«Ռուսերենը հիմա էլ է հաղորդակցության լեզու միայն նախկին Միության սահմաններում»
- Հայաստանի անկախության 20 տարիների ընթացքում պրակտիկորեն տեղի ունեցավ ռուսերենի անկում: Այդ ընթացքում ծնված երիտասարդությունն իր ամբողջության մեջ չի տիրապետում (կամ վատ է տիրապետում) ռուսերենին: Նշանակո՞ւմ է սա, արդյոք, որ մեր երկրում ռուսերենը հեռանկար չունի, եւ ավագ սերունդն իր հետ կտանի նաեւ ռուսերենի լայն իմացությունն ու գործածությունը:
- Դուք նկատե՞լ եք, որ երբ ռուսաստանաբնակ հայերը գալիս են Հայաստան, ռուսերեն են խոսում: Ինչո՞ւ: Բանն այն է, որ դա թույլ է տալիս նրանց զգալ առաջին կարգի մարդ, որովհետև այդ լեզվով խոսում են Ռուսաստանում նրանցից իրենց առավել կամ արտոնյալ համարողները: Նախկին գաղութային երկրների քաղաքացիները Ռուսաստանում իրենց երկրորդ կարգի մարդ են զգում, քանի որ ռուսները վարում են լեզվական նացիոնալիզմի հստակ ընդգծված քաղաքականություն: Դա բնորոշ է նաև առօրյա կյանքին:
Ռուսների քամահրանքը լեզվական սխալների հանդեպ ես անձամբ եմ զգացել: Ռուսները լեզուն կիրառում են մարդու ու հատկապես՝ նախկին գաղութներից եկածների վրա: Հայերը սա շատ լավ զգում են: Ռուսաստանից Հայաստան գալով շատ հայեր ռուսերեն են խոսում, քանի որ դա թույլ է տալիս նրանց զգալ «առաջին կարգի» մարդ: Սա, իհարկե, ինքնախաբեություն է: Ռուսերենը Հայաստանում վաղուց այսպես կոչված էլիտար լեզու չէ, և նման վարքագիծը հայաստանյան միջավայրում ծիծաղ  է առաջացնում:
Ռուսների կիրառած լեզվական քաղաքականությունն է պատճառներից մեկը, որն առաջացնում է ռուսերեն լեզու սովորելու դիմադրություն: Ես չեմ ասում, որ ռուսերենը պետք է մերժել որպես լեզու: Որպես օտար լեզու կարելի է նաև ռուսերեն իմանալ: Բայց հասարակության մեջ այդ մերժումը և հակակրանքը պայմանավորված է Ռուսաստանի՝ գաղութարար լինելու ինքնությամբ, որից նա չի կարողանում ազատվել:
Որոշ բեկում տեղի ունեցավ 90-ականներին, երբ խնդիր դրվեց դուրս գալ Ռուսաստանի ազդեցությունից: Ես չեմ կարող ասել՝ արդյոք գիտակցորեն էր, որ մարդիկ սկսեցին կրճատել, մերժել ռուսերեն լեզվի գործածումը, թե պարզապես դա Հայաստանում ռուսական անմիջական ներկայությունից ազատվելու մեխանիկական հետևանք էր: Ռուսերեն լեզվի իմացությամբ իշխանություն բանեցնողները հայտնվեցին մարգինալ կարգավիճակում: Մինչ այդ՝ խորհրդային տարիներին, Հայաստանում ռուսերենի կիրառումը քանակական առումով զիջում էր հայերենին: Սակայն, երկրի ազդեցիկ զանգվածը կամ ներքին գաղութարարների դեր ստանձնած սովետահայ բյուրոկրատիան ու ինտելեգենցիան խոսում էր գլխավորապես ռուսերեն: Ռուսերենի իմացությունը հավասարազոր էր իշխանության իրականացման: Հիմա այդպես չէ:
Եթե չեմ սխալվում 2012թ.-ի հուլիսին Հայաստան եկավ մի ռուսական պատվիրակություն, որն այստեղ համաձայնություններ ձեռք բերեց ռուսերեն լեզվի զարգացման ու կրթական ծրագրեր իրականացնելու վերաբերյալ: Կարծես թե Ռուսաստանը լեզվի տարածման միջոցով փորձում է վերականգնել իր ազդեցությունը տարածաշրջանում: Այս պահին դժվար է ասել, թե ինչ հեռանկարներ կան այս նախաձեռնությունների համար: Կարծում եմ՝ դրանք մեծ չեն:
- Ի՞նչ էր տալիս անցյալում մեզ ռուսերենը, եւ պրակտիկորեն ի՞նչ է տալիս ռուսերենի իմացությունն այսօր Հայաստանի քաղաքացիներին: Ի՞ նչ ենք արդեն այսօր մենք կորցնում ռուսերենի հեռանալով:
- Եթե ես այսօր որպես գիտնական ռուսերեն չիմանամ, ապա մեծ կորուստներ չեմ ունենա: Այդ լեզվի կարևորությունն այսօր ընկել է, որովհետև դրանով չի ստեղծվում գիտական նորություն: Արվեստի, գրականության, գիտության ոլորտներում ռուսերենն ամենևին առաջնային լեզուն չէ աշխարհում: Նույնիսկ ռուսները սովորում են անգլերեն, եթե ցանկանում են մասնակցել այդ ոլորտների դիսկուրսներին և ծանոթ լինել գիտական նորություններին:
Այսօր ռուսերենը հիմնականում պետք է այն մարդկանց, ովքեր մեկնում են Ռուսաստան աշխատանք գտնելու: Խոսքը ոչ միայն հայերի մասին է: Եթե այդ մարդիկ նախկին խորհրդային երկրներից են, ապա սովորաբար նրանց բաժին է հասնում ցածր վարձատրությամբ սևագործ աշխատանք: Ռուսներն իրենք չեն պատկերացնում այդ մարդկանց այլ դերում և դրանով բացառում են բարձրակարգ մշակույթային արժեքների փոխանցման հնարավորությունը: Ռուսաստանի վարած միգրացիոն քաղաքականությունն էլ նույնպես մի պատճառ է, որով ռուսերեն լեզուն չի ընկալվում որպես մշակութային հաղորդակցման համար կարևոր լեզու:
Խորհրդային Միությունում ռուսերենն ուներ գիտական լեզվի անբեկանելի կարգավիճակ: Ռուսերենով հայերը հաղորդակցվում էին գիտական շրջանակների հետ Խորհրդային Միության տարածքում: Բայց ռուսերենը ավելի շատ պատնեշ էր, քան միջոց: Որովհետև արգելափակված էր անգլերեն լեզվով գիտական նորությունների հոսքը, և միայն այդ պայմաններում էր ռուսերեն լեզուն ընկալվում որպես աշխարհի քաղաքակրթական գործընթացների ու կենտրոնների հետ կապի միջոց: Իրականում, եթե վերագնահատենք ռուսերեն լեզվի դերը, մեզ համար եղել է պատնեշ լեզու, ոչ թե՝ մոտեցնելու լեզու:
- Հնարավո՞ր է ռուսերենի փոխարինումը անգլերենով, եւ հեռանկարայի՞ն է դա մեր երկրի համար:
- Շատ լավ կլիներ, եթե Հայաստանում մարդիկ իմանային անգլերեն, քանի որ այն հնարավորություն է տալիս մասնակցել աշխարհի դիսկուրսներին, ունենալ երկխոսություն: Ինչպես ասացի ժամանակին ռուսերենն  աշխարհի արժեքների փոխանցման միջնորդի համբավ ուներ, բայց իրականում մեզ աշխարհի դիսկուրսներից օտարելու միջոց էր: Դա ռուսական եվրասիականության ավանդական հատկանիշներից մեկն է եղել ռուսական գաղութատիրության ողջ շրջանում: Ես կարծում եմ, որ այն մարդիկ, ովքեր ձգտում են մասնակցել աշխարհում տեղի ունեցող գործընթացներին, պետք է սովորեն օտար լեզուներ: Այսօր դա առաջին հերթին անգլերենն է:
- Ո՞ր լեզվին (ռուսերենի՞ն, թե՞ անգլերենին) է մեր երիտասարդությունն այսօր ավելի լավ տիրապետում: Դրանցից ո՞րն է, այնուամենայնիվ, հիմա շփման լեզու համարվում մեր տարածաշրջանում:
- Որպես դասախոս շատ բարդ իրավիճակում եմ հայտնվում ուսանողներիս լրացուցիչ գրականություն հանձնարարելիս: Պարզվում է, որ լսարանի մեծ մասը քիչ թե շատ կարող է կարդալ ռուսերեն: Բայց որակական տեսանկյունից այն ուսանողները, ովքեր ավելի լավ են սովորում, նպատակասլաց են և ուզում են ինքնակրթվել, կարդում են անգլերենով: Ռուսերենի իմացությունն օգնում է ձեռք բերել միջինից ցածր գիտելիք, որը բավարարում է համալսարանի դիպլոմը ձեռք բերելու համար: Որակյալ գիտելիք և կրթություն ստանալու համար պետք է իմանալ անգլերեն:
Տարածաշրջանում կիրառվում են ռուսերեն և անգլերեն լեզուները միաժամանակ: Կենցաղային մակարդակում հայերը վրացիների հետ շփվում են ռուսերենով և անցնում են անգլերենի գործնական միջավայրում: Վրաստանի հյուրանոցում կամ խանութում խոսում եմ ռուսերեն, իսկ գործընեկրների հետ՝ անգլերեն: Նույնը վրացիներն են անում, երբ գալիս են Հայաստան:
«Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի այս հարցազրույցի հարցերին պատասխանել է նաև ադրբեջանցի մասնագետը: «Ռուսերենը Ադրբեջանում լույսի ներքո» հարցազրույցը կարող եք կարդալ այստեղ:

«Русский и сейчас язык коммуникации только в пределах бывшего Союза»
Есть утверждения, что по этому индикатору – уровню использования или знания иностранного языка обычно судят и об уровне влияния на страну. Так ли это, судя по материалам ниже?
Мы продолжаем опросы-интервью армянских и азербайджанских специалистов по различным аспектам жизни современного армянского и азербайджанского обществ. Опросы проводятся в рамках совместного проекта Исследовательского центра «Регион» (Армения) и Института мира и демократии (Азербайджан).
Интервью одновременно публикуются в газетах Hetq.am (Армения) и «Новое время» (Азербайджан).
Интервью с культурным антропологом Агаси Тадевосяном
- В течение 20 лет независимости Армении практически произошел спад применения русского языка. Молодежь, родившаяся за это время, в массе своей не владеет вовсе (или плохо владеет) «великим и могучим». Значит ли это, что перспективы русского языка в нашей стране нет, и с уходом старшего поколения окончательно уйдет и язык?
- Вы заметили, что когда армяне, проживающие в России, приезжают в Армению, то они говорят на русском? Почему? Причин много. Во-первых, это дает им возможность ощутить себя в их понимании первосортными людьми, потому что в самой России на этом языке говорят «привилегированные», «превосходящие» их люди. Дело в том, что граждане, представляющие бывшие колонии России, там ощущают себя людьми второго сорта, потому что русские ведут четко выраженную политику языкового национализма.
Пренебрежительное отношение русских к языковым ошибкам я ощущал сам лично. Свой язык русские применяют для установления власти над приезжими, особенно над выходцами из их бывших колоний. Армяне это ощущают отчетливо. Так вот, в Армении жители России армянской национальности говорят на русском потому, что это дает им возможность ощущать себя «первосортными» людьми. Это, конечно, самообман. Русский в Армении давно уже перестал быть так называемым элитарным языком, и подобное поведение наших соотечествеников в армянской среде вызывает смех.
Языковая политика, которую ведут русские – одна из причин сопротивления, наблюдаемая у нас при обучении этому языку. Я не говорю, что нужно отказаться от русского как от иностранного вообще. Но отрицание и антипатия, проявляющиеся сейчас в обществе, обусловлены имперской и колониалистской сутью России, от которой она не может освободиться по отношению к бывшим союзным республикам и национальностям.
Некоторый перелом произошел в 90-ые года, когда стояла задача выхода из- под российского влияния. Не могу сказать, сознательно или нет, или это просто механическое следствие освобождения Армении от прямого и постоянного присутствия России, но люди сократили или вовсе отказались от использования русского языка в своей повседневной жизни. Те, кто за счет знания русского ощущали себя власть имущими, теряли свой статус. До этого в советские годы использование русского в количественном плане все равно уступало армянскому. Но в то же время, влиятельная масса в стране, включающая армянскую советскую интеллигенцию и бюрократию, выполняющую роль внутренних колониалистов, говорила на русском. Знание русского в те годы означало превосходство и каким-то образом давало возможность реализации власти над теми, кто не владел или плохо владел русским языком. Сейчас это не так.
Если не ошибаюсь, в июле 2012 г. в Армению приехала российская правительственная делегация, заключила у нас соглашение о развитии изучения русского языка в Армении и реализации российских образовательных проектов.
Кажется, посредством распространения языка Россия пытается восстановить свое влияние в Армении и в регионе в целом. Сейчас трудно сказать какие перспективы ожидают эти инициативы. Но, думаю, что они не большие.
- Что давал нам русский язык в прошлом, а что на практике дает знание русского языка сегодня гражданам Армении? Что мы уже сегодня теряем с его уходом?
- Если я как ученый не буду знать русского, то многое не потеряю. Значение русского сегодня понизилось, потому что это не международный научный язык, по той простой причине, что на нем не создаются серьезные научные новшества. Русский язык в мире не считается также и языком, на котором ведутся современные дискурсы в сферах философии, искусства, литературы, науки. Сами русские учат английский, если хотят участвовать в дискурсах этих сфер и ознакомиться с последними достижениями философии, науки и искусства.
Сегодня в основном русский необходим тем людям, которые уезжают в Россию в поисках работы. И речь не только об армянах. Если эти люди из бывших советских республик, то обычно на их долю выпадает низкооплачиваемая черновая работа. Сами русские не представляют этих мигрантов в другой роли, и тем самым исключают возможность передачи им более высококультурных ценностей посредством русского языка. Миграционная политика России также одна из причин, почему русский не перестает быть языком межкультурных коммуникаций.
В Советском Союзе русский язык имел беспрекословный статус академического языка. На русском армяне общались с научными кругами в пределах Союза. Но русский скорее был барьером, чем средством коммуникации. Если переоценивать прошлое, то русский был для нас языком не сближения, а, наоборот, отдаления, ибо посредсвом русского языка, как языка посредника был зафильтрован и таким образом заблокирован поток информации о новостях в мире науки, философии, искусства и политики. И только в этих условиях русский воспринимался как язык поддержки связи с центром. И в основном в этом контексте русский функционировал как язык поддержки связи с мировыми центрами.
- Возможна замена русского языка на английский, и насколько это перспективно для нашей страны?
- Было бы очень хорошо, если бы в Армении люди владели английским языком, потому что благодаря этому можно участвовать в мировых дискурсах, вести диалоги и активно контактировать с мировыми цивилизационными центрами. Как я уже сказал, в свое время у русского языка был имидж посредника для передачи мировых ценностей. Но на самом деле русский был средством отчуждения от международных процессов. Это было одной из традиционных черт русского евразийства в течение всего периода колониализма России. Те, кто хочет участвовать в мировых процессах, должны учить иностранные языки. Сегодня в первую очередь это – английский.
- Каким языком - русским или английским лучше владеет наша молодежь сегодня? Какой язык все же на региональном уровне – английский или русский, сейчас является языком общения?
- Как преподаватель вуза я попадаю в затруднительное положение, когда намереваюсь задать студентам дополнительную литературу. Оказывается, что большая часть аудитории может воспользоваться русскоязычной литературой. Но студенты, которые учатся хорошо, целеустремлены и стремятся к самообразованию, читают на английском. Владение русским способствует получению знаний ниже среднего уровня, чего достаточно для получения диплома в армянском ВУЗе. Для получения глубоких знаний и качественного образования нужно знать английский язык.
В нашем регионе русский и английский языки применяются одновременно. Например, в моей среде на бытовом уровне армяне общаются с грузинами на русском, и переходят на английский для академического и делового общений. В Грузии в гостинице или в магазине я говорю на русском, а со своими грузинскими коллегами общаюсь на английском. Так же поступают грузины, когда приезжают в Армению.