոցով ժողովրդի իշխանություն ձեւավորելը մեր հասարակության համար այդպես էլ մնաց բաղձալի երազանք: Այս արատավոր իրավիճակը մեզ թելադրում է հանդէս գալ մի շարք նախաձեռնություններով, մասնավորապես․
Մենք գտնում ենք, որ անհրաժեշտ է հրապարակել հանրապետությունից բացակայող քաղաքացիների ցուցակները, ովքեր, ի խախտումն ՀՀ Սահմանադրության, զրկված են ընտրելու իրենց իրավունքի իրացման հնարավորությունից: Մենք գտնում ենք, որ վերջին մեկ տարում ավելի քան 180 օր երկրից բացակայած, բայց ընտրացուցակներում ընդգրկված ՀՀ քաղաքացիների ցանկը ընտրատեղամասերում պետք է կախված լինի հիմնական ցուցակներից առանձին՝ նպատակ ունենալով բացառել երկրից բացակայող քաղաքացիների փոխարեն քվեարկելու դեպքերը:
Բոլոր թեկնածուները՝ ներառյալ գործող նախագահը, պետք է պարտավորություն ստանձնեն (եւ ոչ թե խոսքով, այլ գործնականում իրագործեն) բացառել իրենց վարչական ռեսուրսի օգտագործումը, այդ թվում՝ բյուջետային ոլորտի աշխատակիցների՝ ուսուցիչների, բժիշկների, զինծառայողների նկատմամբ վարչական ճնշումը, ոստիկանների, անվտանգության ուժերի, բանակի օգտագործումը ընտրական գործընթացներում։ Պետք է բացառել որեւէ եղանակով վախի մթնլորոտ ստեղծելու եւ մանավանդ պետական համակարգում աշխատանքի ընդգրկված քաղաքացիների ահաբեկելու արատավոր գործելակերպը:
Ցանկացած ընտրական զեղծարարություն կամ խախտման նմանատիպ փաստ մեր կողմից կդիտարկվի որպես հակասահմանադրական գործողություն։
Հարգելով մեր գործընկեր քաղաքական գործիչների եւ ուժերի ընտրություններին չմասնակցելու կոչերը, մենք` ՀՀ նախագահի ներքոստորագրյալ թեկնածուներս, միաժամանակ մեր պարտքն ենք համարում հայտնել մեր համոզվածությունն առ այն, որ միայն հետեւողական աշխատանքի եւ գործուն պայքարի միջոցով է հնարավոր մեր Հայրենիքում փոխել ստեղծված իրավիճակը: Եվ ուրեմն
Կոչ ենք անում Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներին վճառականորեն մասնակցել փետրվարի 18-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններին:

Three Presidential Candidates Urge Voters to Go to the Polls
On January 28, the holiday celebrating the founding of the National Army of Armenia in 1992, three presidential candidates running in next month’s election have issued a joint statement calling on all citizens of the country to cast their ballots, arguing that only persistent work and active struggle will be able to change the current situation in Armenia.
In their statement, Hrant Bagratyan, Paruyr Hayrikian and Raffi Hovannisian, decalred that on the eve of the February 18 presidential election, the people have not been able to create a country in which the rule of law, global standards of democracy, and national values reign supreme.
“Forming a government of the people, through elections, has remained a much desired dream of our society,” reads the statement.
Based on this reality, the three candidates are calling for a list of citizens who reside outside of Armenia and who have been deprived of their constitutional right to vote. The propose that a list of all citizens during the past year who have resided outside the country for more than 180 days be posted separately at election precincts, so as to prevent double voting.
The three also demand that all candidates, including President Sargsyan, refrain from employing administrative resources at their disposal in the election process.
“The creation of an environment of fear must be ruled out, especially the disgraceful technique of pressuring civil servants,” the statement reads.
The candidates say that they will regard any electoral falsification or proof of such violations as an unconstitutional act.