Իսկ կատուն լսում է ու շարունակում ուտել. ճարտարապետները` Փակ շուկայի մասին
«Փակ շուկան մի նոր խոսք էր հայկական ճարտարապետության մեջ՝ իր կոնստրուկտիվ լուծումներով, որն ուներ և արտաքին գեղարվեստական արտահայտչականություն և, որ ավելի կարևոր է, ներքին տարածական գեղեցիկ լուծում, որը մենք կորցրեցինք իսպառ: Այդ արժեքները կորցնելը և դրա փոխարեն ինչ-որ խանութների պսպղան ցուցափեղկեր ստանալն ուղղակի անըմբռնելի է»,- Փակ շուկայի հիմնախնդրի մասին ասուլիսի ժամանակ ասաց Ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանը:
Ճարտարապետը կարծիք հայտնեց, որ սեփականատերերը կարող են լինել բազմաթիվ, բազմաճաշակ, իրենց կրթվածության տարբեր աստիճաններով, բայց դրա համար պետություն կա, որը պետք է ուղղորդի, համակարգի այս ամենը. ընդ որում` այդ պետությունը տարբեր մարմիններ ունի՝ մշակույթի նախարարություն, քաղաքաշինության նախարարություն, քաղաքապետարան, վերջիվերջո:
Ճարտարապետ Սաշուր Քալաշյանը հիշեց Կռիլովի առակներից մեկը, երբ խոհարարը սեղանից միսը թռցրած կատվի գլխին քարոզ է կարդում, թե` պետք չէ միսը գողանալ, ուտել, որովհետև, որովհետև, որովհետև…, իսկ կատուն լսում է ու շարունակում ուտել:
Անդրադառնալով Երևանի նախկին գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանի այն հայտարարությանը, թե ինքն իր պաշտոնավարման ընթացքում ամեն ինչ արել է Փակ շուկան փրկելու համար, Ճարտարապետների միության փոխնախագահ Ալեքսանդր Բադալյանը նշեց, որ հենց այդ տարիներին տեղի ունեցած ամենամեծ սխալն այն էր, որ առանց նախագծի, դրա կոնցեպցիայի կամ ծրագրի թույլ տրվեց զրո նիշից ներքև շինարարություն անել. այդ շինթույլտվությունը, Բադալյանի  դիտարկմամբ, բացեց պատվիրատուի ձեռքերը, և սկսվեց շինարարությունը:
Ճարտարապետ Թեմուր Մարգարյանը փորձեց փարատել այն թյուր կարծիքները, թե շենքը վթարային էր սեյմսիկ և կոնստրուկտիվ առումներով: Նրա մասնագիտական դիտարկմամբ՝ Փակ շուկայի կամարների բետոնը նույնիսկ ավելի լավ որակի էր, քան այն, որն օգտագործում են ժամանակակից շենքերի շինարարության ժամանակ, իսկ կամարների մեջ գտնվող ամրանների վրա առաջացած կոռոզիայի օջախներն ավելի փոքր էին քան այժմ կատարվող ցանկացած շինարարությունում օգտագործվող նոր ամրանները:
Ճարտարապետ Գուրգեն Մուշեղյանի կարծիքով՝ շենքը հուշարձան համարելու համար պետք է պահպանել դրա բոլոր նրբությունները: Եթե այդտեղ փոխվում է նույնիսկ մեկ պատուհան, դա արդեն հուշարձան չէ:
Ճարտարապետ Սարհատ Պետրոսյանն առաջարկեց գոնե բարոյական հարթության վրա պատասխանատվության ենթարկել իրենց այն գործընկեր-ճարտարապետներին, ովքեր, զբաղեցնելով պետական պաշտոններ, մասնակցությունն են ունեցել հուշարձանի քանդմանը:
«Ուրիշ երկրներում՝ նման իրավիճակում, երբ գերատեսչությունների ղեկավարները տեսնում են, որ, իրոք, իրենց բոլոր ջանքերը իզուր են անցնում, ուղղակի թողնում են իրենց պաշտոնը՝ ի նշան բողոքի, իսկ այստեղ այդպիսի բան հնարավոր չէ»,-եզրափակեց Մկրտիչ Մինասյանը:
Լուսանկարում` ձախից` Գուրգեն Մուշեղյան, Թեմուր Մարգարյան, Սաշուր Քալաշյան, Մկրտիչ Մինասյան, Ալեքսանդր Բադալյան, Սարհատ Պետրոսյան

А Васька слушает да ест: архитекторы о Крытом рынке
“Здание Крытого рынка благодаря своим конструктивным решениям стало новым словом в армянской рахитектуре. Оно имело и внешнюю художественную выразительность и, что более важно, красивое внутреннее пространственное решение, которое мы полностью потеряли. Утрата этих ценностей взамен получения каких-то блестящих магазинных вывесок просто не укладывается в голове”,- сказал на пресс-конференции, посвященной проблеме здания Крытого рынка, председатель Союза архитекторов Мкртич Минасян.
По мнению Минасяна, собственников может быть много, они могут иметь разные вкусы, соответствующие степени их образованности. “Но на то и существует государство, чтобы все это направлять и координировать. К тому же есть различные государственные органы – министерство культуры, министерство градостроительства, мэрия наконец”,- отметил председатель СА.
Архитектор Сашур Калашян напомнил одну из басен Крылова, в которой повар читает коту Ваське нотацию о том, что нельзя воровать мясо, а Васька слушает да ест...
Касаясь заявления бывшего главного архитектора Еревана Нарека Саркисяна о том, что в период пребывания в должности он делал все для спасения Крытого рынка, заместитель председателя Союза архитекторов Александр Бадалян отметил, что одной из самых больших ошибок, допущенных в эти годы, было то, что разрешение на строительство выше нуленвой отметки было выдано в отстутствие проекта, концепции или программы. По словам Бадаляна, это разрешение и развязало руки заказчику.
Архитектор Темур Маркарян попытался опровергнуть ошибочное мнение о том, что в сейсмическом и конструктивном планах здание Крытого рынка было аварийным. Согласно профессиональной оценке, бетон арок здания по качеству был даже лучше бетона, который используют при строительстве современных зданий, а очаги коррозии, образовавшиеся на внутриарочных креплениях, были меньше, чем на новых креплениях, которые сегодня используются в строительстве.
Архитектор Гурген Мушегян отметил, что для признания здания памятником необходимо сохранить все его детали, и если в нем меняется даже одно окно, оно перестает быть памятником.
Сархат Петросян предложил привлечь хотя бы к моральной ответственности тех коллег-архитекторов, которые, занимая государственные посты, участвовали в разрушении памятника.
“В других странах руководители ведомств, видя, что в подобной ситуации их усилия не дают результата, в знак протеста оставляют свой пост. А здесь это невозможно”,- сказал в заключение Мкртич Минасян.
На снимке: слева направо Гурген Мушегян, Темур Маркарян, Сашур Калашян, Мкртич Минасян, Александр Бадалян, Сархат Петросян