Ապօրինի անտառահատումների հրամա՞ն է տրված
Մարտի 27-ին Թեղուտ գյուղից դեպի Շնողի Մանստև հանդամասի անտառներ տանող ճանապարհաեզրերին` Թեղուտ գյուղի ծայրամասի գոմերի հարևանությամբ, նոր հատված ծառերի փայտակույտեր էին թափված: Դրանք ճանապարհից հազիվ նկատելի էին: Փայտակույտերի տարածք բեռնատար ավտոմեքենայի համար բացված ճանապարհը հուշում էր տարածքից մշտապես փայտ տեղափոխելու մասին: Բնականաբար, թափված փայտի տերերը չէին կարող լինել շարքային թեղուտցիները: Դրանց տերերը «Լալվար անտառտնտեսության» ղեկավարներն են, ում վստահված է անտառի վերահսկողությունը:
Փայտի օրինական վաճառք կազմակերպելու դեպքում կարիք չի լինի փայտակույտերը աչքից հեռու տարածքներում թափել, սակայն, որպես կանոն, դրանք անտառը վերահսկողները միշտ վաճառում են հենց թաքուն վայրերից:
Շնողի Մանստև հանդամասի անտառները վերահսկում է «Լալվար» անտառտնտեսությունը, անտառապետը Արտյոմ Բեկթաշյանն է: «Հետքի» հետ զրույցում թեղուտցիները դժգոհեցին, որ Թեղուտի հանքավայրի շահագործման նպատակով 360 հա անտառների հատումը քիչ է, «Լալվար» անտառտնտեսության ղեկավարները ապօրինի հատում են նաև Շնողի Մանստև հանդամասի անտառները:
«Հետքը» այսօր «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի գլխավոր անտառապետ Ռուբիկ Պետրոսյանից փորձեց ճշտել` արդյոք մարզերում սկսվե՞լ են անտառային տնտեսությունների 2013թ. պլանային անտառահատումները: Ռ. Պետրոսյանն ասաց, որ գտնվում է հիվանդանոցում և մեր հարցին հակիրճ պատասխանեց. «Անտառահատումների հրամանն արդեն տրված է»,- ասաց նա: «Լալվար» անտառտնտեսության տնօրեն Կամո Շահնազարյանն էլ 2013թ. պլանային անտառահատումների վերաբերյալ մեր հարցմանը պատասխանեց. «Պլանային անտառահատումները դեռ չենք սկսել, բայց հնից, այսինքն` 2012թ.-ից ունենք պլանային անտառահատումների 60-70 խմ փայտի թերակատարում, այս պահին Շնողի և Թեղուտի անտառներում կատարում ենք 2012թ. թերակատարած ծառահատումները»:
Հարցն այն, որ 2012թ.-ի պլանային անտառահատումների տոմսերի ժամկետը ավարտվել է 2012թ.-ի դեկտեմբերի 31-ին: Տոմսերի ժամկետը 2013թ.-ին երկարացնելու դեպքում «Հայանտառի» կողմից Լալվար անտառտնտեսությունում նոր տեղազննություն կատարելուց հետո պետք է երկարացվեն թերակատարված 2012թ.-ի պլանային անտառահատումների ժամկետը: Կամո Շահնազարյանը հայտնեց, որ թերակատարված պլանային անտառահատումների համար պահանջվող տեղազննությունները կատարվել են և արդեն ստացել է «Հայանտառի» հրամանը, սակայն վերջինիս  ամսաթիվը պարոն Շահնազարյանը չհիշեց: Ի տարբերություն Կամո Շահնազարյանի` «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի անտառների պահպանության և անտառային հողերի օգտագործման բաժնի պետ Արա Մեջլումյանն էլ «Հետքին» հայտնեց, որ Լոռու մարզի անտառտնտեսությունների կողմից 2012թ.-ին թերակատարված անտառահատումների տոմսերի երկարացման հրաման դեռևս չկա, տեղազննման աշխատանքները պետք է ավարտվեն մինչև 2013թ.-ի ապրիլի վերջը, որից հետո չկատարված պլանային անտառահատումներ կատարելու հրամանը կուղարկվի անտառտնտեսություններին:
Կամո Շահնազարյանի կողմից ղեկավարվող «Լալվարի» անտառտնտեսության կողմից իրականացվող ապօրինի անտառահատումներին «Հետքը» անդրադառնում է պարբերաբար, որպես կանոն մեր ահազանգերը հայտնվում Լոռու մարզային դատախազության տեսադաշտում, փայտի բիզնեսի մեջ ներգրավված Կամո Շահնազարյանը, զարմանալիորեն միշտ էլ կարողանում է ջրից չոր դուրս գալ:

Отдан приказ о незаконной рубке леса?
27 марта вдоль дороги, ведущей от села Техут к лесу на земельном участке «Манстев» села Шнох, кучками были сложены свежеспиленные поленья. Их владельцами, разумеется, оказались не рядовые граждане, а руководители Лалварского лесного хозяйства, которые и осуществляют контроль за лесом.
Лес на участке «Манстев» в селе Шнох контролирует лесничий Лалварского лесного хозяйства Артем Бекташян. В беседе с «Hetq» техутцы пожаловались на то, что рубки леса на территории в 360 га, которая производится с целью эксплуатации Техутского месторождения, недостаточно, поэтому руководители Лалварского лесного хозяйства незаконно вырубают также лес на участке «Манстев» в селе Шнох.
Сегодня «Hetq» попытался уточнить у главного лесничего ГНКО «Айантар» Рубика Петросяна, начались ли в областях плановые рубки леса 2013 года. Р.Петросян, сообщив, что находится в больнице, ответил на вопрос коротко: «Приказ о лесных вырубках уже отдан».
В свою очередь директор Лалварского лесного хозяйства Камо Шахназарян на тот же вопрос ответил следующее: «Плановые рубки леса мы пока не начинали. В данный момент в лесах Шноха и Техута производится вырубка деревьев, оставшаяся незавершенной по плану 2012 года».
Дело в том, что срок порубочных билетов на плановую вырубку деревьев в 2012 г. истек 31 декабря 2012 г. Продлить их срок в 2013 г. «Айантар» мог только после проведения нового осмотра местности в Лалварском лесном хозяйстве. Камо Шахназарян сообщил, что такой осмотр проведен и приказ «Айнтара» уже получен, однако установленную дату он назвать не смог.
В отличие от Шахназаряна начальник отдела охраны лесов и использования лесных земель ГНКО «Айантар» Ара Межлумян сообщил, что приказа о продлении срока порубочных билетов на незавершенную в 2012 г. рубку лесов Лорийской области пока нет. Он будет отдан лесным хозяйствам после апреля 2013 г., когда завершатся работы по осмотру местности.
«Hetq» регулярно касается случаев незаконной рубки леса руководителями Лалварского лесного хозяйства, и наши сигналы, как правило, оказываются в центре внимания прокуратуры Лорийской области. Однако занимающемуся древесным бизнесом Камо Шахназаряну странным образом удается каждый раз выходить сухим из воды.