Նախագահական ընտրություններում հաղթեց... օլիգարխիան
2011թ. նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության համագումարում Սերժ Սարգսյանը բառացիորեն ասաց հետևյալը. «Գործարարությունը պետք է հետևողականորեն տարանջատվի պետական համակարգից և իշխանությունից»: 2012թ. մարտի 22-ին Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով ներկայացված, Աժ ընտրություններին մասնակցող ՀՀԿ համամասնական ցուցակում ընդգրկված անունների թվում ներքոնշյալ համարների ներքո գրված էին նաև հետևյալ գործարարների, հանրային ընկալմամբ` օլիգարխների անունները.  2. Աբրահամյան Հովիկ, 27. Այվազյան Վարդան, 32. Գևորգյան Նահապետ, 34. Մովսիսյան Առաքել, 69. Շահգալդյան Կովալենկո, 73. Ղուկասյան Վարդան, 152. Հայրապետյան Ռուբեն, 159. Ալեքսանյան Սամվել, 182. Աղաբաբյան Աշոտ, ...:
Նրանց և չնշվածների մի մասը, ինչպես կարելի է նկատել, ընդգրկված էին այդ ցուցակի անցողիկ, մյուս մասը` ոչ անցողիկ հատվածներում: Եվ չնայած դրան` գրեթե բոլորն էլ (բացառությամբ այստեղ նշած երկուսից) դարձան պատգամավոր` ընտրվելով հիմնականում մեծամասնական ընտրակարգով: Եվ չնայած այս աչք ծակող իրողությանը` ուղիղ մեկ տարի անց` նախագահի պաշտոնում վերընտրվելուց հետո, նույն  հանրապետական կուսակցության առաջնորդ Սերժ Սարգսյանը լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ բառացիորեն ասում է, որ ՀՀԿ ցուցակում օլիգարխներ ընդգրկված չեն եղել:
«Դուք չեք կարող նշել այդպիսի մարդկանց` Հանրապետական ցուցակը մատնանշելով: Հանրապետականի ցուցակում չկան այդպիսի մարդիկ, և դա մեր դիրքորոշումն է: Այսինքն` կուսակցության դիրքորոշումը խնդրի, կոնկրետ պարագայում՝ խորհրդարանի մասով, ամբողջովին արտացոլվում է իր համամասնական ցուցակում: Ես երբեք չեմ ասել, որ հանրապետական որևէ գործարար չի գալու: «Գործարար» ասածը` ոչ թե իրականության մեջ, այսինքն՝ այդպես ընկալվող, թեև փաստաթղթերով ամեն ինչ կարգին է. նրանք գործարար չեն, բայց իրականության մեջ, այո, զբաղվող»:
Սերժ Սարգսյանը, թերևս, այս հայտարարությունն անելիս, նկատի է ունեցել միայն համամասնական ցուցակով ԱԺ անցած պատգամավորների շրջանակը: Բայց դրանից խնդրի էությունը չի փոխվում: Այդ մարդիկ հենց սկզբից ընդգրկված են եղել կուսակցության համամասնական ցուցակում, ընդգրկված են եղել որպես ռեզերվ մեծամասնական ընտրակարգով չանցնելու պարագայում, ինչը, իհարկե, գրեթե անհավանական էր` ԱԺ պատգամավորի մանդատ ստանալու համար:
Թե ինչու էր փաստթղթերը կարգի բերելով անհրաժեշտ այս մարդկանց խորհրդարան բերելը, դրանով իսկ իշխանության հետ սերտաճեցնելը, որքան էլ առաջին հայացքից թվա տարօրինակ, ցույց տվեցին կայացած նախագահական ընտրությունները: Բոլոր այն ընտրատարածքներում, որոնք ընկած էին այդ օլիգարխների ազդեցության գոտիներում, իշխանության կուսակցությունը կամ թեկնածուն թե խորհրդարանական,  և թե նախագահական ընտրություններում նախկինում հենց այդ ռեսուրսի կոշտ ներգործությամբ տանում էին ջախջախիչ հաղթանակներ:
Վերջին նախագահական ընտրություններում, սակայն, երբ խնդիր էր դրված ընտրական պրոցեսներում շեշտն ավելի շատ դնել մեղմ տեխնոլոգիաների վրա  և ընտրական գործընթացից մասնակիորեն մեկուսացնել օլիգարխիկ շրջանակներին, իշխանության թեկնածուն` Սերժ Սարգսյանը, կամ պարտություններ կրեց, կամ հաղթեց չնչին առավելությամբ: Ըստ էության պարզ դարձավ, որ օլիգարխիային մեծամասնական ընտրակարգով խորհրդարան բերելն անհրաժեշտ էր իշխանությանը, որպեսզի նրանք անձնական շահագրգռություն ունենան նաև իշխանության կուսակցության համար աշխատելու և հաղթանակն ապահովելու հարցում: Վերջին նախագահական ընտրություններում անձնական շահագրգռության գործոնը չկար, ինչն էլ պարզ ու հստակ արտահայտվեց քվեարկության անգամ պաշտոնական արդյունքներով:
Նախագահական այս ընտրությունները, ըստ այդմ, պետք է համարել ոչ այքան Սերժ Սարգսյանի, որքան հայրենի օլիգարխիայի տրիումֆալ հաղթանակը, որովհետև այն ցույց տվեց, թե որքան խոցելի և անօգնական է իշխանությունը` առանց այդ ռեսուրսի, որքան կախյալ վիճակում է դրանից, և թե վերարտադրվելու համար ում է իրականում պարտական լինելու իշխանությունը:
ՀՀԿ ցուցակում օլիգարխներ չտեսնելու մասին հայտարարությունը, փաստորեն, բխում էր առաջին հերթին այս գիտակցությունից: Գործող նախագահը դրանով ոչ միայն հստակ ընդգծեց, թե ինչ արժեք ունի օլիգարխիան իշխանության համար, այլև նրանց անուղղակի ուղերձ հղեց, որ գտնվում են իշխանության հովանու ներքո: Դրանով նախագահը նրանց ազատ ու անկաշկանդ գործելու քարտ բլանշ տվեց: Եթե մինչ գոնե ձևականորեն պահպանվում էր օրենքի պայմանը, ապա այլևս ոչ մի պատգամավոր-օլիգարխ գործարարությամբ չզբաղվելու մասին կեղծ հավաստիացումներ, բացատրություններ տալու, ձևեր թափելու անհրաժեշտություն այլևս չի ունենա. Սամվել Ալեքսանյանն այլևս խնդիր չի ունենա անմեղ հայացքով շարունակելու պնդելու, թե հանրապետության վերջին աղքատն է ու նայում է գործարար կնոջ ողորմածությանը: Նրանք կարող են ոչ միայն բաց և ամենայն վստահությամբ պնդել, որ գործարարներ են, այլև հպարտանալ օլիգարխի կարգավիճակով: Եվ դրա առաջին նշաններն արդեն իսկ երևում են: Նախագահի ասուլիսի հենց հաջորդ օրը, իշխանության «գրին քարտին» արժանացած ԱԺ այդ պատգամավորներից մեկը` Նահապետ Գևորգյանը, լրագրողների առջև առանց սեթևեթանքների հայտարարեց, թե ինքն իսկապես զբաղվում է գործարարությամբ և ձգտում է լինել օլիգարխ:
Փորձելով մեղմել այս հակասականությունը` Սերժ Սարգսյանը պնդում է, թե շահերի բախման սկզբունքը պահելու համար ոչ թե պետք է պայքարել, որ մեծահարուստները չմտնեն խորհրդարան, այլ դա չօգտագործեն սեփական շահերի համար:
«Եթե մենք կարողանանք նաև արագ տեմպերով կատարելագործել մեր վերահսկող, ֆիսկալ մարմինների աշխատանքը, եթե մենք կարողանանք մեր մարդկանց գիտակցության մեջ մտցնել, որ սեփականության իրավունքն անձեռնմխելի է Հայաստանում, ինքնըստինքյան այդ մարդիկ խորհրդարանից դուրս են գալու, որովհետև դրա անհրաժեշտությունն այլևս չկա»,-ասում է նա:
Իրականում, սակայն, ֆիսկալ, վերահսկող այդ մեխանիզմներն ստեղծված էին: 2011թ. «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի ընդունմամբ` ի վերջո պետական կառավարման համակարգում ներդրվեց շահերի բախման ինստիտուտը, որը հենց օլիգարխահեն իշխանություն ձևավորելու հիմքերի խարխլմանն էր կոչված: Հենց այդ շրջանակում ստեղծվեց պատգամավորների համար նախատեսված ԱԺ էթիկայի հանձնաժողովը, որը ուժեղացնելու փոխարեն, սակայն, ամեն ինչ արվել ու հիմա էլ շարունակվում է արվել այն ձևականացնելու համար: Նախագահի նման մեկնաբանություններից հետո առհասարակ այլևս կարելի է այս հանձնաժողովը լուծարել: Դեռ մեկ ամիս էլ չի անցել, ինչ այս հանձնաժողովը,  ՀՀԿ-ական Դավիթ Հարությունյանի նախագահությամբ, կարճեց ԲՀԿ-ական պատգամավոր Միքայել Մելքումյանի` տիպիկ շահերի բախման սկզբունքի խախտման  հետ կապված գործը:
Հիշեցնենք` խոսքը այն դեքպի մասին էր, երբ ձայնագրված հեռախոսազրույցի ընթացքում այս պատգամավորը բացահայտ խոստովանում է, որ անձամբ է զբաղվում իր տարածքները վարձակալության տալով, այսինքն ռիելթորական գործունությամբ, որը թե Սահմանադրությամբ, թե «Հանրային ծառայության մասին օրենքով» ու ԱԺ կանոնակարգ-օրենքով ուղղակի անհամատեղելի է համարվում բարձրաստիճան պետական պաշտոնյայի, տվյալ դեպքում` պատգամավորի գործունեության հետ:
Հանձնաժողովն ուղղակի չցանկացավ այդ ձայնագրությունն ընդունել որպես փաստ, ինքնախոստովանություն, թեև անձամբ պատգամավորը երբևէ չէր պնդել, թե դրանում իր ձայնը չէ: Խորհրդարանում օլիգարխ, գործարար պատգամավոր չտեսնելու նախագահի կեցվածքը անուղղակի հրահանգ է` շարունակելու նման գործելաոճը: Եվ եթե անգամ Նահապետ Գևորգյանը բարձրաձայն հայտարարելու փոխարեն ինքնախոստովանական ցուցմունք էլ գրեր, ոչ թե որևէ էթիկայի հանձնաժողով, այլ օրենսդիր ու գործադիր, անգամ դատական որևէ ատյան, որևէ կառույց չի համարձակվելու դրանք որպես օրենքի ակնհայտ խախտում ճանաչել: Եթե նրանք իշխանության զրահամեքենաներն են, ուրեմն նրանց ամեն ինչ թույլատրելի է:

The Oligarchy Won the Presidential Elections
On November 9, 2011 during the conference of the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia PresidentSerzh Sargsyan said that, "Business must be consistently separated from the state system and the government."On March 22, 2012, the electoral list of Armenian Republican Party for the National Assembly elections wassubmitted to the Central Electoral Commission,which included the names and hierarchical positions of the following businessmen (oligarchs by public perception): Hovik Abrahamyan, 2,Vardan Ayvazyan, 27, Nahapet Gevorgyan, 32,Arakel Movsisyan, 34,Kovalenko Shahgaldyan, 69, Vardan Ghukasyan, 73,Ruben Hayrapetyan, 152,Samvel Alexanyan, 159 andAshot Aghababyan, 182.
Almost all of them (excluding two persons mentioned here) became deputies elected through the majoritarian system. And despite this reality, Sargsyan said ina meeting with representatives of the mass media that there were no oligarchs included on the Republican Party list.
"You cannot mention these types of people on the Republican list. There are no such people on the Republican Partylist, and that is our position. The party's position on the issue, in particular on parliament, is fully reflected on the proportional list. I have never said that none of the Republican businessman would come. A so-called 'businessman,' not one in reality but who is perceived as one--even though everything looks good on paper they are not businessmen, but in reality they are."
PerhapsSargsyan meant only members of parliamenton the proportional list, but the issue remains the same. They were on the party proportional list from the very beginning, as a backup in case they weren't elected through the majoritarian electoral system, which was nearly impossible.
No matter how strange it may seem, the recent presidential election showed why it was necessary to bring those people to parliament and make them part of the government. In all districts that fell into an oligarch's influence zone, during past parliamentary and presidential elections pro-government party representatives registered crushing victories.
During the last presidential elections, when the goal was to partially isolate oligarchs from the election, Sargsyan either won or lost with a minor advantage. Basically, it became obvious that bringing the oligarchy to the National Assembly through the majoritarian electoral system was necessary for the authorities so they would have personal interests to work for the government's party and ensure victory. In the last presidential elections there was no personal interest factor, which was clearly expressed by the official voting results.
Therefore, this presidential election should be considered not so much Sargsyan's, but the oligarchy's triumphal victory, as it showed how vulnerable and helpless the authorities are without that resource, and how thanks to the oligarchy they remain in power.
The statement about the absence of oligarchs on the Republican party's list was actually based on this awareness. The incumbent president not only clearly underlined the value of the oligarchy for the government but also sent an indirect message--that they are under the authorities' protection.The president gave them carte blanche to freely do whatever they want. Hadthe law beenofficially protected, no parliamentarianoligarch would have the need to give false statements about his business. Samvel Alexanyan would have no problem claiming that he is the poorest person in the Republic and his business is at his wife's mercy. They cannot only claim openly and confidently that they are businessmen, but also be proud with their oligarchic status. And we can already see the first signs of that. The day after the president's press conference National AssemblymemberNahapet Gevorgyan, who hasbeen given the green light by the authorities, announced before journalists that he was a businessman and strived to be an oligarch.
As an attempt to curb this contradiction, Sargsyan claims that in order to prevent conflicts of interest, they should not resist the oligarchs'entry into parliament, but struggle to prevent them from using that for their own interests.
"If we are able to rapidly improve the ability for monitoring fiscal bodies… to convince our people that the right of property is inviolable in Armenia, those people would leave parliament automatically, as there is no need for that,"the president said.
But in reality these fiscal monitoring mechanisms were created.In 2011, whenthe Law On Public Service was adopted, the concept of conflict of interest was finally introduced to the state governing system. The National Assembly ethics committee was established for deputies, but instead of strengthening it, everything has been done in order to formalize it. After the president's similar comments this committee can now be dissolved.
Not even a month passed since the committee chaired by Republican David Harutyunyan officially terminated Prosperous Armenia Party deputy Mikael Melkumyan's case regarding conflicts of interest. The case involved a recorded phone conversation during whichthe deputy clearly admits that he is personally involved in thereal estate sector, which is incompatible with a high-ranking official in accordance with the Constitution, the Law On Public Serviceand the regulation of the National Assembly.
The committee didn’t want to accept the recording as a factual, self-confession, although the deputy never claimed that it wasn’t his voice. The president's position on not wanting oligarchs and businessmen in parliament is an indirect order to continue with the status quo. And even if Gevorgyan writes a confession to the legislative and executive committees or even a judicial body, no structure would dare to recognize it as a violation of the law. They can do whatever they want.