Բացակայող 8 քվեաթերթիկի անհայտ ճակատագիրը և «քթամազություն» անող լրագրողը
Ներքին Շենգավիթի 11/34 տեղամասում քվեաթերթիկների հաշվարկից, ևս մեկ անգամ վերահաշվարկից հետո 8 քվեաթերթիկ պակասում էր:
Այս ընտրատեղամասում գրանցված 1964 ընտրողից ընտրության մասնակցել է 1247-ը: Ձայների վերաբաշխումը հետևյալ կերպ էր. ՀՀԿ՝ 823 քվե, ԲՀԿ՝ 256, «Բարեւ Երեւան»՝ 53, ՕԵԿ՝ 29, ՀԱԿ՝ 12, ՀՅԴ՝ 8, «Առաքելություն»՝ 0, անվավեր՝ 43, հաշվարկվեց նաև 15 չսահմանված նմուշի քվեաթերթիկ: Իսկ 8 քվեաթերթիկ պակասում էր, որպեսզի թվի ճշգրտությունն ապահովվեր:
Հանձնաժողովի անդամներն այդ մասին արձանագրություն չկազմեցին, այլ, միմյանց հետ համաձայնության գալով, որոշեցին այդ 8 քվեաթերթիկներն ավելացնել «անվավերների» թվին ու խնդիրն այդ կերպ լուծել՝ հայտարարելով, որ անվավերները 51 են: Այդ թիվն արդեն գրանցվել էր նաև մատյանում:
Հաշվարկի ողջ ընթացքում միացրած էր «1lur.am»-ի գրությամբ օպերատորի տեսախցիկը, սակայն նրան հանձնաժողովի անդամենրը խնդրեցին անջատել այն, որպեսզի 8 քվեաթերթիկի «խնդիրն» աննկատ վերացնեն:
Որպեսզի համոզվենք, որ խախտում չի եղել, և որ ծրարում իսկապես 51 անվավեր քվեաթերթիկ կա, հանձնաժողովի նախագահին խնդրեցինք անվավերների ծրարի պարունակությունը կրկին հաշվել: Այդ «ծանր պարտականությունը» ոչ ոք չէր ուզում ստանձնել, քանզի հայտարարված 51 անվավեր քվեաթերթիկ, բոլորն էլ գիտեին, որ ծրարում չկա: Ի վերջո, հանձնաժողովի անդամ ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչը հանեց անվավերները և կրկին հաշվեց, այնտեղ 43 անվավեր քվեաթերթիկ կար:
Քվեաթերթիկները նորից վերահաշվարկելու ցանկություն ոչ ոք չուներ, արդեն կրկնակի վերահաշվարկ էր արվել և բոլոր թվերը ճշգրտվել էին: Հանձնաժողովի անդամները և վստահված անձինք կրկնում էին, որ հոգնել են և ուզում են տուն գնալ արդեն, և բոլորն էլ միմյանց հետ համակարծիք էին, որ մեծ հաշվով այդ 8 քվեն որևէ մեկին օգուտ չի տա: Հանձնաժողովի նախագահ Հմայակ Նավասարդյանն ու բոլոր ներկաները իրենց անելիքը չգիտեին: Այդ պահից սկսած լրագրողը «քթամազություն» անողի համբավ ձեռք բերեց:
Հանձնաժողովի անդամները քիչ անց սկսեցին ինչ-որ տեղերից ծրարներ  «հայտնաբերել». մեկ ծրար «հայտնաբերվեց» քվեախցերի արանքից և կցվեց չսահմանվածներին, հաջորդը՝ ճղված (ինչպես ճղում են չսահմանված նմուշները, մեջն էլ քվեաթերթիկ չկար) դուրս բերվեց չհրկիզվող պահարանից՝ կրկին «ամրակցվեց» չսահմանվածներին: Հանձնաժողովի ԲՀԿ-ական անդամ Ֆենյա Նավասարդյանը փորձում էր համոզել մեզ, որ այս վերջինը «երևի ինչ-որ մեկը պատահաբար ձեռի հետ դրել է չհրկիզվող պահարանում»: Եվս 4-ը վերագրվեց ելունդերի սխալ հաշվարկին, մնացյալ երկուսի ճակատագիրն այդպես էլ մնաց անհայտ, որի մասին կրկին արձանագրություն չկազմվեց: Բայց մատյանում քարտուղարը ստիպված էր ջնջում անել և 51 անվավերները փոխարինել 43-ով: Չսահմանվածների ծրարի վրա հանձնաժողովի նախագահը 15-ի փոխարեն «սևացրեց» 17 թիվը, ծրարները ստորագրեց  և իր առաքելությունն ավարտված համարեց: Թե պակասող քվեաթերթիկները որ ուժի քվեներն էին, այդպես էլ մնաց անհայտ:

Неизвестная судьба 8-ми исчезнувших бюллетеней и “придирчивая” журналистка
В результате подсчета, а затем и повторного подсчета бюллетеней на избирательном участке 11/34 в Неркин Шенгавите обнаружилось отсутствие 8 бюллетеней. Из зарегистрированных на этом участке 1964 избирателей в голосовании приняли участие 1247. Голоса распределились следующим образом: РПА – 823, ППА – 256, блок “Здравствуй, Ереван” – 53, ПОЕ – 29, АНК – 12, АРФД – 8, “Аракелутюн” – 0. Недействительными были признаны 43 бюллетеня, зафиксированы также 15 бюллетеней неустановленного образца. Для точного числа недоставало 8 бюллетеней.
Члены комиссии вместо того, чтобы составить протокол, по взаимному согласию решили приписать эти 8 бюллетеней к числу “недействительных” и тем самым решить проблему. Новое число – 51 – зарегистрировали и в журнале.
Весь процесс подсчета голосов снимал оператор, на видеокамере которого была надпись «1lur.am». Но когда потребовалось незаметно решить «проблему» 8 бюллетеней, члены комиссии попросили его выключить камеру.
Чтобы убедиться в том, что нарушения не было и что в конверте действительно находится 51 недействительный бюллетень, мы попросили председателя комиссии вновь посчитать содержимое конверта. Однако эту «тяжелую» обязанность никто на себя брать не хотел – все знали, что такого количества бюллетеней в конверте нет. В конце концов член комиссии от АНК достала недействительные бюллетени и вновь пересчитала их. В конверте оказалось 43 бюллетеня.
Заново пересчитывавать голоса никто не хотел. Члены избиркома и доверенные лица говорили, что устали и хотят домой. Все сошлись во мнении, что эти 8 бюллетеней никому бы ничего не дали. Председатель комиссии Амаяк Навасардян и другие члены избиркома не знали, что делать. Начиная с этого момента журналистка снискала славу «придирчивой».
Через некоторое время члены комиссии стали «находить» конверты. Один был обнаружен между стенками кабинки для голосования и причислен к бюллетеням неустановленного образца. К ним же добавили порванный бюллетень, который отыскался в несгораемом шкафу.
Член комиссии от партии «Процветающая Армения» Феня Навасардян пыталась убедить нас, что «последний бюллетень, видимо, кто-то случайно положил в сейф». Появление еще четырех бюллетеней объяснили неправильным подсчетом, судьба остальных двух так и осталась неизвестной, о чем протокол опять-таки не был составлен. Однако в журнале секретарь вынуждена были изменить число 51 на 43, а председатель комиссии переправил число 15, написанное на конверте с неустановленными бюллетенями, на 17.