Վերաքննիչ դատարանը պարտավորեցրել է քրեական գործ հարուցել ՁՊՎ-ում գործադրված բռնության փաստով
Կարեն Եսայանի սպանության մեջ մեղադրվող Հարություն Սարգսյանի նկատմամբ ինչպես Ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչությունում, այնպես էլ Երեւան տեղափոխելուց հետո ձերբակալվածների պահման վայրում բռնություն է գործադրվել:
Այս փաստի առնչությամբ Հատուկ քննչական ծառայության վարույթ է ընդունվել ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչության և Գյումրու բաժնի աշխատակիցների կողմից դիտավորությամբ իրենց լիազորությունների շրջանակից դուրս գործողություններ կատարելու՝ ՀՀ ոստիկանության Գյումրու բաժնում, Շիրակի մարզային վարչությունում և ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ձերբակալվածների պահման վայրում (ՁՊՎ) Հարություն Սարգսյանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ՁՊՎ ոստիկանների կողմից ձերբակալված Հարություն Սարգսյանին պատշաճ զննության չենթարկելու և առկա մարմնական վնասվածքները չարձանագրելու փաստերի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազության ավագ դատախազի կողմից ՀՀ ՔՕ 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 315-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործը:
Հարություն Սարգսյանի փաստաբան Լուսինե Սահակյանը նշեց, որ կատարված բռնությունների վերաբերյալ իր վստահորդը մեկ տարի առաջ բացատրություն էր տվել եւ մատնանշել բռնություն իրականացնող անձանց: Բռնություն գործադրողների թվում եղել է Շիրակի մարզի ոստիկանապետ Կարեն Բաբակեխյանը: Ինչ վերաբերում է Երեւանի ձերբակալվածների պահման վայրում Հարություն Սարգսյանի նկատմամբ բռնություն իրականացրած անձին, ապա վերջինս ներկայացել է որպես քրեական հետախուզության վարչության պետ:
«Հարություն Սարգսյանը իր բացատրությունում նկարագրել է տվյալ անձին եւ ասել, որ անպայման կճանաչի, եթե առերեսում լինի: Կճանաչի նաեւ իր նկատմամբ բռնություն գործադրած այն անձանց, ովքեր դիմակավորված չեն եղել: Այդ հաղորդման հիման վրա նյութեր են նախապատրաստվել, սակայն 2012թ. հունիսի 25-ին քրեական գործի հարուցումը մերժվել է»,- ասաց Լուսինե Սահակյանը:
Հարություն Սարգսյանի փաստաբանները բողոքարկել են, եւ վերաքննիչ դատարանը վերացրել է նշված որոշումը՝ պարտավորեցնելով հարուցել քրեական գործ: «Այս գործում կան ակնհայտ ապացույցներ այն մասին, որ Հարություն Սարգսյանն առանց վնասվածքների եկել է ոստիկանություն, իսկ հետագայում նրա մարմնի վրա բազմաթիվ մարմնական վնասվածքներ են հայտնաբերվել: Գործը արտառոց է նրանով, որ մինչ մեր պաշտպանների մուտք գործելը ոչ ոք այդ վնասվածքները չէր արձանագրել, չնայած դա նրանց պարտականությունն էր: Նաեւ ակնհայտ է, որ ձերբակալվածների պահման վայրում շահագրգռված են եղել, որ մարմնական վնասվածքները չարձանագրվեն, որովհետեւ հերթական բռնությունը գործադրվել էր գիշերը՝ հենց ձերբակալվածների պահման վայրում»,- ասաց փաստաբանը:

Апелляционный суд обязал возбудить уголовное дело по факту применения насилия в ИВС
В отношении Арутюна Саркисяна, обвиняющегося в убийстве Карена Есаяна, как в управлении полиции Ширакской области, так и после его перевода в изолятор временного содержания в Ереване было применено насилие.
В связи с этим фактом возбуждено уголовное дело по признакам ч.2 ст.309 и ч.1 ст.315 УК РА, которое принято в производство Специальной следственной службы.
Адвокат Арутюна Саркисяна Лусине Саакян отметила, что еще год назад ее подзащитный дал объяснение по поводу примененного к нему насилия и назвал виновных. В их числе был начальник полиции Ширакской области Карен Бабакехян. Что касается лица, применившего насилие в изоляторе временного содержания в Ереване, то он представился как начальник управления уголовного розыска.
“В своем объяснении Арутюн Саркисян описал этого человека и сказал, что опознает его при очной ставке. Он сказал, что опознает и применивших к нему насилие лиц, которые не были в маске. На основе этого сообщения были подготовлены материалы, однако 25 июня 2012 г.
в возбуждении уголовного дела было отказано”,- сообщила Л.Саакян.
Адвокаты Арутюна Саркисяна подали жалобу, и Апелляционный суд отменил принятое ранее решение, обязав возбудить уголовное дело. “В этом деле имеются очевидные доказательства того, что Арутюн Саркисян был доставлен в полицию без повреждений, однако в дальнейшем на его теле были обнаружены многочисленные телесные повреждения.
Дело беспрецедентно тем, что до прихода защитников никто эти повреждения не зафиксировал, хотя обязан был это сделать. Также очевидно, что в изоляторе временного содержания были заинтересованы в том, чтобы не фиксировать телесные повреждения, так как очередное насилие было применено ночью и именно в ИВС”,- отметила адвокат.