Սահմանամերձ գյուղերի բնակիչները երթուղային ունեցան. դժգոհողը գծատերն է
Արմավիրի մարզի Բագարան եւ Երվանդաշատ գյուղերում մոտ մեկ ամիս է,  վերականգնվել է հասարակական տրանսպորտի աշխատանքները: Թուրքիայից 1-2 կմ հեռավորության վրա գտնվող գյուղերի բնակիչները ամիսներ շարունակ զրկված էին տրանսպորտից, քանի որ Երվանդաշատ-Բագարան-Արմավիր երթուղին սպասարկող գծատերը հրաժարվել էր սպասարկումից` պատճառաբանելով, որ վնաս է կրում: Չի բացառվում, որ առաջիկայում սահմանամերձ գյուղերի բնակիչները կրկին տրանսպորտային խնդրի առջեւ կանգնեն:
Բագարանի համայնքապետ Գևորգ Մարգարյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ երթուղայինը ամեն օր չի աշխատում, սակայն գյուղացիները դժգոհ չեն:
«Սեպտեմբերի 1-ի հետ կապված է ամեն օր աշխատել, բայց հիմա ամեն օր չի աշխատում, երեւի շաբաթվա մեջ 3-4 օր է աշխատում, հաստատ չգիտեմ: Առավոտյան գնում է Արմավիր, երեկոյան հետ գալիս: Երթուղու տերը դժգոհ է, որովհետեւ վնասներ է կրում, 1-2 մարդ է օգտվում երթուղուց, մարդ չի նստում, որ եկամուտ ունենա»,-ասում է համայնքապետը:
Գևորգ Մարգարյանի խոսքով` գյուղացին զբաղված է իր հողի աշխատանքներով և քաղաք գնալու անհրաժեշտություն քիչ է ունենում: Շատերն էլ անձնական ավտոմեքենաներով են երթևեկում:
Գյուղերում սովորություն է, երբ հարևանն ավտոմեքենա ունի և քաղաք է գնում, հարևանները տալիս են իրենց անհրաժեշտ ապրանքների ցուցակը և խնդրում, որ գնումներ կատարի:
Համայնքապետը նշեց, որ երթուղուց  քիչ օգտվելը կապված չէ նշված գյուղերում ապրող բնակչության փաստացի թվի հետ: Ըստ նրա` 1996թ-ից այս կողմ Բագարանից ընտանիքով արտագաղթող չի եկել, իսկ տարեկան մոտ 30 տղամարդ մեկնում է արտագնա աշխատանքի և հետ վերադառնում:

В приграничных селах вновь работает маршрутное такси, но владелец линии недоволен
Уже почти месяц в селах Багаран и Ервандашат Армавирской области восстановлена работа общественного транспорта. Жител сел, расположенных почти в двух километрах от границы с Турцией, на протяжении многих месяцев были лишены транспорта, так как владелец линии Ервандашат-Багаран-Армавир, ссылаясь на убытки, отказывался обслуживать этот маршрут. Не исключено, что в ближайшее время жители приграничных сел вновь встанут перед транспортной проблемой.
Староста Багарана Геворк Маркарян в беседе с “Hetq” сказал, что маршрутка работает не каждый день, однако люди не жалуются.
“В первые дни учебного года микроавтобус работал каждый день, но сейчас – 3-4 дня в неделю. Утром маршрутка направляется в Армавир, вечером возвращается обратно. Владелец линии недоволен, потому что терпит убытки. Маршрутным такси пользуются 1-2 человека, потому и нет дохода”,- сказал староста.
По словам Геворка Маркаряна, крестьяне заняты земледельческими работами, поэтому у них почти нет необходимости в поездках в город. Многие ездят на собственных машинях.
В селах обычно принято, что когда кто-то из села едет на машине в город, то соседи дают ему список необходимых товаров, которые он должен купить для них.
Староста также отметил, что малочисленность пассажиров не связана с числом жителей указанных сел. После 1996 года из Багарана никто с семьей не эмигрировал. Просто каждый год около 30 мужчин отправляются на заработки и возвращаются обратно, сказал Г.Маркарян.