«Մանկական Եվրատեսիլ-2011»-ի անակնկալները դեռ չեն ուզում բացել
Սեպտեմբերի սկզբին պարզ կդառնա, թե ով է ներկայացնելու Հայաստանը «Մանկական Եվրատեսիլ-2011» երգի միջազգային մրցույթին, որը տեղի է ունենալու Հայաստանում: Ընդունելության հայտերն ընդունվում են մինչև հուլիսի 20-ը: Մրցույթին կարող են մասնակցել 10-15 տարեկան այն երեխաները, ովքեր Հայաստանի քաղաքացիներ են կամ ապրել են Հայաստանում առնվազն 2.5 տարի: Հաղթողը որոշվելու է հեռուստադիտողի և ժյուրիի քվեարկությամբ:
Մրցույթին կարող են մասնակցել առավելագույնը 18 երկիր, սակայն ֆինանսական պատճառներով դրանց թիվը սովորաբար ավելի քիչ է լինում: Մինչև այս ամսվա վերջ պարզ կլինեն մասնակից երկրների անունները:
Միջոցառումը տեղի է ունենալու Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: Դահլիճի հետ կապված աշխտանքները դեռ ընթացքի մեջ են: Եվրատեսիլի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանի խոսքերով` իրենք գործ ունեն հմուտ մասնագետների հետ:
Ծախսերի մի մասն իրենց վրա են վերցնելու Եվրատեսիլի կազմակերպիչ երկրները, սակայն հիմնական ծախսերը հոգալու է Հանրային հեռուստաընկերությունը, քանի որ այն մրցույցը հեռարձակող հեռուստաընկերությունն է: Վերջինս իրականացնում է նաև կազմակերպչական աշխատանքները` համագործակցելով շվեդական HDR ընկերություն հետ:
«Մեզ նաև անհրաժեշտ կլինեն օտար լեզուների իմացությամբ և կազմակերպչական ջիղով բազմաթիվ կամավորներ: Նրանք նույնպես կանցնեն համապատասխան քասթինգ»,-նշեց Գոհար Գասպարյանը:
Հարցին, թե ինչ շոու է սպասվում և ովքեր են հյուր գալու, Գ. Գասպարյանը պատասխանեց. «Անականկալները դեռ չենք ուզում բացել»:
Ըստ նրա` տոմսերի գինը որոշվելու է ավելի ուշ:
Այն հարցին` հնարավո՞ր է, որ Ադրբեջանը փորձի արգելել Հայաստանին մասնակցել «Եվրատեսիլ 2012»-ին, որ տեղի է ունենալու հենց Ադրբեջանում, Գ. Գասպարյանը նշեց, որ նման բան նրանք պաշտոնապես չեն կարող ասած լինել:
«Որպես հյուրընկալող երկիր նրանք պարտավոր են ապահովել բոլոր մասնակիցների անվտանգությունը»,-հայտարարեց Գոհար Գասպարյանը:

Пока не хотят раскрывать сюрпризы “Детского Евровидения-2011”
В начале сентября станет известно, кто представит Армению на международном конкурсе песни “Детское Евровидение-2011”, который пройдет в Армении. Заявки на участие в конкурсе принимаются до 20 июля. В “Детском Евровидении” могут участвовать те дети в возрасте от 10 до 15 лет, которые являются гражданами Армении или жили в Армении по меньшей мере 2,5 года. Победитель будет определен голосованием телезрителей и жюри.
В конкурсе могут участвовать максимум 18 стран, однако из-за финансовых трудностей их число обычно бывает меньше. Названия стран-участниц станут известны до конца этого года.
Мероприятие будет проходить в Спортивно-концертном комплексе им.Демирчяна. Работы, связанные с залом, пока не завершены. По словам руководителя армянской делегации на “Евровидении” Гоар Гаспарян, в этом деле участвуют опытные специалисты.
Часть расходов взяли на себя страны-организаторы “Евровидения”, но основную сумму выделит Общественная телекомпания, поскольку именно она транслирует этот конкурс. В сотрудничестве со шведской компанией HDR Общественная телекомпания осуществляет также организационные работы.
“Нам потребуются волонтеры со знанием иностранных языков и с организационной жилкой. Они тоже пройдут соответствующий кастинг”,- сообщила Гоар Гаспарян. На вопрос, какое шоу и какие гости ожидаются, она ответила: “Я пока не хочу раскрывать сюрпризы”. По словам Г.Гаспарян, стоимость билетов будет определена позже. Отвечая на вопрос, может ли Азербайджан запретить Армении участвовать в конкурсе “Евровидение-2012“, который пройдет в Баку, руководитель армянскй делегации отметила, что они не могли официально сделать такое заявление. “Как принимающая страна Азербайджан обязан обеспечить безопасность всех участников“,- подчеркнула Гоар Гаспарян.