«Եթե դատարանն իրեն թույլ է տալիս ապօրինություններ, ապա ես հրաժարվում եմ մասնակցել այս դատավարությանը»,-հայտարարեց փաստաբանը
Կարեն Եսայանի սպանության գործով հունիսի 26-ին կայացած դատական նիստի հենց սկզբում դատավոր Մարտին Սարոյանը հայտարարեց, որ դատարանը սանկցիա է կիրառել փաստաբան Լուսինե Սահակյանի նկատմամբ՝ նախորդ դատական նիստին դահլիճից ապօրինի, առանց դատավորի թույլտվության հեռանալու համար: Լուսինե Սահակյանն ու փաստաբան Հունան Բաբայանը հունիսի 25-ին նիստերի դահլիճը լքել էին՝ մտադրություն ունենալով կանխել բացակայող 4 վկաների նախաքննական ցուցմունքների հրապարակումը:
Փաստաբան Լուսինե Սահակյանի համոզմամբ, այն բոլոր վկաները, ովքեր չեն բացակայում հանրապետությունից, մահացած չեն, մտավոր հետամնացությամբ կամ որեւէ այլ հոգեկան հիվանդությամբ չեն տառապում, ի վիճակի են տեղաշարժվելու ինքնուրույն կամ որեւէ մեկի օգնությամբ, պարտադիր պետք է ներկայանան դատարան եւ հարցաքննվեն: Պաշտպանը հայտարարեց, որ տեղեկությունները, թե նախկին քաղաքապետը ստացիոնար բուժում է ստանում հիվանդանոցում, չի համապատասխանում իրականությանը:
«Ես ձեզ հիմա կներկայացնեմ մի շարք լրատվամիջոցներում տեղադրված հրապարակումներ, որոնք ապացուցում են իմ խոսքերի իրավացիությունը: Հունիսի 19-ին Վարդան Ղուկասյանը ելույթ է ունեցել «Ցայգ» հեռուստաընկերությունով, իսկ հունիսի 24-ին ակտիվորեն մասնակցել եկեղեցու գմբեթում բռնկված հրդեհի մարման աշխատանքներին: Ստացիոնար բուժման մեջ գտնվողը, եթե ընդունակ է այսչափ ակտիվ գործունեություն ծավալելու, ապա կարող է նաեւ ներկայանալ դատարան»,-կարծիք հայտնեց Լուսինե Սահակյանը:
Փաստաբանի ներկայացրած միջնորդության վերաբերյալ դրական արտահայտվեց նաեւ մեղադրող կողմը: Դատախազ Արմեն Մարուխյանը եւս պնդեց, որ դատարանը լրացուցիչ հարցում կատարի՝ միջնորդությամբ ներկայացված փաստերի իսկությունը ճշտելու եւ միջոցներ ձեռք առնի բացակայող վկաների ներկայությունը դատական նիստերին ապահովելու համար: Դատարանը որոշեց ժամանակավորապես կասեցնել նախորդ նիստի ժամանակ ընդունած որոշման իրագործումը, այն է` հրապարակել բացակայող վկաներ Վարդան եւ Մանյա Ղուկասյանների, ինչպես նաեւ Անահիտ Նիկոլյանի ցուցմունքները:
Դատական նիստն առավել ռացիոնալ անցկացնելու նպատակով, դատավոր Մարտին Սարոյանը որոշեց անցնել ապացույցների հետազոտման փուլին: Հայտարարվեց ընդմիջում 15 րոպե, որի ընթացքում գործում առկա տեսաերիզների դիտում ապահովելու նպատակով պիտի նիստերի դահլիճ տեղափոխվեին որոշակի տեխնիկական միջոցներ: Նախքան ընդմիջումը դատավորի որոշման դեմ չառարկած տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Ա. Մելքոնյանը, ընդմիջումից հետո դահլիճ վերադառնալով, հայտարարեց, որ ինքը համաձայն չէ դատավորի որոշման հետ: «Ինչու՞ պիտի անցնենք ապացույցների հետազոտման փուլին, եթե ավարտված չէ վկաների հարցաքննությունը,-կարծիք հայտնեց Մելքոնյանը,-կամ ի՞նչ է նշանակում՝ մարդը մասնակցել է հրդեհի մարմանը: Կարող է էդ մարդն էնքան աստվածավախ է, որ իրա հիվանդությունը մի կողմ թողած՝ վազել է իրա եկեղեցու հրդեհը մարելու: Ես էլ լինեի, ոտքս էլ կոտրած` ես էլ կգնայի, եթե իմ եկեղեցին հրդեհվեր»:
Երբ վերջապես նիստը սկսվեց, դատավոր Մարտին Սարոյանը հայտարարեց, որ կես ժամ առաջ ընդունած որոշումը չեղյալ է համարում, եւ այսօրվա նիստին պիտի հրապարակվեն Անահիտ Նիկոլյանի եւ Մանյա Ղուկասյանի ցուցմունքերը, քանի որ ինքը միայն Վարդան Ղուկասյանի նախաքննական ցուցմունքների հրապարակումն է կասեցրել: Տպավորություն էր, որ դատավոր Մարտին Սարոյանն ինքն էլ չի կողմնորոշվում, թե իր ընդունած որոշումներից որ մեկն է առավել ռացիոնալը:
Փաստաբան Լուսինե Սահակյանն այս անգամ էլ որոշեց բոյկոտել դատարանի որոշումը: «Դուք առանց թույլտվության գնում եք ու թողնում ենք ձեր պաշտպանյալին առանց պաշտպանի՞»,- հարցրեց դատավորը: «Ես լիազորություն ունեմ պաշտպանելու իմ պաշտպանյալին, իսկ եթե դատարանն իրեն թույլ է տալիս ապօրինություններ, ապա ես հրաժարվում եմ մասնակցելու այս դատավարությանը»,-հայտարարեց Լուսինե Սահակյանն ու նստեց դահլիճում՝ նշելով, որ քրեական դատավարություն է եւ ինքը որպես դիտորդ կարող է մասնակցել դատական նիստին:
Հայտարարվեց ընդմիջում 30 րոպե: Դատական նիստը վերսկսվելուց հետո դատավորը հայտարարեց, որ փաստաբանն ապօրինի, առանց թույլտվության լքել է դատարանի դահլիճը, իսկ ամբաստանյալն առանց պաշտպանի չի ցանկանում իրականացնել իր պաշտպանությունը: Կարեն Եսայանի սպանության գործով ընթացող դատական նիստերից այս նիստը թվով 3-րդն էր, որի ընթացքում ամբաստանյալի շահերի պաշտպանն, ի նշան անհամաձայնության դատավորի հրապարակած որոշումների, լքում է դահլիճը:
Հաջորդ դատական նիստը նշանակվեց հուլիսի 2-ին: Դատարանը հաշվի չառավ ամբաստանյալի հայտնած տեղեկությունը, որ իր շահերը պաշտպանող երեք փաստաբաններն էլ մինչեւ հուլիսի 9-ը զբաղված են եւ չեն կարողանալու մասնակցել հաջորդ երեքշաբթի եւ չորեքշաբթի նշանակված դատական նիստերին:

“Если суд позволяет себе беззакония, то я отказываюсь участвовать в этом судебном процессе”,- заявила адвокат
В самом начале проходившего 26 июня судебного заседания по делу об убийстве Карена Есаяна судья Мартин Сароян заявил, что суд применил санкцию в отношении адвоката Лусине Саакян в связи с тем, что она покинула зал суда без разрешения судьи. 25 июня адвокаты Лусине Саакян и Унан Бабаян покинули судебное заседание с целью предотвратить обнародование предварительных показаний четырех отсутствующих свидетелей.
Лусине Саакян выразила убежденность, что все свидетели, которые не отсутствуют из страны, не умерли, не страдают умственным или душевным расстройством, в состоянии самостоятельно передвигаться, в обязательном порядке должны явиться в суд и быть допрошены. Адвокат заявила, что сведения о том, что бывший мэр Гюмри проходит стационарное лечение в больнице, не соответствуют действительности.
“19 июня Вардан Гукасян выступал в передаче телекомпании “Цайг”, а 24 июня активно участвовал в работах по тушению пожара на куполе церкви. Если человек, проходящий стационарное лечение, в состоянии заниматься столь активной деятельностью, значит он может явиться и в суд”,- отметила Лусине Саакян.
Ходатайство адвоката поддержала также сторона обвинение. Прокурор Армен Марухян настоял на том, чтобы суд обратился с дополнительным запросом для уточнения достоверности представленных в ходатайстве фактов и принятия мер по обеспечению присутствия свидетелей на судебных заседаниях. Суд решил временно приостановить выполнение принятого на прошлом заседании решения – обнародовать предварительные показания отсутствующих свидетелей Вардана и Мани Гукасянов и Анаит Николян.
С целью более рационального проведения судебного заседания судья Сароян решил приступить к изучению доказательств. Был объявлен 15-минутный перерыв, в ходе которого в зал заседаний должны были быть доставлены определенные технические средства для просмотра имеющихся в деле видеозаписей. Представитель правопреемника потерпевшего А.Мелконян, который до объявления перерыва не стал возражать против решения судьи, заявил, что не согласен с этим решением. “Почему мы должны приступить к изучению доказательств, если допрос свидетелей не завершен? – заявил Мелконян. – Или что значит, человек участвовал в тушении пожара? Может, он настолько богобоязненный, что, забыв о своей болезни, побежал тушить пожар в своей церкви. Если бы и моя церковь горела, то я бы тоже побежал, даже со сломанной ногой”.
Когда заседание наконец началось, судья заявил, что отменяет принятое полчаса назад решение, и на сегодняшнем заседании должны быть обнародованы предварительные показания Анаит Николян и Мани Гукасян, поскольку он приостановил обнародование показаний только Вардана Гукасяна. Сложилось впечатление, что судья Мартин Сароян не может сориентироваться, какое из принятых им решений наиболее рациональное.
Адвокат Лусине Саакян и на этот раз решила бойкотировать решение суда. “Вы уходите без разрешения и оставляете своего подзащитного без защиты?” – спросил судья. “У меня есть полномочие на его защиту, но если суд позволяет себе беззакония, то я отказываюсь участвовать в этом судебном процессе”,- заявила Лусине Саакян и пересела на другое место, отметив, что может участвовать в судебном заседании в качестве наблюдателя.
Был объявлен 30-минутный перерыв. После возобновлекния судебного заседания судья заявил, что адвокат без разрешения покинула зал суда, а обвиняемый не желает осуществлять свою защиту без адвоката. Отметим, что это уже третье судебное заседание по делу об убийстве Карена Есаяна, в ходе которого защитник интересов обвиняемого в знак несогласия с решениями судьи покидает зал суда.
Следующее заседание назначено на 2 июля. Суд не учел информацию обвиняемого о том, что все три его защитника до 9 июля заняты и не могут участвовать в судебных заседаниях, назначенных на вторник и среду.