Արմավիրում կարկտահարությունից տուժել է 12.881 հողօգտագործող
Արմավիրի մարզում արտակարգ իրավիճակների հետեւանքով ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց պատճառված վնասները գնահատող հանձնաժողը, որը ստեծվել է մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանի որոշմամբ, ամփոփել է մայիսի 12-ին տեղացած կարկուտից առավելագույնս տուժած մարզի 46 համայնքում ստեղծված հանձնաժողովների տվյալները:
Մարզպետարանից «Հետքին» տեղեկացրին, որ այդ տեղեկությունները փոխանցվել են հանրապետական հանձնաժողովին եւ սպասում են պատասխանի: Մարզում կարկուտից վնասված տարածությունը 10 հազար 931 հա է: Կարկտահարությունից վնասվել է մոտ 2846հա խաղողի, 2942հա ծիրանի, դեղձի, սալորի, կեռասի, խնձորի այգիներ:
Կարկուտից վնասվել է նաեւ բանջարային մշակաբույսերը` լոլիկ, սմբուկ, պղպեղ, վարունգ եւ այլն, ընդհանուր հաշվով` մոտ 2215հա տարածք: Մոտ 213հա տարածքով վնասվել է միայն կարտոֆիլի ցանքատարածությունները, մոտ 730հա էլ բոստանային կուլտուրաները` ձմերուկ, սեխ, դդում: Կարկուտը ոչնչացրել է նաեւ 1362հա հացահատիկային մշակաբույսեր, մոտ 625հա արեւածաղիկ եւ ծխախոտ:
Կարկտահարությունից տուժել է 12 հազար 811 հողօգտագործող: Մարզի Արմավիր, Ջրաշեն, Ամասիա, Ֆերիկ, Ալաշկերտ, Նոր Արտագերս, Հայկավան, Շենավան, Մրգաշատ, Նալբանդյան, Նոր Կեսարիա, Նոր Արմավիր համայնքներում վնասի աստիճանը 100% է, իսկ մյուս համայնքներում` 50-100 %:
Գյուղացիները կառավարությունից ակնկալում են շոշափելի, այլ ոչ թե ձեւական օգնություն, ինչպես եղել է նախորդ տարիներին: Կարկտահարությունից տուժած հողօգտագործողների ճնշող մեծամասնությունը բանկերում ունեն գյուղատնտեսական վարկեր, ինչն ավելի է խոցում նրանց:
Շուտով պետք է փակեն վարկերը, տոկոսները, սակայն գումար չունեն, ինչը ենթադրում է, որ վարկառուները կընկնեն ժամկետանց վարկերի ցուցակ եւ նրանց նկատմամբ կհաշվարկվի նաեւ տույժ-տուգանքներ: Կարելի է ասել բանկերը կորցնելու ոչինչ չունեն: Նրանք կդիմեն դատարան, ինչպես անում են հիմա, եւ բռնագանձումով կվերցնեն նաեւ գյուղացու անշարժ եւ շարժական գույքը:

12.811 землепользователей пострадал от града в Армавирской области
Комиссия, созданная по решению губернатора Армавира с целью оценки ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам вследствие возникших в области чрезвычайных ситуаций, обобщила данные комиссий, созданных в наиболее пострадавших от градобития 12 мая 46 общинах.
В областной администрации “Hetq” сообщили, что полученные данные переданы в республиканскую комиссию и сейчас ждут ответа. Пострадавшая от града площадь земельных участков в области составляет 10 тыс. 931 га, из них 2846 га – виноградников и 2942 га – абрикосовые, персиковые, сливовые, черешневые и яблоневые сады.  Град не пощадил и овощные культуры: помидоры, баклажаны, перец, огурцы – в общей сложности 2215 га.
Ущерб нанесен также картофелю – 213 га и бахчевым культурам – 730 га. Уничтожено 1362 га, засеянных зерном, и около 625 га, засеянных подсолнечником и табаком.
От градобития пострадали 12 тыс. 811 землепользователей. Размер ущерба в  общинах Армавир, Джрашен, Амасия, Ферик, Алашкерт, Нор Артагерс, Айкакан, Шенаван, Мргашат, Налбандян, Нор Кесария, Нор Армавир составляет 100%, в остальных – 50-100%.
Крестьяне ожидают от правительства ощутимой, а не формальной помощи, как это было в предыдущие годы. Подавляющее большинство пострадавших от града землепользователей взяли в банке кредиты, что делает их еще более уязвимыми.
Скоро фермерам надо будет погашать задолженности банкам, однако денег у них нет, что предусматривает применение в отношении них штрафов и пеней. Банкам терять нечего: они обратятся в суд и, как обычно происходит в таких случаях, отберут у крестьян движимое и недвижимое имущество.