Պոչանքները թափվում են Դեբեդ գետը. որտե՞ղ են «վերահսկողների» աչքերը (վիդեո)
«Հետքը» 2012 թ.-ին Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատի արտադրության կազմակերպման անբավարար վիճակի,  արտադրական վտանգավոր պոչանքների անթույլատրելի հոսքերով Ախթալա գետակն ու Դեբեդ գետը աղտոտելու և այլ հիմնախնդիրների մասին հրապարակել է շուրջ 10 հոդված:
Այդ հրապարակումներից հետո  կոմբինատում  կատարվել են կադրային որոշ տեղաշարժեր, որոնք, սակայն ոչինչ չեն փոխել  կոմբինատի արտադրության կազմակերպման գործում: Հանքահումքային ոլորտից անտեղյակ ԼՀԿ-ի գլխավոր տնօրեն Մադլեն Թաշճյանը այդպես էլ անհրաժեշտ հետևություն չի արել, որ կոմբինատի արտադրության գործի կազմակերպման  լավագույն ճանապարհը կոմբինատի հնացած տեխնոլոգիաներից հրաժարվելն ու մասնագետ կադրերի ճիշտ ընտրությունն է: Նրա անհեռատես կադրային քաղաքականության արդյունքում  այսօր կոմբինատի տնօրեններից ոչ մեկը հանքահումքային ոլորտի մասնագետ չէ, իսկ ինքը` տիկին Մադլենը, մասնագիտությամբ բուժքույր է:
Փետրվարի 1-ն  Ախթալայի ԼՀԿ-ի «Հետքի» աղբյուրը հայտնեց, որ Մադլեն Թաշճյանի կողմից վերջերս ԼՀԿ-ի տնօրեն նշանակված Սեյրան Նիկողոսյանը մասնագիտությամբ ագրոնոմ է: Ստեղծված իրավիճակում ԼՀԿ-ի արտադրության պատասխանատուները   չեն կարողանում վերահսկել արտադրական թունավոր պոչանքները: Դրանք  մշտապես ուղղում են դեպի Դեբեդ գետ: Հունվարի 31-ի ամբողջ օրը Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատի արտադրական պոչանքները թափվել են Ախթալա գետակ, այդտեղից էլ՝ Դեբեդ գետը: Պոչանքային հոսքերը Դեբեդ են լցվեցին նաև փետրվարի 1-ին` մինչև ժամը 17:00:
Ախթալայի Բարիտ թաղամասի երկաթգծի կամրջից ներքև (Ախթալա գետակի՝ Դեբեդին հատվելու տեղանքում) պոչանքային հոսքերի մեր նկարահանումների մասին Դեբեդի հարևանությամբ գտնվող պոմպակայանի աշխատողը  անմիջապես ահազանգեց  ԼՀԿ-ի անվտանգության աշխատողներին: «Սեյրանին ասեք՝ գետի մոտ նկարահանում են»,- հայտնեց նա: Սեյրան Նիկողոսյանը  ԼՀԿ-ի պետն է: Ահազանգին անմիջապես հաջորդեց  կոմբինատի անվտանգության աշխատողների  անհանգիստ շարժը մեր շուրջ, իսկ  30 րոպե անց պոչանքային հոսքերը սկսեցին նվազել: Փետրվարի 1-ին Դեբեդ էին լցվում նաև ԼՀԿ-ի պոչանքաջրերի մեծ հոսքեր, որոնց խողովակները պայթել էին Ախթալա բարձրացող ճանապարհահատվածի լանջերից մեկում:  ԼՀԿ-ից  դեպի  Ճոճկանի պոչամբար գնացող  խողովակները Ախթալայի Բարիտ թաղամասում երկաթե կամրջակով անցնում են  Ախթալա գետակի վրայով: Այն տեղադրվել է Սերոբ Տեր-Պողոսյանի կողմից: Կամրջակով անցնող խողովակների վրա փական է տեղադրված, որի բացելու  դեպքում բաց խողովակներից մեկով կոմբինատի արտադրական պոչանքների  մեծ քանակություն  է թափվում Ախթալա գետակ:
ԼՀԿ-ի «Հետքի» աղբյուրը հայտնեց, որ պետի ցուցումով Ախթալա գետակի վրայով անցնող Ճոճկանի պոչամբարի խողովակի  փականը սիստեմատիկաբար բացվում է: Կամրջակին հարող  լանջերը, Ախթալա գետակի ափամերձ  տարածքները ամբողջությամբ ծածկված են պոչանքներով: Այնպես որ ԼՀԿ-ի ղեկավարները այն  հերքելու հիմքեր չունեն:
Զավեշտալին այն է, որ ԼՀԿ-ի տնօրինությունը և սեփականատերերը կոմբինատի  արտադրական գործունեության հետևանքով  Ախթալա քաղաքի շրջակա միջավայրի, այդ թվում նաև՝ Ախթալա գետակի և Դեբեդ գետի  հասցված աղետալի վնասների համար  իրենց մեղավոր և պարտավորված չեն զգում: Հանքահումքային արտադրությամբ գերբեռնված Թումանյանի տարածաշրջանում ընկերությունների  բնապահպանական  պարտավորությունների վերահսկումը փաստացի մատնված է անտերության:

Хвосты сливаются в реку Дебед. Куда смотрят ответственные лица?
В 2012 г. "Hetq" опубликовал около 10 статей о неудовлетворительной организации производства на Ахталинском горно-обогатительном комбиенате, о недопустимости слива опасных производственных хвостов в речку Ахтала и реку Дебед и других проблемах.
После этих публикаций на комбинате были произведены кадровые перестановки, однако с точки зрения организации производства они ничего не дали. Несведущая в горнодобывающей сфере генеральный директор ГОК Мадлен Ташчян так и не сделала необходимых выводов и не поняла, что самый правильный путь организации производства на предприятии – это отказ от устаревшего оборудование и правильный выбор специалистов. Из-за ее недальновидной кадровой политики ни один из сегодняшних директоров комбината не является специалистом в сфере горной промышленности. Сама госпожа Ташчян в прошлом была медсестрой.
1 февраля источник "Hetq" в Ахталинском ГОК сообщил, что назначенный недавно Мадлен Ташчян директор комбината Сейран Никогосян является по специальности агрономом. В создавшейся ситуации ответственные за производственную деятельность комбината не в состоянии осуществлять контроль за ядовитыми хвостами, которые направляются в реку Дебед. В течение всего дня 31 января производственные хвосты Ахталинского горнообогатительного комбината сливались в речку Ахтала, откуда попадали в реку Дебед. Аналогичная ситуация наблюдалась и 1 февраля.
Работник насосной станции на реке Дебед сразу предупредил сотрудников службы безопасности ГОК об осуществляемых нами съемках хвостовых потоков. Спустя 30 минут хвостовые потоки начали уменьшаться. 1 февраля прорвало трубы хвостовых вод, проложенных на склоне дороги в Ахталу, в результате чего в Дебед поступило большое количество опасных отходов.
Как сообщил источник "Hetq" на комбинате, по указанию начальника вентиль на трубе Чочкансого хвостохранилища систематически открывается, поэтому прибрежные территории речки Ахтала полностью покрыты хвостовыми отходами. Отрицать эти факты у руководства ГОК нет никаких оснований.
Абсурдно то, что дирекция и владельцы ГОК не признают себя виноватыми в нанесении огромного ущерба окружающей среде города Ахталы, в том числе одноименной речке и реке Дебед. В перегруженном горнодобывающим производством Туманянском районе контроль за выполнением компаниями своих экологических обязательств фактически оставлен не произвол судьбы.