Ձերբակալվել են մարզպետի որդին եւ թիկնապահը
Հունիսի 2-ին Ոստիկանության Գորիսի քննչական բաժանմունքում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով` 2013թ. հունիսի 1-ին՝ ժամը 23:00-ի սահմաններում Գորիս քաղաքի  գտնվող, Սյունիքի մարզպետ Ս. Խաչատրյանին պատկանող, առանձնատան դիմաց տեղի ունեցած վիճաբանության ընթացքում արձակված կրակոցների հետևանքով Ավետիք Էմիլի Բուդաղյանի մահանալու և ևս 2 անձանց մարմնական հրազենային վնասվածքներ ստանալու փաստի առթիվ:
Նախաքննության ընթացքում պարզված համարելով, որ տեղի ունեցած փոխհրաձգության մասնակիցներից Արտակ Էմիլի Բուդաղյանը հանդիսանում է պաշտպանության բնագավառի պետական լիազոր մարմնում ծառայություն իրականացնող անձ, 02.06.2013թ. որոշում է կայացվել քրեական գործն ըստ քննչական ենթակայության ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայություն ուղարկելու մասին, նույն օրը գործը վարույթ է ընդունվել ՀՀ ՊՆ  ՔԾ ՀԿԳ քննչական բաժնում:
Հաշվի առնելով հանրային հետաքրքրությունը՝ տեղեկացնում ենք, որ նախաքննության ընթացքում հայտնաբերվել և առգրավվել են մեծ քանակի զենք, որոշումներ են կայացվել դատաբժշկական, դատաձգաբանական փորձաքննություններ նշանակելու մասին, կատարվել են խուզարկություններ և այլ անհետաձգելի քննչական գործողություններ:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով հանցագործություններ կատարելու կասկածանքով 2013 թվականի հունիսի 2-ին եւ 3-ին ձերբակալվել են Գորիս քաղաքի բնակիչներ` Զարզանդ Արտաշեսի Նիկողոսյանը և Տիգրան Սուրիկի Խաչատրյանը:
Դեպքին նախորդող և հաջորդող իրադարձությունների առընչությամբ այլ անձանց, գործողություններին` անկախ նրանց պաշտոնից կամ զբաղեցրած դիրքից, դեպքին առնչվող կամ այլ հանցավոր հնարավոր գործողություններին ներգրավվածության պարագայում կտրվի համապատասխան իրավական գնահատական, ինչի մասին պարբերաբար կտեղեկացվի հանրությանը:
«Վստահեցնում ենք, որ ՀՀ զինվորական դատախազությունը,  ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայության և այլ համապատասխան ստորաբաժանումների հետ համատեղ, ձեռնարկել և ձեռնարկելու են բոլոր հնարավոր միջոցները հանցագործություն կատարած յուրաքանչյուր անձի համարժեք քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ»,- նշված է գլխավոր դատախազության հաղորդագրությունում:

Задержаны сын и телохранитель губернатора Сюника
”По факту причинения смертельного ранения Аветику Будагяну и огнестрельных ранений двум другим лицам в результате выстрелов, произведенных 1 июня 2013 г. в 23.00 в ходе спора возле дома в городе Горисе, принадлежащего губернатору Сюника С.Хачатряну, 2 июня в следственном отделе полиции Гориса было возбуждено уголовное дело по признакам п.6 ч.2 ст.104 и ч.1 ст.235 УК РА.
В ходе следствия было установлено, что участник перестрелки Артак Будагян является лицом, несущим службы в государственном полномочном органе в сфере обороны, на основании чего 02.06.2013 г. было принято решение направить уголовное дело в следственную службу Минобороны РА. В тот же день дело было принято в производство следственным отделом по особо важным делам Следственной службы МО РА.
Учитывая общественный интерес к данному делу, сообщаем, что в ходе предварительного следствия было обнаружено и изъято большое количество оружия. Приняты решения о назначении судебно-медицинской и судебно-баллистической экспертиз, проведены обыски и другие неотложные следственные действия.
На основании п.6 ч.2 ст.104 и ч.1 ст.235 УК РА задержаны жители города Гориса Зарзанд Никогосян и Тигран Хачатрян.
Заверяем, что военная прокуратура РА, следственная служба МО РА и другие соответствующие подразделения принимают и будут принимать все возможные меры для привлечения к равноценной уголовной ответственности каждого совершившего преступление лица”.