«Անհասկանալի է, թե ջուրն ինչու անվճար չի տրվում գյուղացիներին»
«Այո, նվազել է մետրոյից օգտվողների քանակը: Մեր պատկերացումներով և մոտավոր հաշվարկներով՝ 10-20 %-ով նվազել է : Դա բացարձակ ճշգրիտ չի կարող լինել, հարցումների կարգով ենք արել»,- այսօր մամուլի ասուլիսին հայտարարեց «Սպառողների ասոցիացիա» ՀԿ-ի նախագահ Արմեն Պողոսյանը:
Նրա խոսքերով` եթե նախկինում միկրովտոբուսները սպասարկում էին տրանսպորիտից օգտվողների 90 %-ին, ապա այդ թիվն այժմ դարձել է 75 %: Սակայն իրականում այն պետք է լինի 19 %: Մոտ 8 օր առաջ կազմակերպությունը տրանսպորտի հետ կապված հարցերով դիմել են վարչապետին և Երևանի քաղաքապետին, սակայն դեռ պատասխան չի ստացել:
«Այս վիճակը, որ տիրում է մեր տրանսպորտում, դա ձեռք է տալիս 18 կամ 28 հոգու, մնացած 1,5 միլիոնը տառապում է: Դա այն մարդիկ են, ովքեր «գծի տերերն են», որոնք միաժամանակ կամ ԱԺ-ում են կամ այլ պաշտոններ են վարում»,- ասաց Ա. Պողոսյանը:
Նրա կարծիքով՝ ֆինանսները պետք է ուղղել էլեկտրատրանսպորտի զարգացմանը, «ոչ թե տարբեր վառելիքնեով գործող տրանսպորտին»: Բացի դրանից, Պողոսյանի տեղեկություններով, շուտով կստեղծվի միատեսակ տոմս, որով կօգտվեն տրանսպորտի տարբեր տեսակներից: Այնուամենայնիվ, բանախոսի կարծիքով` մետրոյի գների հետ կապված ոչ մի գործնական քայլ չի արվի և ոչինչ չի փոխվի: Ասուլիսին հրավիրված էր նաեւ մետրոպոլիտենի ներկայացուցիչը, որը, սակայն, չէր եկել:
Անրադառնալով գյուղմթերքների գներին` մյուս բանախոսը` «Հանրային ապրանք արտադրողների» միության նախագահ, հանրային խորհրդի ֆինանսական և բյուջետային հանձնաժողովի նախագահ Վազգեն Սաֆարյանն ասաց, որ այս տարվա գներն իրենց կանխատեսումներից բարձր են: Գյուղացին հնարավորություն չունի իրացնել իր ապրանքը, և ստիպված վաճառում է վերավաճառողներին:
Սաֆարյանը նշեց, որ հանրային խորհուրդն առաջարկել է կառավարությանը գյուղերում ստեղծել կոլեկտիվ տնտսություններ, քանի որ այժմ գյուղերից մեծ արտագաղթ է, և գյուղացին չի կարողանում միայնակ մշակել իր հողատարածքը: Նրա խոսքերով` 449 հազար հա հողատարածքից անցած տարի 165 հազարը չի մշակվել:
«Գյուղատնտեսությունում քիչ աշխատուժ ունենք: Պետությունը պետք է քայլեր ձեռնարկի`աջակցելու գյուղացիությանը: Մեզ համար մինչև հիմա էլ անհասկանալի է, թե ջուրն ինչու անվճար չի տրվում գյուղացիներին»,- նշեց Վ. Սաֆարյանը:
Նրա խոսքերով` մայիս ամսվա ընթացքում ներմուծվել է 114.3 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ապրանք, արտահանվել` 360 միլիոնի: Ըստ Սաֆարյանի՝ պետք է փոխել տնտեսության քաղաքականությունը` լավ պայամններ ստեղծելով տեղական արտադրողների համար:
«Եվ մենք, և հանրապետության ղեկավարությունն այդ կարծիքին է, որ պետք է աստիճանաբար ազգային դրամը թուլացնել դոլարի նկատմամբ, որը կնպաստի տեղական արտադրության ծավալների մեծացմանը», - նշեց Վ. Սաֆարյանը:
Նրա կարծիքով` պետք է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին կից կառուցվի պղնձաձուլարան, որը կնպաստի փոքր ու միջին բիզնեսի զարգացմանը:
«Պղնձաձուլարանն անհրաժեշտություն է: Մենք 4 անգամ ավելի թանկ կարող ենք պղինձ վաճառել և ավելի քիչ արտահանել: Այս քաղաքականությունը վաղ թե ուշ լինելու է, որքան շուտ, այնքան լավ»,- ասաց Վազգեն Սաֆարայանը:
,,Մեզ համար մինչև հիմա էլ անհասկանալի է, թե ջուրն ինչու անվճար չի տրվում գյուղացիներին» Իսկ հայկական ժողովրդական հեքիաթներում կա դրա պատասխանը- Սև դևը նստել է աղպրի պռնկին ու կտրել է ջրի ճամփան, պետք է զոհեր մատուցեն, որ ջրի հունը բացի: Կամ շանը կտամ գելին կտամ քեզ մի քոռ գիլա չեմ տա; Ահա այս սկզբունքով այս իծ-խանությունները ջրում են թշնամու արտը;

"Непонятно, почему вода не предоставляется крестьянам бесплатно"
"Да, количество пассажиров метрополитена сократилось. По нашим наблюдениям и приблизительным подсчетам, пассажирский поток сократился на 10-20%",- сказал председатель общественной организации "Ассоциация потребителей" Армен Погосян. По его словам, если раньше микроавтобусы обслуживали 90% пользовавшихся транспортом лиц , то сейчас – 75%. Однако на самом деле этот показатель должен составлять 19%.
"Та ситуация, которая царит в сфере транспорта, выгодна только 18 или 28 лицам, остальные 1,5 миллиона страдают. Это выгодно "хозяевам маршрутных линий", которые одновременно являются депутатами Национального Собрания или занимают другие высокие посты",- отметил А.Погосян.
Председатель общественной организации считает, что финансы следует направлять на развитие электротранспорта. Кроме того, по сведениям Армена Погосяна, скоро появятся единые билеты на различные виды общественного транспорта. Тем не менее, отметил руководитель "Ассоциации потребителей", никаких практических шагов в вопросе стоимости проезда в метро предпринято не будет. На пресс-конференцию был приглашен и представитель метрополитена, который, однако, не пришел.
Другой участник пресс-конференции, председатель Союза производителей общественных товаров, председатель комиссии по финансово-бюджетным вопросам Общественного совета Вазген Сафарян, касаясь цен на сельскохозяйственные товары, сказал, что в этом году они выше, чем прогнозировалось. Крестьяне не имеют возможности реализовать свой товар и вынуждены продавать его перекупщикам.
По словам Сафаряна, Общественный совет предложил правительству создать в селах крестьянские хозяйства, поскольку сейчас наблюдается большой отток из сел, и крестьяне не могут в одиночку обрабатывать свои земли. В прошлом из 449 тысяч гектаров земель 165 тысяч не обрабатывались.
"В сельском хозяйстве мало рабочих рук. Государство должно оказывать помощь селу. Нам до сих пор непонятно, почему вода не предоставляется крестьянам бесплатно",- отметил Вазген Сафарян.
По его словам, в мае этого года было импортировано товаров на сумму 114,3 млн, а экспортировано – на 360 млн долларов. Необходимо изменить экономическую политику, создав благоприятные условия для местных производителей, подчеркнул В.Сафарян. Он также указал на необходимость создания при Зангезурском медно-молибденовом комбинате медеплавильни, что будет способствовать развитию малого и среднего бизнеса.