Դիլիջանի քաղաքապետ. «Ցանկացած տղամարդու կարողանում ենք ապահովել աշխատանքով»
Շուրջ 3 տարի է՝ Դիլիջանում մենկարկել է քաղաքի զբոսաշրջության զարգացման և բիզնես կենտրոն դարձնելու ծրագիրը: Այսօր այդ մասին հայտնեց Դիլիջանի քաղաքապետ  Արմեն Սանթրոսյանը: Ծրագրի հիմնական փուլը կավարտվի այս տարվա վերջին:
Քաղաքապետի խոսքերով` մինչ այս ծրագրի մեկնարկը քաղաքում գործում էր 2 բանկ, սակայն այժմ ավելացել են 3-ը, նախատեսվում է, որ կավելանան նաև այլ բանկեր: Դրա շնորհիվ ստեղծվել են նոր աշխատատեղեր, որտեղ բոլորը աշխատողները դիլիջանցիներ են: Բացի այդ՝ պարբերաբար իրականցվող շինարարության շնորհիվ աշխատանքի տեղեր են լինում բանվորների և վարպետների համար, որոնց թիվը հասնում է 200-250-ի:
«Հիմա Դիլիջան քաղաքից և իր հարակից գյուղերից շատ քիչ են գնում արտագնա աշխատանքի, որովհետև մեծ ծավալների շինարարական աշխատանքներ ունենք: Ցանկացած տղամարդու կարողանում ենք ապահովել աշխատանքով շինարարությունում»,- ասաց Ա. Սանթրոսյանը:
Նրա խոսքերով` ներդրումների մեծ մասը կատարում են հիմնականում մասնավոր անձինք, սակայն կա որոշակի հովանավորություն նաև պետության կողմից` կապված ճանապարհների շինարարության, դպրոցների, հիվանդանոցների վերանորոգման հետ: Մյուս տարի 1,5 մլն դոլար է հատկացվելու ճանապարհների բարեկարգման համար: Քաղաքապետը կարևորեց նաև համայնքի դերը, որի շնորհիվ 2 տարի առաջ բացվել է ամֆիթատրոնը, ինչպես նաև քաղաքում թվով 3-րդ թանգարանը: Վերջերս էլ Մհեր Մկրտչյան ծննդյան օրվա առթիվ քաղաքում մեծ շուքով տեղադրվել է «Միմինո» արձանը:
Նախատեսվում է հիմնել նաև բուհեր, որպեսզի տեղի երիտասարդներն իրենց ուսումը ստանան իրենց քաղաքում և այդտեղ էլ մնան աշխատելու:
Այժմ քաղաքում կան 30-ից ավելի հանգստյան տներ և առողջարաններ և մի քանի տասնյակից ավելի մասնավոր տներ, որոնք վարձով տրվում են զբոսաշրջիկներին, հանգաստացողներին: Նրանց մի մասը գալիս է արտերկրից, մասնավորապես՝ Եվրոպայից և ԱՄՆ-ից, որոնց մեծ մասը սփյուռքահայեր են: Իսկ հանգստանալու օրավարձը տարբեր է` 3-180 հազար դրամ:
Քաղաքը համագործակցում է Կենտրոնական բանկի հետ: Վերջինս վերցրել է կենտրոնական գրադարանի շենքը, որը, ըստ քաղաքպետի, վթարային շենք է և վերանորոգվելու է: Այնտեղ նախատեսվում է հիմնել էլեկտրոնային գրադարան, օտար լեզուների ուսուցման կենտրոն: Ըստ ԿԲ-ի հետ համաձայնության` կհիմնվի մանկապարտեզ, ինչպես նաև դպրոց, համալսարան:
«2013-ին ակնկալում ենք մոտ 100 աշխատատեղ մեր քաղաքացիների համար»,-ասաց Սանթրոսյանը:
Որոշ խնդիրներ կան նաև կապված քաղաքի ջրի մատակարարման հետ, որի ներքին ցանցը պետք է փոխվի: Քաղաքապետի խոսքերով` այժմ մեծ աշխատանքներ են կատարվում մաքրման կայաններում, իսկ ամբողջ աշխատանքի համար պահանջվում են մեծ գումարներ:
Հուլիսի 1-ից Դիլիջանում մեկնարկել է Միջազգային դպրոց հիմնելու ծրագիրը: Այն նախատեսվում է ավարտել 2013-2014 թթ.-ին: Քաղաքապետի խոսքերով` այն նման է լինելու Թայլանդի թագավորական դպրոցին, լինելու է «քաղաք մեջ առանձին մի քաղաք»: Նախատեսվում է դպրոցում ունենալ 550 աշակերտ, կլինեն դիմորդներ նաև արտասահմանից:
«Եթե մեր երկրից սովորողները տանում են այդ գումարները այլ երկրում վճարում, իսկ ինչու՞ չենք նայում, որ այդ մարդիկ չեն գնա այլ երկրներում սովորելու, նախ այդ գումարները կմնան մեր ՀՀ-ում, և դրսից եթե որևէ երեխա գա, նաև նրանք այդ գումարները կբերեն հանրապետություն»,- ասաց Արմեն Սանթրոսյանը:

Мэр Дилижана: "Мы обеспечим работой любого мужчину"
Уже почти 3 года, как в Дилижане реализуется программа по превращению города в центр развития туризма и бизнеса. Сегодня об этом сообщил мэр Дилижана Армен Сантросян. Основной этап программы будет завершен к концу года.
По словам Сантросяна, до начала этой программы в городе действовали 2 банка, сейчас к ним прибавились еще 3. Ожидается открытие и других банков. Благодаря этому созданы новые рабочие места, которые заняты исключительно дилижанцами. Кроме того, постоянно осуществляющееся в городе строительство обеспечивает работой мастеров и рабочих. Их число достигает 200-250.
"В настоящее время мало кто из Дилижана и прилегающих к нему сел уезжает на заработки, потому что у нас идут широкомасштабные строительные работы. Любого мужчину мы обеспечиваем работой на стройке",- говорит мэр. По его словам, большую часть инвестиций осуществляют частные лица, однако определенный объем финансирования обеспечивает и государство – в основном с целью сторительства дорог, ремонта школ и больниц.
В будущем году на благоустройство дорог будет выделено 1,5 млн долларов. Мэр Дилижана отметил важную роль общины, благодаря которой 2 года назад открылся амфитеатр, а также третий по счету музей в городе. А недавно по случаю дня рождения любимого актера Мгера Мкртчяна в Дилижане в торжественной обстановке был установлен памятник Мимино.
Предусматривается также открыть вузы, чтобы местная молодежь получала образование в родном городе и здесь же устраивалась на работу.
На сегодняшний день в Дилижане более 30 домов отдыха и здравниц, несколько десятков частных домов, которые сдаются в аренду туристам и отдыхающим. Часть их приезжает из-за рубежа – это в основном зарубежные армяне из Европы и США.
Город сотрудничает с Центральным банком РА. ЦБ взялся за реконструкцию здания центральной библиотеки, которое считается аварийным. После ремонта здесь будут размещены электронная библиотека и Центр изучения иностранных языков. В  соответствии с соглашением, заключенным с Центробанком, будут созданы также детсад, школа, университет.
"В 2013 г. мы планируем создать для наших сограждан около 100 рабочих мест",- сказал Армен Сантросян.
Некоторые проблемы имеются в вопросе водоснабжения. По словам мэра, в настоящее время ведутся работы на очистительных станциях, однако на весь объем работ требуются большие суммы.
С 1 июля в Дилижане стартовала программа создания Международной школы, которую предусмотрено завершить в 2013-2014 гг. Это будет учебное заведение наподобие Королевской школы Таиланда – "город в городе". Школа рассчитана на 550 ученических мест, здесь  могут учиться также дети из-за рубежа. "Очень часто наши дети едут учиться в другие страны и платят за учебу там. А сейчас они смогут учиться здесь, и деньги останутся в нашей стране. Кроме того, могут приезжать дети и из-за рубежа, которые тоже будут платить за обучение в Армении",- отметил А.Сантросян.