Հրապարակվել է մարդկանց թրաֆիքինգի մասին 2011թ. զեկույցը. Հայաստանը սկզբնաղբյուր երկիր է
Պետքարտուղար Հիլարի Ռոդհամ Քլինթոնը ս.թ. հունիսի 27-ին ժամը 14:30 հայտարարեց Մարդկանց թրաֆիկինգի մասին 11-րդ ամենամյա զեկույցի հրապարակման մասին:
Հայաստանը սկզբնաղբյուր երկիր է հարկադիր մարմնավաճառության նպատակով թրաֆիքինգի ենթարկվող կանանց և աղջիկների համար, սկզբնաղբյուր և վերջնակետ երկիր` կանանց հարկադիր աշխատանքի համար և սկզբնաղբյուր երկիր` տղամարդկանց հարկադիր աշխատանքի համար:
Սեռական թրաֆիքինգի նպատակով Հայաստանից կանայք և աղջիկներ են փոխադրվում Գերմանիա, Միացյալ Արաբական Էմիրություններ և Թուրքիա: Հայաստանցի կանանց և տղամարդկանց ենթարկում են հարկադիր աշխատանքի Ռուսաստանում, և հայաստանցի կանանց ենթարկում են հարկադիր աշխատանքի Թուրքիայում: Հայաստանցի տղաները երկրի ներսում ենթարկվում են հարկադիր աշխատանքի, իսկ կանայք ու աղջիկները երկրի ներսում սեռական թրաֆիքինգի են ենթարկվում: Հայաստանում հարկադիր աշխատանքի են ենթարկվում ռուսաստանցի կանայք:
Հայաստանի կառավարությունն ամբողջությամբ չի բավարարում թրաֆիքինգի վերացման նվազագույն ստանդարտներին, սակայն զգալի աշխատանքներ է կատարում այդ ուղղությամբ: 2010թ. կառավարությունը մասնակի ֆինանսավորում է ապահովել թրաֆիքինգի զոհերի ապաստարանին, որը շահագործվում է հասարակական կազմակերպության կողմից, և հետամուտ է եղել հասարակական կազմակերպությունների հետ գործընկերության հաստատմանը, որի արդյունքում ուսուցումներ են անցկացվել հարյուրավոր պաշտոնյաների համար: Կառավարությունը շարունակել է ապահովել, որ թրաֆիքինգ իրականացնելու համար դատապարտվածները համարժեք պատիժ ստանան և այդ պատիժը կիրառվի: 2011թ. մարտին գործողության մեջ մտան քրեական օրենսգրքի փոփոխությունները, որով առավել ուժեղացվում են օրենքում առկա հակաթրաֆիքինգային դրույթները: Այնուհանդերձ, առանձնակի մտահոգության տեղիք է տալիս տարվա ընթացքում բացահայտված զոհերի թվի կտրուկ անկումը, ինչպես նաև հարկադիր աշխատանքի հետ կապված դեպքերի քննությունների բացակայությունը:
Առաջարկներ Հայաստանին
Առավել ակտիվ ջանքեր գործադրել հարկադիր աշխատանքի զոհերի հայտնաբերման և աշխատանքային թրաֆիքինգի գործերով քննությունների ու քրեական հետապնդման մասով. շարունակել ու ավելացնել զոհերին աջակցություն ցուցաբերող հասարակական կազմակերպություններին ֆինանսավորման տրամադրումը և ապահովել հակաթրաֆիքինգային ծրագրերին ու զոհերի աջակցությանն ուղղվող միջոցների ամբողջական իրացումը նախանշված ծրագրերով. ավելացնել աջակցության համար ծառայություններ մատուցող հասարակական կազմակերպություններ ուղղորդվող զոհերի թիվը. դիտարկել հասարակական կազմակերպությունների հետ գործընկերություններ ձևավորելու հնարավորությունը, որը թույլ կտա, որպեսզի վերջիններս կանոնավոր կերպով աջակցեն իրավապահներին զոհերի նույնականացման հարցերում. բարելավել թրաֆիքինգ իրականացնողների դեմ հարուցված գործերում որպես վկա հանդես գալու համաձայնություն տված վկաների պաշտպանությանն ուղղված ջանքերը. շարունակել աշխատել այն ուղղությամբ, որ ծառայություններն ու պաշտպանությունն հասանելի լինի այն զոհերի համար, ովքեր անկարող են աջակցել քրեական հետապնդման հարցում. քննություն ու քրեական հետապնդում իրականացնել պաշտոնեական հանցակցության մեջ կասկածվող պաշտոնյաների հանդեպ և դատապարտել ու պատժել հանցակից պաշտոնյաներին. շարունակել զոհերին տրամադրել իրավականորեն սահմանված աջակցություն (բժշկական, իրավաբանական օգնություն, առաջնային կարիքներ և ապաստարան) զոհերի աջակցության բոլոր փուլերում. շարունակել սեռական և աշխատանքային թրաֆիքինգի հարցերի շուրջ հանրային իրազեկվածությունը բարձրացնելու աշխատանքները:
Քրեական հետապնդում
Զեկույցի ժամանակահատվածում Հայաստանի կառավարության կողմից թրաֆիքինգի դեմ պայքարին ուղղված իրավապահ ոլորտի աշխատանքներում գրանցվել է որոշ առաջընթաց: Հայաստանի քրեական օրենսգրքի 132 և 132-2 հոդվածներով արգելվում է մարդկանց թրաֆիքինգը թե հարկադիր աշխատանքի, թե կոմերցիոն սեռական շահագործման նպատակով և դրա համար նախատեսվում է 5-ից 15 տարվա ազատազրկում, ինչը բավարար խստության և համարժեք պատիժ է այնպիսի ծանր հանցանքների համար, ինչպիսին է բռնաբարությունը:
2011թ. մարտին քրեական օրենսգրքում կատարված փոփոխություններով Հայաստանի հակաթրաֆիքինգային օրենսդրությունն առավել ամրապնդվել է. կատարված փոփոխություններով ավելացվել է պատիժը կրելու այն ժամանակահատվածը, որից հետո թրաֆիքինգ իրականացրած դատապարտյալն իրավասու է վաղաժամկետ ազատ արձակման, ներառվել է առանձին հոդված, որով արգելվում է երեխաների ու հոգեկան խանգարումներ ունեցող անձանց թրաֆիքինգը և նախատեսվել են նոր պատժամիջոցներ թրաֆիքինգ իրականացնողների նկատմամբ, որի համաձայն վերջիններս զրկվում են որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից մինչև երեք տարի ժամկետով:
2010թ. կառավարությունը հետաքննել է սեռական թրաֆիքինգի 15 գործ, իսկ աշխատանքային թրաֆիքինգի գործեր չեն քննվել (2009թ. քննվել է սեռական թրաֆիքինգի 9-ը, իսկ աշխատանքային թրաֆիքինգի 6 գործ): 2010թ. ընթացքում Հայաստանի դատարաններում սեռական թրաֆիքինգի մեղադրանքով ներկայացվել 4 նոր գործ ընդդեմ 6 հոգու, իսկ աշխատանքային թրաֆիքինգի մեղադրանքով գործեր չեն եղել: Դատարաններում լսվել են նաև նախորդ տարում հարուցված գործեր ընդդեմ 9-ը մեղադրյալների:
2010թ. թրաֆիքինգի իրականացման համար դատապարտվել է 5 հոգի, որից 4-ը` սեռական թրաֆիքինգի, իսկ 1-ը` աշխատանքային թրաֆիքինգի համար, մինչդեռ 2009թ. դատապարտումների թիվը կազմում էր 11: Դատապարտված 5 անձանց նշանակվել է պատիժ` 3-ից 9 տարվա ազատազրկում. ոչ մեկի նկատմամբ պայմանական ազատազրկում չի կիրառվել և թրաֆիքինգի համար դատապարտված ոչ մի անձ 2010թ. ընթացքում վաղաժամկետ ազատ չի արձակվել:
Հայաստանի կառավարությունը պահպանել է գործընկերությունը հակաթրաֆիքինգային հասարակական կազմակերպությունների, միջազգային կազմակերպությունների ու օտարերկրյա կառավարությունների հետ` իրականացնելու հակաթրաֆիքինգային ուսուցում հարյուրավոր պաշտոնյաների, այդ թվում` ոստիկանների, սահմանապահների և դատական համակարգի ներկայացուցիչների համար: Հայաստանի դատարաններից մեկը 9-ը տարվա ազատազրկման է դատապարտել հատուկ կարիքներով երեխաների պետական հանրակրթական դպրոցի նախկին փոխտնօրենի, ով 2008թ. մուրացկանության էր դրդել դպրոցի երկու սաների: Թրաֆիքինգում պետական պաշտոնյաների հանցակցության մասին նոր հաղորդումներ 2010թ. չեն եղել:
Պաշտպանություն
Զեկույցի ժամանակահատվածում ՀՀ կառավարությունը համեստ առաջընթաց է ունեցել թրաֆիքինգի զոհերի բացահայտմանն ու պաշտպանությանն առնչվող հարցերում: Կառավարությունը 17000 ԱՄՆ դոլարի չափով մասնակի ֆինանսավորում է հատկացրել հոգալու հասարակական կազմակերպության կողմից գործարկվող թրաֆիքինգի զոհերի ապաստարանի շինության վարձակալության ծախսերը:
2010թ. ընթացքում այս ապաստարանում հանգրվան են գտել 22 զոհեր, որոնք այնտեղ կալանավորված չեն եղել: Թեպետ կառավարությունը թրաֆիքինգի զոհերի պաշտպանության ու զոհերի աջակցության համար նախատեսված ֆինանսավորման մեկ քառորդից պակաս մասն է իրացրել 2010թ. ընթացքում, սակայն կա դրական տեղաշարժ 2009թ. համեմատ, երբ զոհերի աջակցության համար նախատեսված միջոցները ընդհանրապես չէին օգտագործվել: 2010թ. կառավարության կողմից անվճար բուժօգնություն է ցուցաբերվել թրաֆիքինգի առնվազն 5 զոհերի, ինչն անվճար բուժօգնություն ստացած զոհերի թվի ավելացում է 2009թ. 2 զոհի համեմատ:
Հասարակական կազմակերպությունների հետ գործակցելով` կառավարությունը տեղեկացրել է թրաֆիքինգի զոհերին այն սոցիալական նպաստների մասին, որոնք նրանք կարող են ստանալ և աջակցել է այդ նպաստների համար դիմելու հարցում: 2011թ. փետրվարին կառավարությունը թրաֆիքինգի զոհերին ներառեց սոցիալապես խոցելի խմբերի շարքում, որը նրանց համար լրացուցիչ հասանելի է դարձնում աջակցությունն աշխատանք գտնելու հարցում: Կառավարության կողմից 2010թ. պաշտոնապես բացահայտվել են սեռական թրաֆիքինգի 19 զոհեր, որոնցից 12-ն աջակցության համար ուղղորդվել են հասարակական կազմակերպություններ, մինչդեռ 2009թ. բացահայտվել էին թրաֆիքինգի 60 զոհեր, իսկ հասարակական կազմակերպություններ ուղղորդվել էին 22-ը:
2010թ. ընթացքում կառավարությունը չի բացահայտել հարկադիր աշխատանքի զոհեր կամ միջազգային թրաֆիքինգի օտարերկրացի զոհեր: Օտարերկրյա ֆինանսավորում ստացող հասարակական կազմակերպությունները 2010թ. ընթացքում աջակցություն են ցուցաբերել թրաֆիքինգի 16 նոր զոհերի, այդ թվում կառավարության կողմից ուղղորդված սեռական թրաֆիքինգի 12 զոհերին, մինչդեռ 2009թ. աջակցություն էին ստացել բացահայտված 26 զոհեր: Խրախուսվել է թրաֆիքինգի զոհերի համագործակցությունն իրավապահ պաշտոնյաների հետ. բոլոր զոհերը, ինչպես և 2009թ., կամավոր աջակցել են ոստիկանությանը թրաֆիքինգի քննության հարցում:
Թեպետ հասարակական կազմակերպությունների հաղորդումների համաձայն դրական տեղաշարժեր են գրանցվել դատավորների կողմից զոհերի հանդեպ վերաբերմունքում, սակայն նրանք նաև հաղորդում են, որ դատաքննությունների ընթացքում երեխա վկաների իրավունքները միշտ չէ որ պաշտպանված են եղել, իսկ ոստիկանությունը զոհերի բացահայտումների մասին հետևողականորեն չի զգուշացրել հասարակական կազմակերպություններին:
Օրենքի համաձայն թրաֆիքինգի զոհերն ազատվում են քրեական պատասխանատվությունից ուղղակիորեն թրաֆիքինգի ենթարկվելու հետևանքով գործած հանցանքների համար: Կառավարությունը նաև թույլատրել է զոհերին մնալ երկրում ժամանակավոր կացության թույլտվությամբ և ժամանակավորապես աշխատել: Շարունակում էր մտահոգիչ մնալ ցուցմունքով հանդես եկող զոհերի պատշաճ պաշտպանության բացակայությունը. հնարավոր է, որ սա խոչընդոտեր քրեական հետապնդումների ուղղությամբ Հայաստանի ջանքերին:
Զեկույցի ժամանակահատվածում ՀՀ կառավարությունը մեծացրել է մարդկանց թրաֆիքինգի կանխարգելման ոլորտում գործադրվող ջանքերը: 2010թ. կառավարությունը ֆինանսավորում է տրամադրել թրաֆիքինգի մասին իրազեկող երկու հեռուստատեսային հաղորդումների համար և ամբողջ երկրում ուսուցիչների ու աշակերտների շրջանում մարդկանց թրաֆիքինգի վտանգի մասին իրազեկման աշխատանքներում գործակցել է հասարակական կազմակերպությունների ու միջազգային կազմակերպությունների հետ:
Կրթության նախարարությունը հասարակական կազմակերպությունների ու միջազգային կազմակերպությունների կողմից մշակած և պատրաստած իրազեկման նյութերը ներառել է դպրոցական առարկայական ծրագրերում` հազարավոր աշակերտների համար: Կառավարությունը կոմերցիոն սեքսի պահանջարկի նվազեցմանն ուղղված քայլ է ձեռնարկել, որով փոփոխություն է կատարվել քրեական օրենսգրքում և պատիժ է նախատեսվել

Secretary of State Hillary Rodham Clinton announced the release of the 11th annual "Trafficking in Persons Report" at the Department of State on Monday, June 27, 2011 at 2:30 PM (EST).
ARMENIA (Tier 2)
Armenia is a source country for women and girls subjected to sex trafficking, as well as a source and destination country for women subjected to forced labor, and a source country for men subjected to forced labor. Women and girls from Armenia are subjected to sex trafficking in Germany, the United Arab Emirates, and Turkey. Armenian men and women are subjected to forced labor in Russia, while Armenian women are subjected to forced labor in Turkey. Armenian boys are subjected to forced labor and Armenian women and girls are found in sex trafficking within the country. Women from Russia are subjected to forced labor in Armenia.
The Government of Armenia does not fully comply with the minimum standards for the elimination of trafficking; however, it is making significant efforts to do so. In 2010, the government provided partial funding for an NGO-run shelter for victims of trafficking and pursued partnerships with NGOs to provide training to hundreds of officials.
The government continued to ensure that all convicted traffickers were appropriately sentenced and that those sentences were enforced. In March 2011, the government enacted amendments to the Criminal Code that further strengthened its anti-trafficking statutes. However, of particular concern was a precipitous drop in the number of victims identified during the year, as well as the absence of investigations of forced labor offenses.
Recommendations for Armenia: Undertake more vigorous efforts to identify victims of forced labor and to investigate and prosecute labor trafficking offenses; continue to provide and expand funding for NGOs that provide victim assistance and ensure that all funding allocated for anti-trafficking programs and victim assistance is spent on designated programs; increase the number of victims referred to NGO service providers for assistance; consider partnerships with NGOs that would allow them to regularly assist law enforcement with the victim identification process; improve efforts to protect victims who consent to serve as witnesses in prosecutions; continue to work to ensure that victims who are unable to assist in prosecutions have access to services and protection; investigate and prosecute government officials suspected of trafficking-related complicity and convict and punish complicit officials; continue to ensure that victims are provided with legally mandated assistance (medical, legal, primary needs, and shelter) at all stages of the victim assistance process; continue to ensure a majority of convicted trafficking offenders serve time in prison; and continue efforts to raise public awareness about both sex and labor trafficking.
Prosecution
The Armenian government demonstrated some progress in its law enforcement efforts against human trafficking during the reporting period. Armenia prohibits both sex trafficking and labor trafficking through Articles 132 and 132-2 of its Criminal Code, which prescribe penalties of five to 15 years' imprisonment – penalties that are sufficiently stringent and commensurate with those prescribed for other serious crimes, such as rape. In amendments to the Criminal Code in March 2011, Armenia strengthened its anti-trafficking statutes; the amendments increased the amount of time a trafficking offender must serve before being eligible for an early release, introduced a separate article specifically prohibiting trafficking of children and persons with mental disabilities, and introduced new punitive sanctions against traffickers that deprive them of the right of employment in certain occupations or practice certain activities for up to three years.
The government investigated 15 sex trafficking and no labor trafficking cases in 2010, compared with nine sex trafficking and six labor trafficking cases in 2009. During 2010, Armenian courts prosecuted four new cases against six individuals for sex trafficking offenses and none for labor trafficking offenses. Armenian courts continued to prosecute an additional nine defendants whose cases had begun in previous years.
The government convicted five trafficking offenders in 2010 – including four individuals for sex trafficking and one for labor trafficking – down from 11 convictions in 2009. All five convicted offenders in 2010 were given sentences ranging from three to nine years' imprisonment; no traffickers received suspended sentences, and no traffickers were granted early release from prison in 2010.
The Armenian government sustained partnerships with anti-trafficking NGOs, international organizations, and foreign governments to provide anti-trafficking training to hundreds of government officials including police, border guards, and members of the judicial system. An Armenian court convicted and sentenced to nine years' imprisonment a former deputy principal of a state-run special needs school who, in 2008, forced two students to beg. There were no new reports of government officials' complicity in trafficking during 2010.
Protection
The Government of Armenia demonstrated modest progress in its efforts to identify and provide protection to victims of trafficking during the reporting period. The government provided partial funding for an NGO-run shelter which assisted 22 victims of trafficking in 2010, providing $17,000 for lease of the facility's space. Victims were not detained at the shelter. Although the government spent less than a fourth of the money initially allocated for victim protection and assistance in 2010, it was an improvement over 2009 when it failed to spend any of the funding allocated for victim assistance. In 2010, at least five trafficking victims received free medical assistance from the government, an increase compared with two victims receiving free medical assistance in 2009.
In partnership with NGOs, the government informed trafficking victims of the social benefits available to them and provided assistance in applying for those benefits. In February 2011, the government added victims of trafficking to the list of vulnerable persons eligible for extra employment assistance. The government officially identified 19 new sex trafficking victims in 2010 and referred 12 of them to NGOs for assistance, compared with 60 victims of trafficking identified and 22 referred to NGOs in 2009; no victims of forced labor or foreign victims of international trafficking were identified by the government in 2010. Foreign-funded NGOs assisted 16 new victims during 2010, including the 12 sex trafficking victims referred to them by the government as mentioned above, compared with 26 victims identified and assisted in 2009.
Trafficking victims were encouraged to cooperate with law enforcement officials; as in 2009, all identified victims voluntarily assisted police with trafficking investigations. Although NGOs reported improved attitudes toward victims by judges, they also reported that the rights of child witnesses were not always protected during trial and police did not consistently alert NGOs when victims were identified.
By law, the government exempted trafficking victims from criminal prosecution for any unlawful acts they may have committed as a direct result of being trafficked. The government also allowed victims to stay in the country through temporary residency permits and obtain temporary employment. The lack of appropriate protections for victims who provide testimony continued to be an issue of concern; this may have hampered Armenia's prosecution efforts.
Prevention
The Armenian government increased its trafficking prevention efforts during the reporting period. In 2010, the government provided funding for two trafficking awareness television programs and cooperated with NGOs and international organizations to educate students and teachers across the country about the dangers of trafficking.
The Ministry of Education incorporated anti-trafficking awareness materials developed and produced by NGOs and international organizations into the school curriculum for thousands of students. In September 2010, Armenia adopted its third National Plan of Action addressing trafficking in persons, spanning 2010-2012. The government took action to reduce demand for commercial sex by amending the Criminal Code to introduce punishments specifically for those who use the services of a victim of exploitation.