Բողոքի ակցիա. Գառնու կամուրջը վերականգնման փոխարեն վերակառուցվել է
Այսօր Մշակույթի նախարարության մոտ բողոքի ակցիա էին կազմակերպել մի խումբ երիտասարդներ, ովքեր իրենց դժգոհությունն էին հայտնում Գառնու 11-13 դդ.  հայտնի պատմական կամրջի վերջերս կատարված վերակառուցումից:
Հիշեցնենք, որ ազատ գետի վրա գտնվող Գառնու կամրջի վերականգնողական աշխատանքների համար ԱՄՆ դեսպանատունը 2011 թ. մշակութային արժեքների պահպանման ծրագրի շրջանակներում տրամադրել էր շուրջ 110 հազար դոլար, բացի այդ՝ 2006 և 2010 թթ. պետբյուջեից կամրջի վերականգնման համար տրամադրվել էր համապատասխանաբար 1 մլն. և 6 մլն. 280 հզ. դրամ:
ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը, ով Մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի հետ ստորագրում էր հուշագրի տակ, այդ պահին ասել էր, որ ինքն իր աչքով չի տեսել կամուրջը` այն կամուրջը, որի վերականգնման համար իրենց երկրի կողմից տրվում է այդ չափի դրամաշնորհ:
Վերականգնողական աշխատանքներն ավարտվել են այս տարվա հունվարին: Կամրջի վերականգման աշխատանքների կատարման համար անցկացրած մրցույթում հաղթել էր «Տիգրան Ավիկ» ՍՊԸ-ն, որը մինչ այդ չուներ պատմամշակութային արժեքների վերականգնման փորձ: Ինչպես նշում է այդ շինարարական ընկերության ներկայացուցիչը, մրցույթի ժամանակ դրա անհրաժեշտությունը չի եղել: Իրենք այդ մրցույթը շահել են, քանի որ ներկայացրել են ամենացածր գինը` մոտ 33 միլիոն 400 հազար դրամ:
Ակցիայի ժամանակ մշակույթի նախարարության ներկայացուցիչներն ասացին, որ 3 անգամ վերանայվել է կամրջի վերականգնման ծրագիրը, և  գիտամեթոդաբանական խորհուրդը նպատակահարմար է գտել կամուրջը վերականգնել 17-րդ դարի տեսքով, և արդյունքում այն պահպանել է իր պատմամշակութային արժեքը:
«Մենք նաև պահպանել ենք կամրջի կորուստը, որը փլուզման եզրին էր կանգնած»,- ասաց նախարարության աշխատակիցը:
Ի պատասխան քաղաքացիների հարցմանը, որով նրանք պահանջում էին ներկայացնել վերականգնման ֆինանսական հաշվետվությունը, Մշակույթի նախարարությունն այսօր հայտնեց, որ չեն կարող տրամադրել այդ տեղեկատվությունը, քանի որ կամրջի վերականգնողական աշխատանքները դեռևս ավարտված չեն:
Ակցիայի ժամանակ զրուցեցինք զբոսաշրջությամբ զբաղվող Գևորգ Գասպարյանի հետ, ում կարծիքով կամուրջն իր նոր տեսքով այլևս չի կարող գրավել ոչ տեղացի, ոչ էլ արտասահամնցի զբոսաշրջիկներին, քանի որ այն նմանվել է ինչ-որ նորակառույցի:
Ակցիայի կազմակերպիչներից Գայանե Գևորգյանը և Գոռ Հակոբյանը հայտնեցին, որ չեն բավարարվելու միայն պաստառներով բողոքելով, և հետևողական են լինելու պատմամշակութային այլ արժեքների պահպանման հարցում, քանի որ այս մեկն արդեն հնարավոր չէ բերել իր նախնական տեսքին:

Акция протеста: мост в Гарни вместо реставрации реконструировали
Сегодня группа молодых людей организовала перед зданием Министерства культуры акцию пртеста против осуществленной недавно реконстуркции известного исторического моста 11-13 вв. в Гарни.
Напомним, что в рамках программы охраны культурных ценностей 2012 г. посольство США предоставило на реставрационные работы гарнийского моста на реке Азат около 110 тыс. долларов. Кроме того, 1 млн и 6 млн 280 тыс. драмов былы выделены соответственно из госбюджетов 2006 и 2010 гг.
Посол США Джон Хефферн, который вместе с министром культуры Асмик Погосян подписал соответствующий меморандум, недавно сказал, что не видел своими глазами мост, на восстановление которого его страной был выделен значительный грант.
Строительные работы были завершены в январе этого года. Тендер на восстановление моста выиграло ООО «Тигран-Авик», не имевшее опыт реставрации культурно-исторических памятников. Как отметил представитель компании, необходимости в этом во время тендера не было. Компания выиграла конкурс потому, что предложила самую низкую стоимость строительных работ – около 33 млн 400 тыс. драмов.
Представители Министерства культуры сообщили участникам акции, что программа реставрации моста пересматривалась трижды, и научно-методологический совет счел целесообразным восстановить мост в том виде, в каком он существовал в 17-ом веке.
«Мы также спасли мост от разрушения»,- заявил сотрудник Минкультуры.
В ответ на требование активистов представить финансовый отчет о восстановительных работах в Министерстве культуры сегодня заявили, что не могут предоставить эту информацию, поскольку восстановительные работы пока не завершены.
Во время акции мы побеседовали с работником сферы туризма Геворком Гаспаряном, который сказал, что мост в его новом виде уже не сможет привлекать ни местных, ни иностранных туристов, поскольку стал похож на новостройку.
Организаторы акции Гаяне Геворкян и Гор Акопян заявили, что не намерены удовлетворяться только акциями протеста, а будут проявлять последовательность в вопросе сохранения других культурно-исторических ценностей, поскольку этому памятнику уже невозможно вернуть его прежний вид.