«Եթե փողոցում ենք աշխատում, չի նշանակում, որ փողոցային ենք»
Այսօր կառավարության շենքի մոտ բողոքի ակցիա էին կազմակերպել մի խումբ առևտրականներ: Փողոցային առևտրի արգելման հետևանքով նրանք այժմ գործազուրկ են:
«Էս 6 ամիս ա` մարդիկ չեն աշխատում: Մինի շուկայի անվան տակ սարքեցին բանջարեղենային խանութներ, որոնց արժեքը կազմում է օրը 3 հազար դրամ: Արդյունքում օլիգարխներն ավելի հարստացան», - բողոքում էին առևտրակնները:
Նրանք դժգոհում էին, որ փողոցային առևտուրն արգելելուց հետո որոշ տարածքներ են հատակցվել մեծահարուսներին: Օրվարձի թանկ լինելու պատճառով նրանք չեն կարողանոմ օգտվել այդ տարածքներից և առևտուր անել: Նրանք առաջարկում էին իրենց այլ գործ տրամադրել կամ էլ առևտրի համար նախատեսված տարածքները տալ ոչ թե մեկ մեծահարուստի, այլ իրենց նման առևտրականների, որպեսզի կարողանան բավարար փող վաստակել:
«Մենք էլ պետականորեն կմուծեինք տուրքերը, մեզ համար ստաժ կլիներ, համ էլ բյուջեն փող կհավաքեր», - ասաց առևտրակններից մեկը:
Գայանե Հովհաննիսյանի խոսքերով` հունիսի 27-ին, երբ ինքը փողոցային առևտուր էր անում Տիգրան Մեծ փողոցի վրա, նրան է մոտեցել Երևանի քաղաքապետարանի առևտրի վարչության պետի տեղակալ Արման Ենգոյանը, պահանջել է հեռանալ այդտեղից, քանի որ այլևս արգելված է փողոցային առևտուրը, այնուհետև հայհոյել է իրեն:
«Ես մինի շուկա էլ չեմ ուզում, թող մի հատ գործարան բացեն, որ մենք գոնե աշխատենք: Ոչ թե փողոցում գան հայհոյեն: Արման Ենգոյանը ինձ հայոյում է: Նա ի՞նչ իրավունք ունի, - բողոքում էր Գայանե Հովհաննիսյանը: -Ես իրենից պատիվ եմ պահանջում: Դիմում-բողոք եմ ներկայացրել Աղվան Հովսեփյանին և Էրեբունի բաժին, երկու տեղն էլ ընթացքի մեջ են: Եթե հաց եմ վաստակում իմ ընտանիքը պահելու համար, ու իրենք ջիպեր նստեն, գան, գնան կամ փողերը կուտակեն, էտ ո՞նց կլինի»:
Առևտրականներն իրենց հետ բերել էին նաև միրգ և բանջարեղեն կառավարության շենքի մոտ վաճառելու համար:
«Եթե ուրիշ տեղ չեն թողնում վաճառենք, մենք էլ էստեղ, էս ակցիաներին կգանք ու կվաճառենք», - ասում էին առևտրակնները:
Ներկաներից մեկի այն հարցին, թե արդյոք թանկ չե՞ն վաճառում, նրանք պատասխանեցին. «Թանկ չի: Գնացեք սուպերմարկետներ ու տեսեք` թա՞նկ է, թե՞ չէ»:
«Սա պետությո՞ւն է, թե՞ թյուրիմացություն: Քյասիբ ժողովուրդը մեղավո՞ր ա էս վիճակի համար: Եթե փողոցում ենք աշխատում, չի նշանակում, որ փողոցային ենք, մեզ հետ ինչ կուզեն` կանեն», - ասաց առևտրականներից Կիմա Գրիգորյանը:
Առևտրակնների խոսքերով` իրենց բողոքի ակցիաները լինելու են շարունակական, և հաջորդ ակցիան արդեն կիրականացնեն քաղաքապետարանի մոտ:

"Если мы работаем на улице, это не значит, что мы уличные"
Сегодня акцию протеста у здания правительства проводила группа торговцев. Вследствие введения запрета на уличную торговлю они стали безработными.
"Уже 6 месяцев люди не работают. Под предлогом создания мини-рынков открылись овощные магазины, плата за аренду которых стоит 3000 драмов в день. В результате обогатились олигархи",- жаловались участники акции.
Они выражали недовольство тем, что после того, как уличная торговля была запрещена, некоторые территории были отданы олигархам. Из-за высоких платежей люди не могут торговать на этих территориях, поэтому предлагают выделить специальные места таким торговцам, как они. "Мы будем платить государственные налоги, у нас будет стаж, да и деньги будут поступать в бюджет",- сказала одна из участниц акции.
По словам Гаяне Ованнисян, 27 июня, когда она торговала на улице Тигран Мец, к ней подошел заместитель начальник управления по торговле мэрии Еревана Арман Енгоян и потребовал, чтобы она ушла, так как уличная торговля запрещена. Енгоян также нецензурно выругался в адрес женщины. "Я даже на мини-рынке не хочу работать, пусть откроют завод, чтобы у нас была работа, а не ругаются на улице. Какое имеет право Арман Енгоян ругаться матом в мой адрес? – возмущалась Гаяне Ованнисян. – Я уже подала жалобу на имя Агвана Овсепяна и в отделение Эребуни. В обоих местах жалобам дан ход. Я зарабатываю на хлеб, чтобы содержать семью, а они приезжают-уезжают на джипах, загребают деньги. Где это видано?"
"Если в других местах не разрешают продавать, то мы будем приходить на эти акции и продавать здесь",- говорили торговцы.
"Это государство или недоразумение? Если мы работаем на улице, это не значит, что мы уличные, и они могут поступать с нами как им вздумается ",- сказала другая участница акции Кима Григорян.