Հարություն Խաչատրյան. «Փորձելու ենք բացել Կինոմոսկվայի ամառային դահլիճը»
«Մենք գնում ենք դեպի 10-րդ «Ոսկե ծիրանը», և, կարծում եմ, որ այն պետք է լինի շատ փայլուն և իսկապես հոբելյանական «Ոսկե ծիրան»», - այսօր հայտարարեց մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Այս տարվա հուլիսի 7-14-ին կանցկացվի «Ոսկե ծիրան» 10-րդ երևանյան միջազգային կինոփառատոնը: Մշակույթի նախարարը շատ բարձր գնահատեց կինոփառատոնի առկայությունը Հայաստանի մշակութային կյանքում: Նրա կարծիքով` այս տարիների ընթացքում «Ոսկե ծիրանը» դրել է մի նշաձող, որին փորձում են հասնել մյուս բոլոր փառատոները: Հ. Պողոսյանը նշում է, որ երբ զրուցում է արտերկրի իր գործընկերների հետ, առաջին հերթին նրանք նշում են` դուք «Ոսկե ծիրան» ունեք:
Նախարարին ուրախացնում է ոչ միայն այն հանգամանքը, որ ընդլայնվել է փառատոնի աշխարհագրությունը, եւ ավելացել մասնակիցների թիվը, այլև այն, որ փառատոնի թիմը շատ միասնական է, և նրանք կարողացել են համատեղ ջանքերով հասնել հոբելյանական փառատոնին:
«Փառատոնին բոլորը ցանկություն ունեն մասնակցել, սպասում են, և տեղերը միշտ չեն բավարարում, դահլիճ մտնելու համար միշտ պատերազմ է՝ լավ իմաստով», - ասում է Հ. Պողոսյանը:
«Ոսկե ծիրան» փառատոնի տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը շնորհակալ է բոլոր այն մարդկանց, ովքեր այս տարիների ընթացքում աջակցել են փառատոնի կայացմանն ու զարգացմանը: Սակայն կարծում է, որ ամենամեծ գաղտնիքը հայ ժողովրդի մեջ է: Ոչինչ չէր նպաստի իրենց հաջողությանը, եթե հայ ժողովուրդը նման ջերմությամբ չընդուներ արտերկրյա հյուրերին: Այնուհետև վերջիններս իրենց հարցազրույցներում և սոցցանցերում արած գրառումներում հիացմունքով են արտահայտվում Հայաստանի մասին: Հ. Խաչատրյանի կարծիքով` այդ մարդիկ արդեն դառնում են Հայաստանի դեսպանները:
Միաժամանակ Հ. Խաչատրյանը բարձրացրեց կինոդահլիճների և կինոթատրոնների սակավության հարցը, ինչը խոչընդոտում է կինոյի զարգացմանը: Նա տեղեկացրեց, որ այս տարի փորձելու են բացել «Կինոմոսկվայի» ամառային դահլիճը, որի համար Գերմանիայից ինժեներ են հրավիրել:
Կազմակերպիչները հույս ունեն տոնել «Ոսկե ծիրանի» առնվազն 20-րդ հոբելյանը: Իսկ մինչ այդ` այս տարի, փառատոնին ներկա են լինելու այնպիսի մարդիկ, ովքեր համարվում են ժամանակակից կինոյի, կինոդպրոցի, կինոմտքի զարգացման սյուները:
Կազմակերպիչները չեն ցանկանում բացել բոլոր գաղտնիքները: Սակայն հայտնի է, որ խաղարկային ֆիլմերի միջազգային մրցույթի ժյուրին գլխավորելու է Իշտվան Սաբոն: Հունգարացի նշանավոր կինոռեժիսոր, սցենարիստ, գրող Իշտվան Սաբոն Եվրոպական կինոակադեմիայի անդամ է, ինչպես նաև Օսկարի և Կաննի կինոփառատոնի դափնեկիր: Իսկ վավերագրական ֆիլմերի միջազգային մրցույթի ժյուրին գլխավորելու է կինոռեժիսոր Սերգեյ Լոզնիցան, ով 2010 թ.-ին «Ոսկե ծիրանում» արժանացել է 2-րդ մրցանակին, ինչպես նաև Կաննի կինոփառատոնի FIPRESCI մրցանակին:
Այս տարի Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակում կտեղադրվի աշխարհահռչակ արտիստի աստղը: Կազմակերպիչները հրավիրել են Շառլ Ազնավուրին այդ արարողությանը, և հույս են հայտնում, որ նրա առողջական վիճակը թույլ կտա ներկա լինել փառատոնին:

Арутюн Хачатрян: “Попытаемся открыть летний зал кинотеатра “Москва”
“Мы идем к 10-му кинофестивалю “Золотой абрикос”, и я думаю, что он должен быть проведен блестяще, как подобает настоящему юбилейному “Золотому абрикосу”,- заявила сегодня на пресс-конференции министр культуры Армении Асмик Погосян.
10-й международный кинофестиваль “Золотой абрикос” пройдет в Ереване 7-14 июля. Министр культуры высоко оценила наличие этого кинофестиваля в культурной жизни Армении. За эти годы “Золотой абрикос” установил планку, до которой пытаются дотянуться другие фестивали, сказала Асмик Погосян. По словам министра, когда ей приходится беседовать с зарубежными коллегами, они в первую очередь отмечают: у вас есть “Золотой абрикос”.
Госпожу Погосян радует не только расширение географии кинофестиваля и увеличение числа его участников, но и сплоченность команды кинофестиваля, которая сумела совместными усилиями дойти до юбилейного “Золотого абрикоса”.
Директор кинофестиваля Арутюн Хачатрян поблагодарил всех тех, кто за эти годы помогал его становлению и развитию. Вместе с тем, по мнению прославленного режиссера, самая большая загадка кроется в армянском народе. Ничего не смогло бы способствовать успеху, если бы не теплота, с которой в Армении принимают зарубежных гостей. Последние в своих дальнейших интервью и записях в социальных сетях с восхищением отзываются о нашей странеи. Эти люди уже становятся послами Армении, добавил Арутюн Хачатрян.
Вместе с тем он поднял вопрос малочисленности кинотеатров, что препятствует развитию кино. Директор кинофестиваля сообщил, что в этом году они попытаются открыть летний зал кинотеатра “Москва”. С этой целью из Германии уже приглашен инженер.
Организаторы выразили надежду, что “Золотой абрикос” отметит как минимум свое 20-летие. Они не стали раскрывать всех секретов, однако сообщили, что в этом году жюри международного конкурса игровых фильмов возглавит Иштван Сабо. Выдающийся венгерский кинорежиссер, сценарист, писатель Иштван Сабо является членом Европейской киноакадемии, лауреатом премии “Оскар” и Каннского кинофестиваля. Председателем жюри конкурса документальных фильмов будет кинорежиссер Сергей Лозница, который в 2010 году удостоился 2-ой премии “Золотого абрикоса“, а также премии FIPRESCI Каннского кинофестваля.
В этом году на площади Шарля Азнавура в Ереване будет открыта звезда великого шансонье. Организаторы пригласили Азнавура присутствовать на этой церемонии и надеются, что состояние здоровья мэтра французской эстрады позволит ему приехать.