Նախագահական ընտրություններում հաղթեց... օլիգարխիան
2011թ. նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության համագումարում Սերժ Սարգսյանը բառացիորեն ասաց հետևյալը. «Գործարարությունը պետք է հետևողականորեն տարանջատվի պետական համակարգից և իշխանությունից»: 2012թ. մարտի 22-ին Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով ներկայացված, Աժ ընտրություններին մասնակցող ՀՀԿ համամասնական ցուցակում ընդգրկված անունների թվում ներքոնշյալ համարների ներքո գրված էին նաև հետևյալ գործարարների, հանրային ընկալմամբ` օլիգարխների անունները.  2. Աբրահամյան Հովիկ, 27. Այվազյան Վարդան, 32. Գևորգյան Նահապետ, 34. Մովսիսյան Առաքել, 69. Շահգալդյան Կովալենկո, 73. Ղուկասյան Վարդան, 152. Հայրապետյան Ռուբեն, 159. Ալեքսանյան Սամվել, 182. Աղաբաբյան Աշոտ, ...:
Նրանց և չնշվածների մի մասը, ինչպես կարելի է նկատել, ընդգրկված էին այդ ցուցակի անցողիկ, մյուս մասը` ոչ անցողիկ հատվածներում: Եվ չնայած դրան` գրեթե բոլորն էլ (բացառությամբ այստեղ նշած երկուսից) դարձան պատգամավոր` ընտրվելով հիմնականում մեծամասնական ընտրակարգով: Եվ չնայած այս աչք ծակող իրողությանը` ուղիղ մեկ տարի անց` նախագահի պաշտոնում վերընտրվելուց հետո, նույն  հանրապետական կուսակցության առաջնորդ Սերժ Սարգսյանը լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ բառացիորեն ասում է, որ ՀՀԿ ցուցակում օլիգարխներ ընդգրկված չեն եղել:
«Դուք չեք կարող նշել այդպիսի մարդկանց` Հանրապետական ցուցակը մատնանշելով: Հանրապետականի ցուցակում չկան այդպիսի մարդիկ, և դա մեր դիրքորոշումն է: Այսինքն` կուսակցության դիրքորոշումը խնդրի, կոնկրետ պարագայում՝ խորհրդարանի մասով, ամբողջովին արտացոլվում է իր համամասնական ցուցակում: Ես երբեք չեմ ասել, որ հանրապետական որևէ գործարար չի գալու: «Գործարար» ասածը` ոչ թե իրականության մեջ, այսինքն՝ այդպես ընկալվող, թեև փաստաթղթերով ամեն ինչ կարգին է. նրանք գործարար չեն, բայց իրականության մեջ, այո, զբաղվող»:
Սերժ Սարգսյանը, թերևս, այս հայտարարությունն անելիս, նկատի է ունեցել միայն համամասնական ցուցակով ԱԺ անցած պատգամավորների շրջանակը: Բայց դրանից խնդրի էությունը չի փոխվում: Այդ մարդիկ հենց սկզբից ընդգրկված են եղել կուսակցության համամասնական ցուցակում, ընդգրկված են եղել որպես ռեզերվ մեծամասնական ընտրակարգով չանցնելու պարագայում, ինչը, իհարկե, գրեթե անհավանական էր` ԱԺ պատգամավորի մանդատ ստանալու համար:
Թե ինչու էր փաստթղթերը կարգի բերելով անհրաժեշտ այս մարդկանց խորհրդարան բերելը, դրանով իսկ իշխանության հետ սերտաճեցնելը, որքան էլ առաջին հայացքից թվա տարօրինակ, ցույց տվեցին կայացած նախագահական ընտրությունները: Բոլոր այն ընտրատարածքներում, որոնք ընկած էին այդ օլիգարխների ազդեցության գոտիներում, իշխանության կուսակցությունը կամ թեկնածուն թե խորհրդարանական,  և թե նախագահական ընտրություններում նախկինում հենց այդ ռեսուրսի կոշտ ներգործությամբ տանում էին ջախջախիչ հաղթանակներ:
Վերջին նախագահական ընտրություններում, սակայն, երբ խնդիր էր դրված ընտրական պրոցեսներում շեշտն ավելի շատ դնել մեղմ տեխնոլոգիաների վրա  և ընտրական գործընթացից մասնակիորեն մեկուսացնել օլիգարխիկ շրջանակներին, իշխանության թեկնածուն` Սերժ Սարգսյանը, կամ պարտություններ կրեց, կամ հաղթեց չնչին առավելությամբ: Ըստ էության պարզ դարձավ, որ օլիգարխիային մեծամասնական ընտրակարգով խորհրդարան բերելն անհրաժեշտ էր իշխանությանը, որպեսզի նրանք անձնական շահագրգռություն ունենան նաև իշխանության կուսակցության համար աշխատելու և հաղթանակն ապահովելու հարցում: Վերջին նախագահական ընտրություններում անձնական շահագրգռության գործոնը չկար, ինչն էլ պարզ ու հստակ արտահայտվեց քվեարկության անգամ պաշտոնական արդյունքներով:
Նախագահական այս ընտրությունները, ըստ այդմ, պետք է համարել ոչ այքան Սերժ Սարգսյանի, որքան հայրենի օլիգարխիայի տրիումֆալ հաղթանակը, որովհետև այն ցույց տվեց, թե որքան խոցելի և անօգնական է իշխանությունը` առանց այդ ռեսուրսի, որքան կախյալ վիճակում է դրանից, և թե վերարտադրվելու համար ում է իրականում պարտական լինելու իշխանությունը:
ՀՀԿ ցուցակում օլիգարխներ չտեսնելու մասին հայտարարությունը, փաստորեն, բխում էր առաջին հերթին այս գիտակցությունից: Գործող նախագահը դրանով ոչ միայն հստակ ընդգծեց, թե ինչ արժեք ունի օլիգարխիան իշխանության համար, այլև նրանց անուղղակի ուղերձ հղեց, որ գտնվում են իշխանության հովանու ներքո: Դրանով նախագահը նրանց ազատ ու անկաշկանդ գործելու քարտ բլանշ տվեց: Եթե մինչ գոնե ձևականորեն պահպանվում էր օրենքի պայմանը, ապա այլևս ոչ մի պատգամավոր-օլիգարխ գործարարությամբ չզբաղվելու մասին կեղծ հավաստիացումներ, բացատրություններ տալու, ձևեր թափելու անհրաժեշտություն այլևս չի ունենա. Սամվել Ալեքսանյանն այլևս խնդիր չի ունենա անմեղ հայացքով շարունակելու պնդելու, թե հանրապետության վերջին աղքատն է ու նայում է գործարար կնոջ ողորմածությանը: Նրանք կարող են ոչ միայն բաց և ամենայն վստահությամբ պնդել, որ գործարարներ են, այլև հպարտանալ օլիգարխի կարգավիճակով: Եվ դրա առաջին նշաններն արդեն իսկ երևում են: Նախագահի ասուլիսի հենց հաջորդ օրը, իշխանության «գրին քարտին» արժանացած ԱԺ այդ պատգամավորներից մեկը` Նահապետ Գևորգյանը, լրագրողների առջև առանց սեթևեթանքների հայտարարեց, թե ինքն իսկապես զբաղվում է գործարարությամբ և ձգտում է լինել օլիգարխ:
Փորձելով մեղմել այս հակասականությունը` Սերժ Սարգսյանը պնդում է, թե շահերի բախման սկզբունքը պահելու համար ոչ թե պետք է պայքարել, որ մեծահարուստները չմտնեն խորհրդարան, այլ դա չօգտագործեն սեփական շահերի համար:
«Եթե մենք կարողանանք նաև արագ տեմպերով կատարելագործել մեր վերահսկող, ֆիսկալ մարմինների աշխատանքը, եթե մենք կարողանանք մեր մարդկանց գիտակցության մեջ մտցնել, որ սեփականության իրավունքն անձեռնմխելի է Հայաստանում, ինքնըստինքյան այդ մարդիկ խորհրդարանից դուրս են գալու, որովհետև դրա անհրաժեշտությունն այլևս չկա»,-ասում է նա:
Իրականում, սակայն, ֆիսկալ, վերահսկող այդ մեխանիզմներն ստեղծված էին: 2011թ. «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի ընդունմամբ` ի վերջո պետական կառավարման համակարգում ներդրվեց շահերի բախման ինստիտուտը, որը հենց օլիգարխահեն իշխանություն ձևավորելու հիմքերի խարխլմանն էր կոչված: Հենց այդ շրջանակում ստեղծվեց պատգամավորների համար նախատեսված ԱԺ էթիկայի հանձնաժողովը, որը ուժեղացնելու փոխարեն, սակայն, ամեն ինչ արվել ու հիմա էլ շարունակվում է արվել այն ձևականացնելու համար: Նախագահի նման մեկնաբանություններից հետո առհասարակ այլևս կարելի է այս հանձնաժողովը լուծարել: Դեռ մեկ ամիս էլ չի անցել, ինչ այս հանձնաժողովը,  ՀՀԿ-ական Դավիթ Հարությունյանի նախագահությամբ, կարճեց ԲՀԿ-ական պատգամավոր Միքայել Մելքումյանի` տիպիկ շահերի բախման սկզբունքի խախտման  հետ կապված գործը:
Հիշեցնենք` խոսքը այն դեքպի մասին էր, երբ ձայնագրված հեռախոսազրույցի ընթացքում այս պատգամավորը բացահայտ խոստովանում է, որ անձամբ է զբաղվում իր տարածքները վարձակալության տալով, այսինքն ռիելթորական գործունությամբ, որը թե Սահմանադրությամբ, թե «Հանրային ծառայության մասին օրենքով» ու ԱԺ կանոնակարգ-օրենքով ուղղակի անհամատեղելի է համարվում բարձրաստիճան պետական պաշտոնյայի, տվյալ դեպքում` պատգամավորի գործունեության հետ:
Հանձնաժողովն ուղղակի չցանկացավ այդ ձայնագրությունն ընդունել որպես փաստ, ինքնախոստովանություն, թեև անձամբ պատգամավորը երբևէ չէր պնդել, թե դրանում իր ձայնը չէ: Խորհրդարանում օլիգարխ, գործարար պատգամավոր չտեսնելու նախագահի կեցվածքը անուղղակի հրահանգ է` շարունակելու նման գործելաոճը: Եվ եթե անգամ Նահապետ Գևորգյանը բարձրաձայն հայտարարելու փոխարեն ինքնախոստովանական ցուցմունք էլ գրեր, ոչ թե որևէ էթիկայի հանձնաժողով, այլ օրենսդիր ու գործադիր, անգամ դատական որևէ ատյան, որևէ կառույց չի համարձակվելու դրանք որպես օրենքի ակնհայտ խախտում ճանաչել: Եթե նրանք իշխանության զրահամեքենաներն են, ուրեմն նրանց ամեն ինչ թույլատրելի է:

На президентских выборах победила ... олигархия
9 ноября 2011 г. состоялся съезд Союза промышленников и предпринимателей Армении, на котором Серж Саргсян сказал буквально следующее: "Предпринимательство должно последовательно разграничиваться от государственной системы и власти". 22 марта 2012 года участвовавшая в парламентских выборах Республиканская партия Армении представила в Центральную избирательную комиссию пропорциональный список своих кандидатов, в котором предприниматели (в общественном понимании – олигархи) фигурировали под следующими порядковыми номерами: 2.Абрамян Овик, 27.Айвазян Вардан, 32.Геворкян Наапет, 34.Мовсисян Аракел, 69.Шахгалдян Коваленко, 73.Гукасян Вардан, 152.Айрапетян Рубен, 159. Алексанян Самвел, 182.Агабабян Ашот...
Почти все они (за ислючением двоих) стали депутатами по мажоритарной системе. Несмотря на эту бросающуюся в глаза реалию, ровно через годлидер той же Республиканской партии Серж Саргсян после своего переизбрания президентом на встрече с представителями СМИ заявил буквально, что олигархи не были включены в список РПА.
Между тем эти люди с самого начала входили в пропорциональный список партии, состояли в резерве на случай, если не будут избраны по мажоритарной системе, что, разумеется, было почти невероятно для получения мандата депутата Национального Собрания.
То, для чего нужно было приводить в порядок документы этих людей, чтобы провести их в парламент и тем самым срастить с властью, показали недавние президентские выборы. Ранее во всех тех избирательных округах, которые находятся в зонах влияния указанных олигархов, партия или кандидат власти и на парламентских, и на президентских выборах одерживали сокрушительные победы именно благодаря жесткому воздействию этого ресурса.
Однако на последних президентских выборах, когда была поставлена задача сделать акцент на более мягких технологиях и частично изолировать олигархические круги от избирательного процесса, кандидат власти Серж Саргсян или потерпел поражение, или победил с ничтожным преимуществом. По сути стало ясно, что власти необходимо было привести олигархов в парламент по мажоритарной системе, чтобы они были лично заинтересованы в работе на партию власти и обеспечении победы. На последних президентских выборах фактора личной заинтересованности не было, что понятно и четко проявилось даже в официальных результатах голосования.
Исходя из этого, прошедшие президентские выборы следует считать триумфальной победой не столько Сержа Саргсяна, сколько отечественной олигархии, потому что они показали, насколько уязвима и беспомощна власть без этого ресурса, в какой она находится зависимости от него, а также кому в действительности будет обязана власть за свое воспроизводство.
Заявление Сержа Саргсяна о том, что он не видит олигархов в списке РПА, фактически вытекает в первую очередь из этого. Тем самым действующий президент не только подчеркнул, какую ценность представляет олигархия для власти, но и направил ей косвенный мессидж о том, что она находится под покровительством власти. Таким образом президент дал олигархам карт-бланш на свободную и беспрепятственную деятельность. Самвелу Алексаняну больше не придется с невинным взглядом продолжать утверждать, что он последний бедняк в стране и зависит от милости своей жены-бизнесменши. Они не только могут открыто и уверенно говорить о том, что являются предпринимателями, но и гордиться статусом олигарха. И первые признаки этого уже проявляются. На следующий же день после пресс-конференции президента получивший "грин-карту" властей один из этих депутатов – Наапет Геворкян без всякого жеманства заявил, что действительно занимается бизнесом и стремится стать олигархом.
Пытаясь смягчить это противоречие, Серж Саргсян утверждает, что для сохранения принципа столкновения интересов необходимо вести борьбу не за то, чтобы очень богатые не избирались в парламент, а за то, чтобы они не использовали парламент в собственных интересах.
"Если нам удастся также быстрыми темпами усовершенствовать работу наших контрольных, фискальных органов, если мы сможем внедрить в сознание наших людей мысль о том, что в Армении право на собственность неприкосновенно, то эти люди сами уйдут из парламента, потому что необходимости в нем больше не будет",- сказал С.Саргсян.
Однако на самом деле осуществляющие контроль фискальные органы были созданы. С принятием в 2011 г. закона "Об общественной службе" в систему государственного правления наконец был внедрен институт столкновения интересов, который был призван как раз расшатать основы формирования олигархической власти. Именно в этих рамках в НС была создана комиссия по этике должностных лиц, которую вместо того, чтобы усилить, всячески пытались и продолжают пытаться сделать формальной. После подобных комментариев президента указанную комиссию вообще можно распустить.
Позиция президента не видеть в парламенте депутатов-олигархов представляет собой спущенное им косвенное распоряжение продолжать действовать в том же духе. И если бы даже Наапет Геворкян вместо громких заявлений написал бы признательные показания, не то что комиссия по этике, законодательная, исполнительная власти, любая судебная инстанция или структура не осмелились бы признать это явным нарушением закона. Если они БТР-ы власти, значит им все дозволено.