Ալավերդցի Սեյրան Մարգարյանը 1992թ.-ի սեպտեմբերի 2-ին զոհվեց Ղարաբաղի Վաղուհաս գյուղի մերձակայքում:  Նրա դին մեկ գիշեր մնացել է մարտի դաշտում: Նահանջող մարտական ընկերները ծառերի ճյուղերով թաքցրել են մահապարտի դիակը` հաջորդ օրը թշնամու հսկողության տակ անցած տարածքից ամեն գնով տեղափոխելու հույսով: Ճակատամարտի հաջորդ օրը մահապարտների գումարտակի փոխհրամանատար, ալավերդցի Սեյրան Անթանեսյանն ասել է, որ  Սեյրան Մարգարյանի դին թուրքերի մոտ չի թողնի, կամ ընդհանրապես Ալավերդի չի մտնի: Ալավերդու մահապարտները Սևանի և Նոր Հաճնի մահապարտների աջակցությամբ Սեյրան Մարգարյանի դին կարողացան նախկին դիրքերից հանել են:
«Ալավերդու մահապարտների ջոկատի ամենատարեցը Սեյրան Մարգարյանն էր: Արդեն 50-ին մոտ էր: Նա որպես նռնակաձիգ անփոխարինելի էր: Ես ինչ իմանայի, որ ընդամենը մի քանի օր անց առաջին զոհը Սեյրանը պիտի լինի»,- տարիներ անց  «Մահապարտները» ժողովածուի մեջ գրել է գումարտակի փոխհրամանատարը:
Սեյրան Մարգարյանը Ալավերդիում թողել էր երեք  երեխաներին, կինը մահացել էր տարիներ առաջ: «Մինչ Ղարաբաղի շարժումը մենք ընտանիքով Մոնղոլիայում էինք, մայրս այնտեղ քաղցկեղից մահացավ: Հայրս, ես և  անչափահաս 2 քույրերս 1988թ.-ի հունվարին մորս թողեցինք Մոնղոլիայում և վերադարձանք Հայաստան»,- հիշում է Սեյրանի որդին` Գագիկը:
Երբ Սեյրանը զոհվեց, Գագիկը 18 տարեկան էր: «Քաղաքում տարածվեց, որ Ղարաբաղում  Ալավերդուց 2 զոհ կա: Իջա ներքև, մարդիկ էին հավաքված թաղում` մեր թաղի օղորմածիկ Մալիկը, ուստա Սանոն, տարիքով մեծ մարդիկ էին: Բոլորը հորս ճանաչում էին: Մալիկի տղա Ժորոն էլ էր հավաքվածների մեջ: Ինձ խնայում և խաբում էին: Բայց ես ամբողջ գիշերը չքնեցի: Անհանգիստ էի: Ոնց որ սիրտս գուշակում էր:  Մեր թաղում Մագադան Միշա կար: Մեծ մարդ էր: Հաջորդ օրը թաղում կանգնած էինք, ինձ չէր ճանաչում, կանգնածներին ասաց, թե տղերք, ասում են`Ղարաբաղում Սեյրանին խփել են, իմացե՞լ եք: Այդտեղ էլ ես վատացա»,-հիշեց Գագիկը:
Հետո հոր զոհվելու հանգամանքերի մասին  Գագիկը հարցուփորձ է արել  հոր հետ կռված մահապարտներից, ում հանդիպել է:  Տարբեր բաներ են պատմել տղային: Մեկն ասել է` ականանետից է եղել, տրաքել է, մեկն ասել է` տանկից արձակված  կրակոցից է եղել: Ասել են նաև` ուղիղ կրակահերթ է եղել: Որդին տեղյակ է, որ զոհվելուց հետո հոր մարմնի կեսը չի եղել: Յուրաքանչյուր պատմություն ավերել է Գագիկի հոգին: Նա հոր մարտական հետքերով  մի քանի անգամ գնացել է Ղարաբաղ: Առաջին անգամ նրան ուղեկցել է մահապարտ Արամ Սաժինյանը:
«Մերոնք կռվի ժամանակ Վանք գյուղից են ոտքով շարժվել  դեպի Վաղուհաս, անանցանելի  լեռներով ու նրանց հարող ձորերով: Երբ հասել են Վաղուհաս, ճակատամարտը սկսվել է: Երկար է տևել ճակատամարտը:  Հետո կռվողները  նահանջի հրաման են ստացել: Ինձ հորս մարտական ընկերը` Գրիշա Դավթյանն է պատմել:  Ասում է, որ մերոնք, այդ թվում նաև հայրս, ահագին առաջ են գնացած եղել: Թուրքերից շատ զենք են խլել: Հայրս նռնակաձիգ է եղել:  Երբ հրաման է տրվում նահանջի համար, հայրս Գրիշա Դավթյանին ձայն է տալիս, որ հետ գա:  Արդեն մթնշաղ է եղել:  Գրիշան հասնում է հորս, այդ  պահին էլ պայթունը լինում է, հայրս զոհվում է, Գրիշան էլ ծանր վիրավորվում է»,- պատմեց Գագիկը:
Գիտակցությունը կորցրած և հազիվ ուշքի եկած Գրիշա Դավթյանին Սեյրան Մարգարյանի զոհվելու մասին  ղարաբաղցի մահապարտներից են տեղեկացնում: Սեյրանի  դին մարտադաշտում ուղիղ թուրքերի  դիրքերի առաջ է եղել, շատ զոհեր ու դիակներ է եղել, ճակատամարտն էլ անտառի փեշերին է եղել:
«Երբ հայրս զոհվեց, փոքր քույրս 11 տարեկան էր, մյուս քույրս ինձնից 2 տարով էր փոքր` 16 տարեկան էր: Քույրերիս  պահելու համար ինձ շատ է օգնել հորս մարտական ընկեր Գրիշա Դավթյանը:  Նա ինձ աշխատանքի տեղավորեց Բագրատաշենի մաքսատանը: Պետության կողմից էդպես աջակցություն չի եղել, աջակցությունն այն է եղել, որ փոքր քույրս 11 տարեկան էր, թոշակ և նպաստ նշանակեցին, դա է եղել ամբողջը»,- հայտնեց Գագիկը:
Վերջինիս պատմեց , որ 1992 օգոստոսի 29-30-ին հորեղբոր հետ  Վանաձոր վերադառնալիս  Շահալիում հանդիպել է Ալավերդու մահապարտ տղաներին: Ղարաբաղ  գնալուց առաջ նրանք եկել էին տնեցիներին մնաս բարով անելու. «Հայրս նրանց մեջ չկար, հարցրի հորս մասին: Ասացին, որ եկել Վանաձոր, «ԳԱԶ 66» բեռնատար վերցնելու`Երևանից նրանով Ղարաբաղ զենք զինամթերք  տեղափոխելու համար: Հայրս 43 զինվորական  զորամասից էր ստանալու բեռնատարը»,- ասաց նա: Գագիկը ափսոսում էր, որ հետ չի վերադարձել Վանաձոր` հորը վերջին հրաժեշտը տալու համար:
Քրիստինա
Հավերժ փառք ու պատիվ հայրենիքի բոլոր նահատակներին ու նվիրյալներին, որոնք իրենց կյանքն են զոհաբերել հանուն հայրենիքի ու մեր սուրբ գործի՝ Հաղթանակի։
Գրենք և խոսենք մեծ մարդկանց մասին: Մամուլը ողողված է իրենցից ոչինչ չներկայացնող ու անբարո մարդկանց մասին տխմար ինֆորմացիայով: Այնինչ էսպիսի արժանի մարդիկ շատ կան: Փառք նրանց

Сейран Маркарян погиб 2 сентября 1992 г. в окрестностях села Вагуас в Карабахе. Всю ночь его тело оставалось на поле боя. Отступавшие товарищи укрыли его ветками деревьев, чтобы на следующий день любой ценой перетащить с контролируемой врагом территории. На следующий день после боя заместитель командира роты, алавердиец Сейран Антанесян сказал, что не оставит тело своего земляка азербайджанцам, в противном случае не вернется в Алаверди. Смертники-алавердийцы при содействии смертников из Севана и Нор Ачна смогли забрать тело Сейрана Маркаряна с прежних боевых позиций.
“В отряде Сейран Маркарян был самым старшим по возрасту. Ему было около 50-ти. Как гранатометчик он был незаменим. Откуда мне было знать, что всего через несколько дней именно Сейран станет первой жертвой”,- написал спустя годы в сборнике “Смертники” заместитель командира роты.
В Алаверди Маркарян оставил троих детей. Жена умерла за несколько лет до этого. “До Карабахского движения мы с семьей были в Монголии. Мама умерла там от рака. В январе 1988 года отец, я и две мои несовершеннолетни сестры, похоронив маму в Монголии, вернулись в Армению”,- вспоминает сын Сейрана Гагик.
Гагику было 18 лет, когда погиб отец. “В городе появилась информация о том, что в Карабахе погибли двое алавердийцев. Я спустился вниз, там уже собрались люди. Все они знали моего отца. А меня щадили, обманывали. Но я всю ночь не смог заснуть. Мне было неспокойно, сердце как будто предчувствовало беду. Один из жителей нашего квартала по имени Миша не знал меня. Он-то и сказал собравшимся: говорят, мол, что в Карабахе убили Сейрана. Тут мне стало плохо”,- вспоминает Гагик.
Потом, встречаясь с боевыми друзьями отца, Гагик пытался узнать обстоятельства его гибели. Ему рассказывали разные вещи. Один сказал, что это произошло в результате взрыва миномета, по словам другого, его убило выстрелом из танка. Говорили также, что была прямая автоматная очередь. И каждый рассказ выворачивал душу Гагика наизнанку. Он несколько раз бывал в тех местах в Карабахе, где воевал отец. В первый раз его сопровождал смертник Арам Сажинян.
“Во время боя наши направились пешком через непроходимые горы и ущелья от села Ван к Вагуасу. Когда они дошли до Вагуаса, начался бой, который длился долго. Потом пришел приказ отступить. Мне об этом рассказал боевой друг моего отца Гриша Давтян. По его словам, наши, в том числе отец, продвинулись вперед, захватили у азербайджанцев оружие. Отец был гранатометчиком. Когда приказали отступить, отец окликнул Гришу Давтяну и сказал, чтобы тот возвращался. Уже темнело. И в тот момент, когда Гриша подходил к отцу, раздался взрыв. Отец погиб, а Гриша был тяжело ранен”,- рассказывает Гагик.
Потерявшему сознание и с трудом пришедшему в себя Грише о гибели Сейрана Маркаряна сообщили карабахские смертники. Тело Сейрана оставалось на поле боя, непосредственно перед позициями азербайджанцев. Там было много жертв, много трупов... Бой проходил у края леса.
“Когда отец погиб, моей младшей сестре было 11 лет, другая сестра была младше меня на два года – ей было 16. Вырастить сестер мне помог боевой друг моего отца Гриша Давтян. Он устроил меня на работу на Баграташенский таможенный пункт. Государство почти ничем не помогало. Помощь состояла лишь в том, что младшей сестре назначили пенсию и пособие. И все”,- сказал Гагик.
Он вспомнил еще один эпизод. 29-30 августа 1992 года Гагик вместе с дядей, братом отца, возвращались в Ванадзор и в Шаали встретили ребят-смертников из Алаверди. “Отца среди них не было. Я спросил о нем. Мне сказали, что он поехал в Ванадзор за грузовиком “ГАЗ 66”, на котором должны были перевозить оружие из Еревана в Карабах. Грузовик отец получал в 43-ей воинской части”,- рассказал Гагик. Он жалеет о том, что не вернулся в Ванадзор, чтобы в последний раз проститься с отцом.