Միակ ընտրությունն էր, որ հումորային մթնոլորտում էր անցնում. քաղաքագետ
Քաղաքագետ Նարեկ Գալստյանի կարծիքով, նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի դեմ կատարված մահափորձը Հայաստանի Հանրապետության, երկրի անկախության գաղափարի, պետականության դեմ ուղղված ոճրագործություն էր, որը մարդու ուղեղի մեջ չի տեղավորվում:
«Անկախացումից սկսած սա միակ նախագահական ընտրությունն էր, որ համամետաբար հանգիստ, ինչ-որ տեղ հումորային մթնոլորտում էր անցնում, շատ ջերմ էր... Ինչ-որ մեկը փորձում է ինչ-որ բան անել քաղաքական դաշտում՝ հույս ունենալով ազդել քաղաքական հետագա զարգացումների վրա: Չեմ հավատում, որ ինչ-որ անձնական խնդիրներ կարող էին այստեղ լինել:
Այսօր առաջադրված թեկնածուներից ոչ մեկին սա ձեռնտու չէ: Անկախ ամեն ինչից՝ դա քաղաքական հետևանքներ է ունենալու: Արդեն ունի. տարբեր տեսակի վարկածներ են առաջ քաշվում սոցիալական ցանցերում, լրատվամիջոցներում: Ամեն դեպքում, ճիշտ կլինի սպասել հետաքննության ավարտին: Ինձ համար սա շոկային հարված էր. ես չէի սպասում այսպիսի դեպքի»,- նշեց քաղաքագետը:

Это были первые президентские выборы, которые проходили в атмосфере юмора – политолог
Попытка покушение на кандидата в президенты РА Паруйра Айрикяна – преступление против Республики Армения, против идеи независимости страны, против государственности, которое не укладывается в голове, заявил сегодня на пресс-конференции политолог Нарек Галстян.
«За весь период независимости это были первые президентские выборы, которые проходили в теплой, преисполненной юмора атмосфере... Кто-то пытается осуществить в политическом поле определенные шаги в надежде повлиять на дальнейших ход политических процессов. Я не верю, что в данном случае могли иметь место какие-то личные проблемы»,- отметил политолог.
По его словам, это не было выгодно никому из выдвинутых кандидатов в президенты. Безотносительно ко всему, произошедшее будет иметь политические последствия. И уже имеет: в социальных сетях, в СМИ высказываются различные версии. «В любом случае правильнее будет дождаться завершения следствия. Для меня это стало шоком, я не ожидал подобного случая»,- отметил Нарек Галстян.