Դիզվառելանյութի չարաշահումներ. Արարատի մարզպետը նամակ է գրել փոխվարչապետին
Մայիսի 24-ին աշխատանքից ազատվել է Արարատի մարզպետարանի գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության վարչության պետ Տիգրան Վիրաբյանը: Ըստ մարզպետարանի` վարչության պետն աշխատանքից ազատվել է սեփական դիմումով` անձնական խնդիրների պատճառով: Սակայն, մեր տեղեկություններով, Տիգրան Վիրաբյանի աշխատանքից ազատվելն ամենեւին էլ անձնական խնդիրներով պայմանավորված չի եղել:
Կառավարությունը, ինչպես բոլոր մարզերին, այնպես էլ Արարատին հատկացրել է շուկայականից էժան դիզելային վառելանյութ եւ պարարտանյութ: Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ` միայն Արարատի մարզին հատկացվել է 16.000 տոննա սոլյարկա, որպեսզի յուրաքանչյուր համայքին բաժին հասնի 10-20 տոննա: Սոլյարկայի 1 լիտրը գյուղացուն տրվում է 350 դրամով, որն ավելի էժան է, քան շուկայում վաճառվողը, իսկ տարբերությունը վճարում է կառավարությունը:
Արարատի մարզում սոլյարկայի բաշխման հետ կապված խնդիրներ են առաջացել, եւ գյուղացիները դժգոհել են, որ վառելանյութն իրենց  չի հասել: Քանի որ վառելանյութի բաշխման գործառույթն իրականացրել է մարզպետարանի գյուղվարչությունը, ուստի հիմնական պատասխանատուն եղել է հենց Տիգրան Վիրաբյանը, ինչով էլ պայմանավորված է նրա դիմում գրելն ու աշխատանքից հեռանալը:
Երբ հայտնի է դարձել, որ մարզում չարաշահումներ են եղել Արարատի մարզպետ Էդիկ Բարսեղյանը նամակով այդ մասին տեղեկացրել է վարչապետին եւ այլ պաշտոնյաներին` խնդրելով ստուգումներ իրականացնել մարզում:
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից տեղեկացրին, որ պարարտանյութի եւ դիզվառելանյութի տրամադրման հետ կապված նախարարությունն ուսումնասիրություններ է սկսել բոլոր մարզերում: Արարատի մարզպետարանից հաստատեցին, որ իրենց մոտ ստուգումներ են արվում, սակայն հերքեցին, որ մարզպետը նամակ է գրել վարչապետին եւ այլ պատասխանատուներին:
Մինչ մարզպետարանը հերքում է, որ Էդիկ Բարսեղյանը նամակ է գրել, տարածքային կառավարման նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից մեզ տեղեկացրին, որ մարզպետ Է. Բարսեղյանը մայիսի 24-ին դիմել է փոխվարչապետին` հայտնելով, որ դիզվառելիքի բաշխման գործընթացի օրինականությունը ստուգելու նպատակով մարզպետարանի կողմից կատարված ուսումնասիրությունների ընթացքում ի հայտ են եկել որոշ խնդիրներ: Նամակը փոխանցվել է ֆինանսների նախարարության ֆինանսական վերահսկողության տեսչություն` ստուգումների ընթացքում հաշվի առնելու համար:
«Ինչ վերաբերում է Արարատի մարզպետարանի գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության վարչության պետի աշխատանքից ազատմանը, հարցը քննարկվել է նաեւ տարածքային կառավարման նախարարության հետ: Մարզպետի կարգադրությամբ` վարչության պետն իր դիմումի համաձայն ազատվել է աշխատանքից: Ըստ մարզպետի` նման որոշման պատճառներից է եղել նաեւ  դիզվառելիքի բաշխման օրինականության նկատմամբ պատշաճ հսկողության չիրականացումը»,- տեղեկացնում են տարածքային կառավարման նախարարությունից: Ըստ նրանց` գյուղացիներից, գյուղացիական տնտեսություններից կոնկրետ ահազանգեր, դիմում-բողոքներ չեն ստացվել դիզվառելանյութի վերաբերյալ:
Փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանը 2013 թ.  փետրվարի 11-ին նախարարությունում կայացած խորհրդակցութան ժամանակ հանձնարարել է  իրականացնել մոնիտորինգ` մարզերում 2012 թ. գյուղացիական տնտեսություններին մատակարարված պարարտանյութի եւ դիզելային վառելիքի բաշխման գործընթացի արդյունավետության եւ նպատակային օգտագործման նկատմամբ:
Գյուղատնտեսության նախարարության եւ մարզերից ստացված տեղեկատվության համաձայն` մոնիտորինգի համար ընտրվել են Շիրակի, Գեղարքունիքի, Վայոց ձորի մարզերը, որոնք 1 հա մշակված հողատարածքների առումով հատկապես շատ դիզվառելիք են ստացել եւ օգտագործել: Ստեղծված միջգերատեսչական աշխատանքային խումբը մարտի 12-15-ը ուսումնասիրություններ է իրականացրել նշված մարզերում, որից հետո առաջարկվել է գործընթացում մասնագիտական կառույցների ներգրավել:
Միեւնույն ժամանակ Արմեն Գեւորգյանը դիմել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին` վերահսկողական կառույցների կողմից  ստուգումներ իրականացնելու առաջարկով: Որոշվել է, որ ֆինանսների նախարարության ֆինանսական վերահսկողության տեսչությունը, ներգրավելով նաեւ տարածքային կառավարման նախարարության ներկայացուցիչների, ուսումնասիրություններ կիրականացնի մարզերում`  ծրագրերի նպատակային իրականացման, գործող մեխանիզմների արդյունավետության հետ կապված խնդիրները պարզելու, ինչպես նաեւ  հնարավոր խախտումները բացահայտելու  նպատակով:
Դրան զուգահեռ, ուսումնասիրություններ են իրականացվում նաեւ իրավապահ մարմինների կողմից: Տարածքային կառավարման նախարարությունից տեղեկացրին, որ Վայոց ձորի մարզում ծրագրի իրականացման հետ կապված արդեն քրեական գործ է  հարուցվել:

Злоупотребления дизтопливом: губернатор Арарата обратился с письмом к вице-премьеру
24 мая начальник управления по сельскому хозяйству и экологии администрации Араратской области Тигран Вирабян был отстранен от работы. Согласно администрации области, Вирабян уволился по собственному заявлению в связи с личными проблемами. Однако, по нашим сведениям, освобождение начальника управления было обусловлено не этим.
Правительство выделило всем областям, в том числе Арарату, удобрения и дизтопливо по ценам ниже рыночных. Согласно нашему источнику, одна только Араратская область получила 16.000 тонн солярки с тем, чтобы каждой общине досталось по 10-20 тонн. Один литр солярки выдается крестьянам за 350 драмов, что дешевле рыночной цены. Разницу оплавает правительство.
С распределением солярки в Арарате возникли проблемы, крестьяне пожаловались, что горючее им не досталось. Поскольку функцию распределения горючего осуществляет управление по сельскому хозяйству областной администрации, то основная ответственность лежала на Тигране Вирабяне, чем и было обусловлено его заявление об уходе.
Когда стало известно, что в области допущены злоупотребления, губернатор Арарата Эдик Барсегян обратился к премьеру и другим должностным лицам с просьбой провести проверки.
В министерстве финансов РА сообщили, что в связи с распределением удобрений и дизтоплива во всех областях проводятся проверки. Факт проведения проверок подтвердили и в администрации Араратской области, вместе с тем там отрицали, что губернатор обратился с письмом к премьер-министру и другим лицам.
Между тем в пресс-службе Министерства территориального управления нам сообщили, что 24 мая Эдик Барсегян обратился к вице-премьеру с письмом, в котором сообщил, что с результате изучений, проведенных областной администрацией с целью проверки законности процесса распределения дизтоплива, выявились некоторые проблемы. Письмо было передано в инспекцию по финансовому контролю Минфина.
"Что касается освобождения от работы начальника управления по сельскому хозяйству администрации Арарата, то этот вопрос обсуждался совместно с Министерством территориального управления. По распоряжению губернатора начальник управления освобожден от работы согласно собственному заявлению. По словам Барсегяна, одной из причина было также необеспечение надлежащего контроля за законностью распределения дизтоплива",- сообщили в Министерстве территориального управления.
На совещании 11 февраля 2013 г. вице-премьер, министр территориального управления Армен Геворкян поручил провести мониторинг в отношении процесса распределения в областях удобрений и дизтоплива.
С этой целью были выбраны области Ширак, Гегаркуник, Вайоц дзор. Созданная межведомственная рабочая группа 12-25 марта провела изучение в указанных областях, после чего предложила привлечь к этому процессу специалистов.
В то же время Армен Геворкян обратился к главе правительства Тиграну Саркисяну с предложением провести проверки с участием контрольных структур.
Параллельно этому изучения проводят и правоохранительные органы. В Министерстве территориального управления сообщили, что в связи с реализацией программы в Вайоцдзорской области уже возбуждено уголовное дело.