Մարկոս Գրիգորյանը կասկածում էր իր շրջապատին
«Օգոստոսի 6-ին` ժամը 7:15-ին, անհայտ քաղաքացուց ահազանգ է ստացվել ոստիկանության Արաբկիրի բաժին, որ Զարուբյան թիվ 57 տանը ծեծի են ենթարկել 1924 թ. ծնվ. Մարկոս Գրիգորյանին: Դեպքի վայր մեկնած օպերատիվ խումբը պարզել է, որ նույն օրը` ժամը 4:20-ի սահմաններում, երկու դիմակավորված անձինք, տեխնիկական միջոցների գործադրմամբ կոտրել են նշված տան դռան մետաղյա վանդակաճաղը եւ մուտք գործելով տուն` բութ գործիքով հարվածել են Մարկոս Գրիգորյանի գլխին, ծեծել եւ հափշտակելով 200 ԱՄՆ դոլար, 60.000 դրամ` դիմել փախուստի: Մարկոս Գրիգորյանը տեղափոխվել է հիվանդանոց»,- ոստիկանության տրամադրած այս տեղեկությունները դեպքից օրեր անց հրապարակել էր «Ազգը»:
Դեպքի առնչությամբ ոստիկանության Արաբկիրի բաժինը քրեական գործ հարուցեց` ՀՀ Քր.օր.-ի 175 հոդվածի (ավազակություն) 3-րդ մասի առաջին կետի հատկանիշներով` ավազակություն, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու նպատակով, պատժվում է ազատազրկմամբ` 8-15 տարի ժամկետով` գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա:
Ամերիկահայ նկարիչ, կոլեկցիոներ, ԱՄՆ քաղաքացի, Հայաստանում Միջին Արեւելքի թանգարանի հիմնադիր, Երեւանի եւ Գառնու պատվավոր քաղաքացի 83-ամյա Մարկոս Գրիգորյանը հարձակման ենթարկվելուց երեք շաբաթ անց` օգոստոսի 27-ին, վախճանվեց: Սեպտեմբերի 1-ին նրա աճյունն ամփոփվեց Երեւանի քաղաքային պանթեոնում:
Շարժառիթը, թերեւս, եղել է Գառնու ամառանոցի վաճառքը
Ռուսաստանի Կրոպոտկին քաղաքում ծնված Մարկոս Գրիգորյանը փոքր տարիքում ընտանիքի հետ տեղափոխվել էր Իրան, որտեղ եւ կայացել էր որպես արվեստագետ:
«Մարկոս Գրիգորյանը Իրանի ժամանակակից արվեստի պիոներներից մեկն էր: Նա իրանական արվեստը հանեց միջազգային ասպարեզ: 60-ականներին տեղափոխվեց ԱՄՆ, 90-ականների սկզբին` Հայաստան: Մարկոսն այստեղ տներ առավ: Գառնին այնպիսի վայր էր Մարկոսի համար, որտեղ նա կապված էր Հայաստանի հազարամյա պատմության եւ բնության հետ: Գառնու տունը հաղորդակցության միջազգային կենտրոն էր, ուր անընդհատ արվեստագետներ ու մտավորականներ էին գալիս եւ’ Հայաստանից, եւ’ ամբողջ աշխարհից,- հիշում է Արվեստի քննադատների ազգային ասոցիացիայի նախագահ Նազարեթ Կարոյանը,- այդ տունն իր նախագծով կարծես հուշում է, որ կարեւոր է ունենալ այնպիսի մի վայր, ուր կարող ես ուրիշի հետ հաղորդակցվել ու նաեւ լինել ինքդ քեզ հետ: Այսինքն` աշխարհի հետ բաց լինել` կարծես թե մեկուսանալով. բացություն` մեկուսացման մեջ: Այս առումով Գառնու տունը հայկական ֆենոմեն է»:
«Իր վրա հարձակման բուն պատճառը Մարկոն էլ, ծանոթներն էլ համարում էին Գառնու ամառանոցի վաճառքը,- պատմում է լրագրող, լուսանկարիչ Շաքե Ապետրոսյանը, ով նկարչի հետ ծանոթ է եղել ավելի քան 30 տարի:- Հիվանդանոցում ես մի նամակ կարդացի նրա համար, որը գրել էր այդ տան հավանական գնորդը` ոմն ամերիկահայ Զոհրաբ Դեմիրճյան: Վերջինս գնել էր Մարկոյի ամառանոցի կողքի երկու հողերը եւ այժմ ցանկանում էր գնել նաեւ այդ առանձնատունը: Մարկոն տվել էր իր համաձայնությունը եւ 5000 դոլար էլ նախապես ստացել էր: Սակայն պայմանավորվել էին, որ գումարն ԱՄՆ-ից պետք է երկու ամսում փոխանցվի Մարկոյի հաշվին: Մյուս հողերն այդ մարդը գնել էր կանխիկով: Հավանաբար գյուղում լուր էր տարածվել, որ նա կանխիկ գումար է տվել նաեւ Մարկոսին, ուրեմն Մարկոսի մոտ մեծ գումար պետք է լիներ»:
«Ամառանոցը վաճառելու մասին գիտեին հիմնականում Գառնիում, ինչպես նաեւ Երեւանում` Մարկոսի նեղ շրջանում: Այս շրջանի մարդիկ գիտեին նաեւ, որ Մարկոսն այդ գիշեր իր ընկերոջ տղայի հարսանիքին է լինելու, ինչի մասին գառնեցիները չգիտեին: Հարձակվողները հենց այդ օրն էին ընտրել` իմանալով, որ Մարկոսը մինչեւ ուշ գիշեր տանը չի լինելու, եւ նրանք կարող էին հանգիստ կտրել մետաղե ճաղերը: Այդ կիրակին պատահական չէր ընտրված,- համոզված է Միջին Արեւելքի թանգարանի վարիչ Զառա Մոկացյանը, ում զարմացրել է հանցագործների վարքագիծը:- Գիտակցելով, թե ինչ ռիսկի են դիմում` ոչ մի կոպեկ, ըստ էության, չեն ստացել` չհաշված դրամապանակի գրոշները: Մարկոսից, փաստորեն, ոչինչ չստանալով` կապերը թուլացրել են եւ բարձր տրամադրությամբ հեռացել: Մարկոսը տեսել է, որ նստած տորթ են ուտում, ծիծաղում են եւ չեն կատաղում այն փաստից, որ դատարկ են հեռանում»:
Եւ’ Մարկոս Գրիգորյանը, եւ’ նրա մտերիմները կասկածում էին Գառնու բնակիչներից ոմանց` նկարչի շրջապատին, սակայն վերջինս կասկածներ ուներ նաեւ իր երեւանյան որոշ ծանոթների վերաբերյալ, ինչը հիմնավորվում է հարսանիքի առիթով տնից բացակայելու փաստով, որի մասին Գառնիում չգիտեին:
«Դեպքից հետո ես կատակով նրան ասացի, որ ավազակները սպանելու մտադրություն չեն ունեցել, եթե ուզեին դա անել, դժվար չէր: Բայց ծեր մարդու գլխին խփելը, անկախ քո ուզելուց, կարող է հանգեցնել մահվան: Մարկոն ասաց, թե ինքը հիմա ապահով չէ հիվանդանոցում: Գանգատվում էր, որ բժշկական կենտրոնում (խոսքը «Նաիրի» բ/կ-ի մասին է) անվտանգության ծառայություն չկա,- ասում է Ապետրոսյանն ու շարունակում:- Տարիների ընթացքում մարդուն ահագին անհանգստություն էին պատճառել (Գառնիում): Առաջին տարիներին կեղտոտում էին դռան առաջ, պատուհան ջարդում, հայհոյում...»:
Այս դեպքից երկու տարի առաջ Գառնու ամառանոցում գողության դեպք էր տեղի ունեցել: Գողերն իրենց հետ տարել էին մեկ հեռադիտակ (վերջինիս դետալներից մեկը մնացել էր սեղանին, առանց որի սարքը չէր կարող աշխատել) եւ երկու ոչ արժեքավոր գորգ: Ոստիկանները քննության ընթացքում ծեծել էին Մարկոսի ամառանոցը հսկող ընտանիքի հորը` Զորիկին` ստիպելով գողությունն իր վրա վերցնել: Դրանից շատ չանցած` Զորիկը կնոջ` Գոհարի եւ մյուսների հետ հեռացավ իր գործից, իսկ Մարկոսի նախաձեռնությամբ գործը փակվեց: Նկարչի եւ հիշյալ ընտանիքի ջերմ կապերի կտրուկ փոփոխությունը ստիպում է ենթադրել, որ նրանց միջեւ եղել է երրորդ մեկը, ում ձեռնտու է եղել այդ կապերի խզումը եւ, թերեւս, հենց այդ երրորդ մեկն էլ արել է դա: Ավելացնենք, որ Մարկոսի մահից հետո Զորիկին նույն նպատակով կրկին ծեծել են, եւ Գոհարի ասելով` նորից նրա թոքը ջուր է լցվել:
Նկարչին ծանոթ մարդկանցից մեկի հավաստմամբ` Մարկոսը Զոհրաբ Դեմիրճյանից Գառնու ամառանոցի գումարը պետք է ստանար մինչեւ սեպտեմբերի 30-ը, սակայն մահից մեկ օր առաջ` օգոստոսի 26-ին, նա հասցնում է հանդիպել Դեմիրճյանին, որը խնդրում է գումարի փոխանցման ժամկետը մեկ ամսով երկարացնել: Սա զայրացնում է Մարկոսին: Զրույցի ընթացքում Դեմիրճյանն ակնարկում է նաեւ Մարկոսի հնարավոր մահից հետո գործարքի ապահով ավարտի մասին: Վերջինս լիազորագիր է գրում, որով իր մահից հետո Գառնու տունը եւ հարակից հողակտորը վաճառելու իրավունքները հանձնում է իրեն խնամող տիկին Նելլիին: Առաջ անցնելով` նշենք, որ տիկին Նելլին եւ Զոհրաբ Դեմիրճյանը գործարքն իրականացնում են Գառնիում հենց օգոստոսի 27-ին` Մարկոս Գրիգորյանի մահից երկու-երեք ժամ անց: Գործարքի գինը կազմել է 120.000 ԱՄՆ դոլար:
«Մահվան մասին բացարձակապես չէր մտածում»
Նազարեթ Կարոյանի կարծիքով` Մարկոս Գրիգորյանը «ոչ թե դժվարություններից չէր հուսալքվում, այլ դրանց միջից էր իր հույսը ծնեցնում: Վերջին անգամ, ցավոք սրտի, ես նրա հետ մոտ կես ժամ եմ զրուցել: Դա հիվանդանոցում էր: Նա ասաց. «Չկա չարիք առանց բարիք»: Այսինքն` միգուցե այդ դեպքը կօգներ, որ մարդիկ ուշադություն դարձնեին նրա խնդիրներին, օգնեին նրան հիմնավոր տեղ գտնել Միջին Արեւելքի թանգարանի հավաքածուների համար»:
«Դեպքից հետո ամբողջ ժամանակ ձախ կողմը ցավում էր: Շրթունքի ու գլխի վերքերը լավացել էին, բայց այդ ցավը գնալով ուժեղանում էր: Ասում էր, որ այդ վերքը կլավանա, բայց սրտի վերքը չի լավանա (Մարկոս Գրիգորյանն այդպես էլ չկարողացավ տեղ գտնել իր հավաքածուի համար, որն արդեն 15 տարի ժամանակավոր տեղակայված է Գրականության եւ արվեստի թանգարանի շենքում- Վ. Ս.)»,- հիշում է Շաքե Ապետրոսյանը:
Զառա Մոկացյանը նույնպես նշում է, որ հիվանդանոցում Մարկոս Գրիգորյանը բարձր տրամադրութուն ուներ, գալիք ապրիլի համար ծրագրեր էր մշակում, սակայն վերքերը լավանալուց հետո մի օր նա Զ. Մոկացյանին ասում է. «Ես այլեւս ուժ չունեմ»: Մեկ օրվա մեջ տեղի ունեցած այս փոփոխությունը մեծապես զարմացրել է թանգարանի վարիչին:
Հիվանդանոցից դուրս գալուց հետո Մարկոս Գրիգորյանն իր ծանոթներից մեկի միջոցով տեղափոխվել էր Նոր Նորք, որտեղ մենակ էր բնակվում: Նրա բնակության նոր վայրի մասին գիտեին ընդամենը հինգ հոգի, այդ թվում` Զառա Մոկացյանը եւ, իհարկե, խնամող տիկին Նելլին: Մոկացյանի վկայությամբ` նկարիչը միայն սկզբում էր վախենում վերադառնալ Զարուբյան փողոցի իր տուն, իսկ հետո առաջ եկավ այդ տան վերանորոգման գործոնը, որի համար ժամանակ էր պետք:
Զարուբյան փողոցի տան վերանորոգման վերաբերյալ Մարկոսը ծրագրեր ուներ քրոջ տղայի` Միշելի հետ: Վերջինս բնակվում էր Նյու Յորքում: Օգոստոսի 27-ի առավոտյան ժամը 9-ին Միշելի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ խոսակցությունն ընդհատվում է: Միշելը լսում է առարկայի ընկնելու ձայն, որից հետո հեռախոսն անջատվում է: Նա զանգահարում է քեռուն խնամող կնոջը` Նելլիին` խնդրելով տեղեկանալ Մարկոսի վիճակի մասին: Նելլիին չի հաջողվում կապվել Մարկոսի հետ: Սակայն նկարչին խնամողն (բնակվում է Կենտրոնում) այդպես էլ չի այցելում նրան: Ի վերջո, ծանոթները դիմում են ոստիկանություն, որն էլ Նոր Նորքում` Ժանետ Ղազարյանի տանը, գտնում է գետնին ընկած Մարկոս Գրիգորյանի դին: Դատաբժշկական եզրակացությունում գրվել է, որ մինչեւ վայր ընկնելը Գրիգորյանը ստացել է սրտի կաթված, որից հետո մեջքի վրա է ընկել ու ժամեր անց մահացել:
Մենք զանգահարեցինք տիկին Նելլիին (նա հանցավոր աշխարհի նախկին հայտնի կերպար «Սվոյ Ռաֆի» մորաքրոջ աղջիկն է)` փորձելով տեղեկություններ ստանալ Մարկոսի վերջին օրերի եւ մահվան մանրամասների մասին: Նա ասաց, թե ձայնը կտրված է, եւ բժիշկն իրեն արգելել է տասը բառից ավել խոսել: Իսկ իրականում տիկնոջ ձայնը բոլորովին էլ խզված, առավել եւս կտրված չէր, ինչը լսելիս դժվար չէր հասկանալը...
«Վստահ եմ, որ հարձակման դեպքը հոգեկան առումով ավելի խորացրեց Մարկոսի վիճակը եւ հանգեցրեց մահվան,- ասում է Նազարեթ Կարոյանը,- Նա ուզում էր մյուս գործերն էլ բերել Հայաստան: Ես գաղափար ունեի մինչ այդ Փարիզում մի լավ ցուցահանդես կազմակերպել, հետո բերել այստեղ... չստացվեց»:
«Հիվանդանոցից դուրս գալուց հետո Մարկոսը բաց նամակ էր գրել, որը, սակայն, հրապարակելու փոխարեն որոշեց ուղարկել վարչապետին: Նամակը տանելու օրը վարչապետը երկրում չի եղել, ասել են` մի քանի օրից կգա... Մարկոսը մահացավ մինչ այդ: Ցանկություն ուներ ցեղասպանության մասին մի ցուցահանդես կազմակերպել Գաֆեսճյան հիմնադրամում: Մահվան մասին բացարձակապես չէր մտածում...»,- հիշում է Շաքե Ապետրոսյանը:
Եթե Մարկոս Գրիգորյանի հուղարկավորությունը կառավարական մակարդակով չկազմակերպվեր, Միշելը պատրաստ էր քեռու աճյունը տեղափոխել Նյու Յորք` Գրիգորյանների ընտանեկան գերեզմանատուն: Սակայն ամերիկահայ հայտնի նկարչի հուղարկավորությունը տեղի ունեցավ մշակույթի նախարարության ստեղծած միջգերատեսչական հանձնաժողովի կազմակերպմամբ, ինչն ամենեւին էլ սփոփանք չէ այդ նույն նախարարության դռները բազմիցս ծեծած ու անպատասխան մնացած նկարիչ-կոլեկցիոների հարազատների համար:
Նախաքննությունը շարունակվում է
«Հետքի» նամակին ի պատասխան` ՀՀ ոստիկանությունը հայտնել է հետեւյալը. «Մարկոս Գրիգորյանի նկատմամբ կատարված ավազակային հարձակման փաստով հարուցված քրեական գործով նախաքննությունն ընթացքի մեջ է: Դեպքից հետո Մ. Գրիգորյանը չի կարողացել նկարագրել իր վրա հարձակում գործած անձանց, քանի որ այդ ժամանակ իրեն վատ է զգացել: Միայն կարողացել է տեղեկացնել, որ հարձակում գործած անձանց դիմակները եղել են կտորից, մինչեւ բերանները փակող, աչքերի հատվածում կլորավուն բացվածքով: Նշել է նաեւ, որ նրանք խոսել են երեւանյան խոսվածքով եւ միմյանց անուններով չեն դիմել: Հարուցված քրեական գործով կասկածյալներ կամ ձերբակալվածներ դեռեւս չկան: Հանցագործությունը բացահայտելու եւ այն կատարած անձանց հայտնաբերելու ուղղությամբ օպերատիվ-քննչական միջոցառումները շարունակվում են»:
Հ.Գ. Մարկոս Գրիգորյանը Հայաստանում շատ բարեկամներ չունի. դրանք նրա մորաքրոջ երեխաներն են: Իսկ ամենամոտ հարազատները` եղբոր երկու տղաներն ու աղջիկը, ինչպես նաեւ քրոջ որդին` Միշելը, բնակվում են ԱՄՆ-ում: Հենց վերջիններիս միջեւ էլ կբաշխվի նկարչի ժառանգությունը, քանի որ Մարկոսի կողմից գրված կտակ չի գտնվել:

“At 7:15 on August 6th, the Arabkir police station in Yerevan received an anonymous emergency call stating that Marcos Grigorian (born 1924) had been physically beaten at the house located at 57 Zarubyan Street. The investigative unit dispatched to the location discovered that at 4:20 on the same day two masked individuals had gained entry into the house by breaking through the metal railings of the door and afterwards proceeded to beat Marcos Grigorian about the head with a blunt instrument. They fled the scene after absconding with $200 and 60,000 Armenian drams. Marcos Grigorian was subsequently taken to hospital.”
This is the police report that appeared in the newspaper “Azg” several days after the incident.
The Arabkir police initiated criminal proceedings regarding the incident, categorizing it as a robbery based on specifications cited in Section 3 of Paragraph 175 of the Criminal Code of the Republic of Armenia. In such robbery cases, where large amounts are burgled, sentences range from 8 - 15 years imprisonment, with or without property confiscation.
The 83 year-old American-Armenian was a painter, art collector, founder of the Near East Museum in Armenia and an Honorary Citizen of both Yerevan and Garni. Marcos Grigorian, a citizen of the United States, died on August 27th, three weeks after being attacked. On September 1st his remains were interred at the Pantheon Cemetery in Yerevan.
One Possible Motive Was the Sale of the Summer Residence in Garni
Marcos Grigorian was born in the Russian city of Krobodk. At an early age the family moved to Iran where Grigorian established himself as an artist.
“Marcos Grigorian is one of the pioneers of art in Iran. He placed Iranian art on the world stage. In the 1960’s he moved to the United States and then to Armenia in the 1990’s. Marcos purchased homes here. In his home in Garni, Marcos found a spot where he could commune with the thousand year-old history and nature of Armenia. The house in Garni became an international meeting place for artists and intellectuals from Armenia and the world-over, recounts Nazaret Karoyan, President of the National Arts Critics Association. One could say that the design of the house there underscored the importance of having such a place where it would be possible to communicate with others while at the same time being alone with one’s inner self. In other words, being open to the world at large by isolating oneself; communing with the world from the midst of isolation.”
Journalist and painter Shake Apetrosyan, an acquaintance of the painter for some 30 years recounts that, “Both Marcos and his friends believed the real reason for the attack revolved around the sale of the summer house in Garni. While he was hospitalized I read a letter to him that had been written by a certain Zohrab Demirchian, a potential buyer of the Garni house. This person had purchased the two adjoining lots and now wanted to purchase the house as well. Marcos agreed and had already received a $5,000 down payment on the sale. The parties had agreed that the balance was to be transferred to Marcos’ bank account within two months. Demirchian had bought the two other properties with cash. Most likely word spread in the village that he had given a cash sum to Marcos as well. It was thus believed that Marcos was in the possession of a large amount of cash.”
“It was only a close circle of people in both Garni and Yerevan that knew about the sale of the house. These acquaintances knew that on the evening in question Marcos would be attending the wedding of the son of a friend, something the townsfolk of Garni weren’t aware of. The perpetrators chose that very day after being informed that Marcos wouldn’t be at home till very late that night and that they could take their time breaking through the metal-reinforced door.” Zara Mokatsyan, Director of the Near East Museum is convinced, “that Sunday wasn’t picked at random.” The behavior of the perpetrators also amazes her. “ Taking into account the risks they took, the assailants left without any money at all, if you don’t include the pittance found in the wallet. Not getting anything from Marcos they loosened his bindings and left the scene in high spirits. Marcos watched them sit down and eat the cake that was in the house, all the while laughing and not once cursing the fact that they were left empty-handed.”
Both Marcos Grigorian and his intimate friends had their suspicions regarding certain residents of Garni. The painter also had doubts regarding certain of his acquaintances in Yerevan as well, as evidenced by the fact that the residents of Garni weren’t aware of his impending absence from the home due to the wedding. “After the incident I joked to him that the perpetrators didn’t come with the intention to kill him and that it would have been easy to do so if that had been their wish. Marcos said that he didn’t feel safe in the hospital. He complained that there was no security at the “Nairi” Health Center. Apetrosyan adds that, over the years they really made his life miserable in Garni. In the beginning they’d litter the doorway, break his windows and curse him...”
Two years before the assault, Marcos' home in Garni was broken into and burgled. The robbers took a pair of binoculars and two inexpensive carpets. During their investigation the police beat-up Zorik, the father of the family entrusted with keeping watch on the summer-home, demanding that he confess to the robbery. Soon afterwards Zorik, along with his wife Gohar, left the job. At the initiative of Marcos the matter was put to rest. Given the sudden change in cordial relations between Marcos and Zorik’s family one is prompted to surmise that a third party was involved in the matter, someone for whom such a precipitous break in relations would be advantageous. We should add that after Marcos' death Zorik was again beaten with the same objective in mind. His wife Gohar says his lungs are once again filled with water.
Based on the assurances of one of the painter’s friends, Zohrab Demirchian had until September 30th to finalize payment for the house but that he visited Marcos in the hospital on August 26th, one day before his death, requesting a one-month extension. This infuriated Marcos. During their conversation, Zohrab also alluded to the successful completion of the transaction after the possible death of Marcos. The latter then signed a power of attorney entrusting the sale of the house and the adjoining property after his death to Mrs. Nelly who had been taking care of him. Jumping ahead let us note that on August 27th in Garni, just hours after the passing of Marcos, Mrs. Nelly and Zohrab Demirchian finalized the transaction. The sale price was $120,000.
He Never Once Thought About Dying
Nazaret Karoyan believes that Marcos Grigorian, “rather than despairing over his hardships saw a ray of hope being born from them. For the last time, unfortunately, I had the chance to speak with him for about a half an hour in the hospital. He told me, there is good in all evil. In other words, perhaps this incident would make people reflect more on the adversities he faced and to help finding a permanent home for his collection in the Near East Museum.”
“After the assault his entire left-side was in constant pain. The wounds to his mouth and head had somewhat healed but the pain intensified. He said that while his other wounds would heal, the wound to his heart would never be consoled. Shake Apetrosyan notes that, Marcos Grigorian thus never found a home for his art collection which for the past 15 years was temporarily stored at the Literature and Art Museum.”
Zara Mokatsyan also notes that Marcos Grigorian was in good spirits in the hospital and that he was making plans for next April. She recounts that one day, after his wounds had healed he told her that, “I haven’t any strength left.” This sudden change in the space of a day came as a total shock to the museum director.
After leaving the hospital, Marcos took up solitary residence in Nor-Nork with the help of one of his friends. Only five people, including Zara Mokatsyan and of course Mrs. Nelly, his caretaker, knew the location of his new domicile. According to Mokatsyan, it was only early on that the painter feared returning to his home on Zarubyan Street. Afterwards, the matter of repairing the place became an issue to be addressed.
Marcos had made plans for the repair of the Zarubyan home along with Michel, his sister’s son, who was living in New York at the time. A telephone conversation between the two that took place at 9:00 am on August 27th was suddenly interrupted. From his end Michel could hear the sound of breaking objects and then the line goes dead. Michel telephones Mrs. Nelly, his uncle’s caretaker, to find out what had happened. Nelly isn’t able to get through to Marcos. However, the caretaker, who lives in the Yerevan city center, doesn’t bother to visit Marcos. Acquaintances are forced to call the police who find Marcos slumped on the floor in Zhanet Ghazaryan’s apartment in Nor-Nork. The conclusion of the medical examiner is that Marcos had suffered a massive heart attack and that he fell to the floor and died several hours later.
We telephoned Mrs. Nelly and attempted to get some information from her regarding the death of Marcos and the last few days of his life. She told us that she had lost her voice and that her doctor instructed her not to speak more than ten words. As she spoke to us we knew that in fact that her vocal faculties were quite normal.
Nazaret Karoyan says that, “I am certain that the assault had a powerful psychological affect on Marcos' well-being and that this ultimately lead to his death. He wanted to transfer his other works to Armenia as well. I planned to organize one final grand exhibition in Paris and then bring it all here. It didn’t work out that way.”
Shake Apetrosyan recounts that, “After leaving the hospital Marcos penned an ‘open letter’ that he later decided to deliver to the Prime Minister instead of publishing. The Prime Minister was out of the country that day the letter was delivered. We here told that he’d return in a few days. Marcos passed away in the interim. He expressed a desire to organize a genocide exhibit at the Cafesjian Foundation. He never once thought about dying.
Michel was ready to have his uncle’s body flown to New York to be interred at the Grigorian family plot had the Armenian government not organized a state funeral in his honor. However, an intra-departmental committee created at the behest of the Ministry of Cultural Affairs formalized the funeral arrangements for this noteworthy American-Armenian painter. This was little consolation to the relatives of this artist and collector who so often pounded away at the doors of the same Ministry to no real effect.
The Preliminary Investigation Continues
In response to a letter from “Hetq” the Police Department of the Republic of Armenia stated the following, “ The preliminary investigation of the criminal case regarding the robbery assault perpetrated upon Marcos Grigorian is continuing apace. After the incident in question, M. Grigorian was unable to describe his assailants due to his poor health. He could only inform us that they wore masks that covered their faces down to their mouths and that the masks had circular slits for the eyes. He also said they spoke in a Yerevan dialect but that they didn’t use first names when addressing one another. As yet we have no potential suspects nor have we made any arrests. All essential operational investigative procedures are continuing in order to reveal the facts regarding this criminal offence and its perpetrators.”
P.S. - Marcos Grigorian doesn’t have many relatives in Armenia, only the children of his mother’s sister. His closest relatives, his brother’s two sons and one daughter, as well as Michel, his sister’s son, live in the United States. The estate of the painter will be distributed amongst these closest family members since no written will by Marcos has yet been found.