«Այն արտիստները, որոնք գալիս են Հայաստան, զիջումների են գնում հոնորարի հարցում»
«Հայաստանը, բնականաբար, կարիք ունի մեծ երաժիշտների, կատարողների: Նրանք պետք է դուրս գան համապատասխան միջավայրից», - «Հետքի» հետ զրույցում ասում է «Երևանյան հեռանկարներ» 14-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի գլխավոր մենեջեր Սոնա Հովհաննիսյանը:
Ապրիլին Վիեննայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համերգով մեկնարկած «Երևանյան հեռանկարներ» 14-րդ միջազգային փառատոնը հունիսին ներկայացնելու է էստոնական հայտնի «Հորտուս Մուզիկուս» նվագախումբը (թարգմանաբար` երաժշտական այգի): Համերգի ժամանակ նվագախմբի ղեկավար և դիրիժոր Անդրես Մուստոնենը ղեկավարելու է նաև Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը:
Հայաստանում ելույթ է ունենալու նաև Գրեմմիի արժանացած Էստոնիայի ազգային տղամարդկանց նվագախումբը:
Ս. Հովհաննիսյանի խոսքերով` ի սկզբանե փառատոնի նպատակն է եղել Երևանը դարձնել Եվրոպայի մշակութային մայրաքաղաքներից մեկը, և որ այն լինի հավասարազոր մրցակից համաշխարհային մշակույթի դաշտում: Այդ պատճառով էլ կազմակերպիչները փորձում են Հայաստան բերել աշխարհի ամենահայտնի երաժիշտներին, նվագախմբերին ու կատարողներին: Նա հիշում է, որ Եվգենի Կիսինի համերգից հետո մերձբալթյան երկրների փառատոների կազմակերպիչները դիմել էին իրենց` երաժշտի մոտ «բարեխոսել իրենց համար»: Իսկ հոկտեմբերին Նիդերլանդների թագավորական Կոնցերտգեբաու նվագախմբի ելույթը լսելու համար Երևան էր ժամանել Վրաստանի առաջին տիկին Սանդրա Ռուլովսը:
«Հենց սկզբից դրվեց շատ բարձր նշաձող, որ անկախ հնարավորություններից ու պայմաններից՝ Հայաստան պետք է գան մեծանուն երաժիշտներ, որոնք իրենց հերթին դառնալու են մեր երկրի լավագույն ընկերները, աջակցելու են թե' հայ երաժիշտներին, թե' համարվելու են մեր երկրի բարեխոսները դրսում»,- ասում է Սոնա Հովհաննիսյանը:
Այն հռչակավոր երաժշիտները, որոնք գալիս են Հայաստան, տեղի հայ երիտասարդների համար նոր կապեր, ծանոթություններ ու համագործակցություն  հաստատելու հնարավորություն են ստեղծում: Իսկ նրանք այն մարդիկ են, ովքեր երաժշտության ոլորտում համաշխարհային մակարդակով «բացում ու փակում են դռները»:
«Տաղանդներ կան, կլինեն, բայց աճելու համար պետք է նման միջավայր լինի, շփվեն նման մարդկանց հետ ու լսեն նրանց կատարումները կենդանի: Հնարավորություն է ստեղծվում շփվել մարդկանց հետ, ում միայն ձայնասկավառակով են լսել և հեռուստացույցով դիտել»,- ասում է Սոնան:
Աշնանը Հայաստան կժամանեն նաև Դմիտրի Խվորոստովսկին, Կոնստանտին Օրբելյանը, «Շանհայ» լարային քառյակը, Յուրի Բաշմետը՝ իր ղեկավարած «Մոսկվայի մենակատարներ» կամերային նվագախմբի հետ: Իսկ դեկտեմբերին Երևան կայցելի նաև իտալացի հայտնի դիրիժոր Կլաուդիո Աբադոն: Ս. Հովհաննիսյանի խոսքերով` դա անհավանական ծրագիր է, և շատերն են ապշած, որ Կ. Աբադոն ելույթ է ունենալու Հայաստանում:
«Հաջողության գրավականը մեր մեծ ցանկությունն ու նվիրվածությունն է և ոչ մի խոչընդոտի առջև չկանգնելը: Բացի այդ` աշխատանքի մեջ երբեք որակի խեղաթյուրում չի եղել. ոչ մի կոմպրոմիս որակի հարցում»,- ասում է Ս. Հովհաննիսյանը:
Վերջինս խոստովանում է, որ հեշտ չէ նման անհատների բերել Հայաստան. այդ ամենը երկար դիվանագիտական բանակցությունների արդյունք է: Չնայած՝ հիմա համեմատաբար հեշտ է, քանի որ արդեն Հայաստան ժամանած երաժիշտները  «մեկը մյուսին երաշխավորում են»:
Անդրադառնալով փառատոնի ֆինանսական կողմին` փառատոնի գլխավոր մենեջերն ասում է. «Մենք շատ համեստ ֆինանսական ռեսուրսներ ունենք: Այն արտիստները, որոնք գալիս են Հայաստան, անպայման զիջումների են գնում հոնորարի հարցում: Դրանք ևս մեծ գումարներ են, բայց նրանք իրենց հոնորարներն ամբողջությամբ չեն ստանում»:
Ս. Հովհաննիսյանի խոսքերով` փառատոնը փորձում է «իր համեստ բյուջեի միջոցով» տարվա մեջ մեկ կամ երկու խոշոր նվագախումբ հրավիրել Հայաստան: Դա մեծ գումարների հետ է կապված, վարձվում է առանձին ինքնաթիռ, հաճախ առանձին ինքնաթիռ է պետք լինում նաև գործիքների համար:
«Լավ է, որ ՀՀ նախագահը գնահատել է փառատոնի նշանակությունը և ամեն տարի որոշակի կայունություն է մտցնում փառատոնի գործունեության մեջ: Քեզ մեկ փամփուշտ են տալիս, և հենց նշանակետին պետք է խփես», - ասում է Սոնա Հովհաննիսյանը:

“Артисты, приезжающие в Армению, идут на уступки в вопросе гонорара”
“Армения, разумеется, нуждается в больших музыкантах и исполнителях, и они должны выходить из соответствующей среды”,- сказала в беседе с “Hetq” главный менеджер 14-го международного музыкального фестиваля “Ереванские перспективы” Сона Ованнисян.
В июне в рамках 14-го международного музыкального фестиваля “Ереванские перспективы”, который открылся в апреле концертом Венского филармонического оркестра, выступит известный эстонский оркестр “Хортус Музикус” (в переводе “Музыкальный сад”). В ходе концерта руководитель и дирижер оркестра Андрес Мустонен будет руководить также Государственным камерным оркестром Армении.
В Ереване выступит также удостовшийся премии “Грэмми” национальный мужской хор Эстонии.
По словам С.Ованнисян, изначально целью фестиваля было сделать Ереван одной из культурных столиц Европы, способствовать тому, чтобы фестиваль на равных конкурировал в поле мировой культуры. Поэтому организаторы пытаются привозить в Армению всемирно известных музыкантов, исполнителей, оркестры. Менеджер рассказала, что после концерта Евргения Кисина организаторы фестивалей в прибалтийских странах обратились к ним с просьбой “замолвить за них словечко” перед выдающимся пианистом. А в октябре послушать выступление королевского оркестра “Концертбау” Нидерландов в Ереван прибыла первая леди Грузии Сандра Руловс.
“С самого начала была поставлена очень высокая планка, было решено, что безотносительно ко всему в Армению должны приезжать прославленные музыканты, которые в свою очередь станут лучшими друзьями нашей страны, окажут содействие армянским музыкантам”,- говорит Сона Ованнисян.
Приезжающие в Армению известнейшие музыканты создают возможности для молодых армянских музыкантов устанавливать новые связи, знакомства, налаживать сотрудничество. А это те люди, которые способны “открывать и закрывать двери” на мировом уровне.
“Таланты есть и будут, но для роста им нужна соответствующая среда, нужно общение с творческими людьми, нужно слушать их живое исполнение”,- отметила наша собеседница.
Осенью в Армению приедут Дмитрий Хворостовский, Константин Орбелян, струнный квартет “Шанхай”, Юрий Башмет со своим камерным оркестром “Солисты Москвы”. А в декабре ожидается выступление известного итальянского дирижера Клаудио Аббадо. По словам Ованнисян, это невероятная программа, многие потрясены тем, что Аббадо выступит в Армении.
“Залог успеха – в огромном желании, преданности и стремлении преодолевать все препятствия. Кроме того, в работе мы никогда не шли на компромисс в вопросе качества”,- подчеркнула Сона Ованнисян.
Она также призналась, что привозить таких личностей в Армению нелегко, все это – результат длительных дипломатических переговоров. Хотя сейчас стало легче, так как приезжающие в Армению музыканты “уже дают друг другу гарантии”.
Касаясь финансовой стороны фестиваля, главный менджер отметила: “У нас очень скромные финансовые возможности. Те артисты, которые приезжают в Армению, обязательно идут на уступки в вопросе гонорара. Это тоже большие суммы, однако свой гонорар они получают не полностью”.
По словам С.Ованнисян, фестиваль пытается “за счет своего скромного бюджета” один-два раза в году приглашать в Армению большие оркестры. Это связано с крупными суммами, арендой самолета, кроме того часто возникает необходимость арендовать отдельный самолет для инструментов. “Хорошо, что президент Армении понял важное значение фестиваля и каждый год вносит определенную стабильность в его деятельность”,- сказала в заключение Сона Ованнисян.