Ազատագրված տարածքների հարցում ցանկացած զիջում հանգեցնելու է հայ ժողովրդի աննախադեպ բունտի
Վաղը Կազան քաղաքում Ռուսաստանի նախագահի միջնորդությամբ տեղի ունենալիք Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից առաջ կրկին ակտիվացել են ղարաբաղյան հարցում այսպես կոչված «փոխզիջումների» մասին խոսակցությունները:
«Ճանաչիր քո երկիրը» երիտասարդական նախաձեռնությունը, ներկայացնելով հայ երիտասարդության մի ստվար զանգվածի տրամադրվածությունը նման սցենարի հանդեպ, հայտարարում է, որ վերամիավորված տարածքների ցանկացած սակարկում համահայկական խռովության այնպիսի մի ալիք է բարձրացնելու, որի հետևանքներն անկանխատեսելի են լինելու: Վերամիավորված պապենական հողերի զիջումն Ադրբեջանին այն եզակի հարցերից է, որն ի զորու է ոտքի հանել համայն աշխարհի հայությանը:
Մեր օրերում ընդունված է խոսել այն մասին, որ երիտասարդության մի ստվար շերտ զրկված է ազգային մտածողությունից: Որքան էլ պարադոկսալ է, բայց «Ճանաչիր քո երկիրի» անցկացրած ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ այս խավի ներկայացուցիչները ազատագրված տարածքների ամենափոքր զիջման դեպքում առաջինն են ոտքի ելնելու:
Ազատագրված Արցախն ու դրա հարակից շրջաններն այդպիսի երիտասարդների ենթագիտակցության մեջ արմատավորված են «իրենց հայրերի արյունով ազատված հայկական հողեր» կարծրատիպում: Ուստի, զարմանալի է, բայց երիտասարդության հենց ա՛յդ շերտն է լինելու համազգային խռովության առաջին դիրքերում:
Տարածքների փաստացի զիջման վերաբերյալ որևէ փաստաթուղթ ստորագրած անձին հասարակությունը մեխանիկորեն սկսելու է ընկալել ոչ թե որպես ազգի դավաճան, այլ իբրև ազգի թշնամի` դրանից բխող բոլոր հետևանքներով: Առանձին դեպքերում հնարավոր են նաև ազգի թշնամիների նկատմամբ միջնադարում ընդունված որոշ ավանդույթների վերածննդի փորձեր:
Հայկական ազատագրված տարածքների զիջումը հանգեցնելու է ողջ զինվորականության բունտին: Չնայած հայկական բանակում երբեմն հանդիպող անառողջ մթնոլորտի դրսևորումներին` անհնար է ժխտել, որ Արցախն ու ազատագրված տարածքները զինվորականությունը ընկալում է որպես սրբություն: Անգամ եթե հաջողվի «համոզել» բարձրագույն սպայակազմին «համաձայնվել Արցախի կարգավիճակի դիմաց զիջել որոշ տարածքներ», նրանց ենթակաների մեծ մասը պարզապես կհրաժարվի կատարել «ազգադավ վերադասի» հրամանները:
«Ճանաչիր քո երկիրը» նախաձեռնության անդամները հաճախ հայրենաճանաչողական արշավների են մեկնում ազատագրված տարածքներ: Այնտեղ ազգի դավաճանի պիտակ ձեռք բերելու համար բավական է արցախցիների հետ զրույցում միայն բացել իրենց հայրենիքի «փոխզիջման» մասին խոսակցությունը:
Նախաձեռնության անդամ երիտասարդները շփվել են ազատագրված տարածքների հարյուրավոր բնակիչների հետ: Նրանց մեջ չկա գեթ մեկը, որը ղեկավարվեր «ամեն ինչի պատրաստ ենք, միայն թե պատերազմ չլինի» սկզբունքով: Արցախցիները պատրաստ են տեր կանգնել իրենց հայրենիքին:
XX դարավերջի պատմությունը նրանց մի անբացատրելի, գերբնական ուժով է կապել սեփական հողի հետ: Ցանկացած արցախցի պատրաստ է ջնջել երկրի երեսից յուրաքանչյուրին, ով կփորձի «զիջել» (տեղական տերմինաբանությամբ` ծախել) իր կամ իր հայրերի արյունով ազատագրված հողերը:
Վաղը` կազանյան հանդիպմանը զուգահեռ, «Ճանաչիր քո երկիրը» նախաձեռնության անդամ 50 երևանցի երիտասարդ արշավի է մեկնելու հայկական ազատագրված տարածներ` Քաշաթաղի և Շահումյանի շրջաններ: Նրանք քաղցր հյուրասիրություն են տանելու արցախցիներին:

Любая уступка освобожденных территорий приведет к беспрецедентному бунту армянского народа
Перед предстоящей завтра в Казани встречей президентов Армении и Азербайджана, которая пройдет при посредничестве президента РФ, вновь активизировались разговоры о так называемых “компромиссах” в вопросе Нагорного Карабаха.
Молодежная инициатива “Познай свою страну”, представляя отношение значительной части армянской молодежи к подобному сценарию, заявляет: любой торг вокруг воссоединенных территорий вызовет такую волну общеармянского бунта, последствия которого будут непредсказуемы. Уступка Азербайджану воссоединенных земель наших дедов – один из тех редких вопросов, который способен поднять на борьбу армянство всего мира.
В наши дни принято говорить, что значительная часть молодежи не обладает национальным мышлением. Как это ни парадоксально, но изучение, проведенное инициативой “Познай свою страну”, показало, что представители этого слоя даже в случае маленькой уступки освобожденных территорий первыми поднимутся на борьбу.
Освобожденные Арцах и сопредельные с ним районы закрепились в подсознании молодежи как стереотип “освобожденные ценой крови их отцов армянские земли”. Вот почему именно этот слой молодежи, как это ни удивительно, окажется на передних позициях общенационального бунта.
Личность, которая подпишет любой документ о фактической уступке территорий, механически будет воспринята обществом не как предатель нации, а как враг нации со всеми вытекающими из этого последствиями. В отдельных случаях возможны даже попытки возрождения некоторых традиций, принятых в отношении врагов нации в средние века.
Уступка освобожденных армянских земель приведет к бунту и среди военных. Несмотря на некоторые проявления нездоровой атмосферы в армянской армии, нельзя отрицать, что Арцах и освобожденные территории воспринимаются военными как святыни.
Даже если удастся “убедить” высший офицерский состав “согласиться уступить некоторые территории в обмен на статус Арцаха”, большинство их подчиненных просто откажется выполнять приказы “начальников-предателей”.
Члены инициативы “Познай свою страну” часто организуют походы в освобожденные районы. Здесь достаточно лишь завести с арцахцами разговор об “уступке” их родины, чтобы удостоиться ярлыка предателя нации.
Члены молодежной инициативы общались с сотнями жителей освобожденных территорий. Среди нет ни одного, кто бы руководствовался принципом “готовы на все, лишь бы не было войны”. Арцахцы готовы встать на защиту своей родины.
История конца 20-го века какой-то необъяснимой, сверхъестественной силой привязала их к родной земле. Любой арцахец готов стереть с лица земли каждого, кто попытается “уступить” земли, освобожденные ценой его крови или крови отцов.
Завтра параллельно встрече в Казани 50 молодых ереванцев-членов инициативы “Познай свою страну” отправятся в поход в освобожденные армянские районы – Кашатах и Шаумян. Они повезут арцахцам сладкое угощение.